Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Twitter

2 186 vues

Publié le

14 Mart 2013 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Medya Akademisinde yaptığım Twitter sunumu.

Serkan Eskalen

http://akademi.usmed.org.tr

Publié dans : Médias sociaux
 • Soyez le premier à commenter

Twitter

 1. 1. Twitter
 2. 2. Geleneksel Medya-Sabit,değiştirilemez-Sınırlı ve gerçek zamanlı olmayan yorum içerir-Arşive zayıf erişim vardır-Bir kurulca yayımlanır-Denetim vardırSosyal Medya-Anlık güncellenebilir-Sınırsız gerçek zamanlı yorum vardır-Arşive erişilebilir-Bireysel yayımcıları vardır-Özgürdür
 3. 3. Twitter; 140 karakterden oluşan tweet adı verileninternet kısa mesajlarının gönderildiği ve başkalarınınmesajlarının okunabildiği bir mikro-blog servisidir.
 4. 4. Twitter Ne işe Yarar?Twitter sayesinde;Fayda 1: Gündemi Takip EtFayda 2: Katkıda BulunFayda 3: Haberdar OlFayda 4: Markanı YönetFayda 5: Hayata Entegre ol
 5. 5. Twitter’a Giriş-Tweet-Mention-DM (Direct Message)-Retweet-Takip/Takipçi-Liste
 6. 6. Twitter’ı Keşfet!-Tweetler-Etkinlik-Kimi takip etmeli-Arkadaşlarını Bul-Kategorilere Göz At
 7. 7. Twitter Kullanımında İpuçları;#: Hashtag-Gündemdeki bir konu veya katıldığınız bir etkinlik ile ilgiliherkesin yaptığı yorumları ortak bir başlık altında görebilmekiçin #yani hashtag ifadesi kullanılır.Böylece konunun takibikolaylaşır.-Örnek kullanım: Şuan katıldığım #SmAkademioturumlarından twitter anlatımı konusu ilgimi çekti.
 8. 8. Twitter Kullanımında İpuçları;D: Direkt MesajTwitter içersinde kişilerle özel olarak da mesajlaşabilirsiniz,bunun için yapmanız gereken mesajın başına kullanıcıadıyazmanız olacaktır. Bu mesaj sadece belirttiğiniz kişi tarafındangörüntülenir.
 9. 9. Twitter Kullanımında İpuçları;@: Bir kişiden bahsetmekYayınladığınız mesajda birinden bahsetmek, herkesingörebileceği bir şekilde o kişiye mesaj göndermekistiyorsanız @KullanıcıAdı şeklinde mesaj içerisindebelirtebilirsiniz.Örnek kullanım: Twitter kullanımı konusunda@serkaneskalen tarafından paylaşılan sunum benim için çokfaydalı oldu.
 10. 10. Twitter Kullanımında İpuçları;RT: Re-TweetÖnemli gördüğünüz ve diğer kullanıcılarla sizin de paylaşmakistediğiniz ama başkası tarafından twitterda paylaşılmışiçerikleri siz de Re-Tweet adı verilen yöntemle yenidenpaylaşabilirsiniz.
 11. 11. Twitter Kullanımında İpuçları;FavoritesTürkçe anlamıyla ‘Favriler özelliği’ sayesinde daha sonraokumak istediğiniz veya referans olarak kullanmak istediğiniztweetleri saklayabildiğiniz bölümdür.
 12. 12. Twitter Kullanımında İpuçları;Twitterda List Nedir?Twitter’da takip ettiğiniz yada etmediğiniz kişileri ortak özelliklerinegöre listeleyebilirsiniz. Bu kategoriyi ister gizli tutabilir isterseniz dekamuya açık hale getirebilirsiniz. Böylelikle hesabınızı sosyal olarakgenişletebiliyorsunuz.
 13. 13. Twitter Kullanımında İpuçları;#FF nedir?Cuma günleri #ffAçılımı: Follow Friday yani Cuma günü Takip et hashtag’ınıkullanarak diğer kullanıcılara takip etmeleri için kişilerimention ederek önermek usulüdür.
 14. 14. Dünya çapında 200 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunanTwitter’ da bu reklam pastasından kendi ölçeğinde bir pay almakalıyor. Twitter’ın reklam için kullanılabilen üç ürünü var.Bunlar:-Promoted Tweets-Promoted Account-Promoted Trending Topic.Reklamverenler için fiyatlar sırasıyla 10, 10 ve 15 bin dolardanbaşlıyor.
 15. 15. Promoted TweetsSeçilen anahtar kelimelerle yapılan twitter aramalarında seçilen tweet,promoted ibaresiyle en üstte yer alır.Fiyatlandırması etkileşim-engagement üzerinden yapılır yani tweetgöründüğünde değil “Reply” ya da “Retweet” edildiğinde ücretlendirmeyapılır. Kısaca CPE (Cost per Engagement)’dir .Twitter bu reklam özelliği sayesinde hedeflenmiş kullanıcılara yazmakistediğiniz Twit’i gösteriyor. Böylece hem Twitter hesabınız hep yayınladığınızyazı ile hedef kitlenizle buluşmuş oluyorsunuz. Türkiye’de bu reklam türünü ilkkez Turkcell uygulamıştı.
 16. 16. Promoted AccountsTwitter ana sayfasındaki “Who to Follow” kısmında yer alan takipedilmesi tavsiye edilen hesapların en üstünde promoted ibaresiyle yeralmayı sağlar.Yeni açılan bir hesabın takipçi sayısını arttırmak için çok iyi biryöntemdir.Sağ tarafta çıkan bizim takip etmemiz önerilen ve sürekli değişengerçek Twitter kullanıcıların üzerine reklam olarak eklenmesi şeklindeoluyor. Yani Twitter ilgili account’u milyonlarca kullanıcısına önermişoluyor.
 17. 17. Promoted TrendsSeçilen kelime ya da hashtag (#) ile ana sayfada yer alan, tweet’lerde en çokgeçen kelimelerin yer aldığı Trends kısmının en üstünde promoted ibaresiyleyer almayı sağlar. Seçilen kelime aramalarında reklam verilen hesabınkelimeyi içeren tweetleri de aynı zamanda üst sıralarda yer alır.
 18. 18. Twitter “Gündem” sekmesini güncelledi. Artık yeni 160 yerden birini seçipülke ya da şehirde konuşulan popüler konulara daha rahat erişebilecek.Belçika, Yunanistan, Kenya, Norveç, Polonya, Portekiz ve Ukrayna gibi listeyeilk kez giren ülkeler dışında 130 da yeni şehir eklendi. Böylece dünyada,herhangi bir ülkede veya merak ettiğiniz şehirde atılan tweetler içindepopüler olan başlıklara ulaşmak daha kolay olacak.Ayrıca Türkiye gündemindeki illerin sayısı 12′ye yükselmiş. Bu iller; Adana,Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Konya,Mersin, İstanbul ve İzmir.
 19. 19. Twitterın, verilerine göre dünya genelinde 465 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. MerkeziSan Franciscoda bulunan şirketin en çok üyesinin bulunduğu ülke de doğal olarak 107.7milyon kullanıcıya sahip olduğu ABD.ABDnin ardından ikinci sırada 33.3 milyon ile Brezilya, üçüncü sırada ise 29.9 milyonkullanıcıyla Japonya geliyor. Dördüncü sırada 23.8 milyon ile İngiltere, beşinci sıradaise 19.5 milyon kullanıcı sayısıyla Endonezya yer alıyor.Dünya genelinde her gün 175 milyon tweet atılıyor.
 20. 20. 2013 Twitter Türkiye Profili Twitter’da kullanıcıların %40’ı bilgilendirme amaçlı olduklarını diğer yüzde oranın ise twitter’da eğlence,dedikodu,geek anlamında yer almakta. (Twitter Marka Avukatı - Melissa Barnes)Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 21. 21. Haftanın ve günün en çok tweetlenen günü Çarşamba. Türkiye’de 9.6 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl aynı sayı 7.2 milyon olarak hesaplanmıştı. Buna göre bir yıl içerisinde Twitter’ın Türkiye’deki üye artışı %33.3 oranında gerçekleşmiş.Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 22. 22. Bu kullanıcıların %53′ü kadın, %47′si ise erkek olarak belirlenmiş. Bu kullanıcılardan 6.2 milyonu aylık olarak Twitter’ı aktif kullanıyorken, 4.3 milyon kullanıcı ise haftalık olarak Twitter’ı aktif şekilde kullanıyor.Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 23. 23. Türkiye’de günde 8 milyon adet tweetatılırken geçtiğimiz yıla göre bu sayı %470artış göstermiş. Yani Türk kullanıcılar geçenyıla oranla 4.7 kat daha fazla tweet atıyor. Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 24. 24. Günün en aktif saatleri ise 22:00 ve23:00 arası olarak belirlemiş. Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 25. 25. Tweetlerde yapılan paylaşımlarda ise %61 oranla resim ilk sırada gelirkensırasıyla video, lokasyon ve haber içerikleri geliyor. Resim paylaşımlarındabirinci sırada günlük 279 bin resimle Twitter’ın kendi servisi ilk sıradagelirken, Instagram 25 bin resim ile ikincisi sırada yer alıyor.
 26. 26. Mobil cihaz kullanımı kategorisinde, incelenen tweetler arasında mobilden en çok Blackberry kullanıcıları tweet atıyor. İlk bakışta ilginç gelen bu istatistiğe göre Blackberry kullanıcıları diğer akıllı telefon kullanıcılarından fazla tweet atıyor. Aynı kategoride geçtiğimiz yıl yine Blackberry’nin %45 ile üstünlüğü gözükmektedir.Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 27. 27. Ortalama bir Twitter kullanıcısının 320 takipçisi bulunuyor.Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 28. 28. Haber paylaşımları kategorisinde Hürriyet en üstte yer alırken arkasından Radikal, Ntvmsnbc ve Habertürk geliyor.Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 29. 29. Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 30. 30. Kaynak: Şubat 2013 – Monitera / Webrazzi
 31. 31. Dünyada Twitter’da en çok takip edilenler1- Justin Bieber2- Lady Gaga3- Katy Perry4- Obama5- Rihanna6- Taylor Swift7- Britney Spears
 32. 32. Twitter’da spor kulüpleri:
 33. 33. Twitter’da Türkiye’nin en sevilen ilk 5’i
 34. 34. Markalar
 35. 35. Politika
 36. 36. Teşekkürler Serkan EskalenSosyal Medya Marka Yöneticisi twitter.com/serkaneskalen linkedin.com/in/serkaneskalen about.me/serkaneskalen

×