TERAPIA E MAHNITSHME - PIRJA E UJIT

Marjan DODAJ
Marjan DODAJNIL à NIL
TERAPIA E MAHNITSHME -
   PIRJA E UJIT
Si të përdoret uji?
Pini për çdo ditë nga gjashtë (6) gota ujë
(1,5 litra), largojini barërat, tabletat,
injeksionet, diagnozat dhe shqetësimet e
mjekut.
Kurrë nuk do të besoni pa e provuar.
Lista e sëmurjeve:
Shtypja e lartë gjakut
Pagjakësia
Reumatizmi (Dhembjet në nyja dhe muskuj)
Paraliza e tërësishme
Trashja (Pesha e tepërt trupore)
Artriti
Sinuset
Tahikardia (Çrregullimi i ritmit të zemrës)
Marramendja
Kolla
Leukemia
Astma
Bronkiti
Tuberkulozi i mushkërive
Meningjiti
Gurët në veshkë
Sëmurjet urogjenitale
Aciditeti (Thartira në lukth)
Dizenteria
Gastroenteritet
Kanceri në mitër
Zhdjergia rektale
Kapsllëku
Hostorthobics
Sëmurja e sheqerit
Sëmurjet e syve
Gjakderdhja në sy dhe skuqja e syve
Çrregullimet menstruale
Kanceri i gjirit
Laringjiti
Dhembja e kokës
Leukemia
Procedura e terapisë
Herët në mëngjes si të ngriheni nga shtrati pini një
litër e gjysmë ujë 5 deri gjashtë gota të mëdha të
ujit (ende pa i larë dhëmbët). Kjo është e njohur te
indianët e lashtë si terapia: “Usha Paana Chikitsa”.
Më vonë mund t’i lani fytyrën dhe dhëmbët.
Duhet ta dini se është shumë me rëndësi se nuk
duhet të merrni asgjë tjetër pos ujit, kurrfarë
lëngjesh apo ushqimi tjetër nuk guxoni të merrni
një orë para dhe një orë pas terapisë.
Gjithashtu duhet ta dini se nuk duhet të merrni
kurrfarë pijesh alkoolike një natë më herët.
Cilësia e ujit duhet të jetë e mirë. Nëse nuk jeni të
sigurt për cilësinë e ujit ai duhet të vlohet më parë
dhe të ftohet.
Është vështirë të pihen një litër e gjysmë ujë
përnjëherë, por ju mund ta pini atë gradualisht për
një kohë më të gjatë.
S’pari mund t’i pini katër gota e pas disa minutave
mund t’i pini edhe dy të tjerat.
Ju njëherë do të urinoni më shpesh brenda një apo
dy orëve të ardhme por me kohë kjo do të
normalizohet.
Zgjatja e terapisë sipas hulumtimit
      dhe përvojës
Për këto sëmurje sipas hulumtimeve duhet zbatuar
terapinë në vazhdimësi për aq ditë si vijon:
 – Kapsllëku           - 1 ditë
 – Aciditeti (thartira në lukth) - 2 ditë
 – Sëmurja e sheqerit (diabeti) - 7 ditë
 – Kanceri            - 4 javë
 – Tuberkulozi i mushkërive - 3 muaj
 – Shtypja e lartë e gjakut   - 4 javë
Vërejtje:
 Këshillohen personat me sëmurje të artritit apo
 reumatizmit që këtë terapi duhet ta praktikojnë
 tri herë në ditë (nga 1,5 litra ujë) edhe atë, në
 mëngjes, në mesditë dhe në mbrëmje një orë
 para ushqimit për një javë dhe dy herë në ditë
 deri të tërhiqen pasojat e sëmurjes.
Si do të veprojë uji i pastër?
Marrja e rregullt e sasisë së caktuar të ujit të pastër
sipas kësaj metode do ta pastrojë trupin në tërësi.
Me këtë rast uji do të nxitë prodhimin e gjakut të
ri nëpër zorrë, proces i njohur në mjekësi si
“Haematopaises”. Mbështjellësi mukozal i
zorrëve do të aktivizohet me këtë metodë dhe
qëllimisht do të mundësojë prodhimin e gjakut të
të ri dhe të freskët – ky është fakt i
padiskutueshëm edhe si teori se gjaku i freskët
prodhohet nga mbështjellësi mukozal i zorrëve.
Nëse zorrët janë të pastra atëherë përbërësit e
ushqimit do të merren me më shumë lehtësi nga
veprimi i mbështjellësit mukozal dhe do të futen
në gjakun e pastër. Gjaku është shumë i
rëndësishëm për të bërë shërimin dhe për të hequr
atë gjendje të keqe dhe për ta kthyer shëndetin me
përdorimin e rregullt të ujit.
Jeta është e shkurtë, vraponi pas saj!
 Ju lutemi përcilleni këtë porosi te shokët, miqtë, te
 të afërmit dhe te fqinjët tuaj. Ky është një shërbim
 i madh drejt humanizmit.
1 sur 14

Recommandé

New text document par
New text documentNew text document
New text documentFletushka An
40 vues2 diapositives
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti par
110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurtiMarjan DODAJ
1.1K vues11 diapositives
Uji par
UjiUji
UjiFatjeta Sadriu
2.7K vues8 diapositives
Projekt biologji par
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjiUeda Rrukaj
33.3K vues21 diapositives
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) par
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Xhoana Pepa
1.9K vues8 diapositives
Te ushqyerit par
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyeritXhesika Merko
4.4K vues11 diapositives

Contenu connexe

Similaire à TERAPIA E MAHNITSHME - PIRJA E UJIT

300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet par
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjetMarjan DODAJ
9.4K vues15 diapositives
Bime te tjera mjeksore par
Bime te tjera mjeksoreBime te tjera mjeksore
Bime te tjera mjeksorenoneofurbusiness no
356 vues8 diapositives
Pediatria , trakti gastrointestinal par
Pediatria , trakti gastrointestinal Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal Hysni Dida
188 vues21 diapositives
Dietologji par
DietologjiDietologji
DietologjiKolegji Universitar BIZNESI - Gjakovë
16.1K vues102 diapositives
Aparati i ekskretimit par
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitMatilda Gremi
37.9K vues18 diapositives
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII par
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VIIlira kuca
710 vues11 diapositives

Similaire à TERAPIA E MAHNITSHME - PIRJA E UJIT(20)

300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet par Marjan DODAJ
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
Marjan DODAJ9.4K vues
Pediatria , trakti gastrointestinal par Hysni Dida
Pediatria , trakti gastrointestinal Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal
Hysni Dida188 vues
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII par lira kuca
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
lira kuca710 vues
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli par irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K vues
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. par An An
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An126.8K vues
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 par Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K vues
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.6K vues
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA par Daniela Muhaj
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIAHipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Daniela Muhaj164 vues
Hipertensioni par Dani Muhaj
Hipertensioni Hipertensioni
Hipertensioni
Dani Muhaj4.8K vues
Kequshqyerja dhe semundjet par Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.1K vues
Ushqyerja e shendetshme par Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K vues

Plus de Marjan DODAJ

“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI par
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELIMarjan DODAJ
5.5K vues118 diapositives
Kalkulator-i par
Kalkulator-iKalkulator-i
Kalkulator-iMarjan DODAJ
1.1K vues1 diapositive
Kodi i procedurës penale i kosoves par
Kodi i procedurës penale i kosovesKodi i procedurës penale i kosoves
Kodi i procedurës penale i kosovesMarjan DODAJ
14.5K vues207 diapositives
Kodi penal i kosoves par
Kodi penal i kosovesKodi penal i kosoves
Kodi penal i kosovesMarjan DODAJ
19.9K vues163 diapositives
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES par
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTESFLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTESMarjan DODAJ
23.4K vues14 diapositives
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI par
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANIMarjan DODAJ
1.1K vues11 diapositives

Plus de Marjan DODAJ(20)

“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI par Marjan DODAJ
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI
Marjan DODAJ5.5K vues
Kodi i procedurës penale i kosoves par Marjan DODAJ
Kodi i procedurës penale i kosovesKodi i procedurës penale i kosoves
Kodi i procedurës penale i kosoves
Marjan DODAJ14.5K vues
Kodi penal i kosoves par Marjan DODAJ
Kodi penal i kosovesKodi penal i kosoves
Kodi penal i kosoves
Marjan DODAJ19.9K vues
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES par Marjan DODAJ
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTESFLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES
Marjan DODAJ23.4K vues
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI par Marjan DODAJ
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
Marjan DODAJ1.1K vues
Pranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter Logoreci par Marjan DODAJ
Pranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter LogoreciPranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter Logoreci
Pranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter Logoreci
Marjan DODAJ1.8K vues
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret par Marjan DODAJ
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Marjan DODAJ7.9K vues
Te pavertetat dhe faktet rreth Pjeter Bogdanit par Marjan DODAJ
Te pavertetat dhe faktet rreth Pjeter BogdanitTe pavertetat dhe faktet rreth Pjeter Bogdanit
Te pavertetat dhe faktet rreth Pjeter Bogdanit
Marjan DODAJ1.6K vues
GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo... par Marjan DODAJ
GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo...GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo...
GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo...
Marjan DODAJ1.1K vues
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN par Marjan DODAJ
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANINROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
Marjan DODAJ444 vues
Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi par Marjan DODAJ
 Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi
Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi
Marjan DODAJ8.5K vues
Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi) par Marjan DODAJ
Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi)Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi)
Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi)
Marjan DODAJ2.3K vues
OLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQI par Marjan DODAJ
OLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQIOLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQI
OLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQI
Marjan DODAJ8.9K vues
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar par Marjan DODAJ
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Marjan DODAJ670 vues
libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit” par Marjan DODAJ
libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit”libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit”
libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit”
Marjan DODAJ495 vues
Kosova nje veper kapitale historiografike shkruan ramadan musliu par Marjan DODAJ
Kosova nje veper kapitale historiografike  shkruan ramadan musliuKosova nje veper kapitale historiografike  shkruan ramadan musliu
Kosova nje veper kapitale historiografike shkruan ramadan musliu
Marjan DODAJ898 vues
Agim Gashi - N`aeroplan Zotin e luta par Marjan DODAJ
Agim Gashi - N`aeroplan Zotin e lutaAgim Gashi - N`aeroplan Zotin e luta
Agim Gashi - N`aeroplan Zotin e luta
Marjan DODAJ1.2K vues
Letersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim mature par Marjan DODAJ
Letersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim matureLetersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim mature
Letersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim mature
Marjan DODAJ46.3K vues
ZBATIM I SAKTE I KANUNIT TE MALEVE TONA ... SOT - nga Fritz Radovani par Marjan DODAJ
ZBATIM I SAKTE I KANUNIT TE MALEVE TONA ... SOT - nga Fritz RadovaniZBATIM I SAKTE I KANUNIT TE MALEVE TONA ... SOT - nga Fritz Radovani
ZBATIM I SAKTE I KANUNIT TE MALEVE TONA ... SOT - nga Fritz Radovani
Marjan DODAJ640 vues

TERAPIA E MAHNITSHME - PIRJA E UJIT

 • 1. TERAPIA E MAHNITSHME - PIRJA E UJIT
 • 2. Si të përdoret uji? Pini për çdo ditë nga gjashtë (6) gota ujë (1,5 litra), largojini barërat, tabletat, injeksionet, diagnozat dhe shqetësimet e mjekut. Kurrë nuk do të besoni pa e provuar.
 • 3. Lista e sëmurjeve: Shtypja e lartë gjakut Pagjakësia Reumatizmi (Dhembjet në nyja dhe muskuj) Paraliza e tërësishme Trashja (Pesha e tepërt trupore) Artriti Sinuset Tahikardia (Çrregullimi i ritmit të zemrës) Marramendja
 • 4. Kolla Leukemia Astma Bronkiti Tuberkulozi i mushkërive Meningjiti Gurët në veshkë Sëmurjet urogjenitale Aciditeti (Thartira në lukth)
 • 5. Dizenteria Gastroenteritet Kanceri në mitër Zhdjergia rektale Kapsllëku Hostorthobics Sëmurja e sheqerit Sëmurjet e syve
 • 6. Gjakderdhja në sy dhe skuqja e syve Çrregullimet menstruale Kanceri i gjirit Laringjiti Dhembja e kokës Leukemia
 • 7. Procedura e terapisë Herët në mëngjes si të ngriheni nga shtrati pini një litër e gjysmë ujë 5 deri gjashtë gota të mëdha të ujit (ende pa i larë dhëmbët). Kjo është e njohur te indianët e lashtë si terapia: “Usha Paana Chikitsa”. Më vonë mund t’i lani fytyrën dhe dhëmbët. Duhet ta dini se është shumë me rëndësi se nuk duhet të merrni asgjë tjetër pos ujit, kurrfarë lëngjesh apo ushqimi tjetër nuk guxoni të merrni një orë para dhe një orë pas terapisë.
 • 8. Gjithashtu duhet ta dini se nuk duhet të merrni kurrfarë pijesh alkoolike një natë më herët. Cilësia e ujit duhet të jetë e mirë. Nëse nuk jeni të sigurt për cilësinë e ujit ai duhet të vlohet më parë dhe të ftohet.
 • 9. Është vështirë të pihen një litër e gjysmë ujë përnjëherë, por ju mund ta pini atë gradualisht për një kohë më të gjatë. S’pari mund t’i pini katër gota e pas disa minutave mund t’i pini edhe dy të tjerat. Ju njëherë do të urinoni më shpesh brenda një apo dy orëve të ardhme por me kohë kjo do të normalizohet.
 • 10. Zgjatja e terapisë sipas hulumtimit dhe përvojës Për këto sëmurje sipas hulumtimeve duhet zbatuar terapinë në vazhdimësi për aq ditë si vijon: – Kapsllëku - 1 ditë – Aciditeti (thartira në lukth) - 2 ditë – Sëmurja e sheqerit (diabeti) - 7 ditë – Kanceri - 4 javë – Tuberkulozi i mushkërive - 3 muaj – Shtypja e lartë e gjakut - 4 javë
 • 11. Vërejtje: Këshillohen personat me sëmurje të artritit apo reumatizmit që këtë terapi duhet ta praktikojnë tri herë në ditë (nga 1,5 litra ujë) edhe atë, në mëngjes, në mesditë dhe në mbrëmje një orë para ushqimit për një javë dhe dy herë në ditë deri të tërhiqen pasojat e sëmurjes.
 • 12. Si do të veprojë uji i pastër? Marrja e rregullt e sasisë së caktuar të ujit të pastër sipas kësaj metode do ta pastrojë trupin në tërësi. Me këtë rast uji do të nxitë prodhimin e gjakut të ri nëpër zorrë, proces i njohur në mjekësi si “Haematopaises”. Mbështjellësi mukozal i zorrëve do të aktivizohet me këtë metodë dhe qëllimisht do të mundësojë prodhimin e gjakut të të ri dhe të freskët – ky është fakt i padiskutueshëm edhe si teori se gjaku i freskët prodhohet nga mbështjellësi mukozal i zorrëve.
 • 13. Nëse zorrët janë të pastra atëherë përbërësit e ushqimit do të merren me më shumë lehtësi nga veprimi i mbështjellësit mukozal dhe do të futen në gjakun e pastër. Gjaku është shumë i rëndësishëm për të bërë shërimin dhe për të hequr atë gjendje të keqe dhe për ta kthyer shëndetin me përdorimin e rregullt të ujit.
 • 14. Jeta është e shkurtë, vraponi pas saj! Ju lutemi përcilleni këtë porosi te shokët, miqtë, te të afërmit dhe te fqinjët tuaj. Ky është një shërbim i madh drejt humanizmit.