Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji

Hysni Dida
Hysni DidaDoctor/ General physician/ Lecturer/ Medical Imaging Resident à Qendra Spitalore Universitare "Nene Tereza"​ Tirane
Parimet e diagnostikes ne
kirurgji
Hysni Dida
Reald 2019
Ne kerkim te nje diagnoze
• Mjeku/Infermieri perballet me pacientin si DEDEKTIV
(Investigues/dikush qe kerkon dicka: ne kerkim te nje diagnoze)
• Mjetet njohese qe e bejne mjekun/infermierin te mesoje cka ndodhur
me “krimin” =SEMUNDJEN e pacientit jane :
Anamneza
Ekzaminimi fizik objektiv
Testet laboratorike
Ekzaminime imazherike
Diagnoza laparotomike
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
Anamneza
• Ana=perms
• Mnesis = kujtese
• Anamneza: permes kujteses; pra anamneza eshte procesi I te
mbledhurit te informacionit nga pacienti perms te pyeturit.
• Sigurohemi te jemi ne privatesine duhur, ne nje mjedis comfort per
pacientin dhe per veten, mundohemi te jemi empatike dhe te bejme
pyetje te hapura.
• Lejojme pacientin te perdore fjalet e veta per te pershkruar cfare
ndjen dhe mundohemi te saktesojme cfare nenkupton me secilen prej
shqetesimeve qe ai paraqet.
Anamneza
• Roli I anamnezes eshte te na coje sa me shpejt drejt vendimit
diagnoses dhe vendimit klinik.
• Anamneza
Demografike ; emer mbiemer, vendbanim, numer celulari, vendlindje
Ankesa kryesore :Perse erdhe pikerisht sot ne spital?/ cfare te detyroi te vije
sot ne spital . Eshte ankesa me e rendesishme . Duhet pyetur per fillimin e saj,
kohezgjatje, simptoma te tjere shoqerues, cfare e Rendon, cfare e lehteson,
sa e shpeshte eshte, si ka ndryshuar gjate kohes, pozicionin ku
ndodh(dhimbje) etc
Anamneza sociale: ku banon, punesimi, familjaret, mund te tregojne per
nivelin e stresit, per sasine e aktivitetit fizik, nese e ka marre ndonje familjare
semundjen etc
Anamneza
• Familiare : me rendesi ne tumore dhe cancer psh ca gjiri, ca zorres se
trashe, sindromi MEN , sindromi Lynch , diabet mellitus , semundje
aterosklerotike, infarct miokardi etc.
Anamneza
• Fiziologjike; pyetet pacienti per funksionet e trupit nga koka tek kembet:
Qartesia e mendimeve, orientimi kohe hapesire : ku jemi tani, cfare po ben ketu, sa
eshte data sot, si e ke emrin, po mbiemrin, ditelindja, jane pyetje qe na tregojne qe
pacienti eshte mire dhe jo ne konfuzion.
Pyetje per shikimin, degjimin, nuhatjen
Pyetje per shijimin dhe gelltitjen, tretjen, dhe defekimin
Pyetet a mbushet me fryme, sa ecen pa ju marre fryma, ca punish ben pa u lodhur,
sa kate ngjit me shkalle etc
Pyetet per urinimin, shpeshtesine, pranine e djegjes ne urine ose jo
Pyetet nese ka ndonje dhimbje te artikulaconeve, veshtiresi ne levizje etc
Konsumi I duhanit, alkolit, substancave te tjera.
Anamneza
• Patologji te shkuara/tanishme tjera
• Pyetja : nga se vuan ? Vuan nga ndonje semundje ?
• Rendesia : semundje qe rritin rriskun gjate operacionit duhen
evidentuar per te mos patur ndodhi te papritura gjate interventit.
• Kardiake: Semundje ishemike e zemres, infarct akut I miokardit,
stenoza ose insuficienca valvulare , miokardiopati e dilatuar ,
insuficienca kardiake
• Pulmonare: tromboza e venave te thella te kembeve, trombembolia
pulmonare, trajtimi me antikoagulante orale, Semundja pulmonare
obstructive kronike, asthma, emfizema, versamenti pleural.
Anamneza
• S. Hepatike: insuficienca hepatike
• S. renale: insuf renale, renopatite e ndryshme
• S cerebrale: Aksident vascular cerebral, Stroke, Alzheimer
• S. metabolike : DIABETI MELLITUS
• Medikamentet qe merr pacienti para interventit: te koordinohet koha
e ndalimit te tyre me periudhen e “asgje nga goja” qe siguron
gjendjen esell te pacientit.
• Nderhyrjet e shkuara kirurgjikale: rendesi per zgjedhjen e incizionit
kirurgjikal dhe ileusin.
Ekzaminimi fizik
• Inspeksion: pigmentim, asimetri, edema, hernie , cikatrice, faciesin,
ngjyren e lekures, lezione te lekures, erythema, hematoma etjjjj
• Palpacioni: lekura , tonusin turgorin, temperature , lageshtine,
palpacion I thelle; madhesine organeve , pranine e masave , dhimbja :
shenjat Blumberg, Rovsig, Murphy, Giordano
• Perkusioni;kufijte e organeve , pranine e likidit
• Auskultimi : simptomi I pikes se ujit : ne ileus , zhurma e stenozes se a
renale, Degjimi I zemres, pulmonit, zorreve dhe vazave te gjakut.
• Aroma : ketoacidoza, foetor hepaticus, alkool, higjene e keqe .
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
1 sur 11

Recommandé

Periudha preoperatore par
Periudha preoperatorePeriudha preoperatore
Periudha preoperatoreHysni Dida
1.6K vues47 diapositives
Plaget.pptx par
Plaget.pptxPlaget.pptx
Plaget.pptxZoja Demaj
2K vues35 diapositives
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror par
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi InfermierorKomplikacionet Postoperatore/Kujdesi Infermieror
Komplikacionet Postoperatore/Kujdesi InfermierorMatilda Gremi
8.9K vues36 diapositives
Lakimi emrit par
Lakimi emrit Lakimi emrit
Lakimi emrit Valmir Nuredini
219.9K vues6 diapositives
Gramatika e gjuhes shqipe par
Gramatika e gjuhes shqipeGramatika e gjuhes shqipe
Gramatika e gjuhes shqipeEsat_Imeraj
127.5K vues218 diapositives
Syprina par
SyprinaSyprina
SyprinaAdelina Fejzulla
12.6K vues12 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Trupat gjeometrik par
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrikEsmer Alda
261.8K vues16 diapositives
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç par
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeçStudim rasti - mosha 5 – 9 vjeç
Studim rasti - mosha 5 – 9 vjeç#MesueseAurela Elezaj
6.3K vues11 diapositives
Trupat e rrotullimit par
Trupat e rrotullimitTrupat e rrotullimit
Trupat e rrotullimitani salla
8.3K vues13 diapositives
Historiku i shkolles par
Historiku i shkollesHistoriku i shkolles
Historiku i shkollesCanë Zhuja
4.8K vues28 diapositives
Periudha intra operatore/Anestezia par
Periudha intra operatore/Anestezia Periudha intra operatore/Anestezia
Periudha intra operatore/Anestezia Hysni Dida
688 vues49 diapositives
Syprina e trapezit par
Syprina e trapezitSyprina e trapezit
Syprina e trapezitAdelina Fejzulla
51.9K vues9 diapositives

Tendances(20)

Trupat gjeometrik par Esmer Alda
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.8K vues
Trupat e rrotullimit par ani salla
Trupat e rrotullimitTrupat e rrotullimit
Trupat e rrotullimit
ani salla8.3K vues
Historiku i shkolles par Canë Zhuja
Historiku i shkollesHistoriku i shkolles
Historiku i shkolles
Canë Zhuja4.8K vues
Periudha intra operatore/Anestezia par Hysni Dida
Periudha intra operatore/Anestezia Periudha intra operatore/Anestezia
Periudha intra operatore/Anestezia
Hysni Dida688 vues
Te drejtat e femijeve par 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.3K vues
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit par Adelina Fejzulla
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshitSyprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Adelina Fejzulla124.7K vues
Menaxhimi i Klases par Anida Ago
Menaxhimi i KlasesMenaxhimi i Klases
Menaxhimi i Klases
Anida Ago95.3K vues
Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor par QlirimDubova
Struktura dhe Funksionet e Sistemit NervorStruktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
QlirimDubova7.6K vues
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe par Shkelzen B.
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. ShqipeSintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Sintaksa dhe Morfologjia e Gj. Shqipe
Shkelzen B.64.6K vues
Rajonet e Europes par Kejti Cela
Rajonet e EuropesRajonet e Europes
Rajonet e Europes
Kejti Cela51.7K vues
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx par Zoja Demaj
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptxMARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
Zoja Demaj3.1K vues
Folja ne kohen e tashme par Adriatik Meta
Folja ne kohen e tashmeFolja ne kohen e tashme
Folja ne kohen e tashme
Adriatik Meta29.6K vues
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme par sidorelahalilaj113
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
sidorelahalilaj11353.1K vues

Similaire à Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji

01 p e d i a t r i a - Hyrje par
01 p e d i a t r i a - Hyrje01 p e d i a t r i a - Hyrje
01 p e d i a t r i a - HyrjeDrmedicine
2.5K vues26 diapositives
Dhimbja e gjoksit par
Dhimbja e gjoksitDhimbja e gjoksit
Dhimbja e gjoksitDrmedicine
13.1K vues48 diapositives
Anesteziologji par
AnesteziologjiAnesteziologji
AnesteziologjiMuhamed01
5.7K vues25 diapositives
biologjia dhe shendeti par
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetiArens Rapushi
4K vues17 diapositives
Triazhi pjesa teorike par
Triazhi pjesa teorikeTriazhi pjesa teorike
Triazhi pjesa teorikeDrmedicine
10.5K vues55 diapositives
Projekt.docx 2.. par
Projekt.docx 2..Projekt.docx 2..
Projekt.docx 2..Peci Ademaj
2.2K vues12 diapositives

Similaire à Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji(14)

01 p e d i a t r i a - Hyrje par Drmedicine
01 p e d i a t r i a - Hyrje01 p e d i a t r i a - Hyrje
01 p e d i a t r i a - Hyrje
Drmedicine2.5K vues
Dhimbja e gjoksit par Drmedicine
Dhimbja e gjoksitDhimbja e gjoksit
Dhimbja e gjoksit
Drmedicine13.1K vues
Anesteziologji par Muhamed01
AnesteziologjiAnesteziologji
Anesteziologji
Muhamed015.7K vues
Triazhi pjesa teorike par Drmedicine
Triazhi pjesa teorikeTriazhi pjesa teorike
Triazhi pjesa teorike
Drmedicine10.5K vues
Duhanpirja, drogat e tjera dhe shendeti yne. par EsliSula1
Duhanpirja, drogat e tjera dhe shendeti yne.Duhanpirja, drogat e tjera dhe shendeti yne.
Duhanpirja, drogat e tjera dhe shendeti yne.
EsliSula11.8K vues
Kanceri par sara7991
Kanceri Kanceri
Kanceri
sara79914.5K vues
Pediatria , trakti gastrointestinal par Hysni Dida
Pediatria , trakti gastrointestinal Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal
Hysni Dida195 vues
Kirurgjia e neoplazive par Hysni Dida
Kirurgjia e neoplaziveKirurgjia e neoplazive
Kirurgjia e neoplazive
Hysni Dida99 vues
Projekt biologji par Ueda Rrukaj
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
Ueda Rrukaj33.3K vues
Semundjet seksualisht te transmetueshme - Sida par Mirsad - New
Semundjet seksualisht te transmetueshme - SidaSemundjet seksualisht te transmetueshme - Sida
Semundjet seksualisht te transmetueshme - Sida
Mirsad - New4.5K vues
Mjeksia e urgjences vecorite par Drmedicine
Mjeksia e urgjences vecoriteMjeksia e urgjences vecorite
Mjeksia e urgjences vecorite
Drmedicine7.6K vues

Plus de Hysni Dida

Abdomen gjeneral.pptx par
Abdomen gjeneral.pptxAbdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptxHysni Dida
5 vues23 diapositives
Djegiet ndihma e pare II par
Djegiet ndihma e pare IIDjegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare IIHysni Dida
447 vues28 diapositives
Djegiet. Ndihma e pare par
Djegiet. Ndihma e pareDjegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pareHysni Dida
388 vues12 diapositives
Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejte par
Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejteInfarkti akut i miokardit ndihma e shpejte
Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejteHysni Dida
650 vues10 diapositives
Oksigjenoterapia par
OksigjenoterapiaOksigjenoterapia
OksigjenoterapiaHysni Dida
3.2K vues48 diapositives
Ndihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmike par
Ndihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmikeNdihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmike
Ndihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmikeHysni Dida
489 vues38 diapositives

Plus de Hysni Dida(16)

Djegiet ndihma e pare II par Hysni Dida
Djegiet ndihma e pare IIDjegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare II
Hysni Dida447 vues
Djegiet. Ndihma e pare par Hysni Dida
Djegiet. Ndihma e pareDjegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pare
Hysni Dida388 vues
Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejte par Hysni Dida
Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejteInfarkti akut i miokardit ndihma e shpejte
Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejte
Hysni Dida650 vues
Oksigjenoterapia par Hysni Dida
OksigjenoterapiaOksigjenoterapia
Oksigjenoterapia
Hysni Dida3.2K vues
Ndihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmike par Hysni Dida
Ndihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmikeNdihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmike
Ndihma e shpejte, Arresti kardiak, qasje algoritmike
Hysni Dida489 vues
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini... par Hysni Dida
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
Hysni Dida55 vues
Sfida hipertension ne kujdesin paresor. par Hysni Dida
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
Hysni Dida122 vues
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes par Hysni Dida
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijesAnamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Hysni Dida732 vues
Triazhimi, kodet e triazhit par Hysni Dida
Triazhimi, kodet e triazhitTriazhimi, kodet e triazhit
Triazhimi, kodet e triazhit
Hysni Dida3.2K vues
Historiku i Anestezise par Hysni Dida
Historiku i AnesteziseHistoriku i Anestezise
Historiku i Anestezise
Hysni Dida144 vues
Parimet e ndihmes se shpejte par Hysni Dida
Parimet e ndihmes se shpejteParimet e ndihmes se shpejte
Parimet e ndihmes se shpejte
Hysni Dida284 vues
Crregullimet acido bazike par Hysni Dida
Crregullimet acido bazikeCrregullimet acido bazike
Crregullimet acido bazike
Hysni Dida7.8K vues
Intravenous sedatives par Hysni Dida
Intravenous sedativesIntravenous sedatives
Intravenous sedatives
Hysni Dida308 vues
Emergency medications par Hysni Dida
Emergency medicationsEmergency medications
Emergency medications
Hysni Dida2.6K vues

Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji

 • 1. Parimet e diagnostikes ne kirurgji Hysni Dida Reald 2019
 • 2. Ne kerkim te nje diagnoze • Mjeku/Infermieri perballet me pacientin si DEDEKTIV (Investigues/dikush qe kerkon dicka: ne kerkim te nje diagnoze) • Mjetet njohese qe e bejne mjekun/infermierin te mesoje cka ndodhur me “krimin” =SEMUNDJEN e pacientit jane : Anamneza Ekzaminimi fizik objektiv Testet laboratorike Ekzaminime imazherike Diagnoza laparotomike
 • 4. Anamneza • Ana=perms • Mnesis = kujtese • Anamneza: permes kujteses; pra anamneza eshte procesi I te mbledhurit te informacionit nga pacienti perms te pyeturit. • Sigurohemi te jemi ne privatesine duhur, ne nje mjedis comfort per pacientin dhe per veten, mundohemi te jemi empatike dhe te bejme pyetje te hapura. • Lejojme pacientin te perdore fjalet e veta per te pershkruar cfare ndjen dhe mundohemi te saktesojme cfare nenkupton me secilen prej shqetesimeve qe ai paraqet.
 • 5. Anamneza • Roli I anamnezes eshte te na coje sa me shpejt drejt vendimit diagnoses dhe vendimit klinik. • Anamneza Demografike ; emer mbiemer, vendbanim, numer celulari, vendlindje Ankesa kryesore :Perse erdhe pikerisht sot ne spital?/ cfare te detyroi te vije sot ne spital . Eshte ankesa me e rendesishme . Duhet pyetur per fillimin e saj, kohezgjatje, simptoma te tjere shoqerues, cfare e Rendon, cfare e lehteson, sa e shpeshte eshte, si ka ndryshuar gjate kohes, pozicionin ku ndodh(dhimbje) etc Anamneza sociale: ku banon, punesimi, familjaret, mund te tregojne per nivelin e stresit, per sasine e aktivitetit fizik, nese e ka marre ndonje familjare semundjen etc
 • 6. Anamneza • Familiare : me rendesi ne tumore dhe cancer psh ca gjiri, ca zorres se trashe, sindromi MEN , sindromi Lynch , diabet mellitus , semundje aterosklerotike, infarct miokardi etc.
 • 7. Anamneza • Fiziologjike; pyetet pacienti per funksionet e trupit nga koka tek kembet: Qartesia e mendimeve, orientimi kohe hapesire : ku jemi tani, cfare po ben ketu, sa eshte data sot, si e ke emrin, po mbiemrin, ditelindja, jane pyetje qe na tregojne qe pacienti eshte mire dhe jo ne konfuzion. Pyetje per shikimin, degjimin, nuhatjen Pyetje per shijimin dhe gelltitjen, tretjen, dhe defekimin Pyetet a mbushet me fryme, sa ecen pa ju marre fryma, ca punish ben pa u lodhur, sa kate ngjit me shkalle etc Pyetet per urinimin, shpeshtesine, pranine e djegjes ne urine ose jo Pyetet nese ka ndonje dhimbje te artikulaconeve, veshtiresi ne levizje etc Konsumi I duhanit, alkolit, substancave te tjera.
 • 8. Anamneza • Patologji te shkuara/tanishme tjera • Pyetja : nga se vuan ? Vuan nga ndonje semundje ? • Rendesia : semundje qe rritin rriskun gjate operacionit duhen evidentuar per te mos patur ndodhi te papritura gjate interventit. • Kardiake: Semundje ishemike e zemres, infarct akut I miokardit, stenoza ose insuficienca valvulare , miokardiopati e dilatuar , insuficienca kardiake • Pulmonare: tromboza e venave te thella te kembeve, trombembolia pulmonare, trajtimi me antikoagulante orale, Semundja pulmonare obstructive kronike, asthma, emfizema, versamenti pleural.
 • 9. Anamneza • S. Hepatike: insuficienca hepatike • S. renale: insuf renale, renopatite e ndryshme • S cerebrale: Aksident vascular cerebral, Stroke, Alzheimer • S. metabolike : DIABETI MELLITUS • Medikamentet qe merr pacienti para interventit: te koordinohet koha e ndalimit te tyre me periudhen e “asgje nga goja” qe siguron gjendjen esell te pacientit. • Nderhyrjet e shkuara kirurgjikale: rendesi per zgjedhjen e incizionit kirurgjikal dhe ileusin.
 • 10. Ekzaminimi fizik • Inspeksion: pigmentim, asimetri, edema, hernie , cikatrice, faciesin, ngjyren e lekures, lezione te lekures, erythema, hematoma etjjjj • Palpacioni: lekura , tonusin turgorin, temperature , lageshtine, palpacion I thelle; madhesine organeve , pranine e masave , dhimbja : shenjat Blumberg, Rovsig, Murphy, Giordano • Perkusioni;kufijte e organeve , pranine e likidit • Auskultimi : simptomi I pikes se ujit : ne ileus , zhurma e stenozes se a renale, Degjimi I zemres, pulmonit, zorreve dhe vazave te gjakut. • Aroma : ketoacidoza, foetor hepaticus, alkool, higjene e keqe .