Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Sosyal Medya Kampanya Yönetimi

6 359 vues

Publié le

Sosyal Medya Kampanya Yönetimi

Serkan Eskalen

Publié dans : Médias sociaux
 • Dating for everyone is here: ❤❤❤ http://bit.ly/2u6xbL5 ❤❤❤
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici
 • Dating direct: ❶❶❶ http://bit.ly/2u6xbL5 ❶❶❶
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici

Sosyal Medya Kampanya Yönetimi

 1. 1. Sosyal Medya Kampanya Yönetimi
 2. 2. Sosyal Medyada Kampanya Yönetimi Adımları 1. Adım - Sosyal Medya Sayfa Yönetimi - Sosyal Medya İçerik Yönetimi 2. Adım - Sosyal Medya Proje/Kampanya Yönetimi - Zaman Planı 3.Adım - Bütçelendirme 4. Adım Facebook Reklam Yönetimi
 3. 3. Sosyal Medya Sayfa Yönetimi Markaların belirli marka stratejileri doğrultusunda facebook ve twitter mecralarında sosyal medya hesaplarının yönetme ve yürütme sürecidir. Facebook’ta Sayfa Yönetimi - Marka ya da ürünün facebook’ta hesabı açılarak iletişime başlanır. - Timeline ve cover foto görselleri hazırlanır. - Markanın hedef kitlesine hitap eden, ilgi çekici bir içerik strateji oluşturulur. - Kullanıcılardan gelen yorumlara verilecek cevap modelleri planlanır ve hazırlanır. (Sayfa moderasyonu yönetimi) - Aylık sosyal medya raporları oluşturulup, müşteriye sunulur. (Facebook insight,socialbakers)
 4. 4. Twitter’da Sayfa Yönetimi - Marka twitter hesabı açılarak iletişime başlanır. - Markanın twitter background ve header görselleri hazırlanır. - Markanın facebook’taki içerik stratejisine paralel içerikler, twitter mecrasına özgü kısaltmış şekilde girişleri yapılır. - Kullanıcılardan gelecek tweetler’e cevap verilip, moderasyon takibi ve yönetimi yapılır. - Aylık sosyal medya raporu içerisinde twitter raporu da müşteriye sunulur.
 5. 5. Sosyal Medya İçerik Yönetimi - Marka stratejisi ve hedeflerine paralel hedef kitlesini uygun bir iletişim dili belirlenir. ( İletişim tonu ne olacak?) Örneğin; “Sen mi Siz mi?” - İlgili marka için içerik modelleri hakkında araştırma yapılıp içerik stratejisi belirlenir. (Ben kime hitap ediyorum?) - Girilecek içerikler, metin ve görsel çalışmalar birlikte düşünülerek hazırlanır. (İçerik Metni ve Tasarım) - Haftalık veya aylık facebook ve twitter sayfalarına girilecek içerik planları oluşturulup müşteriye onaya sunulur. (İçerik Planı)
 6. 6. Markalardan İçerik Örnekleri
 7. 7. Sosyal Medya Proje/Kampanya Yönetimi Kampanya yönetimi, facebook ve twitter mecralarında markanın ürün ya da hizmetlerine yönelik hedef kitlesine hitap eden facebook uygulama projelerinden veya twitter yarışma kampanyalarından oluşmaktadır. Kampanya/Proje Yönetimi’nin Temel Adımları - Kampanya/Uygulama Nedir? - Kampanyanın/Uygulamanın amacı ve hedefi nedir? - Kampanya/Uygulama kimlere hitap edecek? - Kampanya/Uygulama Nasıl Çalışır? - Kampanyanın/Uygulamanın Zamanlaması Nedir? - Bütçe
 8. 8. Zaman Planı - Markanın yapılacak facebook uygulama yarışması veya oyun projesinin tasarım ve yazılım sürecini ilgili ekipler ile birlikte planlanarak bir zaman planı hazırlanır. Uygulamanın Yayına Alınmadan Önceki Süreç - Uygulama tasarımlarının hazırlanması, (sosyal medya içerik görselleri de dahil) - Uygulama tasarımlarının müşteri onayına sunulması, - Tasarım onayından sonra uygulama yazılım sürecine başlanması, - HTML Kodlama ve yazılım sürecinin tamamlanmasıyla uygulamanın iç testen geçmesi. - İç test ve müşteri onayından sonra uygulamanın yayına alınması. Uygulamanın Yayına Alındıktan Sonraki Süreç - Uygulama moderasyonun yapılması. - Uygulama içi kontrollerinin gün içerisinde yapılması ve takip edilmesi.
 9. 9. Bütçelendirme Sayfa ve İçerik Yönetimi Bedeli Uygulama Projesi Bedeli (Proje Bazlı) Facebook Reklam Yönetim Bedeli Facebook Uygulaması: 4.000 1.500 – 3.000 TL* 12.000 TL* Twitter Yarışması: 500 - 700 TL* * Temsili fiyatlandırmayı içermektedir. ____
 10. 10. Facebook Reklam Yönetimi
 11. 11. Facebook Reklam Modelleri - Sponsorlu Reklamlar - Promoted Post Reklamlar - Custom Audience Reklamlar - Dark Post Reklamlar - Conversion Tracking (Dönüşüm Takip Oranı)
 12. 12. Facebook Reklam Modelleri - Sponsorlu Reklamlar Sponsorlu reklamlar, sayfa beğenisi kazandırmak amacıyla verilen facebook reklam modelidir. Facebook’ta, sağ sütunda görünen facebook reklamlarıdır.
 13. 13. Facebook Reklam Modelleri - Promoted Post Reklamlar Promoted post reklamlar, kullanıcıların newsfeed’lerinde (haber kaynaklarında) çıkan facebook reklam modelidir. Öne çıkarılmak istenen sayfa içeriğine ve etkileşim kazanmak amacıyla verilen facebook reklamlarıdır. Sponsorlu Reklam
 14. 14. Facebook Reklam Modelleri - Custom Audience Reklamlar Özel Hedef Kitle reklamlarıyla CRM bazlı mevcut veya potansiyel müşterilerinize doğrudan reklam çıkabilinmektedir.
 15. 15. Facebook Reklam Modelleri - Dark Post Reklamlar (Unpublished Post) Marka sayfasına içerik girmeden kullanıcılar haber kaynaklarında gözüken promoted post reklamlardır.
 16. 16. Facebook Reklam Modelleri - Conversion Tracking (Dönüşüm Takip Oranı) Dönüşüm Takibi Nedir? Dönüşüm takibi, insanların reklamları gördükten sonra yaptıkları eylemleri raporlayarak işletmelerin facebook reklamlarına yaptıkları yatırımın geri dönüşünü ölçmelerine yardımcı olur. Facebook'ta yayınladığınız reklamların sonucunda internet sitenizde gerçekleşen dönüşümleri takip etmek istiyorsanız, internet sitenize koymak üzere bir dönüşüm takibi pikseli oluşturabilirsiniz.  Dönüşüm takibi pikseli aracını kullanarak, dönüşüm sayfalarınıza yerleştirmek üzere bir JavaScript kod parçası oluşturabilirsiniz. Örneğin, satışları takip etmek istiyorsanız, dönüşüm takibi pikselini insanların bir alışverişi tamamladıktan sonra gördüğü alışveriş onayı sayfasına koyarsınız. Birisinin tarayıcısında bu sayfa açıldığında, kod Facebook'a dönüşümün gerçekleştiğini bildirir. Ardından Facebook bu dönüşümü reklamı görmüş ve/veya reklama tıklamış olan kişilerle eşleştirir. Dönüşüm Nedir? Dönüşüm bir alışverişi gerçekleştirme, siteye kaydolma, bir ürünü sepete ekleme veya belirli bir sayfayı görüntüleme gibi bir kişinin internet sitenizde yaptığı eylemlerdir.
 17. 17. Teşekkürler Serkan Eskalen

×