Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Kurumlar İçin
Openstack
19 Mayıs 2014
Gokhan Boranalp
kunthar@kunthar.com
Linkedin http://tr.linkedin.com/in/gokhanboranal...
Genel Görünüm
● Kurumsal sanallaştırma alt yapısı değildir.
● Hadoop vb. sadece ölçekleme ve dağıtıklık
için kurgulanmış bir sistem deği...
Özetle Openstack
● Eski veya yeni donanımlar üzerinde
kurulabilen,
● Açık kaynak kodlu,
● ‘Public’, ‘private’ veya ‘hybrid...
Özetle Openstack
● Veri merkezlerinde[*] çok yüksek sayılarda
hesaplama, depolama ve ağ kaynağının
yönetim ve kontrolünü s...
Tarihçe
● Rackspace ve NASA tarafından (2005)
geliştirilmeye başlanmıştır, (ilk sürüm 2010)
● Openstack Vakfı tarafından
y...
Openstack Eko Sistemi
Değişen İhtiyaçlar
Geleneksel İşyükü Bulutta İşyükü
● Stateful sanal makinalar
● Büyük VM’ler: Sanal makina içinde
vCPU, v...
● Kurum içinde mevcut sanallaştırma
ortamlarından buluta uyumlu geçiş için
● Büyük veri işleme ihtiyaçlarında alt yapı
ola...
● Artan uygulama yüklerini ölçekli olarak
dağıtabilmek için
● Standart donanım üzerinde çok sayıda sanal
makinalar yaratma...
● Donanım üreticisi kaynaklı
mecburiyetlerden kurtulmak için
● Hesaplama işlemlerini ölçeklemek için
● Masaüstü sanallaştı...
● Maliyetler hayli azalır
● Verimlilik artar
● Ölçeklendirme ve esneklik kazanılır
● Güvenlik artar
● Kurumsal kaynak yöne...
Kaynaklar
http://www.openstack.org/foundation/companies/
http://www.slideshare.net/openstack/icehouse-release-webinar
http...
Kurumlar icin openstack rehberi
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Kurumlar icin openstack rehberi

1 237 vues

Publié le

Kurumlar icin Openstack rehberi. Teknik detaylardan cok kurumsal sorulara cevap vermektedir.
Detayli icehouse surum tanitimi ile devam edecektir.

Publié dans : Technologie
 • Soyez le premier à commenter

Kurumlar icin openstack rehberi

 1. 1. Kurumlar İçin Openstack 19 Mayıs 2014 Gokhan Boranalp kunthar@kunthar.com Linkedin http://tr.linkedin.com/in/gokhanboranalp/ Github https://github.com/kunthar/ Sunumlar http://slideshare.net/kunthar
 2. 2. Genel Görünüm
 3. 3. ● Kurumsal sanallaştırma alt yapısı değildir. ● Hadoop vb. sadece ölçekleme ve dağıtıklık için kurgulanmış bir sistem değildir. Bundan çok daha fazlasını vaad eder. ● Kurumun tüm IT ihtiyaçlarını sizin için karşılayamaz. Dikkatli bir planlama yapılmadan kullanılması yanlış olacaktır. ● Arkasında çok büyük bir destek olan bir projedir. Ev yapımı! bulutlara benzemez. Ne Değildir?
 4. 4. Özetle Openstack ● Eski veya yeni donanımlar üzerinde kurulabilen, ● Açık kaynak kodlu, ● ‘Public’, ‘private’ veya ‘hybrid’ bulut ihtiyaçlarını, büyüklük farkı gözetmeksizin karşılayabilecek, ● İlk kurulumu basit, ama istendiğinde devasa boyutta ölçeklenebilen bir bulut sistemidir.
 5. 5. Özetle Openstack ● Veri merkezlerinde[*] çok yüksek sayılarda hesaplama, depolama ve ağ kaynağının yönetim ve kontrolünü sağlamak üzere tasarlanmıştır. [*] Bir veri merkeziniz yoksa, ya da yatırım yapmayı düşünmüyorsanız, ticari bulut çözümlerine yönelmeniz tavsiye edilir.
 6. 6. Tarihçe ● Rackspace ve NASA tarafından (2005) geliştirilmeye başlanmıştır, (ilk sürüm 2010) ● Openstack Vakfı tarafından yönetilmektedir, ● Apache 2.0 lisansı ile dağıtılmaktadır, ● Ubuntu, Redhat, IBM, Suse doğrudan destek vermektedir, ● Cisco, Juniper, VMWare, Dell, Huawei platin destekçileri arasındadır, ● Çok geniş ve yetkin bir kullanıcı kitlesine sahiptir.
 7. 7. Openstack Eko Sistemi
 8. 8. Değişen İhtiyaçlar Geleneksel İşyükü Bulutta İşyükü ● Stateful sanal makinalar ● Büyük VM’ler: Sanal makina içinde vCPU, vRAM, yerel depolama ● Uygulama SLA kuralları doğrudan VM için geçerlidir ● Eldeki HA teknolojisine bağlıdır ● VM’ler ölçeklenebilir: vCPU, vRAM eklemek vb. ● Uygulamalar VM’lerin fail olması durumuna göre geliştirilmemiştir ● Uygulamalar dağıtıktır ve VM’ler stateless haldedir ● VM’ler küçüktür. vCPU, vRAM ve depolama ayrı haldedir ● Uygulama SLA kuralları bir VM’e bağlı değildir ● Uygulama çok sayıda ‘instance’ üzerinde çalışır durumdadır ● Uygulama ölçeklendirme için anlık olarak VM eklenebilir ● Uygulamalar VM’lerin fail olması durumuna göre geliştirilmiştir.
 9. 9. ● Kurum içinde mevcut sanallaştırma ortamlarından buluta uyumlu geçiş için ● Büyük veri işleme ihtiyaçlarında alt yapı olarak ● Özellikle büyük veri ‘imaj’ işleme işlemlerinde ● Bulut içinde ölçeklenebilir uygulamalar geliştirebilmek için Nerede Kullanabiliriz?
 10. 10. ● Artan uygulama yüklerini ölçekli olarak dağıtabilmek için ● Standart donanım üzerinde çok sayıda sanal makinalar yaratmak için ● Milyarlarca objeyi güvenli bir biçimde dağıtık olarak depolamak için ● Eldeki depolama çözümlerini daha iyi değerlendirmek için ● Petabyte seviyesinde veriyi depolamak için Nerede Kullanabiliriz?
 11. 11. ● Donanım üreticisi kaynaklı mecburiyetlerden kurtulmak için ● Hesaplama işlemlerini ölçeklemek için ● Masaüstü sanallaştırma (VDI) uygulamalarında ● Bilimsel hesaplama ihtiyaçları için Nerede Kullanabiliriz?
 12. 12. ● Maliyetler hayli azalır ● Verimlilik artar ● Ölçeklendirme ve esneklik kazanılır ● Güvenlik artar ● Kurumsal kaynak yönetiminde hesaplanabilir bir maliyet öngörüsü oluşturulmasına yardımcı olur Faydaları Neler?
 13. 13. Kaynaklar http://www.openstack.org/foundation/companies/ http://www.slideshare.net/openstack/icehouse-release-webinar http://vmartinezdelacruz.com/in-a-nutshell-how-openstack-works/ http://slides.com/halidaltuner/openstack-ile-kendi-ozel-bulutunuzu-kurun http://www.slideshare.net/openstack/sobie-openstacktalk-19313623 http://www.slideshare.net/openstack http://www.slideshare.net/openstack/open-stack-inproductionthegoodthebadtheugly-19109554

×