Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Udhetimi i Bartolomeo Diaz

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
Mjedisi
Mjedisi
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 19 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Publicité

Plus récents (20)

Udhetimi i Bartolomeo Diaz

 1. 1. Projekt Lenda : Histori Tema : Bota e madhe Nentema : Udhetimi I Bartolomeo Diazit Klasa : 7b Grupi I pare
 2. 2. Bartolomeo Diaz ● Bartolomeo Diaz lindi ne vitin 1450 ne Portugali.Ai ishte një lundërtar portugez. ● Ai ka lindur në një familje të pasur të marinarëve portugeze . ● Në rininë e tij, Diaz ka ndjekur studimet e matematikës dhe astronomisë në Universitetin e Lisbonës. ● Ai ka shërbyer si një ushtar në kalanë e Sao Jorge Da Mina. ● Në moshën e rritur ai u bë një kalorës i gjykatës.
 3. 3. Kyeshteshtetiku ka lindur B.Diaz. (Portugalia)
 4. 4. Qëllimet e ekspeditës ● Evropianet njihnin shume mire vleren e larte te mendafshit kinez, shumellojshmerine e erezave indiane etj. ● Ne shekulin XV,per shkak te pushtimeve osmane ,u bllokua rruga qe lidhte Evropen me Lindjen,prandaj edhe evropianet filluan te kerkonin rruge te reja qe do t’I lidhnin me Indine e Kinen.
 5. 5. Ne kete foto jane paraqitur disa lloje erezash.Nje nga vendet qe dallohet per shumellojshme- rine e tyre eshte India.Prandaj filloi edhe udhetimi I Diazit drejt Indise.
 6. 6. Mendafshi qe kerkohej me teper ne tregjet e ndryshme te Evropes eshte mendafshi kinez.Prandaj, edhe Kina eshte quajtur "vendi i mëndafshit".
 7. 7. Periudha e zbulimeve gjeografike
 8. 8. B.Diaz merr nje detyre te re ● Bartolomeu Dias ishte një kalorës i oborrit mbretëror, inspektor i depove mbretërore, dhe me vela-mjeshtër i njeri-e-luftës, (Saint Christopher). ● Mbreti Xhon II i Portugalisë emëroi atë, më 10 tetor 1487, për të kryesuar një ekspeditë ku të lundronte nëpër pjesën jugore të Afrikës në shpresën për të gjetur një rrugë tregtare në Indi.
 9. 9. Tri udhetimet me te rendesishme te B.Diaz ● E para dhe më e rëndësishme që ai e bëri, ishte gjetja e një rruge të re për ne Indi. ● I dyti është udhetimi që ndodhi në 1497 I shoqëruar nga Vasco da Gama deri ne Kepin e Shpresës së Mirë. ● Dhe I fundit, ku u shoqërua nga Pedro Alvares Cabral.Ne kete udhetim ai humbi jetën. ● Bartolomeu Diaz vdiq më 25 maj të 1500, i nderuar për zbulimet e tij dhe për shërbimet e kryera për kurorën portugez që kishin dhënë titullin e Kalorës i Urdhërit Ushtarak të Krishtit.
 10. 10. Udhetimi I Bartolomeo Diaz-it B.Diaz me ekipin e tij lundroi në jug përgjatë bregut perëndimor të Afrikës.Ai ka lundruar ne Angola në dhjetor. Dias ka kërkuar për të vazhduar udhetimin në Indi, por ekuipazhi I tij nuk pranoi të shkojë më tej. Ne udhëtimin e kthimit ai zbuloi Kepin e Shpresës së Mirë në maj 1488. Dias u kthye në Lisbonë, pas një mungese prej gjashtëmbëdhjetë muajsh.
 11. 11. Zbulimi I Afrikes se jugut Zbulimi i kalimit rreth Afrikën se jugut ishte nje ngjarje e rendesishme sepse, evropianët realizuan tregtinë direkt me Indinë dhe pjesë të tjera të Azise. B. Diaz e quajti "Kepi i stuhive“ por më vonë u quajt nga Mbreti John II i Portugalisë " Kepi i Shpresës së Mirë " për shkak se ajo përfaqëson hapjen e një rruge në lindje.
 12. 12. Ne foto tregohet vendi ku Bartolomeo Diaz udheton per te gjetur rruge te reja per ne Indi (Afrika).
 13. 13. Neketefoto eshteshprehurudhetimiIB.Diazitnga portugalianeKepineshpresessemire.
 14. 14. Duke eksploruar Afriken
 15. 15. Anetaret e grupit :  Blerta Basha (Lider)  Sabrina Topalli  Regis Limoni  Emiljano Kamberi

×