Publicité
Publicité

Contenu connexe

Publicité

Zapomniana aleja grabowa koło Zalesia

  1. Szymon Górski Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Małdytach
  2. Aleja grabowa leży w Lasach Dobrocińskich, w trójkącie między Kiełkutami, Sambrodem i Chojnikiem. Prowadziła do folwarku Friedrichshof. Współrzędne GPS alei to N53° 56' 20.1856", E19° 47' 49.3003”. Obszar ten należał niegdyś do staropruskiej Pogezanii, a Kiełkuty i Sambród (Zambroch) to ważne tereny osadnicze dawnych Prusów. Później zostały skolonizowane przez Zakon Krzyżacki. Przed II wojną światową północną częścią rządził potężny ród Dohna, natomiast południowa część należała do równie znamienitego rodu von Domhardt. Informacje te znalazłem na stronach internetowych. Niestety, nie wiem do kogo należał folwark Friedrichshof, jednak aleja biegnie od strony południowej, czyli od należącego do Domardtów Dobrocina.
  3. Podobno folwark specjalizował się w hodowli owiec. Dziś pozostały po nim tylko zagłębienia i liczne głazy. Prawdopodobnie został zniszczony w czasie pożaru. Zarysy dawnych budynków można odczytać najlepiej, gdy nie ma szaty roślinnej.
  4. Jeszcze rok temu tak wyglądała aleja. Dziś lewa strona świeci pustkami – widok od strony północnej. (zdjęcie udostępnione przez p. Dariusza Łuczaka)
  5. Po wycince sąsiadującej z grabami buczyny, nie ma już efektu tunelu.
  6. Z bliska pozbawione liści konary wyglądają jak miotły. „Trójzębny” grab porośnięty mchem.
  7. Aleja nie jest zbyt długa. Rozciąga się na przestrzeni około 200m. Widok od strony południowej.
  8. Wydaje się, że graby pilnie strzegą swojej przestrzeni. Nie pozwalają innym roślinom zbliżyć się do siebie, skutecznie zasłaniając im światło. Może teraz, gdy nie wspomagają ich drzewa z drugiej strony drogi, to się zmieni ?
  9. Czy „moja” aleja grabowa jest ogrodem przeszłości ? Moim zdaniem tak. Szpaler drzew świadczy o dawnym znaczeniu drogi i miejsca, do którego wiodła. Dziś folwarku już nie ma, a jednym z pozostałych po nim śladów są właśnie te drzewa. Szymon Górski
Publicité