1. გაკვეთილის თემა :ქართველები მეორე მსოფლიო ომში
საგანი:ისტორია
მასწავლებლის სახელი გვარი : მარინე რეხვიაშვილი
სწავლების საფეხური საშუალო XII კლასი
მოსწავლეთა პროფილი მიუთითოს მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში: 9
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე :არ არის
აქტუალობა მოსწავლეები გაეცნობიან ქართველების როლს მეორე მსოფლიო ომში,როგორც
საბჭოთა რუსეთის ასევე გერმანიის მხარეს,შეაფასებს მათი გადაწყვეტილების
სისწორეს და შეადარებს დღევანდელ აქტრუალობას (ქართველები უკრაინაში -
გმირობა თუ ღალატი“
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი
შედეგები
შ.4.ი.2,5. მოსწავლეს შეუძლია მსოფლიო ისტორიულ ასპექტში საქართველოს
ადგილის განსაზღვრა.
გააანალიზებს ქართველთა მონაწილოებას მეორე მსოფლიო ომში .
შეაფასებს ქართველთა მეორე მსოფლიო ომში მონაწილეობის შედეგებს.
უახლესი ისტორიიდან იღებს მაგალითს საქართველოს მონაწილეობის უცხო
სახელმწიფოს პოლიტიკურ ცხოვრებაში და ადარებს მათ ,, ჰიტლერის
ქართველებსა“ და ,,სტალინის ქართველებს“ .
გამოყოფს თანამედროვე საქართველოს სახელმწიფო ინტერესებს და
მსჯელობს უახლოესი პერიოდის ქართველი პოლიტიკური მოღვაწეების მიერ
გადადგმული პოლიტიკური ნაბიჯების სესახებ
ირჩევს მსოფლიოში განვითარებულ ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მოვლენას და
წერს თემას,თუ რა გავლენა მოახდინა მან საქართველოზე.
მოსწავლეთა წინარე
ცოდნა
მეორე მსოფლიო ომი -დაწყების მიზეზები,მიმდინარეობა,საბოლოო შედეგი-
კონფერენციები და საქართველო
გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
აქტივობა 1- საშინაო დავალების გამოკითხვა კითხვა -პასუხი-
მასწავლებელი სვავს შემდეგ კითხვას
რა ოდენობეთ იღებდა მონაწილეობას საქართველო მეორე მსოფლიო ომში
და რა იციან ამ თემასთან დაკავშირებით მოსწავლეებმა-სტრატეგია ვიცი,მინდა
ვიცოდე, რა გავიგე(იხ.დანართი N1)- 8 წთ
აქტივობა 2- წყაროს ანალიზი- მასწავლებელი
მოსწავლეებს(ინდივიდუალურად) ურიგებს კონკრეტული ინფორმაციის
წყაროებს (1.საქართველო მეორე მსოფლიო ომის საწყის ეტაპზე (მინი ლექცია-
განიხილება ინსტრუქციის მიცემის დროს)2.ქართველები გერმანია საბჭოთა
კავშირის ომის ფრონტზე პარტიზანულსაა და ევროპის წინააღნდეგობის
მოძრაობაში,3.ქართველი პოლიტიკური ემიგრაცია ომის წლებში და
ქართველები გერმანიის სამხედრო ფორმირებებში.4.ეროვნული მოძრაობა ომის
წლებში 5.ომის შედეგები საქართველოსთვის.(სულ 8 წყარო-გათვლილი
მოსწავლეთა რაოდენობაზე)აანალიზებენ,ავსებენ სქემას(იხ.დანართი N 2)
პრეზენტაციის გაკეთებამდე იწყება- 12 წთ
აქტივობა 3-ფილმის კადრების ჩვენება აქტივობა 2-ის თემების შესავბამისობაში
და პარალელურ რეჟიმში აანალიზებენ ტაქსტსა და ფილმის კადრებს -
ჩამოაყალიბებენ თავის პოზიციას -პრეზენტაცია-(იხ.ფილმი-ავტორი:თომა
ჩაგელიშვილი,რეჟისორი:დემნა ჯაფარიძე ,, მეორე მსოფლიო ომი და
ქართველელები) კავშირი თანამედროვეობასთან- გააანალიზებენ და შეაფასებენ
საქართველოს ისტორიის უახლეს ეტაპს -ქართველები უკრაინაში - გმირობა
თუ ღალატი“ 15-წთ.
აქტივობა 4- გაკვეთილის შეფასება.-კითხვა -პასუხი 5-წთ (რა გავიგე..)
აქტივობა 5-საშინაო დავალების მიცემა-ირჩევს მსოფლიოში განვითარებულ
ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მოვლენას და წერს თემას,თუ რა გავლენა მოახდინა მან
საქართველოზე. -2 წთ
აქტივობა 6-შეფასება (იხ. დანართი N 3 შეფასების სქემა)-3წთ
2. შეფასება და
თვითშეფასება
(იხ. დანართი N 3 შეფასების სქემა)
რესურსი სახელძღვანელო-ისტორია/გ.სანიკიძე,ნ.კიღურაძე,რ.გაჩეჩილაძე ;ბაკურ
სულაკაურის გამომცემლობა.
ფილმი-ავტორი:თომა ჩაგელიშვილი,რეჟისორი:დემნა ჯაფარიძე ,, მეორე
მსოფლიო ომი და ქართველელები“2002
……..https://www.youtube.com/watch?v=PA0wYYl-CSo
http://zogadi-istoria.blogspot.com/2013/12/blog-post_2317.html
https://matiane.wordpress.com/2009/08/31/bakradze-georgians-on-german-side-ww2/
http://www.tzona.org/post/meore-msoflio-omi-da-qartvelebi
დანართი N 1
დანართი N 2
დანართი N 3
შეფასების სქემა
1.საუბრობს ფაქტებზე და არგუმენტრებზე დაყრდნობით,იყენებს წინასწარ მომზადებულ მოკლე
ჩანაწერებს. 0-1-2
2.მსჯელობს გარკვევით და ამომწურავად. 0-1-2
3.აანალიზებს ისტორიულ ფაქტებს დროსა და სივრცეში. 0-1-2
4.გამოთქვავს მოსაზრებებს. 0-1-2
5.იყენებს ისტორიულ საძუალებებს(ნარატიულ ისტორიულ წყაროებს) 0-1-2
ვიცი მინდა გავიგო რა გავიგე
თარიღი ფაქტები მიზეზი მიმდინარეობა შედეგი ისტორიული
პირები