Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Görsel Düşünme Süreci

2 345 vues

Publié le

Bakmak, görmek, düşlemek ve göstermek!

Serkan Eskalen

Publié dans : Design
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Görsel Düşünme Süreci

 1. 1. Görsel Düşünme Süreci
 2. 2. Görsel Düşünme Süreci Marka, içerik ve işlev. Bu üç olgu temel ikna yöntemlerinde görsel düşünme sürecinin detayda kalmış serüvenini oluşturuyor.
 3. 3. Görsel Düşünme Süreci Marka: İnsanların aklında ne kalır? ‘Benim aklımda kalan ne? Fikir, tasarım, ve strateji devreye giriyor. (Araştırmalara göre, melodinin etkisi görsel katkıdan daha çok tüketicinin aklında kalıyormuş) İçerik: İnsanlar ne bilmek ister? Yazar, içerik yaratan ve geliştiren kişiye kalıyor. ‘Bu marka ne tür içerikler ile kalbimi fethetti?’ (Kaleyi içten fethedebilmek burada marka için çok önemli) İşlev: İnsanlar ne yapmak ister? Burada yazılımcı ve teknik alt yapılar devreye giriyor. ‘Yaptığım bu işin işlevi yarar sağlıyor mu?’ sorusunda cevap aranır.
 4. 4. Görsel Düşünme Süreci Görsel Araçlar: Gözler + Zihin gözü + Eller Gözler ile seçim yapılır ardından zihin gözünde fikir düşünülür ve eller ile uygulamaya geçilir.
 5. 5. Görsel Düşünme Süreci Üç tür görsel düşünür vardır; 1- Çizmeye başlamak için can atan siyah kalemciler. 2- Bir başkasının çizimine eklemeler yapmaktan mutlu olan sarı fosforlu kalemciler. 3- Kırmızı kalemi ellerine alıp her şeyi baştan çizene kadar sorgulayan, kırmızı kalemciler. Siyah kalemciler yaratıcı sürecin anahatını oluşturur. Sarı fosforlu kalemciler eklemeler yapmaktan geri durmaz. Kırmızı kalemciler ise her şeyi iş bitene kadar sorgulayan didik didik eden kişilerdir.
 6. 6. Görsel Düşünme Süreci işleme şekli; Bakmak, görmek, düşlemek ve göstermek. Bakmak ile görmek farklı unsurlardır. Örneğin kavşakta trafik ışıkları yoksa karşıdan karşıya geçerken yoldan geçen araba var mı? diye bakarsınız ardından görürsünüz ki araba gelmiyor sonra düşlersiniz acaba aniden bir araba çıksa bana çarpar mı? diye. Sonra görürsünüz ki karşıdan karşıya geçmişsinizdir. Bakmak: Bilgi toplamak ve bunları süzmek Görmek: Seçmek ve seçilenleri bir araya getirmek Düşlemek: Olmayan bir şeyi görmek Göstermek: Herşeyi açıklamak
 7. 7. Düşlerken önce bir oryantasyon yaparsınız. Örneğin, çiçekleri bahçede nereye dikeceğinize dair önce çiçeklere bakarsınız incelersiniz. Sonra çiçekleri nereye ekeceğinize dair konumlandırma yaparsınız. Güneş gören yeri ararsınız. Ardından bu çiçekleri hangi yerde daha iyi durdu diye tanımlama yaparsınız. Son olarak çiçeklerin nerede nasıl duracağına dair artık yönlendirme yaparsınız. Oryantasyon, Konumlandırma, Tanımlama ve Yönlendirme. Otomatik bakma görevlerin bu dördü görme sistemimizin bize sormadan yerine getirdiği görevlerdir. Bu aşamalar duruma göre hızlı yada yavaş bir süreçte ilerler.
 8. 8. Daha iyi bakmanın 4 temel kuralı 1- Toplayabildiğiniz kadar herşeyi toplayın. (Bilgi,döküman,resim vs.) 2- Topladıklarınızın hepsini bir arada bakabileceğiniz yere koyun. 3- Temel koordinatlarınızı belirleyerek uygulamaya geçin.
 9. 9. Teşekkürler Serkan Eskalen
 10. 10. Teşekkürler Serkan Eskalen

×