A e dini se

Ja disa dallime mes vendeve te Perendimit, Izraelit dhe të shteteve Islamike muhamedane. Të dhenat jane bazuar kryesisht nga nje studim i nje myslimani,
Mohamed:
Bank:
Hafez AB Mohamed: Drejtor i Përgjithshëm, Al Baraka Bank

A e dini se?
Popullsia e Hebrenjeve ne mbare
boten: 14 milion - Ne 105 vitet e
fundit, 14 milion hebrenj kane
fituar 180 çmime Nobel.
Popullsia e myslimaneve te botes:
1.5 miliard - Kane fituar vetem 3
cmime Nobel.
Për çdo Hebre janë 107 myslimane.
Hebrenjte përbejnë vetëm 0.25%
te popullsisë se botes, por kane
fituar mbi 20% te çmimeve Nobel
14 milion izraelite i kane dhëne
botes shume me shume se e gjithë
bota myslimane prej 1 miliard e
gjysem njerëzish.
E gjitha bota myslimane (rreth 60
shtete) ka vetëm 500 Universitete.
Vetëm Amerika ka plot 5758
universitete

Ne vendet e krishtera e përfundojnë
shkollën fillore mbi 98% te
popullsisë. Ne vendet myslimane
vetëm 50%.
Ne vendet e krishtera mbi 40% e
popullsisë kryejnë universitetin.
Vetëm 2% ne boten myslimane.
Vendet e islamit kane mesatarisht
230 shkencëtare për 1 milion banore.
Amerika ka 5000 për milion.
Bota e krishtere ka 1000 teknik
për 1 milion banore. Bota
myslimane vetëm 50.
Bota e krishtere shpenzon 5% te
prodhimit te brendshëm për
hulumtime dhe zhvillim
Myslimanet vetëm 0.2%
Ne Pakistan nga 1000 qyterare
lexojnë gazeta ditore vetem 23
Ne Singapor, Azi (me shumice
Budiste dhe te Krishtere) nga 1000
qytetare 460 prej tyre lexojnë
shtypin ditor.

Shkrim e kendim ne boten e
Krishtere: 90%. Ne vendet me te
zhvilluara arrijme ne shkallen
maksimale: 100%

Ne Britani 1 milion qytetare kane ne
dispozicion 2000 tituj librash
Ne Egjipt vetem 17.

Shkrim e këndim ne boten
myslimane 40%. Ne asnjë vend
mysliman nuk i afrohemi shifrës
maksimale.

Eksporti i produkteve te teknologjisë
se larte nga Pakistani është vetëm
0.9% te eksporteve te tij. Ne Arabinë
Saudite është 0.2%
Kuvajti, Maroku dhe Algjeria 0.3%
Vetëm Singapori eksporton 68%.

E gjithe bota myslimane nuk ka as
nje Universitet te vetem qe te
renditet ne 500 Universitetet
kryesore te botes.

Mbi 99% te shteteve te krishtera
jane Demokratike. Asnje vend
mysliman nuk eshte demokratik.

Recommandé

Presentazione1 par
Presentazione1Presentazione1
Presentazione1ritaleuzzi
298 vues6 diapositives
Testdivertente par
TestdivertenteTestdivertente
TestdivertenteSerse Claudio Sandona'
263 vues10 diapositives
Effet optic par
Effet opticEffet optic
Effet opticSerse Claudio Sandona'
196 vues2 diapositives
Marta Marchi - Liboria Pantaleo par
Marta Marchi - Liboria PantaleoMarta Marchi - Liboria Pantaleo
Marta Marchi - Liboria PantaleoMarta Marchi
259 vues14 diapositives
Percepire con gli occhi il mondo attorno a noi par
Percepire con gli occhi il mondo attorno a noiPercepire con gli occhi il mondo attorno a noi
Percepire con gli occhi il mondo attorno a noiMarta Marchi
420 vues15 diapositives
Marta Marchi Laboratorio di fotografia par
Marta Marchi Laboratorio di fotografiaMarta Marchi Laboratorio di fotografia
Marta Marchi Laboratorio di fotografiaMarta Marchi
454 vues36 diapositives

Contenu connexe

En vedette

Conarroe, Roger par
Conarroe, RogerConarroe, Roger
Conarroe, RogerRoger Conarroe
330 vues122 diapositives
Mapa disneyland park par
Mapa disneyland parkMapa disneyland park
Mapa disneyland parkmatguidonic
171 vues6 diapositives
Tema 7. def par
Tema 7. defTema 7. def
Tema 7. defEddiel Galvez
754 vues14 diapositives
Film natalizi par
Film nataliziFilm natalizi
Film nataliziDonna Elvira
570 vues5 diapositives
Our school canteen par
Our school canteenOur school canteen
Our school canteenjanalhotova
278 vues4 diapositives
αυτοκίνητο par
αυτοκίνητοαυτοκίνητο
αυτοκίνητοpapathe
312 vues4 diapositives

En vedette(15)

αυτοκίνητο par papathe
αυτοκίνητοαυτοκίνητο
αυτοκίνητο
papathe312 vues
Analysis of Challenges faced by Indian Prison System par iosrjce
Analysis of Challenges faced by Indian Prison SystemAnalysis of Challenges faced by Indian Prison System
Analysis of Challenges faced by Indian Prison System
iosrjce819 vues
Cómo enfrentarse a una prueba de comprensión oral par arantxahs
Cómo enfrentarse a una prueba de comprensión oralCómo enfrentarse a una prueba de comprensión oral
Cómo enfrentarse a una prueba de comprensión oral
arantxahs292 vues
Pelan operasi unit program sekolah angkat (Asnaf) -Lembaga Zakat Selangor par murni mohamat
Pelan operasi unit program sekolah angkat (Asnaf) -Lembaga Zakat SelangorPelan operasi unit program sekolah angkat (Asnaf) -Lembaga Zakat Selangor
Pelan operasi unit program sekolah angkat (Asnaf) -Lembaga Zakat Selangor
murni mohamat499 vues
Present Status and Future Prospectus of Agriculture in Jammu and Kashmir par iosrjce
Present Status and Future Prospectus of Agriculture in Jammu and KashmirPresent Status and Future Prospectus of Agriculture in Jammu and Kashmir
Present Status and Future Prospectus of Agriculture in Jammu and Kashmir
iosrjce672 vues
Redverg par dikqwer
 Redverg Redverg
Redverg
dikqwer1.4K vues
The Improvement of the Quality of Documentary Services At Civil Registration ... par iosrjce
The Improvement of the Quality of Documentary Services At Civil Registration ...The Improvement of the Quality of Documentary Services At Civil Registration ...
The Improvement of the Quality of Documentary Services At Civil Registration ...
iosrjce158 vues

Plus de Marjan Dodaj

Libra te vjeter shqip per shkarkim par
Libra te vjeter shqip per shkarkimLibra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkimMarjan Dodaj
1.9K vues1 diapositive
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj par
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani MehmetajMarjan Dodaj
482 vues7 diapositives
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET par
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET Marjan Dodaj
546 vues3 diapositives
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH. par
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.Marjan Dodaj
1.4K vues12 diapositives
Martiret shqiptare par
Martiret shqiptareMartiret shqiptare
Martiret shqiptareMarjan Dodaj
1.1K vues41 diapositives
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri... par
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Marjan Dodaj
729 vues5 diapositives

Plus de Marjan Dodaj(20)

Libra te vjeter shqip per shkarkim par Marjan Dodaj
Libra te vjeter shqip per shkarkimLibra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkim
Marjan Dodaj1.9K vues
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj par Marjan Dodaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Marjan Dodaj482 vues
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET par Marjan Dodaj
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
Marjan Dodaj546 vues
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH. par Marjan Dodaj
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
Marjan Dodaj1.4K vues
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri... par Marjan Dodaj
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Marjan Dodaj729 vues
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland par Marjan Dodaj
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota SwitzerlandKur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Marjan Dodaj509 vues
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër par Marjan Dodaj
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në ZvicërShkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Marjan Dodaj675 vues
RRETH VETURAVE NE KOSOVE par Marjan Dodaj
RRETH VETURAVE NE KOSOVERRETH VETURAVE NE KOSOVE
RRETH VETURAVE NE KOSOVE
Marjan Dodaj6.9K vues
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut par Marjan Dodaj
Saint Rrok Church - Kisha e Shen RrokutSaint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Marjan Dodaj667 vues
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme par Marjan Dodaj
Reka e Eperme  Fshatrat e Rekes se EpermeReka e Eperme  Fshatrat e Rekes se Eperme
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme
Marjan Dodaj1.8K vues
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme par Marjan Dodaj
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së EpërmeReka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Marjan Dodaj1.3K vues
Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri par Marjan Dodaj
Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në ShqipëriKryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri
Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri
Marjan Dodaj371 vues
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani par Marjan Dodaj
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz RadovaniDANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani
Marjan Dodaj403 vues
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves par Marjan Dodaj
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i KosovesUdhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Marjan Dodaj972 vues
Albanian Books Collections par Marjan Dodaj
Albanian Books CollectionsAlbanian Books Collections
Albanian Books Collections
Marjan Dodaj847 vues
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ... par Marjan Dodaj
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Marjan Dodaj822 vues
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS par Marjan Dodaj
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINSINFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
Marjan Dodaj851 vues
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI par Marjan Dodaj
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLIVëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Marjan Dodaj461 vues
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO par Marjan Dodaj
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRONga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Marjan Dodaj518 vues

A e dini se

 • 1. Ja disa dallime mes vendeve te Perendimit, Izraelit dhe të shteteve Islamike muhamedane. Të dhenat jane bazuar kryesisht nga nje studim i nje myslimani, Mohamed: Bank: Hafez AB Mohamed: Drejtor i Përgjithshëm, Al Baraka Bank A e dini se? Popullsia e Hebrenjeve ne mbare boten: 14 milion - Ne 105 vitet e fundit, 14 milion hebrenj kane fituar 180 çmime Nobel. Popullsia e myslimaneve te botes: 1.5 miliard - Kane fituar vetem 3 cmime Nobel. Për çdo Hebre janë 107 myslimane. Hebrenjte përbejnë vetëm 0.25% te popullsisë se botes, por kane fituar mbi 20% te çmimeve Nobel 14 milion izraelite i kane dhëne botes shume me shume se e gjithë bota myslimane prej 1 miliard e gjysem njerëzish. E gjitha bota myslimane (rreth 60 shtete) ka vetëm 500 Universitete. Vetëm Amerika ka plot 5758 universitete Ne vendet e krishtera e përfundojnë shkollën fillore mbi 98% te popullsisë. Ne vendet myslimane vetëm 50%. Ne vendet e krishtera mbi 40% e popullsisë kryejnë universitetin. Vetëm 2% ne boten myslimane. Vendet e islamit kane mesatarisht 230 shkencëtare për 1 milion banore. Amerika ka 5000 për milion. Bota e krishtere ka 1000 teknik për 1 milion banore. Bota myslimane vetëm 50. Bota e krishtere shpenzon 5% te prodhimit te brendshëm për hulumtime dhe zhvillim Myslimanet vetëm 0.2% Ne Pakistan nga 1000 qyterare lexojnë gazeta ditore vetem 23 Ne Singapor, Azi (me shumice Budiste dhe te Krishtere) nga 1000 qytetare 460 prej tyre lexojnë shtypin ditor. Shkrim e kendim ne boten e Krishtere: 90%. Ne vendet me te zhvilluara arrijme ne shkallen maksimale: 100% Ne Britani 1 milion qytetare kane ne dispozicion 2000 tituj librash Ne Egjipt vetem 17. Shkrim e këndim ne boten myslimane 40%. Ne asnjë vend mysliman nuk i afrohemi shifrës maksimale. Eksporti i produkteve te teknologjisë se larte nga Pakistani është vetëm 0.9% te eksporteve te tij. Ne Arabinë Saudite është 0.2% Kuvajti, Maroku dhe Algjeria 0.3% Vetëm Singapori eksporton 68%. E gjithe bota myslimane nuk ka as nje Universitet te vetem qe te renditet ne 500 Universitetet kryesore te botes. Mbi 99% te shteteve te krishtera jane Demokratike. Asnje vend mysliman nuk eshte demokratik.