2. PROIECT DE LECŢIE
Scopul: descrierea mediului de viaţă, alcătuirii şi hrănirii, a ciclului de viaţă.
precum şi importanţa muşchilor şi ferigilor
Obiective operaţionale:
• O1 Să identifice, pe baza planşei si a materialului viu, structura unei plăntuţe
de muşchi si sa reprezinte prin desen
• O2 Să explice, pe baza unei mici animaţii, ciclul de dezvoltare identificând
astfel modul de înmulţire
• O3 Să recunoască, pe baza atlasului, specii de muşchi şi ferigi, precizând
importanta lor
Metode didactice:
• explicaţia,
• conversaţia
• observarea dirijată şi nedirijată,
• problematizarea,
• modelarea,
• jocul didactic
Materiale didactice:
• planşe cu ciclul de dezvoltare la muşchi
• atlas botanic
• cartonaşe cu specii de muşchi şi ferigi
• fişe de lucru
• plicuri cu componentele ciclului de viaţă
• rebusuri
• teste de evaluare
Tipul de activitate: individuală
pe grupe
Desfăşurarea activităţilor
Elevii au fost grupaţi în 6 grupe de câte 4-5, pentru a participa la
activitatea de evaluare care se va desfăşura sub forma unui joc –
concurs. Se anunţă de asemenea şi miza jocului precum şi faptul că pe
parcursul orei vor dovedi cele învăţate, iar activitatea se va termina cu un
test, vor primi note.
3. Activitatea nr. 1
Elevii primesc câte o fişă de lucru (fişa de lucru nr. 1) care cuprinde un
desen lacunar cu plăntuţa de muşchi sau cu planta de ferigă, având ca
sarcină completarea desenului cu alcătuirea acestor plante
Activitatea nr. 2
Elevii primesc o fişă de lucru (fişa de lucru nr. 2) care cuprinde o înşiruire
de importanţe legate de muşchi şi ferigi. Au sarcina de a le grupa în
tabelul alăturat.
Activitatea nr. 3
Această activitate presupune completarea de către elevii a două rebusuri
care vor avea ca soluţie cuvintele MUŞCHI şi FERIGĂ.
Definiţiile sunt astfel formulate încât să vizeze noţiuni legate de cele două
organisme.
Activitatea nr. 4
Elevii primesc câte şase cartonaşe cu diferite specii de muşchi şi ferigi.
Sarcina este de a recunoaşte speciile cu ajutorul manualului şi atlasului
botanic, apoi completarea unui tabel cu numele şi tipul de organism
identificat.
Activitatea nr. 5
Într-un plic elevii vor descoperii un puzzle pe care dacă îl rezolvă corect
vor obţine o imagine cu ciclul de dezvoltare la muşchiul de pământ.
TEST Clasa a VI-a Muşchi şi ferigi
_____________________
1. Completaţi spaţiile punctate: 14p
a. Tulpina subterană a ferigii se numeşte__________.
b. Ferigile sunt plante cu organe ____________ şi cu vase______________.
c. Feriga se înmulţeşte prin________ şi prin _____________
d. Cărbunele numit turbă se obţine din ____________________.
e. Cei mai mulţi cărbuni s-au format din __________________.
2. Alege răspunsul sau răspunsurile corecte: 20p
Ferigile:
a. nu au flori;
b. au organe adevărate;
c. sunt mult mai mari decât muşchii.
Ferigile au:
a. rădăcină, tulpină, frunze;
4. b. rizom, frunze;
c. rădăcină, frunze;
d. organe vegetative şi fructe.
Din rizom se prepară:
a. cerneala;
b. suc;
c. biscuiţi;
d. medicamente.
Muşchi se găsesc:
a. în locuri umede, răcoroase;
b. în locuri uscate fără umezeală;
c. pe sol;
d. în apropierea apelor
3. Scrie 2 deosebiri si 2 asemănări între un muşchi şi o ferigă: 16p
Deosebiri Asemănări
a) a)
b) b)
4. Completaţi desenul cu cele 5 componente ale unui muşchi 10p
Anexa nr. 2
Importanţa muşchilor şi ferigilor
o ajută la formarea primului strat de sol
o plante decorative
o plante medicinale
o formează zăcăminte de cărbune
o hrană pentru animale
o reţin umezeala
o sunt folosite pentru căptuşirea cuiburilor d păsări
5. Importanţa muşchilor Importanţe comune Importanţa ferigilor
Anexa nr. 3
REBUS 1
1. Corpul plantelor superioare se numeşte __________
2. Hrănirea prin fotosinteză se numeşte ___________
3. Muşchii se înmulţesc prin __________
4. Muşchii nu au vase ______________
5. Organism format din hife de ciuperci şi celule de algă verde
6. Ferigile au tulpină subterană numită ______________
REBUS 2
1. Organ verde cu rol în fotosinteză
2. Organism format din hife de ciuperci şi celule de algă verde
3. Hrănirea prin fotosinteză se numeşte ___________
4. Ferigile se înmulţesc prin ____________
5. Plantele superioare au ______________
6. Corpul plantelor inferioare se numeşte __________