DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani

DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani (postuar nga m.d)

Nga Fritz RADOVANI:

DANIEL GAZULLI – NJERIU I VLERAVE...

(1943 – 2012)

VDEKJA
S’ asht e vërtetë
që vdekja vjen vetëm një herë.
Sa herë ka trokitë ajo në derën time,
sa herë.
Dhe gjithnjë diçka merr,
aq sa,
kur të vijë për herë të fundit,
bosh do të jenë muret.
(Nga D. Gazulli, 1994)
Vdekjet e paprituna gjithmonë krijojnë një boshllek...jo vetem, nder familjarë, po
edhe nder miqë e dashamirë! Daniel Gazulli këte e ka lanë nder të gjithë!
Porsa, kishe perfundue një artikull per të madhin Lukë Kaçaj, dhe sapo e nisa në
adresen e Danielit në internet...erdhi një mesazh: “Njoftojnë nga Italia se sot ka vdekë
nga një infarkt Daniel Gazulli...”! Ishte ora 12.20’ e mesnatës, pra, me oren e Melbourne,
kishe hy tek data 13 Nandor 2012... Tue mos dashtë me e besue, e mbylla internetin!
Heret në mengjes, u donte me u besue disa njoftimeve...Edhe pse, të pasigurta!
Ishte mengjes i dates 12 Nandor 2012, kur gjeta një “artikull” (per një person që e
dijshe se Danieli e njeh...) dhe, i bana një mesazh: “Daniel, kam frikë se do të kenë dalë
nga mendja...këto ditë. Po të dergoj këte artikull...” dhe i dergova artikullin...
Në mesazh që Danieli më pergjegji po me datën 12 Nandor 2012, më shkruente:
“Mos na hap barkun me té, se na u ba si Esat pasha! ...(ata) idiota!” Ishte disi i veçantë,
dhe pikrisht, humori i atij mesazhi nuk “më lejonte” me pranue vdekjen e Tij...mbas
mesnatës së asaj ditë. Biseda e fundit telefonike me Té, vazhdon me kenë pa u “fshijë”!
Edhe sot mbas një viti, vazhdoj me e kujtue e mendoj; “mos jam i gabuem”!..
Korispondenca me Danielin, bisedat telefonike dhe shkëmbimet e mendimeve me
Té, ndoshta, më bane me mendue se jemi afer, jo vetem me moshë, po edhe me shumë e
shumë pikpamje të perbashkëta që na bashkonin në piken e mirëkuptimit.
Shpeshë, më shkruente: “Edhe pse e dij se nuk do të jesh plotësisht dakort me
mue, si edhe herë të tjera, unë do të shpreh mendimin tim..!” Gjithmonë këte thanje e
kam kuptue si hapje zemret dhe sinqeritet të Tij! Këta dy veti në një komunikim të
vazhdueshem në mardhanjet tona, unë i vlersoj si një nga visaret ma të çmueshme
ndermjet shokësh dhe miqësh. Ishte Ai i pari që mi tha këto fjalë, të cilat hapën perden që
mund të na ndante si pasojë e distancës së largët, ose edhe e ndonjë keqkuptimi që
lëshon metastaza nder të tilla raste. Në shkembimet e para të mesazheve mërrijta me
kuptue mikun e vertetë dhe dashamirësin e persosun, me virtyte të brumosuna nga
edukata e Tij familjare dhe kultura e trashigueme nder Troje të Fisit.
Virtyti i tolerancës tek Danieli, shpesh i shkapërcente caqet e durimit, aqsa i
thojshe: “E dij se nga kjo veti, tek Ti Daniel, perfitojnë...po, unë, nuk mund ta pranoj...”
Jo, ma larg se të nesermen, më pergëzonte per qendresen time, dhe shtonte me humor:
“T’ a kam lakmi, po nuk mund të imitoj në këte kambngulje...” Gjithshka mbyllej me
lëshime dhe dëshirë mirkuptime me të gjithë! Sigurisht, kjo nuk ishte nga mungesa e
guximit të Tij, po nga një rrugë që e kerkonte nder rrethanat e krijueme nder Shqiptarë.
Po të analizojmë krijmtarinë e Tij letrare, aty gjejmë shperthimin e Shpirtit të një
Shqiptari të plagosun nga plagët e pasherueshme të shoqnisë sonë të bastardhueme, që
prej sa kohe, nuk po gjenë as rrugdaleje dhe as sherim. Këshillon si Prind i mirë, dhe
kritikon si Mësues dashamirës, që sheh një shoqni të molisun nder vese e lakmi...
Thesari kulturor i Tij në fushen e Gjuhës Shqipe, dhe perkushtimi i Tij në një nga
labirintet e rrezikshme ku asht ngujue “Gjuha Letrare Shqipe”, tue mos tolerue asnjë
diskutim per zhvillim dhe perparim të saj, ishte “kështjella” ku ishte Flamurtarë dhe një
nga studjuesit ma të perkushtuem per atë çeshtje, perderisa me një kryeultësi modeste
dhe pa asnjë zhurmë provokuese më tregoi, se kishte perfundue “Kodifikimin e Gjuhës
Gegënishte” dhe, se materialin e kishte të gatëshem per diskutim dhe botim...
Dashje e padashje u detyrova me i hjellë një veshtrim rrugës së vështirë dhe plot
me gremina të Gazullorëve, që nder shekuj punuen dhe gjithë kapitalin e vet kulturorë ua
lanë Shqiptarëve, të cilët, vetem i mbyten dhe i zhduken nder prroska bashkë me të gjitha
Ata vepra madhshtore e kulturore që u munduen me i dhurue Atdheut të vet.
Danieli ishte i fundit që njoha unë, por jo rranja e fundit e Gazullorëve, prej kah
me dashuni e padurim pres bulimin e një Pinjolli të Rinj, ashtu si ishte edhe Danieli,...
aso kohe kur e njoha unë, siç thohej dikur... në Shkoder: “Pa i ra brisk fëtyrës”..!
Daniel Gazulli ishte njeriu i vityteve dhe i letrave, ku edhe do të fitojë njëditë!
Shpirti i Tij gjithshka e vishte me dashuninë vllaznore dhe të pakufishme, që rritej
e rritej në kenjen e Tij... deri në Pafundësi!..
E sot, edhe unë, thërras derisa zani im të shkojë pranë Tij...
Po, po, në Pafundësi,.. ku jam i sigurtë... se prehet i qetë!
Melbourne, Nandor 2013

Recommandé

Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar`` par
Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar``Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar``
Mehmet Bislimi ``Stine E Vonuar``Adriatik Rexha
1.1K vues155 diapositives
Profili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi Ramadanit par
Profili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi RamadanitProfili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi Ramadanit
Profili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi RamadanitNijazi Ramadani
78 vues106 diapositives
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte`` par
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``Adriatik Rexha
2.3K vues89 diapositives
Backup recovery Document par
Backup recovery DocumentBackup recovery Document
Backup recovery Documentlaonap166
314 vues135 diapositives
The sign of temple or shivalaya . par
The sign of temple or shivalaya .The sign of temple or shivalaya .
The sign of temple or shivalaya .Deepak-Atim Somaji-Sawant
81 vues2 diapositives
Calgary Driving School – My Way Academy Driving par
Calgary Driving School – My Way Academy DrivingCalgary Driving School – My Way Academy Driving
Calgary Driving School – My Way Academy DrivingMalvin
238 vues10 diapositives

Contenu connexe

En vedette

Josemon M Odackal. par
Josemon M Odackal. Josemon M Odackal.
Josemon M Odackal. JOSEMON M ODACKAL
101 vues2 diapositives
MKTG 463 ARTICLE REVIEW par
MKTG 463 ARTICLE REVIEWMKTG 463 ARTICLE REVIEW
MKTG 463 ARTICLE REVIEWAdam Alvarado
99 vues4 diapositives
Ama Yates-Ekong Senior Thesis (4) par
Ama Yates-Ekong Senior Thesis (4)Ama Yates-Ekong Senior Thesis (4)
Ama Yates-Ekong Senior Thesis (4)Ama Yates-Ekong
461 vues86 diapositives
Gondolataim aranyévei par
Gondolataim aranyéveiGondolataim aranyévei
Gondolataim aranyéveiAndrás Pál Bózsik
375 vues23 diapositives
Vorbeugung von Waldbränden unter veränderten Klimabedingungen par
Vorbeugung von Waldbränden unter veränderten KlimabedingungenVorbeugung von Waldbränden unter veränderten Klimabedingungen
Vorbeugung von Waldbränden unter veränderten KlimabedingungenBAFU OFEV UFAM FOEN
600 vues29 diapositives
13 a portfolio draft par
13 a portfolio draft13 a portfolio draft
13 a portfolio draftCody Rawlings
266 vues10 diapositives

En vedette(11)

Similaire à DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani

Daniel azulli kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja par
Daniel azulli  kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadejaDaniel azulli  kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja
Daniel azulli kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadejaMarjan DODAJ
429 vues8 diapositives
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja par
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre ZadejaDaniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre ZadejaMarjan DODAJ
279 vues8 diapositives
Shefki Oseku ``Hetimet`` par
Shefki Oseku ``Hetimet``Shefki Oseku ``Hetimet``
Shefki Oseku ``Hetimet``Adriatik Rexha
1.1K vues269 diapositives
DEDE GJO' LULI par
DEDE GJO' LULIDEDE GJO' LULI
DEDE GJO' LULIMarjan DODAJ
1.7K vues47 diapositives
Letër një mikut tim par
Letër një mikut timLetër një mikut tim
Letër një mikut timFezga Muci
339 vues6 diapositives
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN par
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANINROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANINMarjan DODAJ
444 vues2 diapositives

Similaire à DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani(12)

Daniel azulli kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja par Marjan DODAJ
Daniel azulli  kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadejaDaniel azulli  kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja
Daniel azulli kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja
Marjan DODAJ429 vues
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja par Marjan DODAJ
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre ZadejaDaniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja
Marjan DODAJ279 vues
Letër një mikut tim par Fezga Muci
Letër një mikut timLetër një mikut tim
Letër një mikut tim
Fezga Muci339 vues
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN par Marjan DODAJ
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANINROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
Marjan DODAJ444 vues
Don Kishoti par Denis Lezo
Don Kishoti Don Kishoti
Don Kishoti
Denis Lezo7.1K vues
Nga Fritz RADOVANI: O QOSE, JE INJORANT, APO TË KRUHET...MJEKRRA?! (Pjesa e d... par Marjan DODAJ
Nga Fritz RADOVANI: O QOSE, JE INJORANT, APO TË KRUHET...MJEKRRA?! (Pjesa e d...Nga Fritz RADOVANI: O QOSE, JE INJORANT, APO TË KRUHET...MJEKRRA?! (Pjesa e d...
Nga Fritz RADOVANI: O QOSE, JE INJORANT, APO TË KRUHET...MJEKRRA?! (Pjesa e d...
Marjan DODAJ458 vues
Deshmite e dhunes pergjate regjimit komunist par Valiana Rama
Deshmite e dhunes pergjate regjimit komunistDeshmite e dhunes pergjate regjimit komunist
Deshmite e dhunes pergjate regjimit komunist
Valiana Rama2.8K vues

Plus de Marjan Dodaj

Libra te vjeter shqip per shkarkim par
Libra te vjeter shqip per shkarkimLibra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkimMarjan Dodaj
1.9K vues1 diapositive
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj par
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani MehmetajMarjan Dodaj
482 vues7 diapositives
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET par
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET Marjan Dodaj
546 vues3 diapositives
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH. par
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.Marjan Dodaj
1.4K vues12 diapositives
Martiret shqiptare par
Martiret shqiptareMartiret shqiptare
Martiret shqiptareMarjan Dodaj
1.1K vues41 diapositives
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri... par
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Marjan Dodaj
729 vues5 diapositives

Plus de Marjan Dodaj(20)

Libra te vjeter shqip per shkarkim par Marjan Dodaj
Libra te vjeter shqip per shkarkimLibra te vjeter shqip per shkarkim
Libra te vjeter shqip per shkarkim
Marjan Dodaj1.9K vues
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj par Marjan Dodaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani MehmetajKur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve  - nga Gani Mehmetaj
Kur nisi sllavizmi e myslimanizmi i shqiptarëve - nga Gani Mehmetaj
Marjan Dodaj482 vues
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET par Marjan Dodaj
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET
Marjan Dodaj546 vues
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH. par Marjan Dodaj
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
NË BULLGARI - ARBANASI, ATY KU SHQIPJA RRON PREJ 500 VJETËSH.
Marjan Dodaj1.4K vues
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri... par Marjan Dodaj
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Akademik Mark Krasniqi -Nderi i Kombit do te mbetet shembull frymezimi (shkri...
Marjan Dodaj729 vues
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland par Marjan Dodaj
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota SwitzerlandKur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Kur shqipet fluturojne mbi Alpe - Ansambli Shota Switzerland
Marjan Dodaj509 vues
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër par Marjan Dodaj
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në ZvicërShkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Shkolla Shqiptare e Vallëzimit `SHOTA` në Zvicër
Marjan Dodaj675 vues
RRETH VETURAVE NE KOSOVE par Marjan Dodaj
RRETH VETURAVE NE KOSOVERRETH VETURAVE NE KOSOVE
RRETH VETURAVE NE KOSOVE
Marjan Dodaj6.9K vues
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut par Marjan Dodaj
Saint Rrok Church - Kisha e Shen RrokutSaint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Saint Rrok Church - Kisha e Shen Rrokut
Marjan Dodaj667 vues
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme par Marjan Dodaj
Reka e Eperme  Fshatrat e Rekes se EpermeReka e Eperme  Fshatrat e Rekes se Eperme
Reka e Eperme Fshatrat e Rekes se Eperme
Marjan Dodaj1.8K vues
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme par Marjan Dodaj
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së EpërmeReka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Reka e epërme - Fshatrat e Rekës së Epërme
Marjan Dodaj1.3K vues
Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri par Marjan Dodaj
Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në ShqipëriKryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri
Kryepeshkopi Aleksander sjell ëndrrën e Fan Nolit në Shqipëri
Marjan Dodaj371 vues
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves par Marjan Dodaj
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i KosovesUdhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Udhezues per Kodin e Procedures Penale të Kosoves dhe Kodi Penal i Kosoves
Marjan Dodaj972 vues
Albanian Books Collections par Marjan Dodaj
Albanian Books CollectionsAlbanian Books Collections
Albanian Books Collections
Marjan Dodaj847 vues
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ... par Marjan Dodaj
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Nje shkrimtar Raguzian i quejtun 'David' ju drejtue Skenderbeut para Senatit ...
Marjan Dodaj822 vues
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS par Marjan Dodaj
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINSINFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
INFORMACIONET ME TE FUNDIT RRETH KANCERIT NGA Dr JOHN HOPKINS
Marjan Dodaj851 vues
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI par Marjan Dodaj
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLIVëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Vëllim poetik nga Daniel GAZULLI
Marjan Dodaj461 vues
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO par Marjan Dodaj
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRONga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Marjan Dodaj518 vues

DANIEL GAZULLI - NJERIU I VLERAVE ... nga Fritz Radovani

 • 1. Nga Fritz RADOVANI: DANIEL GAZULLI – NJERIU I VLERAVE... (1943 – 2012) VDEKJA S’ asht e vërtetë që vdekja vjen vetëm një herë. Sa herë ka trokitë ajo në derën time, sa herë. Dhe gjithnjë diçka merr, aq sa, kur të vijë për herë të fundit, bosh do të jenë muret. (Nga D. Gazulli, 1994) Vdekjet e paprituna gjithmonë krijojnë një boshllek...jo vetem, nder familjarë, po edhe nder miqë e dashamirë! Daniel Gazulli këte e ka lanë nder të gjithë! Porsa, kishe perfundue një artikull per të madhin Lukë Kaçaj, dhe sapo e nisa në adresen e Danielit në internet...erdhi një mesazh: “Njoftojnë nga Italia se sot ka vdekë nga një infarkt Daniel Gazulli...”! Ishte ora 12.20’ e mesnatës, pra, me oren e Melbourne, kishe hy tek data 13 Nandor 2012... Tue mos dashtë me e besue, e mbylla internetin!
 • 2. Heret në mengjes, u donte me u besue disa njoftimeve...Edhe pse, të pasigurta! Ishte mengjes i dates 12 Nandor 2012, kur gjeta një “artikull” (per një person që e dijshe se Danieli e njeh...) dhe, i bana një mesazh: “Daniel, kam frikë se do të kenë dalë nga mendja...këto ditë. Po të dergoj këte artikull...” dhe i dergova artikullin... Në mesazh që Danieli më pergjegji po me datën 12 Nandor 2012, më shkruente: “Mos na hap barkun me té, se na u ba si Esat pasha! ...(ata) idiota!” Ishte disi i veçantë, dhe pikrisht, humori i atij mesazhi nuk “më lejonte” me pranue vdekjen e Tij...mbas mesnatës së asaj ditë. Biseda e fundit telefonike me Té, vazhdon me kenë pa u “fshijë”! Edhe sot mbas një viti, vazhdoj me e kujtue e mendoj; “mos jam i gabuem”!.. Korispondenca me Danielin, bisedat telefonike dhe shkëmbimet e mendimeve me Té, ndoshta, më bane me mendue se jemi afer, jo vetem me moshë, po edhe me shumë e shumë pikpamje të perbashkëta që na bashkonin në piken e mirëkuptimit. Shpeshë, më shkruente: “Edhe pse e dij se nuk do të jesh plotësisht dakort me mue, si edhe herë të tjera, unë do të shpreh mendimin tim..!” Gjithmonë këte thanje e kam kuptue si hapje zemret dhe sinqeritet të Tij! Këta dy veti në një komunikim të vazhdueshem në mardhanjet tona, unë i vlersoj si një nga visaret ma të çmueshme ndermjet shokësh dhe miqësh. Ishte Ai i pari që mi tha këto fjalë, të cilat hapën perden që mund të na ndante si pasojë e distancës së largët, ose edhe e ndonjë keqkuptimi që lëshon metastaza nder të tilla raste. Në shkembimet e para të mesazheve mërrijta me kuptue mikun e vertetë dhe dashamirësin e persosun, me virtyte të brumosuna nga edukata e Tij familjare dhe kultura e trashigueme nder Troje të Fisit. Virtyti i tolerancës tek Danieli, shpesh i shkapërcente caqet e durimit, aqsa i thojshe: “E dij se nga kjo veti, tek Ti Daniel, perfitojnë...po, unë, nuk mund ta pranoj...” Jo, ma larg se të nesermen, më pergëzonte per qendresen time, dhe shtonte me humor: “T’ a kam lakmi, po nuk mund të imitoj në këte kambngulje...” Gjithshka mbyllej me lëshime dhe dëshirë mirkuptime me të gjithë! Sigurisht, kjo nuk ishte nga mungesa e guximit të Tij, po nga një rrugë që e kerkonte nder rrethanat e krijueme nder Shqiptarë. Po të analizojmë krijmtarinë e Tij letrare, aty gjejmë shperthimin e Shpirtit të një Shqiptari të plagosun nga plagët e pasherueshme të shoqnisë sonë të bastardhueme, që prej sa kohe, nuk po gjenë as rrugdaleje dhe as sherim. Këshillon si Prind i mirë, dhe kritikon si Mësues dashamirës, që sheh një shoqni të molisun nder vese e lakmi... Thesari kulturor i Tij në fushen e Gjuhës Shqipe, dhe perkushtimi i Tij në një nga labirintet e rrezikshme ku asht ngujue “Gjuha Letrare Shqipe”, tue mos tolerue asnjë diskutim per zhvillim dhe perparim të saj, ishte “kështjella” ku ishte Flamurtarë dhe një nga studjuesit ma të perkushtuem per atë çeshtje, perderisa me një kryeultësi modeste dhe pa asnjë zhurmë provokuese më tregoi, se kishte perfundue “Kodifikimin e Gjuhës Gegënishte” dhe, se materialin e kishte të gatëshem per diskutim dhe botim... Dashje e padashje u detyrova me i hjellë një veshtrim rrugës së vështirë dhe plot me gremina të Gazullorëve, që nder shekuj punuen dhe gjithë kapitalin e vet kulturorë ua lanë Shqiptarëve, të cilët, vetem i mbyten dhe i zhduken nder prroska bashkë me të gjitha Ata vepra madhshtore e kulturore që u munduen me i dhurue Atdheut të vet. Danieli ishte i fundit që njoha unë, por jo rranja e fundit e Gazullorëve, prej kah me dashuni e padurim pres bulimin e një Pinjolli të Rinj, ashtu si ishte edhe Danieli,... aso kohe kur e njoha unë, siç thohej dikur... në Shkoder: “Pa i ra brisk fëtyrës”..! Daniel Gazulli ishte njeriu i vityteve dhe i letrave, ku edhe do të fitojë njëditë! Shpirti i Tij gjithshka e vishte me dashuninë vllaznore dhe të pakufishme, që rritej e rritej në kenjen e Tij... deri në Pafundësi!.. E sot, edhe unë, thërras derisa zani im të shkojë pranë Tij... Po, po, në Pafundësi,.. ku jam i sigurtë... se prehet i qetë! Melbourne, Nandor 2013