1. 1
Інтелектуально-розважальна гра «Найрозумніший»
Мета: узагальнити і систематизувати матеріал, вивчений у курсі
світової літератури 7-го класу; розвивати логічне мислення, зв’язне
мовлення, пізнавальні інтереси; виховувати любов до художньої
літератури, бажання здобувати додаткові знання з різних джерел
інформації.
Обладнання:презентація.
Хід уроку
І Організаційний момент
1. Ознайомлення з правилами гри.
2. Представлення учасників.
ІІ Проведеннягри
І тур (Гравці - усі учні класу)
ВІДБІРНА ГРА
Правила відбірної гри.
Зараз вам буде поставлено 12 запитань. До кожного дано по три
відповіді, одна з яких є правильною. П’ять учасників, які наберуть
найбільшу кількість балів, продовжать боротьбу за звання
«Найрозумніший» у півфінальній грі.
Запитання для відбірної гри.
1. Художній переклад – це…
а. Літературний жанр;
б. Відтворення змісту усного висловлювання чи писемного
тексту засобамиіншої мови;
в. Художній засіб;
2. Звідки родом Ілля Муромець? (билина «Ілля Муромець та
Соловей-розбійник»)
а) із Києва; б) із Новгорода; в) із Мурома.
2. 3. За яким сигналом Робіна Гуда з’являлися його воїни?
а) він трубив у ріг; б) бив у барабани; в) запалював вогнище.
4. Яким даром володіла Ребекка? (В. Скотт«Айвенго»)
а) уміла зцілювати людей;б) передбачала майбутнє;
в) складала пісні.
5. Хто врятував пораненого Айвенго з палаючого замку?
а) Буагільбер; б) Локслей; в) Чорний лицар.
6. У поезії Альфреда Маргула-Шпербера «На ім’я табору смерті»
слово «Бухенвальд» співзвучне ліричному героєві зі словом:
а) Буковина;б) бурштин; в) Будапешт
7. Героїніпоезії Ю.Друніної «Зінка» притаманні риси характеру:
а) боягузтво та ницість; б) чутливість та байдужість;
в) відважність та патріотизм
8. Головного героя повістіВ.Бикова «Альпійська балада» звали:
а) Іван; б)Василь; г) Степан
9. Супутниця Івана за національністю була:
а) єврейкою; б) українкою; в) італійкою
10.Чому Бен узявся за підводну зйомку (за оповіданням
Дж.Олдріджа «Останній дюйм»)?
а. щоб зняти фільм про акул;
б. щоб змінити професію;
в. йому подобалося плавати під водою;
11.Чому бухту назвали Акулячою?
а. була схожа за формоюна акулу;
б. в ній було багато акул;
в. в ній жила однавелика акула;
12.До чого закликає Р.Кіплінг у «Баладі про Схід і Захід»?
а. до єднанняі порозуміння;
3. 3
б. до війни;
в. до боротьбизарідну землю;
II тур (5 гравців)
ПІВФІНАЛ
Щоб встановити черговість наступного туру участі школярів у
півфіналі, проводитьсягра «Шифрувальник».
Правила гри.
Потрібно якнайшвидше розшифруватислово. Учень, який першим
відгадав слово, будеграти першим, другий - другим і т. д.
Принцип шифрування слова: кожна цифра означає декілька букв,
як на кнопках телефону.
Наприклад: 1- А, Б, В 2 - Г, Д, Е і т. д.
Зашифроване слово - жанр поетичної творчості– 1, 1, 4, 1, 2, 1
(балада).
АБВГ ДЕЄЖ ЗИІЇЙ КЛМН
ОПРС ТУФХ ЦЧШЩ ЬЮЯ
Після гри «Шифрувальник», коли учасники знають, у якій
послідовності вони будуть відповідати на запитання, учні змагаються
за вихід у фінал. Їм пропонується п’ять тем. Кожен вибирає собі ту, яку
він найкраще знає. За одну хвилину треба дати відповіді на якомога
більше запитань. Якщо гравець не знає відповіді, слід сказати: «Далі».
За найбільшою кількістю набраних балів у фінал виходять три
учасники.
ТЕМИ
1. О. С. Пушкін.
2. Р. Л. Стівенсон.
3. В. Скотт.
4. Ф. Шиллер.
4. 5. М. Гоголь
О.С. Пушкін
1. Де навчався О. С. Пушкін? (В Царськосільському ліцеї)
2. Скільки казок він написав? (5)
3. Хто прищепив Пушкіну любов до народної творчості?
(Няня)
4. До якого жанру належить «Пісня про віщого Олега»?
(Балада)
5. Де княжив Олег? (У Києві)
6. З ким їхав воювати князь Олег? (З хазарами)
7. Кого зустрічає князь Олег, їдучи воювати з хазарами?
(Чарівника)
8. Де зустрічаються Олег і чарівник? (Біля лісу)
9. Про що хоче дізнатися князь? (Як він загине)
10. Що Олег обіцяв чарівнику за пророчеслово? (Коня)
11. Від чого, за словами чарівника, загине князь Олег? (Від
свого коня)
12. Що зробив Олег після віщування? (Покинув коня,
наказавши піклуватися пронього)
13. Що сталося з баским конем Олега? (Помер)
14. Що означаєслово «віщий»? (Мудрий)
15. Від чого помер князь Олег? (Від укусу змії)
Р. Л. Стівенсон
1. У якому шотландському місті народився Стівенсон? (У
Единбурзі)
2. Від якої хворобистраждав з дитинства? (Від туберкульозу)
3. На якому островізмушений був жити? (Самоа)
4. Який популярний романнаписав Стівенсон? («Острівскарбів»)
5. 5
5. У яких помешканнях жили пікти? (У темних підземеллях)
6. Хто такі пікти? (Давні шотландські племена)
7. Чому на піктів пішов зі зброєю володар шотландський? (Щоб
знищити їх)
8. Чому влітку більше ніхто не варив трунку? (Бо повбивали
броварів)
9. Де знайшли двохброварів? (В розколині між камінням)
10.Де король наказав поставити перед смертю батька і сина? (На
кручі)
11.Про що попросив старий пікт короля? (Зв’язати сина і кинути у
прірву)
12.Чому батько попросив убитисина? (Не вірив у його витримку)
13.Чи розповів батько таємницю вересового трунку? (Не розповів)
14.Для чого було потрібно королю винищувати піктів? (Щоб
заволодіти їхніми землями)
15.У якому жанрі найбільше прославився Стівенсон?(Роман)
В. Скотт
1. В якій країнінародився письменник? (У Шотландії)
2. Який жанр прозизапочаткував Скотт? (Історичний роман)
3. В якому столітті розгортається дія роману «Айвенго»?
(XII ст.)
4. Як називалося корінне населення Англії? (Сакси)
5. Як називали загарбників? (Нормани)
6. Як звали батька Айвенго? (Седрік Ротервудський)
7. Хто з рицарів-норманів був храмовником? (Бріан де
Буагільбер)
8. Кого на турнірі обраликоролевою? (Ровену)
9. Що означаєслово «Дездіхадо»?(Позбавлений спадку)
6. 10. Що було зображено на щиті Айвенго? (Дуб, вирваний з
корінням)
11. Як викликали рицаря на смертний бій? (Б'ючи гострим
кінцем списа у щит супротивника)
12. Ким був Локслей? (Ватажком лісових розбійників)
13. Ким насправді був Чорний Лицар? (Королем Річардом
Левове Серце)
14. Ким був Вамба? (Блазнем)
15. Чию честь захищав Айвенго в останньому поєдинку?
(Ребекки)
Ф. Шиллер
1. До якого жанру належить «Рукавичка» Ф. Шиллера?
(Балада)
2. Де відбуваються події, зображені в цьому творі? (Коло
звіринця)
3. Які звірі знаходились у звіринці? (Лев, тигр, леопарди)
4. Що зробила дама, щоб лицар переконав її усвоєму коханні?
(Попросила підняти рукавичку, яка опинилась взвіринці)
5. Як звали даму? (Кунігунда)
6. Як звали лицаря? (Делорж)
7. Хто прийшов разом з королем подивитися видовище?
(Придворні)
8. Що зробив Делорж після слів Кунігунди? (Спустився до
звірів і підняврукавичку)
9. Як відреагували звірі, коли до них спустився лицар?
(Лежали спокійно)
10. Як відреагував король на вчинок лицаря? (Навіть і не
думав його зупиняти)
7. 7
11. Що Делорж зробив з рукавичкою після того, як дістав її зі
звіринцю? (Кинув в обличчя дами)
12. Що сказав Делорж, кинувши рукавичку в обличчя дами?
(«Подяки не треба»)
13. Які два світи зображує Шиллер в баладі? (Світ людей і
світ тварин)
14. Що спільного між цими двома світами? (Жорстокі, хижі
закони)
15. До літератури якого народу належить творчість
Ф. Шиллера? (Шотландського)
Джеймс Олдрідж
1. На якому континенті народився Джеймс Олдрідж? (в
Австралії)
2. У якій війні брав участь письменник? (У Другій світовій
війні)
3. Твір Дж.Олдріджа «Останній дюйм» за жанром є…
(оповіданням)
4. Яку важливу проблемупорушує письменнику творі?
(проблему батьківі дітей)
5. Ким за фахом був геройоповідання Бен? (льотчиком)
6. Як звали його сина? (Деві)
7. Як ставився батько до сина? (байдуже)
8. Чим займався Бен, коли припинив літати? (Підводними
зйомками)
9. Де Бен знімав акул? (у Червоному морі)
10. Що хвилювало хлопчика найбільше? (Чи знайдеїх
хто-небудь у разі аварії)
11. Що батько забув узяти для сина в дорогу? (Воду)
8. 12. Що сталося з Беном під час останньої поїздки? (На нього
напали акули)
13. Як поводився Деві, побачившибатька пораненим? (рішуче
допомагав)
14. Що Деві довелося робитисамому? (вести літак)
15. Де лікували Бена після пригоди? (в Єгипті)
III тур (3 гравці)
ФІНАЛ
Щоб установити послідовність гри у фіналі, знову проводиться гра
«Шифрувальник»
Зашифроване слово - жанр прозовихтворів - 5, 5, 4, 1,4 (роман).
Отже, за червоним столом грає .... за
зеленим - .... за синім - …
Правила фінальної гри.
Перед вами табло, на якому 36 віконечок
із номерами від 1 до 36. Ви повинні
запам’ятати номери, які зафарбовані в ваш
колір. Для цього у вас є 20 секунд.
Якщо обираєш своє запитання і Даєш правильну відповідь, то
отримуєш 2 бали, якщо відповідаєш на запитання суперника - 3 бали. А
якщо на запитання, які зафарбовані в білий колір, то отримуєш 1 бал.
Кожному учаснику буде запропоновано 6 запитань. Хто набере
найбільшу кількість балів - стане переможцем сьогоднішнього турніру.
Діти обирають спеціальну тему.
Билини і балади, Історичне минуле в літературі (В.Скотт, В.Биков,
поети Другої світової війни), Духовне випробування людини
(Дж.Олдрідж, Р.Кіплінг)
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36
9. 9
ФІНАЛЬНА ГРА
Запитання до теми «Билини і балади»
1. Що таке билина? (Героїко-патріотичнесказання)
2. Головнимигероямибилин є… (Богатирі)
3. Найстаршим богатирем є… (Ілля Муромець)
4. Якоюзброєюмайстерно володів Робін Гуд? (Луком)
5. За тематикою літературні балади бувають…
(Фантастичні, історико-героїчні, соціально-побутові)
6. Основна думка балади А.Міцкевича «Світязь»:
(Утвердження любові до батьківщини й героїзму)
7. Які моральні проблеми піднімає англійська балада «Як
Робін Гуд став розбійником»? (Важка доля народу та
несправедливість влади)
8. Як ще можна назвати художній засіб «гіперболу»?
(Перебільшення)
9. Що було на місці озераСвітязь? (Туганова держава)
Запитання до теми «Історичнеминулев літературі»
1. Вальтер Скотт вважається засновником жанру… (історичного
роману)
2. Що було зображено на щиті Айвенго? (Дуб, вирваний з корінням)
3. Королевоюкохання та краси обрали? (Леді Ровену)
4. Замок Фрон де Бефа підпалила… (Ульріка)
5. Кому належать слова: «Я порою себя ощущаю связной между
теми, кто жив и кто отнят войной…»? (Юлії Друніній)
6. Василь Биков письменник якої країни? (Білорусія)
7. З яким селом на Кіровоградщині пов’язана доля Василя Бикова?
(Велика Северинка)
8. Як називалося взуття, в якому йшла Джулія? (колодки)
10. 9. Як Іван врятував Джулію? (Зіштовхнув зі скелі у сніг)
Запитання до теми «Духовневипробування людини»
1. Як називається продовження оповідання Дж.Олдріджа
«Останній дюйм»? («Акуляча клітка»)
2. Коли Бен вперше назвав Деві сином? (Коли його покусали
акули)
3. Що дало сили Бенові не померти? (Надія на порятунок
сина)
4. Що втратив Бен після атаки акулами? (Руку)
5. Після травми що вигадав Бен, щоб продовжити підводні
зйомки? (змайструватиклітку)
6. Чому Бен не міг вибратися з клітки? (Бо скат її зачепив і
вона впала на дверцята)
7. Хто врятував Бена? (Деві)
8. Чим закінчується зустріч двох воїнів у творі Р.Кіплінга
«Балада про Схід і Захід»? (Примиренням)
9. Що пропонує Камаль Полковничому сину на знак
примирення?(власного сина)
Загальнізапитання.
1. До національної літератури якого народу належить казка
«Пані Метелиця»? (Німецького)
2. Як називається казкова країна, яку вигадав О. Пушкін?
(Вступ до поеми «Руслан і Людмила») (Лукомор'є )
3. З ким Том Сойєр заблукав у печері? (З Беккі Тетчер)
4. Скільки подвигів здійснив Геракл? (Дванадцять)
5. Як називався корабель, на якому подорожували герої
роману Ж. Верна «П’ятнадцятирічнийкапітан»? («Пілігрим»)
6. Як Робінзон Крузо назвав дикуна, якого врятував від
11. 11
людожерів? (П’ятниця)
7. Як звали одноногого пірата з роману Р. Л. Стівенсона
«Острів скарбів»? (Джон Сілвер»)
8. Яка картина була виставлена на майдані? (Р. Бредбері
«Усмішка») («Мона Ліза» Леонардо да Вінчі)
9. На якій планеті жив Маленький Принц? (Астероїд В-612)
III Підбиття підсумків гри «Найрозумніший».
Нагородженняпереможця
IV Аргументація участі семикласників у роботі на уроці.
Виставленняоцінок
V Домашнє завдання