Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Prochain SlideShare
Kaip atsirado žmogus
Kaip atsirado žmogus
Chargement dans…3
×
1 sur 12

Evoliucijos įrodymas - fosilijos

0

Partager

Télécharger pour lire hors ligne

Skaidrės apie evoliucijos įrodymą - fosilijas.

Livres associés

Gratuit avec un essai de 30 jours de Scribd

Tout voir

Livres audio associés

Gratuit avec un essai de 30 jours de Scribd

Tout voir

Evoliucijos įrodymas - fosilijos

 1. 1. Fosilijos (lot. fossils - iškastinis) -   suakmenėjusios, suanglėjusios, mumifikuotos arba sušalusios iškastinių gyvūnų ir iškastinių augalų mikro ir makro liekanos, jų atspaudai ar veiklos pėdsakai Žemės sluoksniuose.
 2. 2.   Daugybė Žemėje kadaise gyvenusių gyvųjų organizmų nepaliko jokių savo egzistencijos pėdsakų, nes fosilijos susidaro tik labai neįprastomis aplinkybėmis. (Pvz. būtina, kad gyvūno liekanas dengtų tam tikros sudėties purvas arba uoliena, kad jų neiškastų plėšrūnai. Taigi kaulai dažniausiai supūva ir sudūlėja, o gyvų padarų liekanos suyra.)
 3. 3.   Dažniausiai aptinkami suakmenėję gyvūnų kaulai, dantys, kriauklės, mediena, žiedadulkės.
 4. 4.   Esant tokiai padėčiai tikrai nuostabu, kad turime tiek daug žinių apie mūsų planetoje gyvenusius organizmus.
 5. 5.   Apie fosilijų gyvūnų veiklą liudija aptinkami jų pėdsakai.  Seniausios tokios fosilijos – bakterijų veiklos pėdsakai, aptiktos prekambro uolienose.  Kiek jaunesnės yra įvairių bestuburių palikti šliaužiojimo takai, urveliai.
 6. 6.   Įvairių gyvūnų vaikščiojimo takai, įspausti į tuometinį gruntą taip pat laikomi fosilija. Tokie takai palikti reptilijų, dinozaurų, paukščių ir kt. aptinkami visame pasaulyje.
 7. 7. Istorija   Pirmieji rašytiniai moksliniai dokumentai apie iškastinius organizmus priklauso senovės graikų mokslininkams Ksenofanui ir Aristoteliui.  Jie fosilijas apibūdino kaip jūrinių gyvūnų liekanas, išlikusias buvusių jūrų vietose.
 8. 8. Mitai   Romėnų mokslininkas Plinijus Vyresnysis rašė, kad suakmenėję jūrų ežiai gali išgydyti nuo gyvačių įkandimo ir atnešti sėkmę mūšiuose.
 9. 9.   Jis taip pat aprašė kelis neįtikėtinus pasakojimus, aiškinančius fosilijų kilmę: buvo teigiama, kad jūrų ežių fosilijos susidarė iš rutulių putų, kuriuos sukūrė daugybė susipynusių gyvačių.  Sukurta daug įvairių teorijų, aiškinančių fosilijų atsiradimą.
 10. 10.   Viena teorija teigė, kad lietus surenka iš jūros gyvų padarų sėklas, kiaušinius ir iš jų išauga akmeninės tų padarų kopijos.  Taip buvo bandoma aiškinti, kodėl yra tiek daug jūrinės kilmės fosilijų.
 11. 11. Nauda?   Fosilijos teikia duomenų, kurie duoda evoliucijos įrodymų.  Tyrinėdami fosilijas iš įvairaus amžiaus uolienų sluoksnių, mokslininkai gali atskleisti Žemės gyvybės istoriją.  Fosilijas tiria paleobotanika ir paleozoologija.

×