1. ინტეგრირებული გაკვეთილი
1.გაკვეთი
ლის თემა
-,,ქრისტიანული სალოცავები ათასი წელი თვალთა შენთა უფალო
“ვითარცა გუშინდელი დღე
2.სწავლებ
ის
საფეხური
საბაზო IX კლასი
3
.ინტეგრირ
ებული
საგნები
მასწავლებ
ლის
სახელი
,გვარი
საგნები ,მასწავლებლის სახელი გვარი
საქართველოს ისტორია
მარინე რეხვიაშვილი
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
მარინე რეხვიაშვილი
4.
მოსწავლე
თა
რაოდენობ
ა
13
5.
განსაკუთ
რებულიმი
დგომების
და
საჭიროებე
ბის მქონე
მოსწავლე
თა
რაოდენობ
ა და
პროფილი
2კლასში არის სპეციალური საგანმანატლებლო საჭიროების მქონე
მოსწავლე.
1. /ჰიპერაქტიული დისგრაფიის სინდრომით
2.დისლექსიის სინდრომით
6.გაკვეთი
ლების
სასწავლო
მიზნები
(საგნების
)მიხდვით
ხელოვნების მიზანი:
1. წარმოადგინონ მოძიებული ინფორმაცია ხუროთმოძღვრულ
ძეგლებზე თვალსაჩინო მასალის სახით.
2. ,შეადარონ ერთმანეთს ერთი პერიოდის როგორც ერთი კულტურის
ასევე ორი სხვადსხვა კულტურის ხუროთმოძღვრული ძეგლები
3. იმსჯელონ იმის შესახებ თუ რა გავლენა იქონია ისტორიულმა და
კულტურულმა კონტექსტმა ხუროთმოძღვრების მხატვრულ
.გადაწყვეტაზე
:ისტორიის მიზანი
1. ილუსტრაციების მიხედვით განასხვავოს ერთმანეთისაგან
სხვადასხვა სტილით ნაგები არქიტექტურული ძეგლები
2. აღწეონ და გააანალიზონ ისტორიულ ასპექტში მშობლიურ კუთხეში
მდებარე ისტორიული ძეგლები
3. გაეცნონ საქართველოში იუნესკოს ბუნებრივი და კულტურული
1
2. .ძეგლების ნუსხაში დაცულ ობიექტებს გამოთქვან
,მოსაზრებები რომელ ხუროთმოძღვრულ ზეგლებს დაუმატებდნენ
/ ?ჩვენი რაიონიდან რეგიონიდან და რატომ
წინარე
ცოდნა
მოსწავლემ იცის ქრისტიანობის გავრცელების შედებად ქართულ
,ხელოვნებაში ახალი დარგის ხუროთმოძღვრების გაჩენის შესახებ იცის რომ
,ხუროთმოძღვრება არის ხელოვნების სინთეზი რომ იქი ლაითმოტივად
,გასდევს ქართული კულტურის განვითარებას იცის ისტორიული ეპოქების
, ,ანალიზი ჩამოთვლის ქართველ მეფეებს რომელთაც დიდი წვლილი
,შეიტანეს ქართული კულტურის განვითარებაში იცის საგანმანათლებლო
,კერების არსებობის შესახებ საქართველოში ჩამოთვლის ქართველ წმინდა
.მამებს რომელთა დიდი ღვაწლით იქმნებოდა ხუროთმოძღვრული ძეგლები
2
3. 8.თანამი
მდევრო
(ბა აქტივ
ობა და
)დრო
ხანგრძლივობა 90 წთ.
აქტივობა N 1. , . (5 )პროვოცირება გონებრივი იერიში დრო წთ
პოექტორის გამოყენებით მონიტორზე ვაჩვენებთ სვეტიცხოვლის ტაძარს
,, “ :და ნაწყვეტს ფილმიდან დიდოსტატის მარჯვენა და ვსვავ კითხვას
?რომელი მეფეების მმარველობის ხანას გახსენებტ სვეტიცხოვლის ტაძარი
მოსწავლეებს საქართველოს ისტორიაში უკვე განვლილი აქვთ შესაბამისი
,მასალა და მათი საშინაო დავალება სწორედ ამ ფაქტებს მოიცავს
,აქედან გამომდინარე პირველი წყვილი აღნისნავს რომ მირიანის ეპოქას და
- ,გააკეთებს ეპოქის ისტორიულ კულტურულ მოკლე მიმოხილვას შემდგონ
მეორე წყვილი აღნიშნავს გორგასლის ეპოქას და შესაბამისად გააკეთებს
-ეპოქის ისტორიულ კულტურულ მიმოხილვას.იმისთვის რომ მივიდეთ
-სვეტიცხოველის ტაძრის ისტორიულ კულტურულ მოხილვამდე
,მოსწავლეთა მესამე და მეოთხე წყვილი გვთავაზობს კვლევას თუ რა
მსგავსება და განსხვავებაა საქართველოს სხვადასხვა კუთხის
,არქიტექტურულ ძეგლებს შორის ხოლო მეხუთე წყვილი წარმოადგენს . .ე წ
,, “ ,განსხვავებული სტილის არქიტექტურულ ძეგლებს რომელნიც ისტორიულ
- .კულტურული თავისებურებებით გამოირჩევიან
N 2(აქტივობა სლაიდშოუს გამოყენებით მიმდინარე აქტივობა)
( 22. )საშინაო დავალების პრეზენტაცია დრო წთ
ჯგუფები წარმოადგენენ მითითებულ დავალებებს შემდეგი მიმართულებით
I წყვილი - ,ქრისტიანობის შემოსვლა საქარველოში მირიანის ეპოქა და
- ,პირველი ქრისტიანული ტაძარი გეგმა ინტერიერის განხილვა
II :წყვილი .ვახტანგ გორგასლისეული ეპოქა და ბაზილიკური
, . -ტაძრები ვახტანგისეული სვეტიცხოველი ბოლნისის სიონი სან ანტონიო
- , .ნუოვო ურბნისი გაგმა ინტერიერის და ექსტერიერის განხილვა
III :წუვილი ( )ერისმთავრობა საქართველოში სტეფანოზ ერისთავი ჯვრის
. ,ტიპის ტაძრები მცხეთის ჯვრის ტაძარი წმინდა რიფსიმეს
( )- .ტაძარი სომხეთი ატენის სიონი გაგმა და ექსტერიერის განხელვა
IV :წყვილი XI-XII . .განვითარიბული გუმბათოვანი ტაზრები ს ს ბეთანიის
, . ( ,- ,ტაძარი წმ ლუკას ტაძარი ფოკიდა საბერზნეთი სამთავისი გეგმა და
..ექსტერიერის განხილვა
V :წუვილი .განსხვავრბული სტილი ქართულ ხუროთმოძღვრებაში
,სვეტიცხოველი როგორც ბაზილიკურ გეგმაზე დაფუძნებულუ გურჯანის
, , .ყოვლადწმინდა ბანა კაცხი
,დისლექსიის მქონე მოსწავლე კომპიუტერის საშუალებით თითოეულ
,ჯგუფს ეხმერება სლაიდ შოუს გაშვებაში სწავლობს ბაზილიკისა და
.გუმბათოვანი ტაძრების გარჩევას
აქტივობა N 3. |( - )( .8 )ვენის დიაგრამა დაკვირვება კომენტარი დრო წთ
მოსწავლეებმა წარმოადგინეს მსგავსება განსხვავება ერთი პერიოდის როგორც
, ) . )ქართულ ისე უცხოურ ა ბაზილიკურ ტაზრებს შორის ბ ჯვრის ტიპის
, )ტაძრებს შორის გ განვითარებული გუმბათოვანი ტიპის ტაძრებს შორის
,ვენის დიაგრამის დახაზვაში გვეხმარება ჰიპერაქტიული მოსწავლე რომელიც
- ,კარგად ფლობს ხელის მოტორულ უნარ ჩვევებს ამავე დროს მას შეუძლია
-საქართველოს ისტორიულ არქიტექტურულ რუკაზე იპოვოს დასახელებული
.ტაძრებიდან რამდენიმე და წარმოუდგინოს კლასს შემდგომ ის ცდილობს
( ) .კაკვეთილის განმავლობაში დახატოს ნებისმიერი ტაძრის ექსტერიერი
დისლექსიისა მქონე მოსწავლე ცდილობს ამოიცნოს თუ როგორი ფორმის
- (ტაძარია წარმოდგენილი ნახატზე გუმბათოვანი თუ ბაზილიკური მართივი
,, “ ,, “კითხვებით რომელძედაც პასუხი მხოლოდ კი ან არა იქნება და ხატავს
. ....მისთვის სასურველი ფორმის ტაძარს შეძლებისდაგვარად
3
4. ( ) .მეორე გაკვეთილის ბოლოს ორივე მათგანი აკეთებს ნახატის პრეზენტაციას
N 4: - : (10. )აქტივობა მინი ლექცია დრო წთ
,, “....(89ათასი წელი თვალთა შენთა უფალო ვითარცა გუშინდელი დღე
),ფსალმუნი ხელოვნების მასწავლებელი მოსწავლეებს აწვდის ინფოემაციას
-მათთვის უცნობი არქიტექტურული ძეგლის შესახებ კახეთში
,ადრექრისტიანული სალოცავების შესახებ წარუდგენთ არეშის ნაქალაქარს
, , ,კულტურულ ასპექტში აცნობთ რომ ფორმას დრო ქმნიდა დრო კი
, ,ისტორიაა დროისა და ისტორიის მომსწრე და მოამბე ტაძარია რომელიც თავის
,თავში იტევს წმინდანის მოწამეობრივ ცხოვრებას თავისი ისტორია აქვს
. ,თითოეულ ტაძარს შენდებოდა და მშვენდებოდა ქართველთა მიერ ინგრეოდა
.და ილახებოდა მომხვდური მტრის მიერ ამის ნათელი მაგალითები ჩვენს
, ,, “რეალობაშიც ბევრია საძირკველ შემორჩენილი ქვათა ღაღადი მოისმის ამ
,ადგილებიდან მაგრამ მათ გვერდით კვლავ მშვენდებიან ძველნი
( , )ნეკრესი გურჯანის ყველაწმინდა და გრემი და შენდებიან ახალნი
( . . , .სოფ კართუბნის წმ ნიკოლოზის გუმბათოვანი ტაძარი სოფ გიორგეთის
. )წმ გიორგის ტაძარი
ისტორიის მასწავლებელი აჩვენებს მათ კახეთის გაღმა მხრის სქემას და
გააკეთებს მოკლე ისტორიულ მიმოხილვას არეშის ქალაქის
, ,შესახებ ისტორიულ ასპექტში
,აწვდის ინფორმაციას ეკლესიის მშენებელთა როლზე სახოგადოებრივ
, - ,პოლიტიკურ სოციალურ ეკონომიკურ კულტურულდა რელიგიურ
,ასპექტში რომ ყოველივე ამის უკან დგას ჩვენი რელიგიური
, ,მრწამსი მაცხოვარი ჩვენი უფალი იესო ქრისტე რომლის წინაშე დრო და ჟამი
, ,,არ არსებობს იგი უცვლელია ათასი წელი თვალთა შენთა უფალო ვითარცა
“.... ,გუშინდელი დღე ასევეა დღესაც არ იცვლება უფალი მისთვის აგეგებულ
ტაძართა დანიშნულება და ფორმა დროსა და სივრცის კონკრეტულ
მონაკვეთში იცვლებიან ადამიანები და სახელმწიფოებრივი
, - , ,მმართველობები სოციალირ ეკონომიკური კულტურული
პოლიტიკური მდგომარეობანი და განიხილავს მათ როლს
.ტაძართმშენებლობის ფონზე
მეორე გაკვეთილი
N 5.აქტივობა დისკუსია ( სლაიდშოუს გამოყენებით მიმდინარე
აქტივობა)
,T ( 20 )დიაგრამა დრო წთ
ნინი ლექციის შემდეგ ხელოვნების მასწავლებელი სვავს სადისკუსიო
: ?კითხვებს ავაშენოთ ახალი და მივატოვოთ ძველი რა მნიშვნელოვან
,ფაქტორებს მოიცავს თავის თავში ძველის აღდგენა რასაც ახალში არ
?ვითვალისწინებთ
-ისტორის მასწავლებელის კითხვა ისტორიული მოვლენა რა როლს თამაშობს
?ხელოვნების ისეთ მნიშვნელოვან დარგზე როგორიც არქიტექტურაა
(სლაიდ შოუს მეშვეობით ვაჩვენებთ თვალსაჩინო მასალას სადისკუსიო
.)თემიდან გამომდინარე
-მოსწავლეები იცავენ სადისკუსიო წესებს და ერთ ერთი მოსწავლე დაფაზე
გაკრულ ,,T“ დიაგრამის ფორმატზე ჩამოწერს დისკუსიის შედეგად წამოჭრილ
,საპირისპირო მოსაზრებებს ხოლო ხელოვნების მასწავლებელი ავსებს
( )დისკუსიის შეფასების სქემას ფორმატზე შექმნილი (ეხმარება ჰიპერაქრიული
) .მოსწავლე განმავითარებელი შეფასებისთვის პირობითი ნიშნებით
4
5. N 6.,, - - - “( 5 )აქტივობა საკითხი როლი აუდიტორია ფორმა დრო წთ
ისტორიის მასწავლებელი წარუდგენს მოსწავლეებს ქვემორე სქემას
(დისლექსიის სინდრომის მქონე მოსწავლე არიგებს აღნიშნული სქემის
)თაბახებს მოსწავლეები ინდივიდუალურად ავსებენ მოცემული სქემის
, ,თითოეულ გრაფას ჩაწერენ საკითხს და როლს შემოხაზევენ აუდიტორიას და
, (ფორმას მშობლიურ კუთხეში კახეთის გაღმა მხრის სქემის
) ,მიხედვით მათთვის საინტერესო ხუროთმოძღვრულ ძეგლზე რომელთა
-პოპულარიზაციასაც საჭიროდ ჩათვლიან ისტორიულ კულტურული
თვალსაზრისით
(საკითხი თემ
ა
,რომელზედა
ც უნდა
შესრულდეს
წერითი
დავალება
,როლი რომლის
თვალთახედვით
აც უნდა
შესრულდეს
წერითი
დავალება
აუდიტორია
ვისთვისაც
იქმნება ნაწერი
ფორმა რომელსაც
ირჩევს
( )ავტორი მოსწავლე
( .მაგ მასწავლებე
, ,ლი მოსწავლე სკ
, ,ოლა საკრებული
,გამგეობა ქველმ
,ოქმედი სახელმწ
....)იფო
1.ლაგოდეხის
მუნიციპალიტე
ტი
2.კულტურისა
სამინისტრო
3.ძეგლთა
დაცვის
დეპარტამენტი
4.რესტავრაციის
ფონდი
5.საქართველოს
საპატრიარქო
6. UNESCO
1. -ახსნა განმარტება
2.წერილი
3.პროექტი
5
6. აქტივობა N 7. ( .5სსსმ მოსწავლეთა ნამუშევრების პრეზენტაცია დრო
)წთ
( )განმავითარებელი შეეფასება
აქტივობა N 8. ( 5. .)საშინაო დავალების მიცემა დრო წთ
, ,, “მოცემულ გრაფაში არსებულ საკითხს წარმოადგენილ როლს და
,, “ ,, “ .აუდიტორიას წარმოადგენენ შესაბამის ფორმაში წერილობითი სახით
გაკვეთილის დაგეგმილი აქტივობები საშუალებას აძლევს მასწავლებელს
:მოსწავლეები შეაფასოს შემდეგი მიმართულებით საშინაო დავალება და
- . -პრეზენტაცია განმსაზღვრელი შეფასებით დისკუსია განმავითარებელი
.( 10 . )შეფასებით დრო წთ
საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმ
ები
1-3 ქულა 4-5 ქულა 6-7 ქულა 8-10 ქულა
ინფორმაცი
ის
მოძიების
წყაროები
iyenebs
mxolod
sakuTar
arsebul
informacias
იყენებს
მხოლოდ
სახელმძღვან
ელოს
ინფორმაციას
იყენებს
მხოლოდ
რამდენიმე
საინფორმაც
იო წყაროს
იყენებს
მრავალფერ
ოვან
საინფორმაც
იო წყაროებს
მოძიებული
ინფორმაცი
ა
შეესაბამება
თემას
Mmasala ar
aris sakiTxis
Sesabamisi
მასალა
ნაწილობრივ
სეესაბამება
საკითხს
მასალა
ძირითადად
შეესაბამება
საკითხს
მასალა
სრულად
შეესაბამება
საკითხს
მოძიებული
ინფორმაცი
ის
ორგანიზებ
,ა წყაროები
ს
,ნუსხა ცხრი
ლებისან
დიაგრამები
ს სახით
წარმოდგენ
ა
Mmasala ar
aris sworad
organizebuli
მასალა
ნაწილობრივ
ორგანიზებუ
ლია
მასალა
ორგანიზებუ
,ლია მაგრამ
რთულად
აღსაქმელი
მასალა
კარგად და
მოსახერხებ
ლადაა
ორგანიზებუ
ლი
მოზიებულ
ი
ინფორმაცი
ის
,ანალიზი კვ
ლევა
ver iyenebs
moZiebul
masalas
miznobrivad
ნაწილობრივ
მიძნობრივად
იყენებს
მოძიებულ
მასალას
ძირითადად
მიზნობრივა
დ იყენებს
მოძიებულ
მასალას
მიყნობრივა
დ იყენებს
მოძიებულ
მასალას
9
შეფასებ
ა
6
9. P პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
1. ,მომზადებულია საუბრობს ფაქტებზე და არგუმენტებზე
0-1-2დაყრდნობით
2. ,სათქმელის ნათლად და გასაგებად გადმოცემა კონტაქტი
0-1-2აუდიტორიადთან
3. ( - )ინფორმაციის ფლობის უნარი ადეკვატური კითხვა პასუხი 0-1-2
4. დროის ლიმიტის დაცვა 0-1-2
5. თვალსაჩინოების გამოყენება 0-1-2
( )დისკუსიის რუბრიკა კომენტარებით
ცუდი საშუალო კარგი მოსწავლის
,სახელი გვარი
_ + V 1 2 3 4 5
უსმენს და თველყურს ადევნებს ორატორს
მკაფიოდ მეტყველებს და უყურებს მსმენელებს
შეუძლია აღიქვეს და გამოიყენოს არავერბალური
( ,კომუნიკაციის ფორმები თვალით
, , )ჟესტებით გამომეტყველებით ხმით
,იჩენს ინტერესს დისკუსიის თემისადმი საჭირო კომენტარებით
და აზრების გამოთქმით
,თანამშრომლობს თანაკლასელებთან აცლის სხვებს აზრის
.გამოთქმას და იცავს დისკუსიის წესებს
მოსაზრება ორიგინალურია და გამყარებულია
, ,ფაქტებით ცნებებით არის ლოგიკური კავშირი საკითხთან
10
საკლასო
მენეჯმე
ნტი
ტექნიკა და ინსტრუმენტები-
, , , , ,კომპიუტერი პროექტორი დაფა ცარცი თაბახის ფურცელი
,ფორმატი მარკერი
-ინფორმაციის წყაროები
საქართველოს ისტორია IX .: . . .კლასი ავტ მ ლორთქიფანიძე ნ ასათიანი .
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება IX , . .კლასი ავტ ნ კუნჭულია
, .ნ მეხაშიშვილი.
,, “, Iგანვითარებისა და სწავლების თეორიები დამხმარე სახელმძღვენელო
. ,2011მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრი წ
,, “ IIსასწავლო და პროფესიული გარემა დამხმარე სახელმძღვენელო
. ,2011მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრი წ
,, “ IIსასწავლო და პროფესიული გარემო დამხმარე სახელმძღვენელო
. ,2011მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრი წ
. , ,ლ ჭილაშვილი კახეთის ქალაქები
. , , .1961შ ამირანაშვილი ქართული ხელოვნების ისტორია თბ .
. , .ვ ბერიძე ძველი ქარტული ხუროთმოძღვრება თბ 1974
. , , .გ ჩუბინაშვილი ქართული ხელოვნების ისტორია თბ 1936
.გ ჩუბინაშვილი ქართული ხუროთმოძღვრება საშუალო საუკუნეებში და მისი
სამი მთავარი
, ., 1925კათედრალი თბ
Г. Чубинашвили, Архитектура Кахетии, Тбилиси, 1959
9