Kris Ushe Pashalleku i Janines

L
Pashalleku i
Janines
Sundimtari i Pashallekut te Janines
•Ali Pashe Tepelena lindi me 1740 ne Beçisht te Tepelenes. Prirjet
dhe aftesite e tij rane ne sy te Portes se Larte dhe me 1784 ai u
emerua komandant ushtrie ne sherbimin e Valiut te Rumelise dhe
po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e Sanxhakut te Delvines. Ali
Pashe Telpelena ishte nje sundimtar i rrepte dhe i drejte. Gjate
sundimit te tij , ai lidhi relata te ngushta me Napoleon Bonapartin e
Frances duke shkembyer letra edhe dhurata te ndryshme. Pashai
dhe mbreti francez cilesohen si figurat me te medha te asaj kohe.
Kane thene per Ali Pashe Tepelenen:
•Hygo : “Aliu dhe Napoleon
Bonaparti shkonin prane njeri
tjetrit si Tigri me Luanin
•Ketrin Fleming, profesor i
historise ne universitetin e New
York-ut botoi ne 1999 librin
“Bonaparti i Muhamedanëve”
•Hobhous : “Veziri ishte nji burre
i shkurten dhe mjaft i trashe,me
nji fytyre shume te kendshme
me cipe te bardhe dhe trajte te
rrumbullaket,syte e te cilit ishin
te kaltert me levizje te shpejta
qe te tregonin se nuk ishte nje
Pasha oriental.Kishte mjeker te
gjate qe i binte ne gjoks.Kishte
nje mikepritje te theksuar sa i
quante vizitoret djem te tij.”

Viktor Hygo

Hobhouse
Zgjerimi i Pashallekut -Territori
Pushtoi :
•1788-1803 – Qytetin e Artes
ne Epir dhe luginen e Vjoses
te Toskeri
•Pasi mposhti suljotet –
Beratin,Himaren,Çamerine,Gji
rokastren dhe Delvinen.

U zgjerua duke perfshire Shqiperine e
Jugut,Akarrnanine, nje pjese te
Etolise,Morene dhe nje pjese te
konsiderueshme te Maqedonise.
Administrata dhe ushtria
Kryeqyteti i pashallekut ishte
Janina me 50 mije banore. Ne
qytete kishte shkolla, biblioteka,
keshtjella e saraje, kisha e
manastire, teqe e xhami, spitale
me nga rreth 150 shtreter. Janina
ka qene qendra me e rendesishme
politike dhe ekonomike ne ate
kohe dhe konsiderohej si
kryeqyteti i Shqiperise se Jugut.
Ali Pashe Tepelena per te krijuar nje
shtet shqiptar te shkeputur nga Porta
e Larte krijoi administraten e tij,
financat, thesarin, policine, ushtrine
etj. Ai lejoi punesimin e te
krishtereve ne postet me te larta ne
kundershtim te legjislacionit. Prandaj
dallohej per tolerancen fetare.
Pashai kishte nje ushtri me rreth
20 mije vete, te pajisur me
artileri fushore e malore me 500
topa te llojeve te ndryshme dhe
me nje kavaleri prej 5000 vetesh.
Kishte edhe forca ushtarake
detare qe mbikqyrnin bregdetin.
Ai ngriti prane Janines nje shkolle
ushtarake dhe e organizoi
ushtrine ndryshe nga Perandoria
Osmane.Me ane te policise
sekrete qe ai krijoi, Aliu ishte i
informuar mbi cdo veprimtari qe
ndodhte brenda dhe jashte
pashallekut te tij.
Keshtjellat dhe tregtia
Pashai rindertoi kalate ne
Janine,Tepelene,Gjirokaster,Libohove,
Preveze,Arte,Porto Palermo,Sarande
etj.Perdori nje numer te
konsiderueshem arkitektesh dhe
inxhinieresh te huaj dhe vuri ne pune
mjeshtrat me te mire te vendit, nga
Korca,Dibra,Permeti,Gjirokastra,Janin
a.Kalane e Gjirokastres e pushtoi ne
vitin 1812 ndersa ne Tepelene ai
mbante nje nga selite me te
parapelqyera te tij. Veziri zhvilloi nje
tregti te suksesshme duke bere tregti
me Porten e Larte,
Rusine,Gjermanine,Francen, etj.
Eksportoheshin drithera ,lesh,pambuk
etj.
Arsimi-Vaksinimi-Fjala e lire
Ali Pashe Tepelena ishte i pari
qe beri te detyrueshem
vaksinimin kunder semundjes
se lise te sapo zbuluar,akt qe
ishte i ndaluar nga feja
islame.Mjeket e pashallekut
kishin studiuar ne Vjene,
Paris,Itali etj.Ne fushen e
arsimit Aliu perkrahi edhe
shkollat laike edhe ato
fetare.Filloi per here te pare
mesimi i gjuhes shqipe duke
shkruar me germa greke.
Populli ishte i lire te fliste per
problemet fetare, letrare,
historike dhe shkencore por
ishin te ndaluar rreptesisht te
benin diskutime politike.
Renia e Ali Pashe Tepelenes dhe
pashallekut te tij

Perandoria Osmane kishte kohe qe kishte kuptuar synimet e Ali Pashes dhe pasi ky i fundit nuk
kishte perfillur kercenimet e sulltanit, Porta e Larte vendosi te shtype pashan e fundit te
pabindur. Atij iu hoq posti i dervenpashes qe e mbante per 33 vjet bashke me te gjitha
funksionet qeveritare dhe sanxhakun e Janines. Ali Pasha nuk hoqi dore nga qellimet e tij por
kerkoi ndihmen e fuqive te medha, te Anglise,Rusise dhe Austrise. Duke deshtuar te siguroje
perkrahjen e tyre veziri mbajti kuvendin e Janines ku i beri thirrje popullit grek per t’u ngritur
kunder Portes se Larte. Me ndihmen e grekeve pashai po arrinte te rezistonte ndaj osmaneve.
Sulltani caktoi dike tjeter ne krye te detyres dhe rrethoi Janinen. Ali Pasha edhe pse i rrethuar
nuk u pergjunj prandaj Sulltan Mahmudi i II i kerkoi te largohej me kusht se nuk do te hakmerrej.
Pas disa ditesh Pashai legjendar u vra pabesisht nga nje kurth i ngritur nga Hurshid Pasha me 25
janar 1822
Referencat
•http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina
•http://sq.wikipedia.org/wiki/Pashall
%C3%ABku_i_Janin%C3%ABs
Libri “Ali Pashe Tepelena 1740-1822” Me rastin e 180
vjetorit te renies se Ali Pashe Tepelenes nga Botimet Toena.
Formati
Formati i ri “Kerkim-Hulumtim” per testet semestrale
ishte i thjeshte dhe shume efikas. Veshtirsite per
permbledhjen e informacionit ishin minimale.

Punoi : Kris Ushe
Klasa : 9
Lenda : Histori
1 sur 11

Recommandé

Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore par
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
110K vues9 diapositives
Te drejtat e njeriut par
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriutDonart Geci
64.1K vues17 diapositives
Gazeta e shkolles par
Gazeta e shkolles Gazeta e shkolles
Gazeta e shkolles Mirsad - New
9.9K vues16 diapositives
Figurat e rilindjes sonë kombëtare par
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
20.8K vues9 diapositives
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare par
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
84.3K vues9 diapositives
Veprimtari praktike 1 anisa par
Veprimtari praktike 1 anisaVeprimtari praktike 1 anisa
Veprimtari praktike 1 anisaAn An
7.6K vues11 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Biologji - Frymemarrja par
Biologji - FrymemarrjaBiologji - Frymemarrja
Biologji - FrymemarrjaErdi Dibra
28.2K vues18 diapositives
Shqiperia dhe Bashkimi Europian par
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
16.7K vues17 diapositives
Iliret par
IliretIliret
IliretEdlira Ekmekciu
11K vues16 diapositives
Shqiperia ne OKB par
Shqiperia ne OKBShqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKBDurim Krasniqi
10K vues13 diapositives
Letersia dhe artet e tjera par
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraEGLI TAFA
22.3K vues9 diapositives
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi par
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiFlavioHabilaj
67.2K vues5 diapositives

Tendances(20)

Biologji - Frymemarrja par Erdi Dibra
Biologji - FrymemarrjaBiologji - Frymemarrja
Biologji - Frymemarrja
Erdi Dibra28.2K vues
Shqiperia dhe Bashkimi Europian par olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.7K vues
Letersia dhe artet e tjera par EGLI TAFA
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjera
EGLI TAFA22.3K vues
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi par FlavioHabilaj
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
FlavioHabilaj67.2K vues
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) par Kristjana Duni
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K vues
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti59.1K vues
prilli i thyer BISEDA LETRARE par manomano46
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano4691.5K vues
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.6K vues
Shqiperia -slide par Fre Nkly
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
Fre Nkly43K vues
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA par Besjona Jusufi
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJAShkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Besjona Jusufi11.5K vues
Shqipëria në Luftën e Parë Botërore par Shkollë
Shqipëria në Luftën e Parë BotëroreShqipëria në Luftën e Parë Botërore
Shqipëria në Luftën e Parë Botërore
Shkollë2.6K vues
Shqipëria në vitet 1912 1939 par Shkollë
Shqipëria në vitet 1912 1939Shqipëria në vitet 1912 1939
Shqipëria në vitet 1912 1939
Shkollë4.1K vues

En vedette

Pashalleku i shkodres par
Pashalleku i shkodresPashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodresGencRashiti
12.4K vues21 diapositives
Ardit Rexhmataj Pashalleqet par
Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj
3.9K vues10 diapositives
Reklama (1) par
Reklama (1)Reklama (1)
Reklama (1)svetlana72
2.3K vues27 diapositives
Reklama par
ReklamaReklama
ReklamaMonika Pahumi
16.6K vues12 diapositives
Tema:Reklama par
Tema:ReklamaTema:Reklama
Tema:ReklamaJetmira Sula
11K vues30 diapositives
Reklama par
Reklama Reklama
Reklama Klodjan Hoxha
6.1K vues7 diapositives

En vedette(20)

Pashalleku i shkodres par GencRashiti
Pashalleku i shkodresPashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodres
GencRashiti12.4K vues
Trupat gjeometrik par Esmer Alda
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.8K vues
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s. par Libra Islame
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Libra Islame467 vues
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta par Eriona Mustafa
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Eriona Mustafa50.8K vues
Projekt ekonomi par Sajad Alla
Projekt ekonomiProjekt ekonomi
Projekt ekonomi
Sajad Alla5.7K vues
Punimi seminarik ne ekonomi par Arben
Punimi seminarik ne ekonomiPunimi seminarik ne ekonomi
Punimi seminarik ne ekonomi
Arben16.9K vues
Pasurite natyrore ne shqiperi par Merkur Sinani
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani73.3K vues
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme par sidorelahalilaj113
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Punim seminarik par Ramiz Ilazi
Punim seminarikPunim seminarik
Punim seminarik
Ramiz Ilazi34.8K vues
Hidrografia e trevave shqiptare par Elsa Marku
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptare
Elsa Marku13.8K vues

Similaire à Kris Ushe Pashalleku i Janines

Hasan tahsini 100 vjet pavaresi par
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiArdit Bido
1.2K vues19 diapositives
Shqiperia pj2 par
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2EGLI TAFA
2K vues34 diapositives
Reportazh per ali pashe tepelenen par
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenagustin2010
494 vues10 diapositives
Reportazh per ali pashe tepelenen par
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenagustin2010
1.9K vues10 diapositives
Ahmed Zogu vs Fan Noli par
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliHektor Jalasi
1.8K vues24 diapositives
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit par
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritGezim Zim
516 vues6 diapositives

Similaire à Kris Ushe Pashalleku i Janines(20)

Hasan tahsini 100 vjet pavaresi par Ardit Bido
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Ardit Bido1.2K vues
Reportazh per ali pashe tepelenen par agustin2010
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenen
agustin2010494 vues
Reportazh per ali pashe tepelenen par agustin2010
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenen
agustin20101.9K vues
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit par Gezim Zim
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Gezim Zim516 vues
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf par Marjan DODAJ
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfShenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Marjan DODAJ902 vues
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë par Diana Lamaj
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Diana Lamaj4.1K vues
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller par Marjan DODAJ
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg StadtmullerIslamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
Marjan DODAJ1.6K vues
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme! par Rexhep Smoqi
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Rexhep Smoqi2.8K vues
Si u islamizuan shqiptaret? par amarstafa
Si u islamizuan shqiptaret?Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?
amarstafa43 vues
Histori Shqiptare par albioni
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptare
albioni5.1K vues
Shqiperia pjese-e-perandorise-italiane par Renato Lala
Shqiperia pjese-e-perandorise-italianeShqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Shqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Renato Lala256 vues
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret par Marjan DODAJ
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Marjan DODAJ7.9K vues

Plus de lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami par
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
7K vues15 diapositives
Genti Haveri test semestral histori par
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 vues10 diapositives
Favio Vreka Athina dhe Sparta par
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.4K vues10 diapositives
Fjona Hysi klasa VI par
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K vues9 diapositives
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI par
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
1.5K vues13 diapositives
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 par
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
8.2K vues12 diapositives

Plus de lira kuca(20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami par lira kuca
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
lira kuca7K vues
Genti Haveri test semestral histori par lira kuca
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 vues
Favio Vreka Athina dhe Sparta par lira kuca
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.4K vues
Fjona Hysi klasa VI par lira kuca
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K vues
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI par lira kuca
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K vues
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 par lira kuca
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K vues
Elena Bita Politika antisemite ne Europe par lira kuca
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 vues
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi par lira kuca
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K vues
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla par lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K vues
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla par lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K vues
Kei Xhixhabesi par lira kuca
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
lira kuca384 vues
Arkelino Hila par lira kuca
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 vues
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti par lira kuca
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K vues
Leonardo da vinci Aron Mane par lira kuca
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 vues
Kei Ushe par lira kuca
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K vues
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori par lira kuca
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.8K vues
Sami Frasheri Serena Mane par lira kuca
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K vues
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit par lira kuca
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K vues
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... par lira kuca
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
lira kuca2.9K vues

Kris Ushe Pashalleku i Janines

 • 2. Sundimtari i Pashallekut te Janines •Ali Pashe Tepelena lindi me 1740 ne Beçisht te Tepelenes. Prirjet dhe aftesite e tij rane ne sy te Portes se Larte dhe me 1784 ai u emerua komandant ushtrie ne sherbimin e Valiut te Rumelise dhe po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e Sanxhakut te Delvines. Ali Pashe Telpelena ishte nje sundimtar i rrepte dhe i drejte. Gjate sundimit te tij , ai lidhi relata te ngushta me Napoleon Bonapartin e Frances duke shkembyer letra edhe dhurata te ndryshme. Pashai dhe mbreti francez cilesohen si figurat me te medha te asaj kohe.
 • 3. Kane thene per Ali Pashe Tepelenen: •Hygo : “Aliu dhe Napoleon Bonaparti shkonin prane njeri tjetrit si Tigri me Luanin •Ketrin Fleming, profesor i historise ne universitetin e New York-ut botoi ne 1999 librin “Bonaparti i Muhamedanëve” •Hobhous : “Veziri ishte nji burre i shkurten dhe mjaft i trashe,me nji fytyre shume te kendshme me cipe te bardhe dhe trajte te rrumbullaket,syte e te cilit ishin te kaltert me levizje te shpejta qe te tregonin se nuk ishte nje Pasha oriental.Kishte mjeker te gjate qe i binte ne gjoks.Kishte nje mikepritje te theksuar sa i quante vizitoret djem te tij.” Viktor Hygo Hobhouse
 • 4. Zgjerimi i Pashallekut -Territori Pushtoi : •1788-1803 – Qytetin e Artes ne Epir dhe luginen e Vjoses te Toskeri •Pasi mposhti suljotet – Beratin,Himaren,Çamerine,Gji rokastren dhe Delvinen. U zgjerua duke perfshire Shqiperine e Jugut,Akarrnanine, nje pjese te Etolise,Morene dhe nje pjese te konsiderueshme te Maqedonise.
 • 5. Administrata dhe ushtria Kryeqyteti i pashallekut ishte Janina me 50 mije banore. Ne qytete kishte shkolla, biblioteka, keshtjella e saraje, kisha e manastire, teqe e xhami, spitale me nga rreth 150 shtreter. Janina ka qene qendra me e rendesishme politike dhe ekonomike ne ate kohe dhe konsiderohej si kryeqyteti i Shqiperise se Jugut. Ali Pashe Tepelena per te krijuar nje shtet shqiptar te shkeputur nga Porta e Larte krijoi administraten e tij, financat, thesarin, policine, ushtrine etj. Ai lejoi punesimin e te krishtereve ne postet me te larta ne kundershtim te legjislacionit. Prandaj dallohej per tolerancen fetare.
 • 6. Pashai kishte nje ushtri me rreth 20 mije vete, te pajisur me artileri fushore e malore me 500 topa te llojeve te ndryshme dhe me nje kavaleri prej 5000 vetesh. Kishte edhe forca ushtarake detare qe mbikqyrnin bregdetin. Ai ngriti prane Janines nje shkolle ushtarake dhe e organizoi ushtrine ndryshe nga Perandoria Osmane.Me ane te policise sekrete qe ai krijoi, Aliu ishte i informuar mbi cdo veprimtari qe ndodhte brenda dhe jashte pashallekut te tij.
 • 7. Keshtjellat dhe tregtia Pashai rindertoi kalate ne Janine,Tepelene,Gjirokaster,Libohove, Preveze,Arte,Porto Palermo,Sarande etj.Perdori nje numer te konsiderueshem arkitektesh dhe inxhinieresh te huaj dhe vuri ne pune mjeshtrat me te mire te vendit, nga Korca,Dibra,Permeti,Gjirokastra,Janin a.Kalane e Gjirokastres e pushtoi ne vitin 1812 ndersa ne Tepelene ai mbante nje nga selite me te parapelqyera te tij. Veziri zhvilloi nje tregti te suksesshme duke bere tregti me Porten e Larte, Rusine,Gjermanine,Francen, etj. Eksportoheshin drithera ,lesh,pambuk etj.
 • 8. Arsimi-Vaksinimi-Fjala e lire Ali Pashe Tepelena ishte i pari qe beri te detyrueshem vaksinimin kunder semundjes se lise te sapo zbuluar,akt qe ishte i ndaluar nga feja islame.Mjeket e pashallekut kishin studiuar ne Vjene, Paris,Itali etj.Ne fushen e arsimit Aliu perkrahi edhe shkollat laike edhe ato fetare.Filloi per here te pare mesimi i gjuhes shqipe duke shkruar me germa greke. Populli ishte i lire te fliste per problemet fetare, letrare, historike dhe shkencore por ishin te ndaluar rreptesisht te benin diskutime politike.
 • 9. Renia e Ali Pashe Tepelenes dhe pashallekut te tij Perandoria Osmane kishte kohe qe kishte kuptuar synimet e Ali Pashes dhe pasi ky i fundit nuk kishte perfillur kercenimet e sulltanit, Porta e Larte vendosi te shtype pashan e fundit te pabindur. Atij iu hoq posti i dervenpashes qe e mbante per 33 vjet bashke me te gjitha funksionet qeveritare dhe sanxhakun e Janines. Ali Pasha nuk hoqi dore nga qellimet e tij por kerkoi ndihmen e fuqive te medha, te Anglise,Rusise dhe Austrise. Duke deshtuar te siguroje perkrahjen e tyre veziri mbajti kuvendin e Janines ku i beri thirrje popullit grek per t’u ngritur kunder Portes se Larte. Me ndihmen e grekeve pashai po arrinte te rezistonte ndaj osmaneve. Sulltani caktoi dike tjeter ne krye te detyres dhe rrethoi Janinen. Ali Pasha edhe pse i rrethuar nuk u pergjunj prandaj Sulltan Mahmudi i II i kerkoi te largohej me kusht se nuk do te hakmerrej. Pas disa ditesh Pashai legjendar u vra pabesisht nga nje kurth i ngritur nga Hurshid Pasha me 25 janar 1822
 • 10. Referencat •http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina •http://sq.wikipedia.org/wiki/Pashall %C3%ABku_i_Janin%C3%ABs Libri “Ali Pashe Tepelena 1740-1822” Me rastin e 180 vjetorit te renies se Ali Pashe Tepelenes nga Botimet Toena.
 • 11. Formati Formati i ri “Kerkim-Hulumtim” per testet semestrale ishte i thjeshte dhe shume efikas. Veshtirsite per permbledhjen e informacionit ishin minimale. Punoi : Kris Ushe Klasa : 9 Lenda : Histori