Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Podbój księżyca

Księżyc i jego eksploracja

 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

 • Soyez le premier à aimer ceci

Podbój księżyca

 1. 1.  Srebrny Glob od wieków fascynował ludzi – już w prahistorii wykorzystywano go do określania czasu i tworzenia kalendarzy, a niektóre cywilizacje sądziły, że jest on miejscem wędrówki dusz umarłych. Uważano również, że, jego światło może prowadzić do błędu, a on sam jest źródłem siły, którą wiedźmy używają do odprawiania swoich mrocznych rytuałów.
 2. 2.  W XVII wieku, kiedy pojawiły się teleskopy, więc możliwe było dokładniejsze zbadanie tego ciała niebieskiego i sporządzenie jego map.
 3. 3.  Pod koniec XIX wieku zaczęły ukazywać się opowiadania i baśnie, których bohaterowie udawali się w podróże na Księżyc, np. JuliuszVerne „Wokół Księżyca”, Jerzy Żuławski „Na srebrnym globie”
 4. 4.  Na początku XX wieku, kiedy zaczęto projektować rakiety napędzane ciekłym paliwem, zrodziło się przekonanie, że wyprawa na Księżyc jest przedsięwzięciem możliwym do wykonania i jest to tylko kwestia czasu.
 5. 5.  Podczas II wojny światowej zostały zaprojektowane nazistowskie rakiety V- 2. Ich instruktor,Wernher von Braun w 1937 roku został dyrektorem technicznym w Peenemünde, ośrodku rozwijającym technikę rakietową dla celów wojskowych III Rzeszy. Jego marzeniem była jednak praca nad cywilnym zastosowaniem rakiet i podbój kosmosu. 12 maja 1945 roku von Braun oddał się w ręce Amerykanów, opracowując dla armii USA wiele typów rakiet.
 6. 6.  Wraz z początkiem zimnej wojny Stany Zjednoczone i Związek Radziecki dążyły do budowy jak największej liczby pocisków, które mogłyby przenosić głowice nuklearne. Na początku 1957 roku główny radziecki konstruktor pojazdów kosmicznych, Siergiej Korolew zaproponował, by przyspieszyć budowę rakiety balistycznej R-7 i wykorzystać ją do wyniesienia w kosmos satelity. Pierwszy sztuczny satelita „Sputnik Ziemli” został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur 4 października 1957 roku i okrążył Ziemię w ciągu niespełna 97 minut. Miał formę niewielkiej, metalowej kuli z nadajnikiem radiowym i 4 antenami.
 7. 7.  Dotychczasowe próby USA, mające na celu wystrzelenie mniejszego od Sputnika satelity Explorera, kończyły się niepowodzeniem. 3 listopada, miesiąc po wystrzeleniu Sputnika 1, Związek Radziecki za pomocą Sputnika 2 wyniósł na orbitę pierwsze zwierzę – suczkę Łajkę. Niestety, zginęła ona w kosmosie, ponieważ Sowieci nie opracowali możliwości sprowadzenia jej z powrotem na Ziemię.
 8. 8.  Prezydent USA Eisenhower podpisał 29 lipca 1958 roku National Aeronautics and Space Act, powołując do życia National Aeronautics and Space Administration (NASA), która rozpoczęła działalność 1 października 1958 roku. NASA nie wchodzi w skład żadnego departamentu i jest organizacją podległą bezpośrednio Prezydentowi USA.
 9. 9.  W 1958 roku rozpoczęto prace nad pierwszym amerykańskim programem lotów kosmicznych, Mercury. Jego celem było sprawdzenie, czy możliwe jest, by człowiek przeżył w przestrzeni kosmicznej, a następnie rozpoczęcie lotów załogowych. Astronauci przechodzili intensywny trening, który odbywał się w powietrzu, w symulatorach lotu, a także w dżungli i na pustyni – gdyby tam nastąpiło lądowanie.
 10. 10.  W tym czasie Sowieci osiągali kolejne sukcesy. 19 sierpnia 1960 roku w Sputniku 5 na orbitę wysłane zostały suczki Biełka oraz Striełka, które powróciły żywe na Ziemię.
 11. 11.  12 kwietnia 1961 roku na pokładzie statku Wostok 1 w kosmos poleciał pierwszy człowiek, Jurij Gagarin (1934-1968). Lot po orbicie okołoziemskiej trwał 108 minut i przebiegł bez zakłóceń.
 12. 12.  Śmierć prezydenta USA w listopadzie 1963 roku spotęgowała dążenia Amerykanów do realizacji marzenia o lądowaniu na Księżycu przed końcem dekady. Mimo iż Sowieci nadal odnosili sukcesy: całodobowy lot wokół Ziemi (1961), pierwszy lot zespołowy (1962) i pierwszy lot kobiety,Walentiny Tierieszkowej (1963), to amerykański program kosmiczny nabrał przyspieszenia. W 1963 roku zakończono misję Mercury, a 2 lata później NASA zainicjowała trwający do 1966 roku program dwuosobowych lotów Gemini. W czerwcu 1965 roku EdwardWhite jako pierwszy obywatel USA odbył spacer w kosmosie na zewnątrz statku (Gemini 4).
 13. 13.  W 1966 roku rozpoczęto realizację zainicjowanego w 1961 roku programu Apollo. Pierwsza załogowa wyprawa nie doszła jednak do skutku. Misje Apollo od 2 do 6 były bezzałogowymi próbnymi lotami rakiet i statków. Lot Apollo 7 w październiku 1968 roku był pierwszą załogową misją programu, którą udało się w całości zrealizować. 2 miesiące później Apollo 8 wykroczył poza orbitę okołoziemską. Pierwsi ludzie okrążyli Księżyc.
 14. 14.  27 stycznia 1967 w misji Apollo 1 podczas próby naziemnej na platformie startowej doszło do pożaru kabiny. Zginęli wszyscy trzej członkowie załogi: EdwardWhite,Virgil „Gus” Grissom, Roger Chafee.
 15. 15.  Lot Apollo 7 w październiku 1968 roku był pierwszą załogową misją programu, którą udało się w całości zrealizować.
 16. 16.  Armstrong i Aldrin pokonali na Księżycu ok. 250 m i zebrali 21,7 kg próbek skał, zatknęli amerykańską flagę, pozostawili pamiątki, w tym złotą gałązkę oliwną i powrócili do modułu księżycowego, który ponownie połączył się z modułem dowodzenia, po czym rozpoczęli podróż powrotną na Ziemię. 24 lipca kapsuła z astronautami po kilku minutach od wejścia w atmosferę otworzyła spadochrony i wpadła do oceanu. Członków misji wyłowili nurkowie Marynarki Wojennej USA. Misja zakończyła się szczęśliwie.
 17. 17.  Na Księżycu wylądowały jeszcze załogi misji Apollo 12, 14, 15, 16 i 17, wykonując coraz bardziej zaawansowane badania. Jedna z misji pozostawiła na Księżycu listę astronautów amerykańskich i radzieckich, którzy zginęli w trakcie realizacji programów kosmicznych. Astronauci z Apollo 13 cudem powrócili na Ziemię po wybuchu w module księżycowym i nie wylądowali na Srebrnym Globie.
 18. 18.  16 lipca 1969 roku rozpoczął się najważniejszy lot w dziejach ludzkości. Neil Armstrong, Edwin „Buzz” Aldrin i Michael Collins wyruszyli z misją Apollo 11. 20 lipca moduł księżycowy „Eagle” odłączył się od modułu dowodzenia „Columbia”, pilotowanego przez Collinsa. „Orzeł wylądował” i Armstrong opuścił lądownik. Jego pierwsze kroki na Księżycu i historyczne słowa „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” zarejestrowała mała czarno-biała kamera umieszczona na zewnątrz modułu księżycowego.
 19. 19.  Dowódca: Neil Armstrong  Załoga: EdwinAldrin MichaelCollins
 20. 20.  Apollo 12 – szósta załogowa misja programu Apollo, druga misja z lądowaniem ludzi na Księżycu. Misja ta była dowodzona przez Charlesa „Pete'a” Conrada. Start rakiety SaturnV misji Apollo 12 nastąpił 14 listopada 1969 roku, cztery miesiące po misji Apollo 11. Miejscem lądowania był księżycowy Ocean Burz.Wielkim osiągnięciem tej misji było precyzyjne lądowanie modułu księżycowego, 163 metry od amerykańskiej sondy kosmicznej Surveyor 3[2], która również łagodnie lądowała na Księżycu, dwa i pół roku wcześniej. Astronauci wymontowali z Surveyora 3 kamerę telewizyjną oraz kilka innych detali i przywieźli je na Ziemię.
 21. 21.  Dowódca: Charles Conrad  Załoga: Alan Bean Richard Gordon
 22. 22.  Start misji nastąpił 11 kwietnia 1970 roku o godzinie 19:13 UTC. Po dwóch dniach na trasie do Księżyca, na skutek uszkodzenia, które powstało jeszcze na Ziemi, w module serwisowym nastąpiła eksplozja, która spowodowała stratę dwóch zbiorników z tlenem, pozbawiając moduł dowodzenia energii elektrycznej na trasie do Księżyca i z powrotem do granicy atmosfery Ziemi.
 23. 23.  Dowódca: James Lovell  Załoga: John Swigert Fred Haise
 24. 24.  Apollo 14 – trzecia załogowa misja, w czasie której dwaj astronauci wylądowali na powierzchni Księżyca. W czasie wyprawy zebrano 42 kg próbek gruntu księżycowego. Astronauci podczas wyjść na powierzchnię Księżyca przebywali poza lądownikiem LM ponad dziewięć godzin. Shepard i Mitchell poruszając się po Księżycu po raz pierwszy użyli specjalnie skonstruowanego dla potrzeb tej misji Apollo wózka na kółkach MET, dzięki któremu mogli przewozić m.in. sprzęt do badań naukowych.
 25. 25.  Dowódca: Alan B. Shepard  Załoga: Stuart A. Roosa Edgar D. Mitchell
 26. 26.  Apollo 15 – misja załogowa programu kosmicznego Apollo; czwarta misja, podczas której astronauci wylądowali 30 lipca 1971 roku na powierzchni Księżyca. W czasie wyprawy zebrano 77 kg próbek gruntu księżycowego. Astronauci podczas wyjść na powierzchnię Księżyca przebywali poza lądownikiem LM ponad 18 godzin. Scott i Irwin poruszając się po Księżycu po raz pierwszy użyli specjalnie skonstruowanego dla potrzeb misji Apollo pojazdu LRV. Przebyli odległość ponad 27,9 km. Podczas misji umieścili również miniaturową rzeźbę pt. Poległy astronauta na powierzchni Księżyca.
 27. 27.  Dowódca: David R. Scott  Załoga: Alfred M. Worden, James B. Irwin
 28. 28.  Apollo 16 – piąta załogowa misja, podczas której astronauci wylądowali na powierzchni Księżyca. Była przedostatnią misją programu Apollo realizowanego przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
 29. 29.  Dowódca: JohnYoung  Załoga:Thomas Mattingly,Charles Duke
 30. 30.  Ostatnia w ramach programu Apollo, szósta załogowa misja na Księżyc, w której astronauci lądowali na powierzchni.W czasie misji zebrano 110,52 kg próbek. Astronauci spędzili na powierzchni 3 dni 2 godziny 59 minut i 40 sekund i przebyli 35,7 km.W czasie pobytu na Księżycu wykonali trzy spacery (EVA) o łącznym czasie 22 godziny 3 minuty i 57 sekund.
 31. 31.  Dowódca: Eugene Cernan  Załoga: Ronald Evans, Harrison Schmitt
 32. 32.  Istniały plany wysłania misji Apollo 18, 19 i 20, jednak w związku z cięciami budżetowymi w NASA zostały one odwołane. Od połowy lat 70. na Księżyc nie wysyłano już statków kosmicznych, dopiero w ostatnich latach w kierunku naturalnego satelity Ziemi wyruszają maszyny bezzałogowe. USA, Chiny i Rosja rozważają powrót ludzi na Księżyc.
 33. 33. Teksty: http://wiekdwudziesty.pl/pierwsze-ladowanie-na-ksiezycu/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_11 https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_12 https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_13 https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_14 https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_15 https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_16 https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_17
 34. 34.  http://wiekdwudziesty.pl/pierwsze-ladowanie-na-ksiezycu/  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_11#/media/File:Apollo_11_insignia.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_12#/media/File:Apollo_12_insignia.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_13#/media/File:Apollo_13-insignia.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_14#/media/File:Apollo_14-insignia.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_15#/media/File:Apollo_15-insignia.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_16#/media/File:Apollo-16-LOGO.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_17#/media/File:Apollo_17-insignia.png  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_17#/media/File:Apollo_17_Prime_Crew_ -_GPN-2000-001151.jpg  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_16#/media/File:Apollo_16_crew.jpg  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_15#/media/File:The_Apollo_15_Prime_C rew_-_GPN-2000-001169.jpg  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_14#/media/File:Apollo_14_crew.jpg  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_13#/media/File:The_Original_Apollo_13 _Prime_Crew_-_GPN-2000-001166.jpg  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_12#/media/File:Apollo_12_crew.jpg  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_11#/media/File:Apollo_11.jpg
 35. 35.  Daria Filipowicz  Agnieszka Kokoszewska

×