Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Databases Marketing

1 079 vues

Publié le

Süleyman BAYINDIR Databases Marketing

Publié dans : Marketing
 • Login to see the comments

Databases Marketing

 1. 1. Veri tabanı Amerikan Tarih sözlüğüne göre; verilerin bilgisayarda tekrar geri almak üzere toplanmasıdır. Pazarlama veri tabanı ise; şirketin amaçlarını başarabilmesi ve bu amaçları doğrultusunda daha iyi karar vermek için tüketicilerin isimleri, adresleri ve satın alma alışkanlıkları gibi pazarlarla ilgili bilgilerin elde edilmesi ve verilerin toplanması olarak tanımlanmaktadır.
 2. 2. Aslında veritabanı, doğrudan pazarlama şirketleri tarafından çok uzun zamandan beri kullanılmaktaydı. Veri tabanlı pazarlama kavramının gelişmesinde asıl etkiyi doğrudan pazarlama tekniklerinden biri olan doğrudan posta tekniği yapmıştır. Zamanla bilgisayar yazılımlarının giderek kapsamlı ve kullanışlı hale gelmesi, tek bir tuşa dokunarak milyonlarca veri arasında istenilen veriye saniyeler içinde ulaşılması gibi bilgi teknolojilerinde gelişmeler yaşanmıştır.
 3. 3.  4- Büyük pazarları yeni bölümlere ayırabilmek, 5- Müşterilerin değişik tepkilerini belirlemek,vb 1- Müşteri verilerinden pazarlama stratejileri oluşturmaya uygun olanları seçerek müşteri ilişkileri yöntemini belirlemek, 2- Müşterilerin kredi durumlarını belirlemek, 3- Yeni ürün geliştirmede müşteri profillerinden yararlanmak,
 4. 4.        Pazarlama Müşteri teması kurma Yanıtlama Müşteri izleme Gözlem Analiz Planlama
 5. 5.    Müşterinin şirket kampanyalarına ve iletişim çabalarına verdiği karşılıklarına kayıt edilmesi için kullanılır. Müşteriye koordineli ve sabırlı bir satış yaklaşımı geliştirmek için kullanılır. Potansiyel müşteri veri tabanın da yer alır Her müşteri kaydı kimlik ve erişim bilgileri dışında bir dizi pazarlama bilgisini de içerir. Müşteri ihtiyaçlarına nasıl karşılık vereceğini belirleyecek bilgiler de bulunabilir.
 6. 6. Pazarlama faaliyetinin ölçülebilir hesaplanabilir olmasını sağlar. Güçlü rekabet avantajları yaratır. Pazarlama bütçesinin daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar. Müşteriler hakkında değerli bilgilerin elde edilmesini sağlar. Müşteri memnuniyeti ve bağılılığı sağlar. Farklı müşteri grupları ile farklı iletişim kurma olanağı sağlar vs..
 7. 7.     Analiz Planlama Uygulama yönetim
 8. 8.  Müşteri adaylarını tanımlama Özel teklif sunmaya değecek müşteri ve adayları seçme Müşterinin markaya bağlılığını güçlendirme  Tekrar satın  
 9. 9.     İletişim Bilgileri; ◦ Adres ◦ Telefon ◦ E-mail Sosyo ekonomik yapı; ◦ Sosyo ekonomik statü ◦ Sahiplik Hobi ve ilgi alanları; Medya Tercihleri; ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ Televizyon Radyo Dergi Gazete İnternet Demokrafi Cinsiyet Yaş (Doğum tarihi) Medeni Durumu Eğitim durumu Meslek Gelir Alışveriş alışkanlıkları Alışveriş sıklığı, Alınan ürün veya hizmet, Alınan ürün veya hizmetin miktarı,
 10. 10. 12860271046 NECİBE CENGİZ 12860271012

×