SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Proiect didactic

Profesor:
Scoala cu clasele I-VIII __________________________
Data:
Clasa: a VI-a
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Lumea medievala
Lecţia: Biserica in Evul Mediu
Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: - de a dobândi noi cunoştinţe legate de rolul Bisericii in
societatea medievala.
Obiective operaţionale:
                1. să folosescă corect următoarele date şi noţiuni istorice
                   catolicism,ortodoxism,manastire,cruciada;
                2. să înţeleagă şi să analizeze factorii Marii Scisme din
                   1054;
                3. sa descrie rolul Papei in viata Europei Occidentale;
                4. sa enumere cauzele cruciadelor ;
                5. sa descrie pe scurt cele mai importante cruciade.;
                6. sa enemere consecinte ale cruciadelor

Strategia didactică

    1. Metode      şi   procedee:   explicaţia,   expunerea,   conversaţia,
        dezbaterea, observarea dirijată, exerciţiul
    2. Forme de organizare a activităţii elevilor: Activitate frontală,
        activitate individuală
 Resurse:
Programa şcolară pentru disciplina Istorie, clasa a VI-a; planificarea
calendaristică orientativă, clasa a VI-a
Manualul,Atlasul istoric


                                                                              1
Nr       Etapele       Ob. Timp                                       Metode şi    Forme de
crt       lecţiei      op.            Detalieri de conţinut          resurse       organizare
 1.    Momentul              1’        • Notarea absenţelor
      organizatoric                    • Pregătirea clasei
                                              pentru
                                              desfăşurarea orei
3.    Verificarea                     • Se verifica prin
      cunostintelor        10’               intrebari directe  Explicaţia
      anterioare                             lectia “Societatea Conversaţia            Activitate
                                             feudala”                                  frontală
4.     Anunţarea                 1’    • Se scrie pe tablă
       titlului şi a                          data şi titlul    Explicaţia             Activitate
      obiectivelor                            lecţiei:                                 Frontală
           lecţiei                     Biserica in Evul Mediu
                                       • Se precizează
                                              obiectivele
                                              lecţiei.
                             23’       • Se prezintă noile

5.    Comunicarea                     cunoştinţe după
        /însuşirea                    următorul plan de idei,        Explicaţia
          noilor                                                     Conversaţia
       cunoştinţe                     care se notează pe tablă
5                                     şi se completează
                                      ulterior:
                                            1. Crestinismul
                                                  european la
                                                  inceputul mil II
                                            2. Marea Scisma
                                                  din 1054
                                            3. Papa si puterea
                                                  laica in apusul
                                                  Europei
                                            4. Cruciadele
                                         1. Crestinismul
                                            european la
                                                                     Conversaţia
                       1                    inceputul mil II
                                         -suportul ideologic al


                                                                                   2
3          lumii medievale                           Activitate
                    -s-a extins pe                             frontală
                    intregul continent        Lecturarea
                    european in 2             şicomentare
                    variante :                a
                    • Catolicismul in         fragmentului
1            1         vest-Papa              referitor la
         2          • Ortodoxia in est-       colonişti din
                       Patriarhul             Eutropius,
         4          Intre cele 2 religii au   manual p.
                    aparut contradictii.      27
    1a              2. Marea Scisma din
                       1054
                    -Ruptura dintre
                    catolicism si
                    ortodoxism
                           • Cauze-
                               politice si
                               religioase
                   -1054 –papa si
                 patriarhul se
                 excomunica reciproc
                           • Consecinte :
                           -separarea
                           religioasa
                           -conflictele
                           dintre statele
                           catolice si cele
                           ortodoxe.
                    3. Papa si puterea
                       laica in apusul
                       Europei
                    -In apus a crescut
                    puterea Papei in
                    urma reformelor
                    bisericesti realizate
                    de Grigore al VII-lea
                    -Papa a intrat in
                    conflict cu
                    impoaratul romano-
                    german din care
                    papa a iesit intarit:


                                                              3
-au fost infiintate ordine
manastiresti pentru
raspandirea
catolicismului-
franciscanii
   4. Cruciadele
   –expeditii militare
   indreptate impotriva Explicaţia
   islamismului pentru Conversaţia
   eliberarea Tarii
   Sfinte
   -cauze:-religioase
           -economice
            -politice
   -8 cruciade:cele mai
   importante:
       • Cruciada
          I(1096-1099)-
          cucerirea
          Antiohiei si
          Ierusalimului-
          state crestine
       • Cruciada a II-
          a(1147-1148)-
          recucerirea
          teritoriilor de
          mai sus
       • Cruciada a III-
          a(1189-1192)-
          fara efecte
       • Cruciada a IV-
          a(1202-1204)-
          cucerirea
          Constantinopol
          ului
       -Consecinte-
       dezvoltarea
       comertului

     -contactele
     culturale

     -dezvoltarea
     oraselor



                                     4
-cresterea puterii
                                    regale

                                     -adancirea
                                     rupturii intre
                                     catolici si
                                     ortodocsi
6.   Fixarea       8’        Intrebari directe din
     noilor                                       lectie:
     cunostinte                  • Care erau
                                     principalele
                                     religfii europene
                                 • Ce este Marea
                                     Schisma?
                                 • De ce a crescut
                                     puterea Papei?
                                 • Ce erau
                                     cruciadele si de ce
                                     au avut loc ?
7.   Aprecieri     5’        Se fac aprecieri si se
                             noteaza elevii care s-au
                             implicat in desfasurarea
                             lectiei.
                        2’   Folosind diferite surse
8.   Tema pentru             de informare prezentati
     acasă                   la alegere una din cele 8
                             cruciade.




                                                            5
-cresterea puterii
                                    regale

                                     -adancirea
                                     rupturii intre
                                     catolici si
                                     ortodocsi
6.   Fixarea       8’        Intrebari directe din
     noilor                                       lectie:
     cunostinte                  • Care erau
                                     principalele
                                     religfii europene
                                 • Ce este Marea
                                     Schisma?
                                 • De ce a crescut
                                     puterea Papei?
                                 • Ce erau
                                     cruciadele si de ce
                                     au avut loc ?
7.   Aprecieri     5’        Se fac aprecieri si se
                             noteaza elevii care s-au
                             implicat in desfasurarea
                             lectiei.
                        2’   Folosind diferite surse
8.   Tema pentru             de informare prezentati
     acasă                   la alegere una din cele 8
                             cruciade.




                                                            5

More Related Content

What's hot

Vasile alecsandri
 Vasile alecsandri Vasile alecsandri
Vasile alecsandripaladish
 
Boli ale sistemului digestiv la om
Boli ale sistemului digestiv la omBoli ale sistemului digestiv la om
Boli ale sistemului digestiv la omviviana
 
Gândirea critica
Gândirea criticaGândirea critica
Gândirea criticaligiadanuta
 
Constituția de la 1866
Constituția de la 1866Constituția de la 1866
Constituția de la 1866monicabilba
 
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăProiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăStella Grama
 
Stilurile artei grecești
Stilurile artei greceștiStilurile artei grecești
Stilurile artei greceștiCristi Oprean
 
Problematizarea in didactica
Problematizarea in didactica Problematizarea in didactica
Problematizarea in didactica Sxr Suxir
 
Proiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorProiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorSimonne Chirilă
 
Sistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare pptSistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare pptSimonne Chirilă
 
Inima si sistemul cardiovascular
Inima si sistemul cardiovascularInima si sistemul cardiovascular
Inima si sistemul cardiovascularAnca Anca
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăDaniela Munca-Aftenev
 

What's hot (20)

Vasile alecsandri
 Vasile alecsandri Vasile alecsandri
Vasile alecsandri
 
Boli ale sistemului digestiv la om
Boli ale sistemului digestiv la omBoli ale sistemului digestiv la om
Boli ale sistemului digestiv la om
 
Gândirea critica
Gândirea criticaGândirea critica
Gândirea critica
 
Proiect de grup
Proiect de grupProiect de grup
Proiect de grup
 
Constituția de la 1866
Constituția de la 1866Constituția de la 1866
Constituția de la 1866
 
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăProiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
 
Romantismul
RomantismulRomantismul
Romantismul
 
0proiectdidactic(1)
0proiectdidactic(1)0proiectdidactic(1)
0proiectdidactic(1)
 
Vestimentația
VestimentațiaVestimentația
Vestimentația
 
Stilurile artei grecești
Stilurile artei greceștiStilurile artei grecești
Stilurile artei grecești
 
Problematizarea in didactica
Problematizarea in didactica Problematizarea in didactica
Problematizarea in didactica
 
Proiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorProiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respirator
 
Sistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare pptSistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare ppt
 
Strategii didactice 1
Strategii didactice 1Strategii didactice 1
Strategii didactice 1
 
Proiectarea didactica
Proiectarea didacticaProiectarea didactica
Proiectarea didactica
 
Lectia
LectiaLectia
Lectia
 
Inima si sistemul cardiovascular
Inima si sistemul cardiovascularInima si sistemul cardiovascular
Inima si sistemul cardiovascular
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
 
Metode moderne
Metode moderneMetode moderne
Metode moderne
 
didactica magna - Comenius.pdf
didactica magna - Comenius.pdfdidactica magna - Comenius.pdf
didactica magna - Comenius.pdf
 

Similar to Proiect didactic clasa_a_vi_biserica_in_em

Introducere Evanghelia dupa Luca
Introducere Evanghelia dupa LucaIntroducere Evanghelia dupa Luca
Introducere Evanghelia dupa Lucaencius
 
Cultura in evul_mediu
Cultura in evul_mediuCultura in evul_mediu
Cultura in evul_mediuMarius Mungiu
 
Sinodul unionist de la ferrara
Sinodul unionist de la ferraraSinodul unionist de la ferrara
Sinodul unionist de la ferrarabarbuceanu
 
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASECREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASERaduTeodorescu8
 
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASECREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASERadu Teodorescu
 
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediuPeriodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediuMadlenB
 

Similar to Proiect didactic clasa_a_vi_biserica_in_em (10)

Introducere Evanghelia dupa Luca
Introducere Evanghelia dupa LucaIntroducere Evanghelia dupa Luca
Introducere Evanghelia dupa Luca
 
Cultura in evul_mediu
Cultura in evul_mediuCultura in evul_mediu
Cultura in evul_mediu
 
Sinodul unionist de la ferrara
Sinodul unionist de la ferraraSinodul unionist de la ferrara
Sinodul unionist de la ferrara
 
Neotomismul
NeotomismulNeotomismul
Neotomismul
 
Gabriela nica final
Gabriela nica finalGabriela nica final
Gabriela nica final
 
Gabriela nica final
Gabriela nica finalGabriela nica final
Gabriela nica final
 
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASECREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
 
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASECREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
 
Curs.ibu.ii.doc
Curs.ibu.ii.docCurs.ibu.ii.doc
Curs.ibu.ii.doc
 
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediuPeriodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
 

Proiect didactic clasa_a_vi_biserica_in_em

  • 1. Proiect didactic Profesor: Scoala cu clasele I-VIII __________________________ Data: Clasa: a VI-a Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Lumea medievala Lecţia: Biserica in Evul Mediu Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: - de a dobândi noi cunoştinţe legate de rolul Bisericii in societatea medievala. Obiective operaţionale: 1. să folosescă corect următoarele date şi noţiuni istorice catolicism,ortodoxism,manastire,cruciada; 2. să înţeleagă şi să analizeze factorii Marii Scisme din 1054; 3. sa descrie rolul Papei in viata Europei Occidentale; 4. sa enumere cauzele cruciadelor ; 5. sa descrie pe scurt cele mai importante cruciade.; 6. sa enemere consecinte ale cruciadelor Strategia didactică 1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, conversaţia, dezbaterea, observarea dirijată, exerciţiul 2. Forme de organizare a activităţii elevilor: Activitate frontală, activitate individuală Resurse: Programa şcolară pentru disciplina Istorie, clasa a VI-a; planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a Manualul,Atlasul istoric 1
  • 2. Nr Etapele Ob. Timp Metode şi Forme de crt lecţiei op. Detalieri de conţinut resurse organizare 1. Momentul 1’ • Notarea absenţelor organizatoric • Pregătirea clasei pentru desfăşurarea orei 3. Verificarea • Se verifica prin cunostintelor 10’ intrebari directe Explicaţia anterioare lectia “Societatea Conversaţia Activitate feudala” frontală 4. Anunţarea 1’ • Se scrie pe tablă titlului şi a data şi titlul Explicaţia Activitate obiectivelor lecţiei: Frontală lecţiei Biserica in Evul Mediu • Se precizează obiectivele lecţiei. 23’ • Se prezintă noile 5. Comunicarea cunoştinţe după /însuşirea următorul plan de idei, Explicaţia noilor Conversaţia cunoştinţe care se notează pe tablă 5 şi se completează ulterior: 1. Crestinismul european la inceputul mil II 2. Marea Scisma din 1054 3. Papa si puterea laica in apusul Europei 4. Cruciadele 1. Crestinismul european la Conversaţia 1 inceputul mil II -suportul ideologic al 2
  • 3. 3 lumii medievale Activitate -s-a extins pe frontală intregul continent Lecturarea european in 2 şicomentare variante : a • Catolicismul in fragmentului 1 1 vest-Papa referitor la 2 • Ortodoxia in est- colonişti din Patriarhul Eutropius, 4 Intre cele 2 religii au manual p. aparut contradictii. 27 1a 2. Marea Scisma din 1054 -Ruptura dintre catolicism si ortodoxism • Cauze- politice si religioase -1054 –papa si patriarhul se excomunica reciproc • Consecinte : -separarea religioasa -conflictele dintre statele catolice si cele ortodoxe. 3. Papa si puterea laica in apusul Europei -In apus a crescut puterea Papei in urma reformelor bisericesti realizate de Grigore al VII-lea -Papa a intrat in conflict cu impoaratul romano- german din care papa a iesit intarit: 3
  • 4. -au fost infiintate ordine manastiresti pentru raspandirea catolicismului- franciscanii 4. Cruciadele –expeditii militare indreptate impotriva Explicaţia islamismului pentru Conversaţia eliberarea Tarii Sfinte -cauze:-religioase -economice -politice -8 cruciade:cele mai importante: • Cruciada I(1096-1099)- cucerirea Antiohiei si Ierusalimului- state crestine • Cruciada a II- a(1147-1148)- recucerirea teritoriilor de mai sus • Cruciada a III- a(1189-1192)- fara efecte • Cruciada a IV- a(1202-1204)- cucerirea Constantinopol ului -Consecinte- dezvoltarea comertului -contactele culturale -dezvoltarea oraselor 4
  • 5. -cresterea puterii regale -adancirea rupturii intre catolici si ortodocsi 6. Fixarea 8’ Intrebari directe din noilor lectie: cunostinte • Care erau principalele religfii europene • Ce este Marea Schisma? • De ce a crescut puterea Papei? • Ce erau cruciadele si de ce au avut loc ? 7. Aprecieri 5’ Se fac aprecieri si se noteaza elevii care s-au implicat in desfasurarea lectiei. 2’ Folosind diferite surse 8. Tema pentru de informare prezentati acasă la alegere una din cele 8 cruciade. 5
  • 6. -cresterea puterii regale -adancirea rupturii intre catolici si ortodocsi 6. Fixarea 8’ Intrebari directe din noilor lectie: cunostinte • Care erau principalele religfii europene • Ce este Marea Schisma? • De ce a crescut puterea Papei? • Ce erau cruciadele si de ce au avut loc ? 7. Aprecieri 5’ Se fac aprecieri si se noteaza elevii care s-au implicat in desfasurarea lectiei. 2’ Folosind diferite surse 8. Tema pentru de informare prezentati acasă la alegere una din cele 8 cruciade. 5