Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

İzinli Pazarlama

2 761 vues

Publié le

Süleyman BAYINDIR İzinli Pazarlama

Publié dans : Marketing
 • Login to see the comments

İzinli Pazarlama

 1. 1. İZİNLİ PAZARLAMA
 2. 2. İZİNLİ PAZARLAMA İzinli pazarlama, yabancıları müşterilere, müşterileri dostlara dönüştürüp, karşılıklı çıkarlara dayanan, uzun süreli müşteri ilişkileri ve marka sadakati geliştirmeyi hedefleyen bir pazarlama yöntemidir.
 3. 3. Kişiler vermiş oldukları izin doğrultusunda belirttikleri ilgi alanları tercihleri doğrultusunda istedikleri reklamları alırlar. İstemedikleri, tercih etmedikleri, kendilerine uygun olmayan reklamlar veya farklı bilgiler kendilerine ulaştırılmaz.
 4. 4. En etkili mecra e-mail yoludur…
 5. 5. E-MAİL MARKETİNG‘İN FAYDALARI Kişiye özel iletişim sağlar Hedeflediğiniz veri tabanınızı doğru yönetmenizi sağlar Yararlı ve çift yönlü uzun bir iletişim kurar Sadık kitle oluşturmayı, davranışları ölçmeyi ve iletişimi sıcak tutmayı sağlar Ölçümlenebilir (tıklanma, okunma oranları) Maliyetleri azaltarak binlerce kişiyle aynı anda iletişime geçmeyi sağlar Geri dönüşü en hızlı alınabilen iletişim aracıdır
 6. 6. İZİNLİ PAZARLAMANIN OLUMSUZ YÖNLERİ Sık sık cep telefonuna gelen anlamsız, alakasız mesajlar… Alakasız konularda, her aklına estiğinde, her konuda tüm müşterilerle iletişime geçmek…
 7. 7. MÜŞTERİLERE FAYDASI NEDİR ? Maruz kaldıkları reklam ve pazarlama çalışmalarının en kişisel ve faydalı halde kendilerine ulaşmasıdır. Müşteriler, İzinli Pazarlama sayesinde değerli içeriklerle karşılaştıklarını hissediyorlar ve böylece kişisel bilgilerini paylaşma konusunda daha gönüllü oluyorlar. Sosyal ağlarda kurum ve firmaları takip ederken, arkadaşlarının da ne gibi konulara ilgi gösterdiğini görebiliyorlar. Sosyal medya sayesinde çok kolay bir şekilde içerik paylaşılabiliyor.
 8. 8. İzinli pazarlamayı uygulayan markalar dünyada olduğu gibi ülkemizde de artıyor. Fakat asıl problem nasıl uygulandığı… Bazı şirketler müşterilerine ulaşabilecekleri kanalları (cep telefonu, e-mail vb.) elegeçirdikten sonra onları “Spam” yağmuruna tutarak cezalandırıyorlar. Oysa izinli pazarlamada, müşterileri tanımak ve onların istek ve beklentileri doğrultusunda, ilgilendikleri konularla uygun mesaj, haber yada promosyonlar göndermek esastır.
 9. 9. İzinli pazarlama’nın doğru kullanımının Türkiye’deki en iyi örneklerinden biri; Hepsiburada.com
 10. 10. Hepsiburada.com müşterilerin yaptıkları seçimleri kayıt altına alıp analiz etme ve buna bağlı veri tabanları oluşturma yöntemi ile müşterilerini tanımaya çalışıyor. Hepsiburada.com müşterilerinin satın aldıkları, sepetlerine ekledikleri hatta “sıkça göz attıkları” ürünleri, öğreniyor ve onlara özel, bireysel kampanyalar yapıp, onlara özel indirimler sağlıyor.

×