Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Жити з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові Пономаренко «Гер переможений»
1. Тема уроку. Жити з сонцем у душі. Гуманістичний пафос новели Любові
Пономаренко «Гер переможений»
Мета: вчити учнів уважно читати твір, розкривати головну думку твору й
висловлювати своє ставлення до зображуваного; розвивати вміння аналізувати
художні деталі; сприяти формуванню найважливіших моральних цінностей, що
роблять людину душевно багатою і щедрою на добро, порядність, чесність; розкрити
зміст поняття «новела», знайти її ознаки у творі.
ХІД УРОКУ
І. Мотиваційний етап.
Забезпечення емоційної готовності до уроку. («Кольоровий настрій»).
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
1. Озвучення домашнього завдання – «Чи важко бути людиною?»
2. С л о в о в ч и т е л я. Ми не випадково почали розмову на
сьогоднішньому уроці з цього запитання – «Чи важко бути людиною?». Бо якщо
відповідати на нього не абстрактно, а згадуючиреальні ситуації, то, виявляється, іспит
на право називатися цим високим іменем ми складаємо досить часто, здебільшого
навіть не задумуючись, а інколи й не усвідомлюючи цього.
Сьогоднішній наш урок розкриє ще одну грань цієї проблеми – бути людиною,
коли тобі важко, коли ти зазнав поразки, коли тебе принижують, коли, здається, про це
й думати зайве.
У цьому ви переконаєтеся, аналізуючи твір Л. Пономаренко «Гер переможений».
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Розкажіть, що ви дізналися про Любов Пономаренко? Які твори вона
написала?
2. Робота із заголовком новели.
П е р е д б а ч е н н я: Про що може йтися у творі з такою назвою? (Під час
бесіди з’ясовується значення слова «гер» (нім. пан).
3. Читання новели вчителем. З а в д а н н я у ч н я м: прослухавши твір дати
відповідь на запитання, про що він.
Н е з а к і н ч е н е р е ч е н н я: «Я думаю, це твір про…»
4. Бесіда:
- Де відбуваються описані події?
- Хто про них розповідає?
- Змальовані картини подані очима дівчинки чи дорослої жінки?
- Що спонукало героїню твору розповісти цю історію?
- Схарактеризуйте сприймання дівчинкою полонених німців.
- А як ставилося до полонених німців місто? Як можна це пояснити?
- Як ви гадаєте: чому полонені німці зводили квартал «з любов’ю і
розпачем»? Коли був розпач, а коли виникла любов?
- Що стало причиною змін?
- Розкажіть про полоненого Фрідріха, яким його бачила дівчинка і яким
його сприймає доросла жінка.
- Що спонукало Фрідріха садити квіти? Що він відчував, що думав при
цьому?
- Що має на увазі письменниця, стверджуючи, що грядка була для Фрідріха
«маленькою державою»?
2. 5. Складання таблиці світу Фрідріха.
Свій світ для Фрідріха «Маленька державка» Чужий світ «Злиденне місто»
Любов Брутальна лайка
Розпач Страх
Будинок Байдужість
Робота «Гиркав охоронець»
Грядочка Діти
Насіння Топтали грядку
Діти Вдови жаліли
Фотокартка
Сонця й квіти зі шматочків цегли
Душа Фрідріха Тіло Фрідріха
6. Як ставилися до Фрідріха діти?
7. Чому він прощав їхні образи?
8. Зачитати спогади односельчан, які були дітьми під час Великої
Вітчизняної війни.
9. Фрідріх скінчив життя самогубством. «Йогопоховализа містом, укинувши
в яму і навіть не насипавши горба». Як ви гадаєте, ця фраза лише вказує на факт чи
містить і його оцінку? Чому ви так думаєте?
10. Роботаз малюнком у підручнику. Який епізод на ньому відтворено? Як ви
думаєте: зірвала дівчинка квітку чи ні?
11. Читання останнього абзацу твору.
- Чому авторка наголошує, що пройшло півстоліття?
- З якою метою в тексті знову з’являється така художня деталь, як
фотокартка дівчаток? (Фотокартка – лист у вічність).
- Чому твір має назву «Гер переможений»?
12. Встановлення спільних і відмінних рис оповідання й новели (діаграма
Вена).
ІV. Підсумок уроку.
- Які кольори ви дібрали б тепер, в кінці уроку?
- Чи змінилася ваша думка, про що цей твір?
- С л о в о в ч и т е л я. Людина в будь-якій ситуації повинна залишатися
людиною: людиною-творцем, людиною милосердною, духовно багатою.
Сильніше за любов злоба горить,
Сильніше за красу вражає бридь,
Але життя росте лише з любові,
Лишень краса людей навчає жить!
Д. Павличко
Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати і переказувати новелу.
Подумати над питанням: «Чи можна простити ворогові і в яких випадках?»;
дізнайтеся про це також у батьків.
Підготуватися до контрольної роботи.