1. «Сам орта мектебі» ММ
Тақырыбы: «WordPad мәтіндік редакторының
қосымша мүмкіндіктері»
Информатика пәнінің мұғалімі:
Масакова Самал Алипбаевна
28 ақпан 2015 жыл
Ашық сабақ
2. Сабақтың тақырыбы: Word Pad мәтіндік редакторы
Мақсаты:
Word Pad қолданбасының терезесі, мәзірі, пішімдеу
және құрал-саймандар тақталары, сызығыш туралы,
құжаттарды ашуға, сқтауға үйренетін болады.
Күтілетін нәтижелер:
Word Pad мәтіндік редакторында файлды құрады,
редакциялайды,сақтайды, ашады, алмасу буферін
қолданады, пішімдеу тақтасымен сызығышты
қолдана отырып, құжаттарды пішімдейді
Керекті жабдықтар:
Интерактивті тақта, компьюте,таратпа
материалдар
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Бөлінген
уақыт
Мұғалімнің іс - әрекеттері Оқушылардың
іс - әрекеттері
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
2мин
Сыныптағы
психологиялық ахуалды
қалыптастыру,
мұғаліммен амандасады,
кезекші жоқ оқушыларды
айтады, топқа бөлінеді.
Гүлдер арқылы
І топ Бәйшешек тобы
ІІ топ Қызғалдақ тобы
ІІІ топ Жауқазын тобы
Орындарынан тұрып,
амандасу, сабаққа зейіндерін
аудару
ІІ.Үй жұмысын
тексеру.
10 мин «Ой қозғау» сұрақ-жауап
1. Рaint қандай редактор?
2. Рaint графикалық редакторын
қалай іске қосамыз?
3. Рaint графикалық
редакторының терезе
элементтерін ата?
4. Paint-графикалық
редакторында салынған
суретті сақтау үшін қандай
әрекеттерді орындаймыз ?
5. Түстер палитрасы нешеге
бөлінеді, оларды ата?
6. Paint- графикалық
редакторында неше құралмен
жұмыс жасауға болады?
Жауаптар:
1.Рaint графикалық редактор
2. Пуск-Все программы-
Стандартные-. Рaint
3. Тақырып жолы.Меню жолы,
құрал-саймандар, жұмыс аймағы,
түстер палитрасы,қалып-күй
жолы, сырғытпа
4. Файл-сохранить как –фимия
файла-атын енгізу-сохранить
батырмасын басу
5. Түстер палитрасы екіге
бөлінеді негізгі және қосымша
6. 16 құрал сайман бар
Жаңа сабақты ашу үшін иттің түстерін ағылшынға аудару арқылы
жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
W- hite-уайт-ақ
O- range-орэндж-қызғылт сары
G R- een-грин-жасыл
D- og-дог-ит
P- ink-пинк-қызғылт
BlA- ck-блэк-қара
D- og-дог-ит
«WordPad мәтіндік
редакторының
қосымша мүмкіндіктері»
ІІІ.Жаңа
тақырыпты
түсіндіру.
10 мин Компьютер үшін мәтін –ол символдың
кез келген жиыны деп айтуға болады
Дербес компьютерді құжаттар мен
мәтінді дайындауда кеңінен пайдаланады
Біріншіден компьютердегі мәтінді
түзетуге, оған мәтін үзінділерін қосуға,
мәтін арасына жаңа жолдар қосуға,
3. әртүрлі құжаттарды бір-біріне қосуға,
мәтінің шекараларын тегістеуге,
жолдарды экранның ортасына
туралауға, құжатты сақтап, баспаға
қанша дана болсада шығаруға болады.
Екіншіден қаріптің өлшемдерін өзгертуге,
графикалық суреттерді енгізуге
мүмкіндік береді.
Word Pad- мәтіндік редакторын іске
қосу үшін: Пуск –Все программы-
стандартные- Word Pad Word Pad-
мәтіндік редакторының терезе
элементтері: Тақырып жолы, меню
жолы, құрал-саймандар қатары,
сызғыш, пішімдеу қатары, жұмыс
алаңы, меңзер, қалып күй жолы.
Word Pad- мәтіндік редакторында
мәтінді сақтау үшін: Файл-сохранить
как командасын орындаймыз.
ІІІ.Жаңа
тақырыпты
түсіндіру.
10 мин
5-мин
1- тапсырма «Постер қорғау»
І топ Бәйшешек тобы
Терезе элементтерін
атау
ІІ топ Қызғалдақ тобы
Word Pad мәтіндік
редакторының
батырмаларының қызметін
жазыңдар.
ІІІ топ Жауқазын тобы
Батырмалардың қызметіне қарай
сәйкесінше тілсызықпен қосыңдар.
Сол жақ шеті бойынша туралау
Ортасы бойынша туралау
Оң жақ шеті бойынша туралау
Маркерлер
2- тапсырма
Көктемнің алғашқы
күнінде қандай мереке бар.
8- наурыз аналарымыздың
мерекесі осы аналарымызға
арнап, компьютерге
практикалық жұмыс
жасаймыз
І топ «Өлең шығару»
І Ітоп. «Шығарма»
ІІІ топ. «Сурет салу»
Сергіту сәті. Жұмбақ шешу
І топ
Жануарға ұқсас атым бар
Бағдар көрсетер затым бар
Кілемше үстінде тұрамын
Ең қажетті құралмын
Білсеңдер,қане айтыңдар!
(Тышқан)
4. қ/с Оқушының аты
жөні
Тапсырма1 Тапсырма2 Тапсырма3 Жиынтық
бағалау
Баллы 3 2 1 3 2 1 3 2 1
1
2
3
4
«5»-7-9 балл
«4»-5-7 балл
«3»- 3-5 балл
«2»-0-2 балл
І Ітоп.
Компьютерге енеді,
Қағазға басып береді.
(принтер)
ІІІ топ.
Жүзден артық түймемен,
Компьютерді билеген.
(Пернетақта)
2 мин
Кері байланыс: Ойды аяқта:
VI. Үй жұмысы 1мин WORDPAD - мәтіндік редакторының
қосымша мүмкіндіктерін оқып келу
«Менің анам » тақырыбына шығарма
жазып келу
Күнделіктеріне үй
тапсырмасынжазыпалады.
VIІ.Критерил
ды бағалау 1мин
Бағалау парағын критерий бойынша
маңыздылығына мәнберіліп баллмен
бағалапқорытындылаймын.
Бағаларынайтамын. Топ басшыларына
қойған бағаларынайтқызып,
қорытынды бағаны өзім айтамын.
Топ басшылары берілген
критерий бойынша өз топ
мүшелерін бағалайды.
Қиынды
қ
тудырды
…
Қолымн
ан келді
…
Мен
үйренді
м…
Бүгін
мен
білдім…