Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------...
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

K TO 12 GRADE 4 DIAGNOSTIC / PRE TEST IN MATHEMATICS

23 346 vues

Publié le

Diagnostic / Pre Test in Mathematics Grade 4

Publié dans : Formation

K TO 12 GRADE 4 DIAGNOSTIC / PRE TEST IN MATHEMATICS

  1. 1. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ⓒ 2015 LiGhT | All Rights Reserved. | For Personal Use Only. www.slideshare.net PRE TEST MATHEMATICS 4 Name: ________________________________ Date: _________________ Score: ___________ I. Choose the correct answer by writing the letter of your choice on your answer sheet. 1. Chicken costs ₱210 per kilogram. How much would 4 kilograms of chicken cost? a. ₱640 b. ₱780 c. ₱840 d. ₱920 2. Ryan bought 35 packs of camote chips at ₱P25 each. How much did he pay in all? a. ₱675 b. ₱750 c. ₱805 d. ₱875 3. Romarson travelled in his car at a speed of 65 kilometers per hour. How far did he travel in 12 hours? a. 780 km b. 820 km c. 860 km d. 880 km 4. Tina spends ₱1, 650 for her monthly electric bill. How much does this cost each day? a. ₱45 b. ₱55 c. ₱65 d. ₱75 5. Jefferson gathered 864 chicken eggs. He placed them in trays. If 36 chicken eggs were in each tray, how many trays did he fill? a. 24 b. 32 c. 36 d. 48 6. Lisa made 1200 bouquets in 16 days. How many bouquets did he make in all? a. 55 b. 65 c. 70 d. 75 7. Nognog received ₱8, 200 for working 20 days in a factory. How much was he paid per day? a. ₱400 b. ₱410 c. ₱420 d. ₱430 Big Sale on Letters BCD ₱2 IGHJ ₱5 KLMN ₱10 PQRST ₱20 VWXYZ ₱50 AEIOU ₱100 8. How much will it cost for the word NUMBERS? Use the values given in the table. a. 260 b. 262 c. 270 d. 272 9. What is the total amount needed to tile the word below if a tile costs ₱48? a. ₱1, 800 b. ₱1, 816 c. ₱1, 824 d. ₱1, 836 10. Using the information below, which of the problems can be created? ₱200 per hour for Math lessons ₱150 per hour for reading comprehension lessons Total expenses for the month a. Jayson attends a tutorial class in Math for 2 hours a week at the rate of ₱200 per hour. He also attends a tutorial class in reading comprehension for 3 hours a week at the rate of ₱150 per hour. How much does he pay in all for a week? For 4 weeks? b. Mrs. Sanchez conducts a tutorial class in Math for 2 hours a week at the rate of ₱200 per hour. She holds another tutorial in reading comprehension for 3 hours a week at the rate of ₱150 per hour. How much does she receive each week from her tutorial classes? c. Chung Hua Institute is conducting a review class in Math for 2 hours a week at the rate of Php₱200 per hour per review. Another review class in reading comprehension is conducted in the same school for 3 hours a week at the rate of ₱150 per hour per review. How much is the income of the school if 75 reviewers enroll in both learning areas. d. All of the above 11. What is the quotient of 2500 and 100? a. 25 b. 250 c. 2500 d. 25 000
  2. 2. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ⓒ 2015 LiGhT | All Rights Reserved. | For Personal Use Only. www.slideshare.net 12. What is N in 15 x 5 ÷ 25 = N a. 2 b. 3 c. 7 d. 5 13. Estimate the quotient of 1340 divided by 14 by rounding method. a. 10 b. 20 c. 100 d. 200 14. Jayson has 357 marbles. He puts them in sets of 10. How many extra marbles are there? a. 3 b. 5 c. 7 d. 57 15. A farmer has 1805 pineapples to pack in 45 boxes. About how many pineapples will be in each box? a. 10 b. 20 c. 30 d. 40 16. Find the quotient of 243 ÷ 3. a. 18 b. 81 c. 108 d. 801 17. What is the estimated quotient of 248 ÷ 12? a. 20 b. 22 c. 200 d. 222 18. Eight posts on a straight path are 20 meters apart. What is the distance from the first to the last posts? a. 80 m b. 120 m c. 140 m d. 160 m 19. Divide: 3805 ÷ 5 a. 167 b. 176 c. 671 d. 761 20. Evaluate the expression 4 x 15 ÷ 5 + 6 -4 a. 14 b. 13 c. 12 d. 11 21. A school has 735 Grade 4 pupils. If there are 15 sections in Grade 4 level, how many pupils are there in each section? a. 47 b. 48 c. 49 d. 50 22. Twelve scouts are asked to make 372 cotton balls for their school clinic. How many cotton balls should each scout make? a. 30 b. 31 c. 32 d. 33 23. Kenneth’s grades in Math for the first 3 quarters are 84, 82, and 86. What grade must he get in the fourth quarter to get an average of 85? a. 84 b. 85 c. 86 d. 88 24. There were 407 boys and 438 girls who like to join the Alay Lakad. How many buses will be hired if 65 persons can be accommodated in a bus? a. 12 b. 13 c. 14 d. 15 25. In the equation, 2 x 70 – 9 ÷ 3 + 8 = N, what is N? a. 145 b. 144 c. 143 d. 142 26. A 6-st0rey building is 18 m high. If each storey of the building is of the same height, how high is each storey? a. 2 m b. 3 m c. 4 m d. 5 m 27. A certain barangay officer solicited 50 boxes of canned sardines. Each box contains 24 cans. If each of the 120 family recipients will be given the same number of cans of sardines, what is the most number of cans of sardines each family will receive? a. 12 b. 10 c. 8 d. 6 28. Six pupils shared 3 baskets of eggplants they harvested. There were 35 eggplants in the first basket, 45 in the second basket and 22 in the last basket. How many eggplants did each pupil get? a. 15 b. 16 c. 17 d. 18 29-30. Create a problem using the following data. Given: 135 bananas cooked in the morning by a vendor 219 bananas cooked in the afternoon 3 bananas in 1 banana cue stick Asked: number of banana cue sticks used Problem:

×