Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
SIŁA PRASY LOKALNEJ
Piotr Piotrowicz
Południowa Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o.
Oficjalne otwarcie nowej siedziby
„Gazety Jarocińskiej” nastąpiło
21 stycznia 2014 roku.
Multimedialne
Centrum
Komunikacji
Południowej Oficyny Wydawniczej
Nakład: 10.000 egz.
Ukazuje się od 24 lat
na terenie powiatu jarocińskiego
Siła Południowej Oficyny Wydawniczej
Tygodniki ...
W każdym powiecie ukazują się dwa, trzy
tytuły lokalne o łącznym nakładzie
do dziesięciu tysięcy egzemplarzy, może nieco w...
Powiat krotoszyński
jako przykład konkurencji
na rynku prasowym
nakład: 5.000 egz. nakład: 4.200 egz. nakład: około 3.000 ...
Nakład
Nakłady tygodników lokalnych są w miarę stabilne, a już na pewno nie
dotykają ich dramatyczne spadki będące udziałe...
Jedna z przyczyn spadku nakładów…
Zalew darmowej prasy
wydawanej przez samorządy
wszystkich szczebli.
Jedna z przyczyn spadku nakładów…
Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne?
• Lokalność - zajmowanie się sprawami najbliższego otoczenia
czytelnika, mając...
Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne?
• Autentyczne wykonywanie funkcji
kontrolnej w stosunku do władz
samorządowych
Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne?
• Misja gazety lokalnej - polega na postrzeganiu jej roli jako
nośnika szczegó...
„Piątka dla Gazety”
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć
realizowanych przez tytuły wydawane przez
Południową Oficynę Wy...
„Piątka dla Gazety”
Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne?
• Praca u podstaw - wychowywanie nowego czytelnika - uczenie
młodego pokolenia...
Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne?
• Aktywność redakcji i wydawnictwa na „wrażliwych” społecznie
obszarach – szcz...
Fundacja „Ogród Marzeń”
Fundacja „Ogród Marzeń”
Fundacja „Ogród Marzeń”
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ
Piotr Piotrowicz
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Bliskość czytelnika - siła prasy lokalnej i remedium na spadki sprzedaży. Piotr Piotrowicz (Stowarzyszenie Gazet Lokalnych)

1 955 vues

Publié le

 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

 • Soyez le premier à aimer ceci

Bliskość czytelnika - siła prasy lokalnej i remedium na spadki sprzedaży. Piotr Piotrowicz (Stowarzyszenie Gazet Lokalnych)

 1. 1. SIŁA PRASY LOKALNEJ Piotr Piotrowicz Południowa Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o.
 2. 2. Oficjalne otwarcie nowej siedziby „Gazety Jarocińskiej” nastąpiło 21 stycznia 2014 roku.
 3. 3. Multimedialne Centrum Komunikacji Południowej Oficyny Wydawniczej
 4. 4. Nakład: 10.000 egz. Ukazuje się od 24 lat na terenie powiatu jarocińskiego Siła Południowej Oficyny Wydawniczej Tygodniki lokalne Nakład: 6.200 egz. Ukazuje się od 12 lat na terenie powiatu rawickiego Nakład: 7.000 egz. Ukazuje się od 13 lat na terenie powiatu gostyńskiego Nakład: 7.000 egz. Ukazuje się od 16 lat na terenie powiatu pleszewskiego Nakład: 5.300 egz. Ukazuje się od 5 lat na terenie powiatu krotoszyńskiego
 5. 5. W każdym powiecie ukazują się dwa, trzy tytuły lokalne o łącznym nakładzie do dziesięciu tysięcy egzemplarzy, może nieco więcej. To daje kilkumilionowy łączny nakład w skali całego kraju. Prasa lokalna vs. współczesność
 6. 6. Powiat krotoszyński jako przykład konkurencji na rynku prasowym nakład: 5.000 egz. nakład: 4.200 egz. nakład: około 3.000 egz. PŁATNE: BEZPŁATNE:
 7. 7. Nakład Nakłady tygodników lokalnych są w miarę stabilne, a już na pewno nie dotykają ich dramatyczne spadki będące udziałem gazet codziennych. Oto dowody na przykładzie kilku lokalnych tygodników, które zostały przedstawione dzięki danym ZKDP Tytuł Sprzedaż VI 2013 Sprzedaż XI 2013 Sprzedaż III 2014 3.189 8.521 5.686 9.437 14.961 2.818 8.764 5.633 9.009 15.559 2.666 8.315 5.513 8.463 14.865
 8. 8. Jedna z przyczyn spadku nakładów… Zalew darmowej prasy wydawanej przez samorządy wszystkich szczebli.
 9. 9. Jedna z przyczyn spadku nakładów…
 10. 10. Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne? • Lokalność - zajmowanie się sprawami najbliższego otoczenia czytelnika, mającymi wpływ na jakość jego egzystencji, zadowolenie, przywołując treści najbardziej bliskie odbiorcy, często dotyczące jego samego lub rodziny i znajomych, związane w wielu przypadkach z bezpośrednim udziałem w opisywanych zdarzeniach. Stąd nawet szybkość przekazywania informacji przez Internet i telewizję nie ogranicza chęci sięgania po lokalną gazetę.
 11. 11. Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne? • Autentyczne wykonywanie funkcji kontrolnej w stosunku do władz samorządowych
 12. 12. Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne? • Misja gazety lokalnej - polega na postrzeganiu jej roli jako nośnika szczególnych wartości i inicjatora wielu przedsięwzięć ważnych dla lokalnej społeczności. I, co może najważniejsze, na uświadomieniu mieszkańcom ulic, gmin, powiatów ich podmiotowości w życiu społecznym, nie zapominając przy tym, że wiąże się to też wieloma obywatelskimi obowiązkami. Wykonywanie misji gazety lokalnej powinno doprowadzić stworzenia wzorcowych, dających się twórczo powielać modeli postępowania, które efekcie powodują wzrost aktywności mieszkańców we wszystkich obszarach życia.
 13. 13. „Piątka dla Gazety” Jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez tytuły wydawane przez Południową Oficynę Wydawniczą jest „Piątka dla „Gazety” – akcja promowania dobrych wyników w szkole. Zaadresowaliśmy ją do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Po raz pierwszy „Piątkę” ogłosiliśmy w roku 2010 roku.
 14. 14. „Piątka dla Gazety”
 15. 15. Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne? • Praca u podstaw - wychowywanie nowego czytelnika - uczenie młodego pokolenia identyfikacji ze swoim powiatowym tygodnikiem, a więc doprowadzenie do wytworzenia nawyku sięgania po „swój” powiatowy tygodnik. To jeden z warunków przetrwania prasy lokalnej. Akcje skierowane do młodzieży, integrowanie jej wokół lokalnych problemów, które pomaga rozwiązywać lokalna gazeta, poprawianie atrakcyjności przekazu, oddanie młodym możliwości zapełnienia treścią części pisma to tylko niektóre z pomysłów mogących sprawić, że o prasie lokalnej nie będziemy mówić w czasie przeszłym.
 16. 16. Dlaczego spadki nakładów nie są drastyczne? • Aktywność redakcji i wydawnictwa na „wrażliwych” społecznie obszarach – szczególnie w zakresie pomocy dla osób i środowisk zagrożonych wykluczeniem. Świetnym przykładem jest założona przez wydawnictwo Południowa Oficyna Wydawnicza Fundacja „Ogród Marzeń” - chyba jedyna taka fundacja powołana przez wydawcę prasy lokalnej.
 17. 17. Fundacja „Ogród Marzeń”
 18. 18. Fundacja „Ogród Marzeń”
 19. 19. Fundacja „Ogród Marzeń”
 20. 20. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Piotr Piotrowicz

×