Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Bezpieczeństwo w sieci prezentacja power point

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
Bezpieczny Internet W M
Bezpieczny Internet W M
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 11 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Publicité

Plus récents (20)

Publicité

Bezpieczeństwo w sieci prezentacja power point

  1. 1. Zasady korzystania z internetu
  2. 2. Wirtualni znajomi W internecie bardzo łatwo nawiązuje się nowe znajomości. Nic dziwnego. Czasami o wiele łatwiej jest porozmawiać z kimś obcym w sieci, niż z koleżanką, kolegą, a nawet z mamą czy tatą w świecie realnym (w szkole, czy przy rodzinnym obiedzie...). Warto więc zachować szczególną czujność i – nawet jeśli nam to nie do końca w smak, bo zawsze i wszystkim wierzymy – nie być zbyt ufnym. Tu nie zawsze możesz przecież zobaczyć, z kim naprawdę rozmawiasz. Nowy kolega lub koleżanka może okazać się kimś zupełnie innym niż osoba, za którą się podaje. Np. oszustem, który chce Cię dobrze poznać, by – kiedy mu zaufasz –okraść Cię lub skrzywdzić. Zdarza się to bardzo rzadko i nie jest żadną regułą, ale pamiętaj o tym i chroń siebie i swoich bliskich.
  3. 3. Podczas korzystania z internetu zastosuj te zasady:  Nie podawaj w sieci swoich danych – imienia, nazwiska, wieku, adresu zamieszkania, loginów i haseł itp.  Chroń swoje zdjęcia – nie umieszczaj ich w internecie zbyt dużo. Te, które wrzucasz, zabezpieczaj (większość serwisów społecznościowych posiada możliwość ograniczania dostępu do udostępnianych treści osobom nieznajomym).  Zanim zaufasz osobie poznanej w sieci, zastanów się, skąd masz pewność, że jest ona naprawdę kimś za kogo się podaje.  Jeśli postanowisz umówić się z osobą poznaną w internecie, koniecznie powiedz bliskim, gdzie i z kim się spotykasz. Na miejsce spotkania wybierz miejsce publiczne – galerię handlową, kino, kawiarnię. Nigdy nie umawiaj się w nieznanych miejscach lub mieszkaniu prywatnym.
  4. 4. Bezpieczeństwo Internet to kopalnia informacji. Niestety, nie wszystko jest tam zawsze takie, na jakie na pierwszy rzut oka wygląda. Pobierając treści z niepewnych źródeł, możesz narazić siebie i swój komputer na niebezpieczeństwo.
  5. 5. Pamiętaj  Sprawdzaj źródło programów, treści, muzyki, które pobierasz.  Jeśli na stronie pojawia się zdanie „administrator nie ponosi odpowiedzialności za to, co zamieszczają użytkownicy”, jest szansa, że nie ponosi też żadnej odpowiedzialności za treści, które stamtąd pobierzesz.  Jeżeli strona WWW wymaga instalacji oprogramowania (ściągnięcia i zapisania programu na komputerze, laptopie, itp.), czy podania jakichkolwiek danych osobowych, zanim się zarejestrujesz, skonsultuj się najpierw z dorosłym.  Wiele darmowych programów znajdziesz na bezpiecznej stronie tech.wp.pl
  6. 6. Silne hasło Im więcej czasu spędzasz w internecie, tym więcej zakładasz kont, które wymagają rejestracji (utworzenia loginu i podania hasła). Łatwe do odgadnięcia hasło jest jak niezamknięte drzwi do naszego mieszkania. Każdy może wejść i wynieść z niego, co tylko zechce. To raj dla przestępców internetowych, którzy za jego pomocą mogą: 1. włamać się do Twojej skrzynki pocztowej, 2. przejąć Twoje hasła do komunikatora, profilu na portalu społecznościowego, a także do serwisu aukcyjnego czy sklepu internetowego, 3. zmienić Twoje hasło na inne i wykorzystać konto do rozsyłania złośliwego oprogramowania lub spamu.
  7. 7. Cyberprzemoc Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się mianem stalkera.
  8. 8. Co zrobić, gdy jesteś świadkiem cyberprzemocy? Należy być czujnym i reagować na takie sytuacje. Nie pozwalajmy takim ludziom bezkarnie żyć i niszczyć życia innych. Reagujmy na ich cierpienie i wyciągnijmy pomocną dłoń, gdyż tak samo nas jak i naszych bliskich mogła spotkać podobna sytuacja. Stojąc obok i nie reagując stajemy się współwinni tragedii, a poczucie winy może dręczyć nas latami. Osoby poszkodowane przez cyberprzemoc nie mogą czuć się same z tym wszystkim, rodzina i przyjaciele powinni być blisko i pomóc im odzyskać spokój psychiczny. Pedagodzy, nauczyciele, rodzice, przyjaciele powinni być czujni i zdawać sobie sprawę jakie zagrożenie, w szczególności dla dzieci, niesie Internet.
  9. 9. Zdjęcia
  10. 10. Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Autor: Patrycja Gromek 6c

×