Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Reklamcilik mi?

1 975 vues

Publié le

reklamciliktan ne anladik?

-Istanbul Bilgi University Advertising/Kağan İşmen/ders tezi

Lina Nil Gürdal

Publié dans : Formation
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Reklamcilik mi?

 1. 1. REKLAMCILIK MI?
 2. 2. ...Birden kendimi reklamcılıksektörünün kapısından içerimerakla adım atarkenbuldum. Oysa, “ büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna umut ve gururla verdiğim cevabın “Hollywood yıldızı” olmasından vazgeçme gerçekçiliğine erişeli henüz 3-4 yıldan fazla olmamıştı. zaman ? daha hızlı Bu düşünce, aniden patlayan bir akabilir flashback efekti ile gözümde canlanan o “sepya” miydi? tonlarındaki lise anılarımı bana tekrar yaşattı...
 3. 3. Meğer“gerçekçiliğe”attığım ilk adım, lise diplomamı imzalayan okul müdürünün, öss tercih listemi yapmam için bana verdiği tavsiyeyle atılmış: “sinema değil senin işin kesinlikle REKLAMCILIK olmalı! okul formasını yeniden tasarlayabilecek yaratıcılığa ve farklı bakış açılarına , kendini hep bir şekilde haklı çıkarabilecek ikna yeteneğine, kimseyi dinlemeyip kendi dilediğinin peşinden gidebilecek inatçılığa ve ısrarcılığa, çevirdiğin dolapları kıvırabilmek için hayalgücünün sınırlarını zorlamana, ve amacına öyle yada böyle ulaşabilmelerine bakılırsa Lina, sen kesinlikle bir reklamcı ruhuna sahipsin...”
 4. 4. umursamazca davranmış,hayatımda ilk kez sözünüdinlediğim okul müdürününsıkıcı konuşması üzerine “En olmadı reklamdan biryaptığım 3. Tercihimden şekilde sinemaya dönerim,reklamcılığa kabul edilmiştim nerden baksan ikisinde de ekran arkasındasın işte”bile... - Sonraları öylesine kaptırmışım ki kendimi bu işe, şimdi hayranlıkla okuyor olduğum reklamcılık bölümünün 3. Sınıfında aldığım ADV 452 dersinin tezini yazmaya başladığımda ancak aklıma gelebildi tüm bu detaylar.
 5. 5. Türkiye’de reklamcılığın ilk günlerinden itibaren hangi evrelerden geçip günümüze kadar geldiğini en usta reklamcıların tecrübeleri vasıtasıyla öğrendiğimiz Kağan İşmen’in bu dersini, lise yıllarımdan kalma bu anım ile birlikte ele almak istedim. Lise müdürüm beni bu yola yönlendirirken acaba gerçekten haklı mıydı? Yoksa şansım mıydı yaver giden bunca zaman? Öyleyse bundan sonra ne olacaktı?Bunu anlamanın birtek yolu vardı:Elimde geçmiştengünümüzereklamcılık ile ilgiline bilgi varsa,onlari bir birdeğerlendirecektim.
 6. 6. YAR farklı bakış açıları ATICI ve LIKkavramlarından başladım bende, Lise müdürümün sıralamasına uyarak.Daha önceleri yaratıcılık stratejilerlesınırlandırılarak ikinci plana atılırmış. “Yeni yaratıcılık demişti BBDO reklam ajansından Haluk Sicimoğlu. hayalgücünün yüksek DDB’den Jeffy Medina da sürekli olmasından ibarettir” farklılaşmanın yollarını aramış. “Herkes böyle yapıyor ve başarısız olunuyor. O halde ne yapmalı? Herkesin yapmamış olduğu ne yapmalı da bu başarısızlığı gidermeli?” mantığıyla ilerleyerek farklı bakış açılarında çözüm aramış.
 7. 7. Geçmişte tabak gibi herşeyin ortada olduğu reklamlar çekiliyormuş. Tiyatro oynanıyor gibi duruyormuş Buna çözüm arayan Jeffy Medina, close-up yöntemini geliştirmiş. reklamlar. Düğmenin içerisinden geçen bir ipliği, yeni geliştirdiği close up yöntemi ile çekmiş ve oldukça fazla ilgi çeken bu reklam filmi çok tutmuş. “Eğer cok istersen ve azmedersen yapamayacagın bir şey yoktur. Risk alman gerek. Almazsan olduğun yerde sayıklarsın. Hedefe giden yoldan şaşmamalısın. Önce yaptığın işi sev. Sevmenin yollarını ara. Sevmezsen yapamazsın. Çok sev ve çok ilgilen. Hayatın reklamdan ibaret olsun.  Reklamla yat reklamla kalk. Ve her şeyden önce merak et. Soru sor. Araştır. Sürekli bilgi al, alabildiğin kadar. Bunun için imkanlarını zorla. Londra’ya mı gidilmesi lazım? Giderim. Hedefe ulaşmanın yolu buradan geçiyorsa, her türlü zorluğun üstesinden gelebilirim.”  Diyerek mücadeleci ve hırslı kişiliğini ortaya koyan Jeffy Medina, beni reklamcılık sektörüne uygun gören müdürümü yine destekler şekilde konuşmuştu...
 8. 8. Öyle görünüyor ki, REKLAMCILIK bölümündeokuyor olmam kesinlikle bir tesadüf değil, olmam gereken yer burası!
 9. 9. Reklamcılık sektörünün günümüze gelene kadar pek çok değişikliğe uğradığını görünce, zaten nereye doğru gidiyor olduğunu da rahatlıkla görebiliyoruz. Reklamcılık, “limitsizliğe” doğru gidiyor. Fikirler yalınlaştırılmaya çalışılıyorken, işi abartarak basitleşme, anlamsızlaşma, sıradanlaşmaya dogru gidiliyor. Bu gidişatın bir grafiğini çizecek olsaydık eğer, grafik; birden durulup olduğu yerde sayıkladıktan sonra düşüşe geçerdi. yükselerek ilerlerken,sıfırdan başlayıp Çünkü ortalama payları olması gereken strateji/yaratıcılık konseptleri, surekli bir çekişme içerisindeler. Durum böyle olunca da, uzun vaadeli bir açıdan bakarsak kimi zaman stratejinin, kimi zaman da yaratıcılığın tavan-taban yaptigini goruruz. Ancak şöyle bir gerçek var ki, strateji abartıya kaçtığında yaratıcı ve farklı bir reklam ortaya çıkmıyor, yaratıcılık abartıya kaçtığında ise ilanlar asıl anlatmak istediğini verdiği mesajda doğru yansıtamıyor.
 10. 10. Atilla Aksoy, derslerinden birinde şunu söylemişti: “Reklamcılık işinin özünde, pazarlama sorununu anlamak yatıyor. En önemli şey geleceğin ufak ufak filizlendiğini görebilmektir.” Ben bu sözün kesinlikle doğruluğuna inanıyorum. Eğer Atilla Aksoy’un, günümüzde bozulmaya başlamış olan reklamcılık sektörünü ileride daha iyi birhale getirebilmek için vermiş olduğu bu tavsiyeyi uygularsak biz genç reklamcılar olarak, bence reklam sektörünün geleceği oldukça parlak olacaktır. O zaman; ilk adımı ben atıyorum, reklamcılığı kurtarmaya gidiyorum!
 11. 11. Çünkü bilirsiniz ya; reklamcı olmak demek,herhangi bir meslekle uğraşan adamla aynı rutinipaylaşmaktan hayli uzaklaşmak demek. Reklamcı olmakdemek, hayatında attığın kariyer odaklı adımdan çok,kariyerinde attığın hayati bir adım demek.Reklamcı olmak, reklamcı doğmak demek. İçinizde biryerlerde yatan kahramanın farkında olmak, onuuyandırmak, harekete geçirmek, gaza getirmek, ve birlikteuçabilmeyi öğrenmek demek. Lina Nil

×