Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Canakkale Destanı

7 758 vues

Publié le

Bu sunum Çanakkale Destanını anlatmaktadır. Oğuzhan TAŞ ve Abdurrahman DAŞ tarafından hazırlanmıştır.

Publié dans : Formation
 • Dating direct: ❤❤❤ http://bit.ly/2ZDZFYj ❤❤❤
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici
 • Dating for everyone is here: ❤❤❤ http://bit.ly/2ZDZFYj ❤❤❤
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici

Canakkale Destanı

 1. 1. Çanakkale Destanı
 2. 2. Çanakkale Savaşı’na Giriş• 28 Haziran 1914 Saraybosna suikastı. Birinci Dünya Savaşının başlangıcı.• 28 Temmuz 1914 Avusturya-Macaristan, Sırbistana savaş ilan eder.• 1 Ağustos 1914 Almanya Rusyaya harp ilan eder. Türkiye genel seferberlik ilan etti.• 2 Ağustos 1914 Türk-Alman gizli ittifak anlaşmasının yapılması.• 3 Ağustos 1914 Harbin öncesinde, donanmanın güçlendirilmesi maksadıyla İngiltere’ye sipariş edilerek yapımı tamamlanmış ve son kuruşuna kadar parası ödenmiş olan Sultan Osman ve Reşadiye isimli gemilerimize İngiltere tarafından el konulmuştu.
 3. 3. Çanakkale Savaşı’na Giriş• 16 Ağustos 1914 16 Ağustosta İstanbula ulaşan Goeben ve Breslau gemileri Osmanlı Donanmasına katılarak Yavuz Sultan Selim ve Midilli isimlerini aldılar.• 27 Eylül 1914 Çanakkale Boğazından bütün gemi geçişlerini yasaklaması.• 29 Ekim 1914 Alman subaylar yönetimindeki Osmanlı donanmasının Rus limanlarına ve Rus donanmasına ateş açması.• 1 Kasım 1914 Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşına katılması. Fransa ve İngiltere Türkiyeye savaş açtı. Rusya Türkiyeye savaş açtı.
 4. 4. Savaşa Giriş• 3 Kasım 1914 İngiliz-Fransız donanmasının Çanakkalenin dış tabyaları bombalaması.• Bu ilk deniz taarruzu, ileriki aylarda da tekrarlanacaktır.
 5. 5. Gelibolu’yu ele geçirme planları
 6. 6. Gelibolu’yu ele geçirme planları
 7. 7. Çanakkale Anafartalar Ekibi
 8. 8. • Çanakkale İngiliz Başkomutanı General Hamilton, İngiltere Harbiye Başkanlığına yazdığı yazıda Mustafa Kemal’in yüce komutanlığını şöyle övmektedir : “İngiltere Harbiye Başkanlığına, niçin geriye çekildiğimizi soruyorsunuz, bütün gerçeği tüm açıklığı ile size bildirmek isterim : Çok cesur muharebe eden, en iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusunun ve Albay Mustafa Kemal gibi dahi bir komutanın karşısında bulunuyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.”General Hamilton
 9. 9. Tüm çabalarına rağmen hayalleri suya düşen İngiliz DenizKuvvetleri Bakanı Winston Churchill ve Anzak Birliklerininkomutanı William BirdWood…
 10. 10. Kaiser Wilhelm IInin Sultan Reşadı ziyareti.Kaiserin solundaki Enver Paşa
 11. 11. Türk ordusuna Alman Komutan! • Türk ordusunun başında bulunan Alman, Liman Von Sanders, kasıtlı olarak hesap hataları yaparak, İngiliz ve Türk birliklerinin birbirlerini öldürmelerini sağlamıştır. • Liman Von Sanders, iki düşman birliğin karşılaşmadan geçebileceği bölgelerde bile gereksiz çatışmalara sebep olmuş, iki taraftan toplam 500 bin cana kıymıştır.
 12. 12. Enver Paşa
 13. 13. Çanakkale 5.Kolordu
 14. 14. Milletvekillerinin Çanakkale Ziyareti
 15. 15. Çanakkale’deki Türk ve Alman Paşalar
 16. 16. Çanakkale 3.Kolordu Karargahı
 17. 17. Diğer bir Karargah
 18. 18. “Cepheye develerle erzak taşınması.
 19. 19. Mehmetçiğe düşmanın saygısı 25 Nisan 1915 günü Conk Bayırında Türkler ve Birleşik kuvvetler arasında korkunç siper savaşları oluyor. Siperler arasında 8-10 metre mesafe var. Süngü hücümundan sonra savaşa ara verildi. Askerler siperlerine çekildi. Yaralılar ve ölüler toplanıyor. İki siper arasında ağır yaralı ve bir Bacağı kopmak üzere olan İngiliz yüzbaşısı avazı çıktığı kadar bağırıyor, ağlıyor, kurtarın diyordu. En küçük bir kıpırdanışta yüzlerce Kurşun yağıyordu. Bu sırada Türk Siperlerinden beyaz bir iç çamaşırı sallandı...
 20. 20. Mehmetçiğe düşmanın saygısı • ... Arkasından aslan yapılı bir Türk askeri silahsız olarak siperden çıktı. Hepimiz donup kaldık. Kimse nefes alamıyor hepimiz ona bakıyorduk. Asker yavaş adımlara yürüyor. Siperdekiler kendisine nişan almış bekliyordu. Asker yaralı İngiliz subayını okşar gibi yerden kucakladı, kolunu omzuna attı.
 21. 21. Mehmetçiğe düşmanın saygısı• Ve bizim siperlere doğru yürümeye başladı. Yaralıyıusulca yere bırakıp geldiği gibi kendi siperlerine döndü.Teşekkür bile edemedik. Savaş alanalarında günlerce bukahraman Türk Askerinin cesareti, güzelliği ve insansevgisi konuşuldu.•DÜNYANIN EN YÜREKLI VE KAHRAMAN ASKERIMEHMETÇİĞE DERIN SEVGI VE SAYGILAR.•Üsteğmen Casey;(Sonradan Avustralya Genel Valisi olmuştur.)
 22. 22. Su tankları
 23. 23. Topların başındaki Mehmetçikler -Çanakkale
 24. 24. Mehmetçik Şefkati-General Guro’dan• Çanakkale Savaşlarında, Fransız kuvvetlerini komuta eden, General Guro, savaş sırasında bir kolu ile bacağının bir kısmını, savaş sahasında bırakarak yurduna dönmüş, daha sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor:• Fransızlar! Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için çocuklarınızla daima iftihar edebilirsiniz. Hiç unutmam. Biraz evvel doğa çevremizde en nefis güzzellikteydi. Su çiçekleri, papatyalar, peygamber çiçekleri, leylaklar bir gökkuşağı alemi yaratıyordu. Ve şimdi, savaş sahasında dövüş bitmiş, o güzelim tablo kan revan içindeydi.• Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk. Az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zayiyat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutmayacağım. Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeri kendi gömleğini yırtmış, onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu.
 25. 25. Mehmetçik Şefkati• Tercüman vasıtası ile bir konuşma yaptık:• -"Niçin, öldürmek istediğin askere şimdi yardım ediyorsun?" Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:• -Bu Fransız yaralanınca yanıma düştü. Cebimden yaşlı bir kadın resmi çıkardı. Bir şeyler söyledi! Anlamadım!... Ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok! İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün!..• Bu asil ve âlicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı! O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımın donduğu hissettim! Çünkü, Türk askerinin göğsünde, bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı!....• Az sonra İkisi de öldüler!!!
 26. 26. Siperdeki Mehmetçikler -Çanakkale
 27. 27. Hava Harekatı hazırlığı yapan düşman kuvvetleri
 28. 28. Mehmetçik havadan saldırılara karşı...
 29. 29. İngilizler, savaşlara hiçbir zaman ön safhalarda kendi askerlerinisürmezdi. Keşifçi olarak ve ilk kurban olarak, sömürgeleri olanülkelerden getirdikleri askerleri gönderirler, bölge güvenli oluncaİngiliz takviyesini sürerlerdi.Anzaklar siperde savaşırken…
 30. 30. Çanakkale’ye Çıkarma
 31. 31.  18 Martta Çanakkale Boğazı;dünyanın o zamana dek gördüğü, enbüyük donanmasını karşıladı.Inflexible, Magestic, Bouvet,Queen Elisabeth ve diğerleri. Bu dev savaş gemileri, ölümyağdırdılar, Türk askerinin üzerine.Ama onun destansı direncikarşısında, kayıplar verdiler, geriçekildiler…
 32. 32. İngiliz Zırhlısı bomba yağdırırken..
 33. 33. Çanakkale’ye mermiler taşınırken…
 34. 34. “Ya Allah Bismillah” dedi ve 215 okkalık (276 kg) top mermisini kucaklayıp omuzuna aldı. Demir basamakları tam üç kez inip çıktı. Yanında bulunan Niğdeli Ali, Seyitin göğüs ve omuz kemiklerinin çatırtısını duyuyor, hayret ve dehşet içinde kalıyordu! Şahit olunan bu manzaranın azamet ve heybeti o kadar büyüktü ki, topun namlusuna sürülen üçüncü mermi, savaşın kaderini değiştiren olayı meydana getirmiş ve İngilizlere ait "OCEAN" isimli zırhlı bu merminin isabetiyle korkunç yara almıştı.Çanakkale’den bir yiğit portresi: Seyid Onbaşı
 35. 35. Bir makineli tüfek, Türk ordusu tarafında sayısı çok azdı.
 36. 36. BİR YOLCUYA Dur Yolcu! Bilmeden gelip bastığın, Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda Bu toprak bir devrin battığı yerdir. Gördüğün bu tümsek, Anadolu’ nda Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, İstiklal uğrunda, namus yolunda Bir vatan kalbinin attığı yerdir. Can veren Mehmed’ in yattığı yerdir.Cepheden bir sahne.
 37. 37. Çanakkale’de metrekareye 6000 mermi düştü.
 38. 38. Bombasırtı Vakası• Bombasırtı Vakasını anlatmadan geçemiyeceğim. Siperler arasında mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak... Birinci siperdekiler, hiç biri kurtulmamacasına kamilen düşüyor. İkincidekiler onların yerine geçiyor... Fakat ne kadar gıpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz?... Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir korku ve endişe göstermiyor, sarsılmak yok... Okumak bilenlerin ellerinde Kuran-ı Kerim Cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk Askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren Şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldi. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Savaşlarını kazandıran bu yüksek ruhtur."• MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (Anafartalar Grup Komutanı)
 39. 39. Savaşın seyrini değiştiren mayınların patlaması
 40. 40. Queen (Kraliçe) Elizabeth gemisinden…
 41. 41. Müttefikimiz bir Alman gemisinden…
 42. 42. Seddülbahir
 43. 43. Seddülbahir
 44. 44. • İngiliz ve Fransız ittifakı ile oluşan donanma, Çanakkale savaşları öncesinde pek çok savaşa katılmış ve 200 yıl boyunca tek yenilgi almamıştır.• Bu durum öyle noktaya gelmiştir ki, bu iki bayrağın saldırdığını görenler ülkesini terk etmekte ve teslim olmaktadır.• Çanakkale’de de İngiliz ve Fransız Armadası hiç tahmin etmedikleri bir şekilde yenilgiye uğramışlardır.
 45. 45. İngilizler! Çanakkale savaşı öncesinde Osmanlı Hükûmeti İngilizlere iki adet savaş gemisi sipariş etmiş ve parasını ödemiştir. Ödenen para, o dönem zaten zor durumda olan halkın iki lokmasının bir lokmasını gemiler için vermesi ile toplanabilmiştir
 46. 46. İngilizler! • Ancak İngilizler bu gemileri bizim paramız ile üretip bize göndermemiştir. Uluslar arası tüm ültimatomlara rağmen gemiler gönderilmemiştir • Ta ki 19 Şubat 1915 günü içersine binlerce Anzak doldurulup gönderilene kadar…Evet bu gemiler bize karşı savaş gemisi olarak kullanılmıştır.
 47. 47. Büyük toplara sahip savaş gemileriyle her karışbombalanmasına rağmen mücadele karaya taşındı.
 48. 48. Fransız Savaş Gemisi Gelibolu’yu
 49. 49. İngilizler Aralık 1915- Ocak1916 aylarında Gelibolu yarımadasından çekilirken çadırlarını sökmemişler kukla askerler vekendiliğinden patlayan tüfekler yerleştirmişlerdi. Bu sayede üçhafta içinde çekilmelerini tamamlayan İngiliz birlikleri can kaybıvermemişlerdi.
 50. 50. Anzak esirlere simit dağıtılırken…
 51. 51. • O yıllarda Avusturalya ve Yeni Zelanda İngiliz sömürgesi oldukları için İngilizlerin her dediğini yapmış ve hedef gösterilen Gelibolu’ya gönderilmişlerdir.• Anzak gençleri Gelibolu’ya getirilmeden önce kısa bir eğitim almış vebu eğitim esnasında “Türkler önce Avrupa’yı işgal edecek daha sonra Avustralya ve Yeni Zelanda’yı” diyerek beyinleri yıkanmıştır.
 52. 52. Anzaklar (Austuralia & New Zeland Army Company)
 53. 53. Avusturyalı askerler de Gelibolu’ya zafer için gelmişlerdi, sonucu hüsran olduÇanakkale’deki Anzak Mezarlığı
 54. 54. Esir düşen değişik ordulardan düşman
 55. 55. 57. Alay şehitliğinde• Mustafa Kemal onlara: "Sizlere taarruzu degil, ölmeyi emrediyorum" diyordu• Tibbiye öğrencileri, derslerini bırakıp Çanakkaleye koştular. Kalem tutmaya alışkın ellerinde, bu kez silah vardı. Ve 18-19 Mayıs gecesinde, öyle çetin bir savaş oldu ki, bir tek Tıbbiyeli geride kalmamıştı.• Tan yerinde doğan güneş, onların cansız bedenini ısıtmaya çalışıyordu. Bu kutsal "yurt savunması" çığ gibi büyüdü ve Kanlisirt, Conkbayırı, Anafartalar, Türk askerinin "kahramanlık arenası" oldu.
 56. 56. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİBomba şimşekleri beyninden inip her siperinSönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.Ölüm indirmede gökler, ölü püskürtmede yer,O ne müthiş tipidir, savrulur enkazı beşer.Boşanır sırtlara, vadilere sağanak sağanak,Kafa, göz, gövde, bacak, çene, parmak, el, ayakVurulup, tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,Bir hilal uğruna Yarab ne güneşler batıyor.Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.Mehmet Akif ERSOY 57. Alay Şehitliği
 57. 57. Kabatepe, Arıburnu,Seddülbahir, Kireçtepe’de,Conk Bayırında geçen şiddetlimücadele ve onbinlerce şehitverilerek müdafa edilenÇanakkale.Onca askere, savaşgemisine, makineli tüfeğe,son model toplara rağmenMehmetçiğin müzedençıkardığı silahlar ve Almansavaş gemisinden rica minnetalınan bir-iki makineli tüfeklealınan bir zafer.Burada övülecek veabartılacak bir durum yok.
 58. 58. • Dinlediğiniz için teşekkürler…• Vatan ve bayrağı için şehit olan kahraman askerleri minnet ve şükranla anıyoruz. Seve seve canlarınızı verdiğiniz kutsal vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Aziz ruhunuz şad olsun. M. Kemal ATATÜRK …

×