Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Kişisel Markalaşma ve Şöhret İletişimi

2 629 vues

Publié le

25 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Medya Akademisinde yaptığım Kişisel Markalaşma ve Şöhret İletişimi sunumu.

Serkan Eskalen

Publié dans : Formation
 • Soyez le premier à commenter

Kişisel Markalaşma ve Şöhret İletişimi

 1. 1. Kişisel Markalaşma ve Şöhret İletişimiKişisel Markalaşma ve Şöhret İletişimi
 2. 2. PazarlamaHalkla İlişkilerMüşteri HizmetleriMarkalaşmaSosyal Medya
 3. 3. Sosyal medya, herşeyin bireyselleşmesi ve kişiselleşmesidir.Herkes kendi profilini inşa ediyor. Birer yayıncı gibiyiz. Herinsan birer medya gücüne sahip.
 4. 4. Taksim Meydanı gibi. Sosyal trafik kontrol kuleliği elindedir.Her çeşitten insan var. Milyonlarca bilgi,resim ve video’yuberaberinde getiriyor. Zenginleşen bir ortam. Paylaştıkçaartan like!
 5. 5. Nişantası çevresi gibi. Her türlü bilgi var. Herkesinaristokrat kesildiği ve ahkam kestiği bir mecra.Karaktersiz olsan bile 140 karakter ile anlam bulabildiğinbir ortam.
 6. 6. Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı bilir? atasözünekarşılık çok check-in olan olan çok bilir ile özdeşleşmişortam.
 7. 7. Şipşak Fotoğrafçılık.Çektiğin vesikalıklar birgün gelecekefektler ile angajmanlanıp vitrininde yer alacak.
 8. 8. İnsanların sevdikleri şeylerin,fotoğraflarını paylaştıkları birmantar panosu. Pinterest ticaretle büyümedi tutkuylabüyüdü.
 9. 9. Cv’in ve iş yaşamın kadar varsın. Hemen hemen herkesin CEOolarak takıldığı ortam.
 10. 10. Pazarlama Kavramları
 11. 11. Pazarlama Kavramları- Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz veyanına giderek ”Çok zenginim. Evlen benimle!” dediniz.Bu, doğrudan pazarlamadır.- Bir grup arkadaşınızla katıldığınız partide büyüleyici birkız gördünüz. Arkadaşlarınızdan biri kızın yanına gitti ve siziişaret ederek kıza “O çok zengin. Evlen onunla!” dedi. Bu,reklamdır.- Katıldığınız partide büyüleyici bir kız gördünüz ve yanınagidip telefon numarasını aldınız. Ertesi gün arayıp “Çokzenginim. Evlen benimle!” dediniz. Bu, tele-pazarlamadır.
 12. 12. - Katıldığınız partide büyüleyici bir kız gördünüz. Kalkıpkravatınızı düzelttiniz, ona doğru yürüyüp içkisinitazelediniz, arabanın kapısını açtınız, çantasını düşürünceeğilip aldınız, küçük bir gezinti teklif ettiniz ve sonra “Buarada ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?”dediniz. Bu, halkla ilişkilerdir.- Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanınızageldi ve ”Duyduğuma göre çok zenginmişsiniz. Benimleevlenir misiniz?” dedi. Bu, marka bilinirliğidir.- Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanınayaklaşıp ”Ben çok zenginim. Evlen benimle!” dediniz.Suratınıza okkalı bir tokat yapıştırdı. Bu, müşteri geri-bildirimidir.
 13. 13. - Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanınayaklaşıp ”Ben çok zenginim. Evlen benimle!” dediniz. O dasizi kocasıyla tanıştırdı. Bu, arz-talep uyuşmazlığıdır.- Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz.Yanına yaklaştınız, ama siz bir şeyler söyleyemeden öncebiri gelip ona “Ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?”dedi ve kız onunla gitti. Bu, sizin pazar payınıza göz koyanrekabettir.- Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanınayaklaşıp ”Ben çok zenginim, evlen benimle!” diyecekkenkarınız geldi. Bu, yeni pazarlara girememektir.
 14. 14. Şöhret İletişimi
 15. 15. Şöhret iletişiminde yapılması gerekenler;- Benim kişiliğim- Ünlü kişilik- Marka kişiliği
 16. 16. Günümüzde markalar 3 boyuta sahiptir;1-Ahlaki boyut2-Rasyonel boyut3-Duygusal boyutAhlaki boyut, reklamda oynayacak olan ünlünün seksi tavırlarısergilemesi, o misyonu sahiplenmesi ve ögelerin reklamdabarındırılmasıdır.Rasyonel boyut, reklamda oynayan ünlünün markaya karşıspesifik ögelere değinmesi ve bu kanıtı sunması.Duygusal boyutta ise ünlünün marka yolu ile tüketiciye özel birbağ kurması ve bunu ışıltılı bir şekilde sağlamasıdır.
 17. 17. Ashton Kutcher VakasıPenn State Üniversitesi Amerikan futbol takımı hocası Patrno’nun ismi takımdaki oyunculardan birine cinseltaciz iddialarına karışır ve bu olay üzerine Penn State’in46 yıldır antrenörlüğünü yapan Paterno’nun işine sonverilir.Paterno’nun kovulmasını akşam evde televizyondanöğrenen Ashton Kutcher –kovulma sebebini bilmeyerek-Paterno’nun işten atılmasını eleştiren bir tweet yazar.
 18. 18. Bu tweeti atması ile birlikte ünlü aktörün hesabına yüzbinlerce tepki ve olayın iç yüzünü anlatan mesajlar vetweetler yağmaya başlar. Büyük bir hata yaptığınıanlayan Ashton Kutcher, ilk iş olarak gönderdiği tweetisiler ama iş işten geçmiştir ve maalesef ilgili ekrangörüntüsü milyonlar tarafından çoktan alınmıştır.
 19. 19. İlgili tweeti sildikten sonra konu hakkında bir tweet daha atanKutcher, kovulma olayının detaylarını yeni öğrendiğinibildirir, hata yaptığını kabul eder ve bu yanlışlıktan dolayıözür diler.
 20. 20. Konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapan ve sahip olduğu bütün mecralarıkullanarak hayranları ile iletişimde kalmaya devam eden Kutcher 10Kasım tarihinde blogunda olayların iç yüzünü açıklayan bir yazıyayınlar.Bugüne kadar Twitter hesabını kendisinin yönettiğini söyleyenKutcher, bundan böyle buna ek olarak @aplusk hesabının yönetilmesikonusunda profesyonel bir ekipten yardım alacağını bildirir.
 21. 21. Kutcher sosyal medya derslerine örnek vaka olarak girecek bir yönetimsergilemiştir.İlk andan itibaren;-hata yaptığını kabul etmesi,-özür dilemesi,-kriz anında kendi içine kapanmayıp hayranları ile iletişimi koparmaması,-hatasını telafi edeceğini belirtmesi ve bir çözümle hayranlarının karşısınaçıkması,takdir edilmesi gereken adımlardır.
 22. 22. Kim KardashianAmerikalı televizyon yıldızı KimKardashian, twittera yüklediğibu fotoğrafla hayvanseverlerintepkisini çekti. Hayvan haklarıörgütü PETA başta olmak üzere,hayranlarındanın da gazabınauğrayan Kardashian, birfotoğraf çekimi öncesindestüdyoda bulunan kediyle pozvermek isterken ortaya bugörüntü çıktı. Kardashian,twittera "Tatlı kedi" yazsa dahayvanseverler ünlü yıldızın butavrına sert tepki gösterdi.Tepkilerin ardından Kardashiantwitterdan "Bir hayvana aslazarar vermem. Kediyi nasıltutacağımı bana sahibi gösterdi"açıklamasını yapsa da tepkilerinönünü bir türlü alamadı.
 23. 23. İmaj herşeydir 
 24. 24. Sayfada siz olun!
 25. 25. Lady Gaga hayranlarıyla ilişkilerini twitter üzerindensıcak tutması sayesinde yaklaşık 10 milyon dolarlık birgelir elde etti.Hatta hayranları için ‘littlemonsters’adında ayrı bir sosyal medya platformuda kurdu.
 26. 26. Politikacılar da artık sosyal medyada!Obama geçen seçim kampanyasını Facebook ofisindenbaşlattı. Ülkemizde Abdullah Gül, Recep TayyipErdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun aktif olarak kullandıklarıtwitter hesapları bulunuyor. Henüz siyasilerimiz seçimkampanyalarını burdan başlatmasalar da sosyal medyadailetişim halinde olmaya özen gösteriyorlar.
 27. 27. Sosyal medyada  ne yaptığınız önemli, belki Lady Gaga gibitwitterda milyonlarca takipçiniz yok, sosyal medyada bir yolharitası izlemek zorunluluğunuz da yok ama yaptığınızyorumdan, beğenilerinize hatta profil fotoğrafınıza dek herdetay sizin sosyal medyadaki imajınızı oluşturuyor. Gerçek bu.Nasıl insanlar üzerinde sizin ilk izlenimleriniz 7-8 saniyedegerçekleşiyorsa,profil sayfanıza giren birisi sizin profilinizden,hakkınızda fikirler yürütüyor.Kendiniz olmak, agresif yorumlardan kaçınmak, takipçilerinizleseviyeli bir iletişim kurmak sosyal medyada bireylerinizleyeceği  etkili yollar olabilir.
 28. 28. Sosyal MedyadaSosyal MedyadaÜnlülerÜnlüler
 29. 29. Following Followers
 30. 30. Following Followers
 31. 31. Fans PTA ER Score
 32. 32. 1. Cem Yılmaz (4,239,584 beğeni)Türkiye’nin en çok beğenilen ünlü sayfası Cem Yılmaz‘a ait. Twitter’ın aksineCem Yılmaz’ın Facebook sayfası aktif bir şekilde güncelleniyor. 4,2 milyonkişinin beğendiği sayfanın güncel konuşulma sayısı ise 101,729.Kaynak: Socialbakers
 33. 33. 2- Emre Aydın (3,966,562 beğeni)Emre Aydın Türkiye’nin Facebook’ta en çok takip edilen müzisyeni. 4 milyon’ayakın beğeniye sahip olan Facebook sayfası hakkında 54 bin kişi konuşuyor.Kaynak: Socialbakers
 34. 34. 3. maNga (3,049,215 beğeni)maNga, 3 milyonu aşan Facebook hayranına sahip. Ancak grup isminden dolayıilginç bir durum ile karşı karşıya. Zira Socialbakers verilerine göre maNga’nınFacebook sayfasını beğenenlerin 1 milyonu Türkiye dışından.Kaynak: Socialbakers
 35. 35. 4. Sıla (2,658,796 beğeni)2,6 milyonun üzerinde kişi tarafından beğenilen Sıla‘nın Facebook sayfasındaşarkıcının konser programı karşılıyor.Kaynak: Socialbakers
 36. 36. 5. Beyazıt Öztürk (2,413,907 beğeni)Beyazıt Öztürk‘ün sayfası hayranları tarafından yönetiliyor. Facebook’ta resmiolarak temsil edilmeyen şovmen için açılan sayfa 2,4 milyon kişiye ulaşmayıbaşarmış.Kaynak: Socialbakers
 37. 37. 6. Volkan Konak (2,322,856 beğeni)Kuzeyin oğlu lakabıyla Karadeniz’in kuzeyde olduğu gerçeği ile bizleritanıştıran Volkan Konak, Facebook’ta 2,3 milyon kişi tarafından beğenilmiş.Listeye 6. sıradan girmeyi başaran müzisyenin Facebook sayfasında dikkat çekenbir başka nokta ise ismi yazılırken Caps Lock’un açık unutulmuş olması.Kaynak: Socialbakers
 38. 38. 7. Arda Turan (2,099,231 beğeni)Her ne kadar resmi fan sayfası ibaresiyle bizleri karşılasa da listedeki tekfutbolcu olan Arda Turan için açılan sayfanın resmi bir geçerliliği yok. Sayfadakipaylaşımlardan ve görsellerden hayranları tarafından yönetilen sayfa yine de 2milyon kişiye ulaşmayı başarmış.Kaynak: Socialbakers
 39. 39. 8. Teoman (1,774,218 beğeni)Teoman 1,7 milyon kişi tarafından beğenilirken 25 binlik konuşulma sayısınasahip.Kaynak: Socialbakers
 40. 40. 9. Gripin (1,473,403 beğeni)Listeye girmeyi başaran ikinci müzik grubu olan Gripin 1.5 milyona yaklaşantakipçiye ulaşmak üzere. Grubun Facebook sayfası hakkında 31 bin kişikonuşuyor.Kaynak: Socialbakers
 41. 41. 10. Hadise (1,460,416 beğeni)Hadise, ün – hayran sayısı bakımından en düşük orana sahip olarak karşımızaçıkıyor. Facebook’ta sadece 1,4 milyon takipçiye sahip olan Hadise hakkındasosyal ağda 38 bin kişi konuşuyor.Kaynak: Socialbakers
 42. 42. TeşekkürlerTeşekkürlerSerkan EskalenSosyal Medya Marka Yöneticisitwitter.com/serkaneskalenlinkedin.com/in/serkaneskalenabout.me/serkaneskalen

×