Obeziteti

Obeziteti
 Obeziteti konsiderohet një situate jonormale, ku ka
depozitim te tepërt te yndyrës ne trup. Kjo ndodhe
nga marrja e tepert e ushqimit, d.m.th te energjisë
te tepërt. Për të vlerësuar gjendjen ushqyese të
trupit dhe te obezitetit, përdorim Body Mass Index (
BMI ).
 BMI = Pesha / Gjatesia2 ( Kgr/m2 ) Nje person
klasifikohet mbipeshe kur BMI eshte midis 25 – 30
ndersa si obez nese eshte ≥ 30. Per shembull nje
person qe eshte 97kg dhe gjatesi 1,76, ka BMI
31,3…eshte obez ! Klasifikimi – BMI Klasifkimi i te
rriturve ne baze te BMI Nënpeshe (-18) Peshe
normale (18,50 - 24,99) Mbipeshe (29,99 - 25,00)
Obez (+30)
 Etiologjia e obezites
eshte shumefaktor, por
shkaku themelor eshte
ngrenja e
tepert...Obezita mund ti
ndodhe te gjitheve.
Megjitheate disa grupe
jane me shume ne rrezik
te behen te obez.
Faktore te tjere qe
lidhen me obezen jane :
 1) Stresi, lodhja, trishtimi
 2) Mosha
 3) Disa ilace
 4)Çrregullime
hormonale
 Obeziteti eshte nje situate
shume renduese per
shendetin dhe eshte e lidhur
me shume semundje :
 1)Zemra ( infrakt ne zemer )
 2)Sistemi i eneve te gjakut (
tensioni i gjakut, athirosklirosis)
 3) Sistemi I frymemarrjes (
syndrome kufizues, apnea ne
gjume )
 4) Sistemi hepato-temth ( gure
ne melci, dhjamth ne melci )
 5) Hormone dhe funksionet
metabolike ( diabet, kolisterol
etj)
 Funksioni i veshkave Nyejt
dhe muskujt Lekure Rrezik
kirurgjikale Crregullime
riprodhuese dhe funksione
seksuale
 E para duhet te vendosin me siguri qe duan te humbasi kilet, ti
nenshrohet nje seri analizave laboratike te gjakut ( p.sh kolisterol,
hormonale etj ) per te indetifikuar shkakun e obezites dhe pastaj ti
drejtohet nje dietologu i cili do pergatisi nje diete ne nevojat dhe
zakonet e pacientit .Ndihme te madhe mund te ju ofrojne keto
rregulla – keshilla :
 Ndiqni nje diete me te gjitha grupet e ushqimeve e bazuar me
rekomandimet e dietes mesdhetare. Perjashtoni ushqime qe kane
shume yndyra dhe sheqer. Zgjidhni dhe perdorni produkte me pak
sheqer ( produkte light ). Pakesoni sheqerin e thjeshte, sheqerin ne
embelsirat, pijet me gaze, lengjet nektar. Sa me rralle ne dieten tuaj
aq me mire. Zgjidhni dhe perdorni qumesht dhe kose me pak indyre
1,5 – 2 %
 Mos perdorni produkte me shume kripe per shembull : snack, arra dhe
bajame me kripe , sallamra dhe djathe te kriposura. Shume kripe
lidhet me tensionin e larte, me semundje zemre etj Perdorni 5 rracjone
fruta dhe perime cdo dite te fresketa e te kohes. 1 rracjon frute = 1
molle ose portokalle ose dardhe mesatare. 1 rracjon perimesh = 1
flixhane nes kafeje domate ose kastravec etj
 Vaji kryesor per gatesen tuaj duhet te jete vaj ulliri. Mos perdorni
shume gjalpe dhe vajra te tjera. Konsmoni peshke 1-2 here ne jave te
cilet kane omega3 .Perdorni «drithë» qe kane fibra. Drithë (
carbohydrates) me fibra jane makaronet, orizi, patate, pulse por te
gatuara me pake vaje .Pakesoni konsumimin e alkoolit .Te beni
stervitje cdo dite. 20- 30 min ecje ju ndihmon te keni nje peshe ideale.
.Pini uje…shume uje 8 – 10 gota te pakten cdo dite.
 Me të drejtë është folur dhe
shkruar në vite madje
vazhdon të flitet për rolin e
aktivitetit fizik në shëndetin
fizik e mendor e në veçanti
parandalimin e obezitetit, po
aq sa dhe të matshme të asaj
pune sensibilizuese e
vërtetojnë mbi 2000 fusha
kalçeto (futboll në fushë e me
porta të vogla) dhe 8000 salla
fitnesi ku të rinjtë e të rejat me
kulturë e respekt për
shëndetin jo vetëm që
shkojnë me dëshirë, por dhe
me pagesë. Ky kontingjent
përbën një pjesë të shoqërisë
sonë bile një përqindje të
vogël të saj. Ndërkohë që
pjesa tjetër, ajo antisportive e
shoqërisë, për arsye të
njohura dhe të panjohura,
përbejnë kontingjentin
 E riskuar nga sindromi
hypokinetik (AKTIVITET
FIZIK i KUFIZUAR) ku
bëjnë pjesë përveç
sëmundjeve që
përmendëm më sipër
dhe shumë të tjera ku
më prevalente do të
veçonim ndryshimet
muskulo skeletike
sëmundje të tëmthit e
mëlçisë zorrëve
impotencë seksuale,
sëmundjeve të zemrës
diabetit etj.
 Ndoshta nuk do të ishte e tepërt të
theksonim që në fillim se në jetëgjatësi
aktiviteti fizik ka një rol dominues. Është
pikërisht aktiviteti fizik i normuar në
përshtatje fiziologjike që na mundëson
një performancë të mirë psikofizike pa
përmendur bukurinë trupore e në
veçanti pastërtinë e lëkurës aq të
kërkuara nga femrat. Mendoj se do të
ishin të mjaftueshme argumentet e
mësipërme për cilindo që dëshiron një
jetë cilësore sa më të gjatë.
Obeziteti
1 sur 9

Recommandé

Hebrenjtë në Shqipëri par
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K vues13 diapositives
Te ushqyerit shendetshem par
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemDarla Evangjeli
55.6K vues11 diapositives
Ngrohja globale par
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K vues8 diapositives
Komunizmi ne Shqiperi par
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K vues18 diapositives
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme par
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
52.9K vues27 diapositives
Ndotja e mjedisit par
Ndotja e mjedisitNdotja e mjedisit
Ndotja e mjedisitOlsi Sita
17.1K vues26 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem par
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
7.1K vues9 diapositives
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi par
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.4K vues23 diapositives
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit par
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.5K vues34 diapositives
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet par
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetKorba Ferizaj
41.5K vues22 diapositives
energjia par
energjia energjia
energjia ANA KOSHI
27.1K vues29 diapositives
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
38.4K vues30 diapositives

Tendances(20)

Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem par ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K vues
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi par Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.4K vues
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet par Korba Ferizaj
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.5K vues
energjia par ANA KOSHI
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27.1K vues
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.4K vues
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.5K vues
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore par Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.1K vues
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike par koralda
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda43.2K vues
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis par Marinela Abedini
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Marinela Abedini33.3K vues
Mjedisi yne-lokal par olinuhi
Mjedisi yne-lokalMjedisi yne-lokal
Mjedisi yne-lokal
olinuhi22.5K vues
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore par Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.8K vues
Ushqyerja e shendetshme par Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K vues
Hekuri ,elementi kimik me vlere... par Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.7K vues
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet. par Fjorelo
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Fjorelo21.1K vues
Biodiversity projekt par Facebook
Biodiversity projektBiodiversity projekt
Biodiversity projekt
Facebook9.2K vues

Similaire à Obeziteti

Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) par
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Xhoana Pepa
1.9K vues8 diapositives
Obeziteti par
ObezitetiObeziteti
Obezitetixhoinana
1K vues5 diapositives
Si ndikon sporti në shendetin tonë par
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëArdian Hyseni
26.5K vues5 diapositives
Piramida Ushqimore par
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida UshqimoreMarinela Abedini
30.9K vues49 diapositives
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme par
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeRiku Verri
22.6K vues28 diapositives
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet par
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjetMarjan DODAJ
9.4K vues15 diapositives

Similaire à Obeziteti(20)

Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) par Xhoana Pepa
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa1.9K vues
Si ndikon sporti në shendetin tonë par Ardian Hyseni
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Ardian Hyseni26.5K vues
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme par Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K vues
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet par Marjan DODAJ
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
Marjan DODAJ9.4K vues
Universiteti i tiranes par Freskida
Universiteti i tiranesUniversiteti i tiranes
Universiteti i tiranes
Freskida8.4K vues
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe par Klarisa Klara
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheNje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Klarisa Klara5.5K vues
Piramida ushqimore par XhuLia Muca
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K vues
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi par Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.3K vues
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 par Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K vues
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. par An An
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An126.8K vues
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol... par nastela1
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
nastela12.3K vues
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli par irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K vues

Plus de Melissa Cani

Statistike dhe probabilitet par
Statistike dhe probabilitetStatistike dhe probabilitet
Statistike dhe probabilitetMelissa Cani
39.8K vues14 diapositives
Semundjet kanceri par
Semundjet kanceriSemundjet kanceri
Semundjet kanceriMelissa Cani
3.8K vues15 diapositives
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi) par
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Melissa Cani
8.3K vues14 diapositives
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori) par
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Melissa Cani
5.1K vues12 diapositives
Ds ( Down Syndrone) par
Ds ( Down Syndrone)Ds ( Down Syndrone)
Ds ( Down Syndrone)Melissa Cani
2.1K vues17 diapositives
Adoleshenca par
AdoleshencaAdoleshenca
AdoleshencaMelissa Cani
24.9K vues21 diapositives

Plus de Melissa Cani(9)

Statistike dhe probabilitet par Melissa Cani
Statistike dhe probabilitetStatistike dhe probabilitet
Statistike dhe probabilitet
Melissa Cani39.8K vues
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi) par Melissa Cani
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Melissa Cani8.3K vues
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori) par Melissa Cani
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Melissa Cani5.1K vues

Obeziteti

 • 2.  Obeziteti konsiderohet një situate jonormale, ku ka depozitim te tepërt te yndyrës ne trup. Kjo ndodhe nga marrja e tepert e ushqimit, d.m.th te energjisë te tepërt. Për të vlerësuar gjendjen ushqyese të trupit dhe te obezitetit, përdorim Body Mass Index ( BMI ).  BMI = Pesha / Gjatesia2 ( Kgr/m2 ) Nje person klasifikohet mbipeshe kur BMI eshte midis 25 – 30 ndersa si obez nese eshte ≥ 30. Per shembull nje person qe eshte 97kg dhe gjatesi 1,76, ka BMI 31,3…eshte obez ! Klasifikimi – BMI Klasifkimi i te rriturve ne baze te BMI Nënpeshe (-18) Peshe normale (18,50 - 24,99) Mbipeshe (29,99 - 25,00) Obez (+30)
 • 3.  Etiologjia e obezites eshte shumefaktor, por shkaku themelor eshte ngrenja e tepert...Obezita mund ti ndodhe te gjitheve. Megjitheate disa grupe jane me shume ne rrezik te behen te obez. Faktore te tjere qe lidhen me obezen jane :  1) Stresi, lodhja, trishtimi  2) Mosha  3) Disa ilace  4)Çrregullime hormonale
 • 4.  Obeziteti eshte nje situate shume renduese per shendetin dhe eshte e lidhur me shume semundje :  1)Zemra ( infrakt ne zemer )  2)Sistemi i eneve te gjakut ( tensioni i gjakut, athirosklirosis)  3) Sistemi I frymemarrjes ( syndrome kufizues, apnea ne gjume )  4) Sistemi hepato-temth ( gure ne melci, dhjamth ne melci )  5) Hormone dhe funksionet metabolike ( diabet, kolisterol etj)  Funksioni i veshkave Nyejt dhe muskujt Lekure Rrezik kirurgjikale Crregullime riprodhuese dhe funksione seksuale
 • 5.  E para duhet te vendosin me siguri qe duan te humbasi kilet, ti nenshrohet nje seri analizave laboratike te gjakut ( p.sh kolisterol, hormonale etj ) per te indetifikuar shkakun e obezites dhe pastaj ti drejtohet nje dietologu i cili do pergatisi nje diete ne nevojat dhe zakonet e pacientit .Ndihme te madhe mund te ju ofrojne keto rregulla – keshilla :  Ndiqni nje diete me te gjitha grupet e ushqimeve e bazuar me rekomandimet e dietes mesdhetare. Perjashtoni ushqime qe kane shume yndyra dhe sheqer. Zgjidhni dhe perdorni produkte me pak sheqer ( produkte light ). Pakesoni sheqerin e thjeshte, sheqerin ne embelsirat, pijet me gaze, lengjet nektar. Sa me rralle ne dieten tuaj aq me mire. Zgjidhni dhe perdorni qumesht dhe kose me pak indyre 1,5 – 2 %  Mos perdorni produkte me shume kripe per shembull : snack, arra dhe bajame me kripe , sallamra dhe djathe te kriposura. Shume kripe lidhet me tensionin e larte, me semundje zemre etj Perdorni 5 rracjone fruta dhe perime cdo dite te fresketa e te kohes. 1 rracjon frute = 1 molle ose portokalle ose dardhe mesatare. 1 rracjon perimesh = 1 flixhane nes kafeje domate ose kastravec etj  Vaji kryesor per gatesen tuaj duhet te jete vaj ulliri. Mos perdorni shume gjalpe dhe vajra te tjera. Konsmoni peshke 1-2 here ne jave te cilet kane omega3 .Perdorni «drithë» qe kane fibra. Drithë ( carbohydrates) me fibra jane makaronet, orizi, patate, pulse por te gatuara me pake vaje .Pakesoni konsumimin e alkoolit .Te beni stervitje cdo dite. 20- 30 min ecje ju ndihmon te keni nje peshe ideale. .Pini uje…shume uje 8 – 10 gota te pakten cdo dite.
 • 6.  Me të drejtë është folur dhe shkruar në vite madje vazhdon të flitet për rolin e aktivitetit fizik në shëndetin fizik e mendor e në veçanti parandalimin e obezitetit, po aq sa dhe të matshme të asaj pune sensibilizuese e vërtetojnë mbi 2000 fusha kalçeto (futboll në fushë e me porta të vogla) dhe 8000 salla fitnesi ku të rinjtë e të rejat me kulturë e respekt për shëndetin jo vetëm që shkojnë me dëshirë, por dhe me pagesë. Ky kontingjent përbën një pjesë të shoqërisë sonë bile një përqindje të vogël të saj. Ndërkohë që pjesa tjetër, ajo antisportive e shoqërisë, për arsye të njohura dhe të panjohura, përbejnë kontingjentin
 • 7.  E riskuar nga sindromi hypokinetik (AKTIVITET FIZIK i KUFIZUAR) ku bëjnë pjesë përveç sëmundjeve që përmendëm më sipër dhe shumë të tjera ku më prevalente do të veçonim ndryshimet muskulo skeletike sëmundje të tëmthit e mëlçisë zorrëve impotencë seksuale, sëmundjeve të zemrës diabetit etj.
 • 8.  Ndoshta nuk do të ishte e tepërt të theksonim që në fillim se në jetëgjatësi aktiviteti fizik ka një rol dominues. Është pikërisht aktiviteti fizik i normuar në përshtatje fiziologjike që na mundëson një performancë të mirë psikofizike pa përmendur bukurinë trupore e në veçanti pastërtinë e lëkurës aq të kërkuara nga femrat. Mendoj se do të ishin të mjaftueshme argumentet e mësipërme për cilindo që dëshiron një jetë cilësore sa më të gjatë.