Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Multitasking çalışmanın dayanılmaz hafifliği 17.04.2014

444 vues

Publié le

Multitasking work life opinions

Publié dans : Recrutement & RH
 • Soyez le premier à commenter

Multitasking çalışmanın dayanılmaz hafifliği 17.04.2014

 1. 1. Multitasking çalışmanın dayanılmaz hafifliği.. 01.06.2014
 2. 2. Multitasking çalışmanın dayanılmaz hafifliğini herkes biliyor (!). Yoğun çalışma mesaisinin olduğu günlerde ‘çoklu yöntemli çalışma’ olarak Türkçe’leştirmek istediğim aynı anda birden çok iş yapabilme becerisi artık günümüz iş dünyasında olmazsa olmazlardan. Aynı anda ‘hem eli mailde hem de gözü raporda’ durumu artık bizler için hep geçerli diğer bir boyut…
 3. 3. Son zamanlardaki araştırmalar bir işten diğerine geçmenin verimliliğe ket vurduğunu gösteriyor. Bir kerede tek göreve odaklananlara göre, aynı anda birçok işi yapmaya çalışanlar dikkat dağıtıcıları kendilerinden uzaklaştırmada başarısızlar. Ayrıca birçok işi bir kerede yapmaya çalışmak bilişsel yeteneği azaltıyor.
 4. 4. Aynı anda hem Kurabiye Canavarı, hem Minik Kuş olabilen bu kişi Multitasking iki veya daha fazla görevi aynı anda yapmaya çalışmak veya görevler arasında sürekli değişim yapmak şeklinde tanımlanabilir.
 5. 5. Çoklu Yöntemli Çalışma • Multitasking’in etkisini belirleyebilmek için, psikologlar deneklerden görevleri değiştirmelerini istediler ve sonra değişimle ne kadar zaman kaybedildiğini ölçtüler. Robert Rogers ve Stephen Monsell tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, denekler aynı göreve devam etmek yerine görevleri değiştirmeye başladıklarında yavaşlıyorlardı. • 2001 yılında Joshua Rubinstein, Jeffrey Evans ve David Meyer tarafından gerçekleştirilen bir deneyde ise farklı görevler arasında geçiş yapmanın ciddi zaman kaybına neden olduğu, görevler giderek karmaşıklaşıyorsa verimliliğin daha da düştüğü gözlenmiş.
 6. 6. Çoklu Yöntemli Çalışma • Multitasking beyinde “mental yürütme fonksiyonları” tarafından yönetilir. Bu yürütme fonksiyonları diğer bilişsel süreçleri kontrol edip, yönetirler. Aynı zamanda görevlerin hangi sırayla yapılacağına, ne zaman ve nasıl yapılacağına karar verirler. • Meyer, Evans ve Rubinstein’a göre yürütme kontrolü sürecinde iki aşama vardır. Birinci aşama “hedefi değiştirmek” (başka bir işi yapmaya karar vermek), ikincisi ise “görevi aktifleştirmek” (önceki görevin kurallarından, şimdiki görevin kurallarına geçiş yapmak) olarak adlandırılır.
 7. 7. Çoklu Yöntemli Çalışma Profesör David Meyer görevler arasında geçiş yaparken mental blokların oluştuğunu ve verimliliğin %40′a kadar düştüğünü söylüyor.
 8. 8. • Dikkat dağınıklığı, • Konsantrasyon bozukluğu, • Önceliklere dikkatini verememek ve öncelik sırası yapamamak (özellikle daha çok Y kuşağını da etkileyeceğini düşündüğüm) birkaç sonuçtan birkaçı.
 9. 9. Benim Multitasking denildiğinde aklıma gelen kahraman 
 10. 10. Daha fazla bilgi almak isterseniz gözüme takılanlar; • http://multiyasam.com/multitasking-ayni-anda- • http://en.wikipedia.org/wiki/Human_multitaskin • http://www.apa.org/news/press/releases/2001/ • http://hrpozitif.net/101-calisma-hayatinin-super

×