Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Liqeni Malavi, një nga
liqenet më të mëdha në
botë, u quajt "Liqeni i Stars"
nga Dr David Livingstone, i
cili ndaloi këtu ...
Mount Kilimanjaro,
në 5895 metra pika
më e lartë e Afrikës
.Siper saj është një
"ishull Sky", qe
krijon krijuar një
habita...
10-minuta udhëtim
me helikopter nëpër
arkipelagun Bazaruto
do te gjejme nje nga
destinacionet me te
vecanta sic e shte I
q...
Egjipti esht nje nga
vendet me te bukura
dhe me nje histori
shume te vjeter dhe
misterioze.Eshte
vendi tipik per te
kaluar...
Shkreterira e Saharase
eshte nje nga vendet me
te famshme ne Afrike
.Eshte vend I perkryer
per te bere aventura nje
prej t...
Një prej spektakleve
më madhështor të
botës ujore, ne
ujvarenVictoria .E
mbrekullueshme
nderthurja e natyres
me nje perisa...
Table Mountain e bën
Cape Town, një nga
qytetet më të mira në botë
per plazh, dhe nje nga
vendet me te
fotografuara.
Qyteti është i famshëm për
arkitekturën e veçantë Haar
adobe, duhet sidomos
Xhamia e Madhe është
ndërtuar dat në 1907 në
v...
Drakensberg (emrI që do
të thotë "Malet Dragon")
Lartësia më të madhe në
këtë rajon (2000 - 3000
m).Vend I perkryer per
av...
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE

765 vues

Publié le

GJEOGRAFI

Publié dans : Environnement
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

 • Soyez le premier à aimer ceci

VENDET ME TE BUKURA NE AFRIKE

 1. 1. Liqeni Malavi, një nga liqenet më të mëdha në botë, u quajt "Liqeni i Stars" nga Dr David Livingstone, i cili ndaloi këtu një shekull e gjysmë më parë. Liqeni ka më shumë peshk tropikal se çdo liqen në botë - 1300 specie . Bio-diversitet është njohur nga UNESCO, e cila ka bërë Lake Park Kombëtar Malawi, parkun e parë ujërave të ëmbla në botë, një Trashëgimisë Botërore Site.
 2. 2. Mount Kilimanjaro, në 5895 metra pika më e lartë e Afrikës .Siper saj është një "ishull Sky", qe krijon krijuar një habitat natyror të larmishme dhe dramatik. Ky terren eshte I perkryer per alpiniste profesioniste po pse jo dhe per ata qe I adhurojne aventurat ekstreme.
 3. 3. 10-minuta udhëtim me helikopter nëpër arkipelagun Bazaruto do te gjejme nje nga destinacionet me te vecanta sic e shte I quajtur “kremi mbi tortë.” Ketu kemi mundesi te shikojme balena, delfinë dhe Dugong.
 4. 4. Egjipti esht nje nga vendet me te bukura dhe me nje histori shume te vjeter dhe misterioze.Eshte vendi tipik per te kaluar disa pushime me aventura neper histori.
 5. 5. Shkreterira e Saharase eshte nje nga vendet me te famshme ne Afrike .Eshte vend I perkryer per te bere aventura nje prej te cilave udhetimi me deve ose cfardo ku imagjinata juaj mund t ;ju coje……
 6. 6. Një prej spektakleve më madhështor të botës ujore, ne ujvarenVictoria .E mbrekullueshme nderthurja e natyres me nje perisazh madheshtor e mbrekullueshme per tu pare.Nje vend ku askush nuk do ta donte ta humbiste.
 7. 7. Table Mountain e bën Cape Town, një nga qytetet më të mira në botë per plazh, dhe nje nga vendet me te fotografuara.
 8. 8. Qyteti është i famshëm për arkitekturën e veçantë Haar adobe, duhet sidomos Xhamia e Madhe është ndërtuar dat në 1907 në vendin e një xhamie më të hershme. Në jug të qytetit është Djenné-Djeno, vendi i një nga qytetet më të vjetra në Afrikën sub- Sahariane.
 9. 9. Drakensberg (emrI që do të thotë "Malet Dragon") Lartësia më të madhe në këtë rajon (2000 - 3000 m).Vend I perkryer per aventura te cmendura dhe foto te mbrekullueshme

×