Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Mobil pazarlama

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 27 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Publicité

Similaire à Mobil pazarlama (20)

Plus par Suleyman Bayindir (20)

Publicité

Plus récents (20)

Mobil pazarlama

 1. 1. Günümüzde cep telefonları sayesinde bilgi toplamak çok kolay ve ekonomik
 2. 2. Mobil Pazarlama kullanım yöntemine göre çok çeşitli amaçlara sahiptir Bunlar: Marka bilinirliği oluşturmak Marka bilinirliğini geliştirmek Satışları arttırmak Müşteri kazanmak Müşteri dikkatini çekmek Müşteri sadakati sağlamak
 3. 3. Marka konumlandırmasını güçlendirmek ve pekiştirmek Ürün lansmanları yapmak
 4. 4. EN ÇOK KULLANILAN MOBİL PAZARLAMA TEKNİKLERİ Mobil kuponlar: Cebinize gelen kupon ile fiziksel mağazalarda indirim kazanma Mobil Siteler: Mobil tarayıcılara göre optimize edilmiş, mobil internet kullanıcı deneyimini arttıran siteler. SMS/MMS: Katıl Kazan Kampanyaları Mobil Oyunlar: Kullanıcı etkileşimini arttıran, sosyal paylaşımlı oyunlar
 5. 5. Mobil Reklam: Markaların oyunlarda, mobil sitelerde, uygulamalarda görüntülenen ücretli reklamları. Mobil Uygulamalar: Hepimizin bildiği mobil cihazlarımıza indirdiğimiz ücretli/ücretsiz uygulamalar. Interactive Voice Response (IVR): Ses bazlı mobil reklam. Genç kullanıcılar SMS kullanımına çok yatkın iken büyük yaştaki kullanıcılar SMS yerine konuşmayı tercih edebiliyor.
 6. 6. İletişim mesajı kalabalıktan sıyrılır ve direk olarak hedef müşteriye gider. Mobil pazarlamanın bağlayıcılığı daha fazladır, kişiye özel, sosyalleşmeyi destekleyen bir mecradır. Tam olarak müşteri kontrolündedir Sadece hedef markayla iletişimde olmak isteyen tüketiciler mesaja muhatap olurlar
 7. 7. » Hedef kitleyi segmente edebilme özelliği. » Mobil pazarlamada yer alan kampanyaların takipçilerinin sayısı ve tepkileri ölçülebilir. » İzinli pazarlama gerçekleştirilmesi. » Dünya çapında 3,5 milyar kullanıcı olması.
 8. 8. » Türkiye’de henüz mobil internet kullanımının yeterince gelişmemiş olması, » Başarılı projelerin yeteri kadar duyulmaması, » Mobil pazarlama konusunda henüz yetersiz sayılabilecek birikim/eğitim, » Ürün/hizmet yada kampanyanın doğru algılanmaması.
 9. 9. Pazarlamada başarının en önemli anahtarı hedef kitlenizi iyi tanımanızdan geçiyor. Hedef kitlenizle ilgili topladığınız bilgiler ne kadar doğru ve fazlaysa başarıya ulaşmak da o kadar kolay..
 10. 10. Mobil pazarlama marka ve müşteri arasında yeni ve samimi bir iletişim kanalıdır..
 11. 11. Bu eğitim platformu ile piyasadaki oyunculara ve markalara, Mobil pazarlama ve mobil reklam alanındaki mobil pazarlama ve mobil reklam sektöründeki uygulamaları, fırsatları, örnekleri, pazar genişleme alanlarını, dört modül halinde gerçekleşmiştir.
 12. 12. mobil pazarlama ve mobil reklama ilgi duyan herkes davet edilmiştir.
 13. 13. MMA Türkiye, Kasım 2009′da kurulmuştur. MMA, mobil pazarlama, reklam ve ilgili teknolojiler konusundaki ilerlemelere liderlik etmek için kurulmuş, kar amacı gütmeyen ilk küresel ticaret birliğidir. Dünyanın dört bir yanındaki 40 ülkeden 700 üye şirket ekosistemini oluşturmaktadır.
 14. 14. Avea Lig İş Modelinin Değiştirilerek, Servisin Ad-Funded Hale Getirilmesi Amaç: Azalan üye sayısı ve düşen gelir trendini tersine çevirerek, servis gelir ve penetrasyonunu artırmak, marklara reklam mecrası yaratarak B2B gelir yaratmak Hedef Kitle: 18-45 yaş arası futbola ilgi duyan erkek kitle Kullanıldığı Mecralar: Hedefli Dahili Mecra SMS kanalı ve spor siteleri üzerinde reklam bannerı Sonuçlar / Kampanya Geri Dönüşleri: B2B gelirler ile servis geliri 3 katına çıkarıldı. Üye sayısı 100 katına çıktı. Ortalama üyelik ömrü 8 katına çıktı.
 15. 15. UNO “Kahvaltıdan Tatile” Kampanyası UNO ürünlerinden satın alan aboneler, verilen kazı kartında ki şifreyi 3323′e göndererek, anında günlük 30 dakika konuşma hediyesi kazanıyor. Kampanyaya özel yapılan Facebook uygulaması ile, UNO paketinin bulunduğu kahvaltı sofrasının fotoğrafın yükleyenler bedava konuşma suresi kazanmaya devam ediyor. Kullanıcıların oyları ile seçilen en güzel kahvaltı sofrası resminin sahibi ise tatil hediyesi kazanıyor.

×