1. 1
Тема. Дієприкметник як особлива форма дієслова /узагальнення і
систематизація знань/
Мета: систематизувати знання учнів про дієприкметник як особливу форму
дієслова; узагальнити вміння визначати морфологічні ознаки
дієприкметників і дієслівних форм на -но, -то, утворювати їх від основ
дієслова; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні вміння, пов'язані з
написанням і вживанням дієприкметників у тексті; розвивати творчі вміння
використовувати дієприкметники у власному мовленні; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу прищеплювати учням
загальнолюдські цінності
Обладнання:комп’ютернапрезентація, тексти, схема етапів уроку, картки із
завданням, текст тестової роботи, картки самооцінювання.
Хід уроку
I Організаціякласу
Емоційна підготовка учнів до роботина уроці.
Інтерактивна вправа «Словесний настрій» Обміняйтесь напутніми
словами на урок із сусідом по парті.
II Повідомлення теми й мети уроку
- Діти,ми з вами вивчали особливуформудієслова - дієприкметник. Сьогодні
на уроці підсумуємо й повторимо вивченийматеріал.
- Запишіть тему уроку : «Дієприкметник як особливаформадієслова»
/узагальнення і систематизація /.
- Як ви вважаєте, яка мета уроку?
III Мотивація навчальноїдіяльності
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- На що більше хочете звернути увагу?
Бажаю вам отримати сьогоднілише бали високого рівня, адже урок наш
незвичайний. Ми відвідаємо студію „Дієприкметник” і візьмемо участь у
наступних передачах :
~ «Факти “Дієприкметник”»
~ «Актуальне інтерв’ю»
~ «Свободаслова»
~ «Корисніпоради»
2. 2
~ «Файна Юкрайна»
~ «Спортивніновини»
~ «Битва екстрасенсів»
~ «Служба розшуку»
~ «Лото-забава»
~ «Підсумки тижня»
~ «Рейтинговапанорама»
~ «Домашня школа»
IV Узагальненняй систематизаціявивченого
- Розпочинає роботустудії передача «Факти «Дієприкметник»»
1.Факти „Дієприкметник”
-Наші репортерипідготували цікаві факти про дієприкметник.
Повідомлення учнів:
Дієприкметник – різновид віддієслівного прикметника зі збереженою лише
дієслівною категорією виду та диференційованою сукупність
прикметникових категорій роду, числа й відмінка.
Останні мовознавчі дослідження взагалі заперечують гібридність
дієприкметника, поділяючи його на дієслівні та прикметникові утворення
поза синтаксичним контекстом.
За семантичною ознакою дієприкметник ближче стоїть до прикметника, ніж
до дієслова, оскільки виражає ознаку предмета за виконуваною ним дією або
властивим йому станом (нерозчленована семантика стану) і відповідає на
питання який? яка? яке? які?
Непритаманна дієприкметнику також категорія часу. Оскільки
дієприкметник не виражає стосунку до моменту мовлення, отже, й не має
трьохчасовихформ. Він зберігає лише часову співвіднесеність із дієслівними
формами теперішнього й минулого часу. На відміну від дієслова
дієприкметник не має і категорії способу.
-Дякуємо нашим репортерам. Зарахуйте собі за повідомлення 3 бали.
2. «Актуальне інтерв’ю» ( фронтальне опитування).
- А зараз настав час „Актуального інтерв’ю”
- Слово інтерв’ю пішло з англійської й означає „бесіда”.
-Наш кореспондент Кукіна Анастасія поставить вам декілька запитань з теми
„Дієприкметник”.
-За кожну правильну відповідь зараховуйте собі1 бал.
1.Яка особливаформа дієслова називається дієприкметником?
3. 3
2.Що виражає дієприкметник?
3.Які властивості дієслова має дієприкметник?
4.Які ознаки прикметника має дієприкметник?
5.Яку синтаксичнуроль найчастіше виконує ця особливаформадієслова?
- Дякую нашому кореспондентуі тим ,хто взяв участь в інтерв’ю.
3. Наступна передача студії „Дієприкметник” – „Свободаслова”
Замініть фрази реченняминаукового стилю з теми « Дієприкметник».
- Я поєдную риси характерусвоїх батьків.
- Як мій татусь, я люблю дивитись у дзеркалоі казати:«Який я!»
- Як моя мама, я маю гордий вид і багаточасу.
- Я люблю командувати своїми друзями, і разом ми – весела компанія.
- Разом з друзями ми відділяємося від усіх, але коли стоїмо після іменника.
- Коли у мене є слово, яким я керую, мені не потрібне НЕ.
- Коли я стаю подібним на прикметник, тозабираюнаголос на перший
склад.
4. «Корисніпоради» (словниковийдиктант)
А зараз в передачі „Корисні поради” кожен дасть корисну пораду щодо
правильного написання дієприкметників. Працюємо ланцюжком.
Не/зав’язаний добре сніп; не/здійснене бажання; поле не/зоране; не/скошена
трава; не/сказане, а написане вітання; ні до кого не/спрямоване слово;
не/замкнені двері; довго не/стихаючий вітер; не/скінченні мрії; не/скінчена
розмова; не/вмолима людина; не/скінчена робота;не/згасаюче вогнище.
5. «Файна Юкрайна»
- А тепер вашій увазі пропоную передачу „Файна Юкрайна”
Полем мені наговорена
Мово моя українська,
Батьківська, материнська.
Я тебе знаю не вивчену,
Просту, домашню, звичну.
4. 4
Не з-за морів прикликану.
Не з словників насмикану.
Ти у мені із кореня –
Полем мені наговорена,
Дзвоном косипрокована,
В чистій водісмакована,
Болем очей продивлена,
Смутком багать продимлена,
З хлібом у душу всмоктана,
В поті людськім намокнута,
З кров’юмоєюзмішана
І аж до скону залишена
В серці моїм. Тизвеш сюди
Добрихлюдей до бесіди.
(В. Бичко)
Заповніть таблицю, використовуючивсідієприкметники з поданого вірша.
Дієприкметник
Початкова форма
Вид
Час
Стан
Рід
Число
Відмінок
Синтаксична роль
6. «Битва екстрасенсів»
А зараз настав час „Битви екстрасенсів”.
-Екстрасенси - це люди з надзвичайнимиздібностями. Подивившись на річ,
вони можуть розповістихто її господар,азафотокарткою надати інформацію
про людину.
Учні нашого класу теж зараз побудуть екстрасенсами.
__________________________________________________________________
5. 5
- Ваше завдання з одного поглядузамінити сполучення з дієсловами на
словосполученнямиз дієприкметниками.
Наприклад: журнал, який одержали – одержанийжурнал.
справи, якізадумали – задуманісправи
вміння, які здобули – здобутівміння
небо, яке полум’яніє – полум’яніюче небо
двір, який спорожнів – спорожнілий двір
лан, який засіяли – засіяний лан
сорт, який вивели – виведений сорт
деталі, які виточили – виточенідеталі
струмок, який обмілів – обмілілий струмок
якості, які зростають – зростаючіякості
виставка, якувідкрили – відкрита виставка
7. «Служба розшуку»
Вашій увазі пропонуємо передачу
«Служба розшуку»
Розподіліть слова за правилами
вживання нн.
Здоровенний, південний, незціленний,
родинний, неоціненний, нездійсненний,
широченний, пісенний, величенний,
нескінченний, незнищенний, старо-
винний, півгодинний, глибоченний,
клітинний, нерозчинний, височенний.
- Зі словами, записаними до третьої колонки, складіть пари словосполучень
так, щоб в одному був ужитий дієприкметник, в іншому - прикметник
дієприкметникового походження.
Прикметники
з подвоєнням
літер на межі
кореня й
суфікса
Прикметник
и зі збільшу-
вально-під-
креслюваль
ним
суфіксом -
енн-
Слова, у
яких
написання
н і нн
залежить
від
наголосу
6. 6
8 «Спортивні новини» /фізхвилинка/
Увага! Увага!
Настала захоплююча фізхвилинка
Усі встали, нахилились.
Вправо, вліво покрутились.
Утомлені ручки вгору підняли
І дружно всім помахали.
При цьому слова-дієприкметники на слух упіймали.
Засиджені ніжки роблять туп-туп.
Присіли, встали.
І місце своє попереднє зайняли.
- Спортивніновинипередбачають завдання визначити стан дієприкметників,
які ви чули під час відпочивання.
-Молодці, ви добревпорались з завданням і час взяти участь у «Лото-забаві».
9. «Лото-забава»
-„Легко грати - легко вигравати.” – це девіз передачі „Лото-забава”.
Перед вами білети „Лото-забави”,ваше завдання заповнити горизонталі
безособовимидієслівними формамина –но, -то ,номер якої я витягну з
лототронувідповідає номеру горизонталі.
1 горизонталь-1бал
Завдання: дібрати антоніми до поданих слів.
1) Освітлено.
2) Зачинено.
3) Збільшено.
4) Привезено.
5) Віднесено.
- Отже ,кулька під номером…
- І у нас є гравець,якийзаповнив 1 горизонталь…
Відповідь:
1) Затемнено.
2) Відкрито.
3) Зменшено.
7. 7
4) Відвезено.
5) Принесено.
6) Охолоджено.
Молодці, а зараз розігрується Джекпот –заповніть горизонталь під номером
«6».
Виграйте додатково ще 2бали.
6) Нагріто
10 «Говорить Україна».
Зараз вам пропонується програма «Говорить Україна»
Запишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть
дієприкметникові звороти. Поясніть пунктограму «Виділення
дієприкметникових зворотів комами».
Потріскана від спеки земля німотно чекала порятунку. Земля змучена
спрагоюсвоїми потрісканими губами пила воду. Дітвора наполохана рясним
дощем розбіглася по домівках. Поміж стеблинками сухої трави засяяла
відсвіжена цілющою вологою прозелень (За 3. Кучерявою).
- Молодці, ви активно брали участь у передачах студії „Дієприкметник”, а
зараз настав час показати всі свої знання з теми .
V Підсумок уроку
«Підсумки тижня» Систематизуйте основнітеоретичні відомостіпро
дієприкметник, заповнившипорожнікомірки таблиці. /на дошці/
Початковою фор-
мою дієприкмет-
ника є
Дієприкметник
відповідає на пи-
тання
Основніморфо-
логічні ознаки
дієприкметника
ознаки
діє-
слова:
ознаки при-
кметника:
Синтаксична
роль дієприкмет-
ника
Творення дієпри-
кметників
від
основ
за допомогою
суфіксів
8. 8
активних дієпри-
кметників
пасивних дієпри-
кметників
дієслівних форм
на -по, -то
VI Оцінювання
Рейтинговапанорама
Підрахуйте бали і поставте собіоцінку./учні організовано здають картки
самооцінювання/
- Ось і добігає кінця урок. Сьогодніви гарно працювали у нашій телестудії.
Дайте відповіді на питання:
Що сподобалось науроці?
Чи виникали труднощі під час виконання завдань?
Які саме?
Чи справдилися ваші очікування?
VI І Домашнє завдання
«Домашняшкола»
Підготуватись до контрольної роботи з теми «Дієприкметник»