Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönleri

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 30 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Similaire à Bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönleri (20)

Publicité

Plus récents (20)

Bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönleri

 1. 1. Bilişim Teknolojileri Olumlu ve olumsuz Yönleri
 2. 2. Teknoloji Ne Demek ?  İnsanların ihtiyaçlarına yardımcı alet ve araçların üretilmesi  Yardımcı alet ve araçların üretilmesini sağlayacak gerekli olan bilgi
 3. 3. Teknoloji ve Bilim  Bilim ve Teknoloji sıkı bir ilişki içerisindedir. Bir birilerini tamamlarlar  Bilimsel çalışmalar uygulamaya elverişli bilgi üreterek teknolojik gelişmelere yol açarken, Teknolojik gelişmelerde Bilimsel araştırmaların daha uygun şartlarda yapılmasını sağlayarak bilimsel gelişmeyi hızlandırmaktadır.
 4. 4. Teknolojinin Önemi İnsanoğlunun her zaman ihtiyaçları ve belli konularda sorunları vardır. Bu sorunları çözmek ve ihtiyaçları gidermek için Teknolojiye ihtiyaç duyulur. Bu sayede hayat kolaylaşır, her şeye daha kolay erişim mümkün olur. Ülkelerin gelişmesine de yardımcı olur.
 5. 5. Teknolojinin Olumlu Yönleri İletişim Alanında Ulaşım Alanında Sanayi Alanında Eğitim Alanında Sağlık Alanında
 6. 6. İletişim Alanında  TV ve Radyo ile kitlelere bilgi daha rahat ulaştırılmaktadır.  Telefonun icadıyla uzak mesafelerle haberleşme imkanı doğmuştur.  İnternet ‘in keşfiyle tüm dünya büyük bir ağ ile birbirine bağlı hale gelmiştir.  Bilgi alış verişi kolaylaşmıştır.  Dünyanın diğer ucundaki haberler artık anında öğrenilebiliyor.  Matbaanın gelişmesiyle Verilere kolay erişim mümkün olmuştur
 7. 7. İletişim Alanında
 8. 8. Ulaşım Alanında  Teknoloji sayesinde atlarla veya yürüyerek çok uzun zaman alan yollar, çok kısa sürelere indirgenmiştir.  Havacılık sanayi ile okyanus ötesi yoluculuklar saatlere düşürülmüştür.  İnternet ‘in keşfiyle tüm dünya büyük bir ağ ile birbirine bağlı hale gelmiştir.  Bilgi alış verişi kolaylaşmıştır.  Dünyanın diğer ucundaki haberler artık anında öğrenilebiliyor.  Verilere kolay erişim mümkün olmuştur
 9. 9. Ulaşım Alanında
 10. 10. Sanayi Alanında  Gerçekleşen Bilimsel gelişmeler ile Sanayi alanında önemli gelişmeler olmuştur.  Makineler sayesinde hızlı, kolay ve daha fazla üretim yapma imkanı ortaya çıkmıştır.  Makineleşen üretim sayesinde insan eliyle mümkün olamayacak ürünler üretilebildi.  Motor sayesinde insan hayatını kolaylaştıracak bir çok alet ve cihaz yapımı mümkün oldu.
 11. 11. Sanayi Alanında
 12. 12. Eğitim Alanında  Matbaanın gelişmesiyle kitapların paylaşımı kolaylaşmıştır.  Canlı eğitim videoları ve hareketli görseller sayesinde daha kolay eğitim verilmesi sağlamıştır.  Bilgisayarlar sayesinde sanal ortamda tüm kitap ve arşive ulaşmak mümkün olmuştur.  İnternet üzerinden online dersler/sanal sınıflar sayesinde uzaktan eğitim imkanları ortaya çıkmıştır.
 13. 13. Eğitim Alanında
 14. 14. Sağlık Alanında  Elektroniğin gelişmesiyle hasta takip cihazları gelişmiştir. M-R vb. Cihazların gelişmesiyle insan vücudu üzerinde detaylı inceleme yapabilmek mümkün hale gelmiştir.  Elektronik alanda ki gelişmeler ile hastalıklar erken tanımayla insan hayatları kurtarılabilmektedir.  Medikal alanda ki gelişmeler ile ilaç alanında ki Ar- Ge faaliyetleri de gelişmiştir.
 15. 15. Sağlık Alanında
 16. 16. Bilişim Teknolojisi Nedir? Her türlü bilgi ve verinin toplanmasında, işlenmesinde, depolanmasında, ağ sistemleri aracılığıyla son kullanıcıların hizmetine sunulması için kullanılan tüm bilgisayar teknolojilerinin bütünüdür.
 17. 17. BT Genel Yararları  Toplumsal Yararları  İşletmeye Olan Yararları
 18. 18. Toplumsal Yararları  Bilgisayar kullanma becerisi  Eğitim  Eğlence  Sanat
 19. 19. Toplumsal Yararları- Bilgisayar Becerisi  Bilgisayar kullanma becerisini artırmıştır.  Bir çok kamu özel sektör hizmetleri internet ortamına taşınmaktadır.  Bu hizmetlere erişim Bilgisayar okur yazarlığını zorunlu kılmaktadır.  Aile içinde alınan bilgisayar tüm Ailenin bilgi. Okuryazarlığını artırmaktadır.
 20. 20. Toplumsal Yararları- Eğitim  İnternet bilgi bankasına dönüşmüştür. Her şeyi bulmak neredeyse mümkündür.  Görsel eğitim imkanlarıyla daha iyi eğitim.  Uzaktan eğitim imkanlarıyla etkin öğrenim. .
 21. 21. Toplumsal Yararları- Eğlence  Bilgisayar, TV, Müzik seti multimedya ortamlarını oynatabilmekte.  Bilgisayar oyunları ve Internet oyunları oynayabilmekte. .
 22. 22. Toplumsal Yararları- Sanat  Resim, fotoğraf, film ’ler için bilgi kaynağıdır  Sanatsal faaliyetlerin sunulduğu güzel bir ortam sunar  Video ve Fotoğraflar üzerinde, düzenleme yazılımlarıyla çeşitli değişiklikler, yapılarak yüksek çözünürlüklerde sanatsal eser elde edilebilir
 23. 23. İşletmeye Olan Yararları  Karar vermede ve Koordinasyona yardımcı olur Verimlilik artar  Maliyet Düşürür  Hız artar  Kalite Artar  İşletme içi iletişimi güçlendirir
 24. 24. BT Genel Zararları  Toplumsal Zararları  İnsan Sağlığına Olan Zararları  Çevreye Olan Zararları
 25. 25. Toplumsal Zararları  Sosyallik azalır, Yüz yüze iletişim kaybolur.  Sosyal Paylaşım Siteleri, Online oyunlar, Akıllı cep Telefonları ile bireylerde bağımlılık artmıştır.  Toplumdan ve Çevreden kopuk bireyler yetişmekte, Yardımlaşma, dayanışma gibi duygular hissedilememektedir.  Kumar ve Bahis içerikli siteler nedeniyle, bu tarz işlemleri yapmak çok daha kolay hale gelmiştir.
 26. 26. İnsan Sağlığına Zararları  Müstehcen içerikler nedeniyle gençlerin ve bireylerin ahlaki ve bedeni gelişimleri olumsuz etkilenmektedir.  Sosyal ortamdan uzak bilgisayar bağımlısı çocuklar/gençler öz güveni gelişmemiş bireyler haline gelmektedir.  Sosyal ortamlarda ki hiç yüzünü bile görmedikleri insanlara karşı bağımlık oluşturma, sonrasında ruhsal çöküntü yaşanmakta.  İnternet üzerinden yaygınlaşan Ticaretle, insanlar bilgisayar üzerinden tüm alış verişlerini yapabilmekte ve tembelliğe alışmakta, kilo artışları meydana gelmektedir.
 27. 27. Çevreye Olan Zararları  Bilginin üretilmesi kontrol edilememektedir.  Önemli, Kritik bilgilerin (Devlet, Bankalar) yabancı ellere geçişi ciddi risk teşkil etmektedir.  Zararlı yazılımların, Virüslerin vs. yayılması, internet kullanıcıları ve BT sistemleri için ciddi riskler içermektedir.  Sınırsız kitlesel iletişim imkanlarının denetlenememesi (TV, Radyo, Uydular, İnternet)
 28. 28. Alınması Gereken Önlemler  Çocuklara Bilgisayar kültürü anlatılması, zararları konusunda bilgilendirilmeli ve onların korunması sağlanmalıdır.  Elektronik cihazların ev içinde ki konumlarını, bireylerin onları kontrol edebilme imkanı sağlayacak yerlere konumlandırılması sağlanmalıdır.  Bilgisayar ve internet kullanımından ziyade daha faydalı işlerin olduğunu çocuklara gösterilmeli ve çocuklar ödüllendirilmelidir.  Bireylerin internetten sağlayabilecekleri yarar ve zararlar hakkında bilgilendirilmeleri sağlanmalı, Farkındalık yaratılmalıdır.  İnternet Ortamında ki içeriklerin denetimini sağlayacak mekanizmaların sağlanması
 29. 29. TEŞEKKÜRLER & SORULAR

×