5. T.Chhay NPIC
X> kMBs;Gb,brmarbs;muxkat;ebtug
kMBs;rbs;muxkat;ebtugRtUv)ankMNt;edayGaRs½ynigRsTab;Edk.
- EdkmYyRsTab;³ h = d + D + 50mm
1
2
1
- EdkBIrRsTab;³ h = d + D + 60mm
2 2
]TahrN_1³ kMNt;muxkat;Edk nigmuxkat;ebtugedIm,ITb;Tl;nwgm:Um:g;KNna 490kN .m edayeRbIPaKryEdk
Gtibrma ρ sMrab;muxkat;rgkarTaj. smμtikmμ³ f ' = 20MPa nig f = 400MPa .
max c y
dMeNaHRsay³
eday f ' = 20MPa / f = 400MPa / β = 0.85 nig φ = 0.9 sMrab;muxkat;rgkarTaj
c y 1
f 'c 600
ρ b = 0.85β1 ( )
f y 600 + f y
20 600
ρ b = 0.85 2 ( ) = 0.021675
400 600 + 400
fy
0.003 +
Es
ρ max = ρ b ( ) = 0.625 ρ b = 0.01355
0.008
ρ max f y 0.01355 × 400
⇒ Ru (max) = φρ max f y (1 − ) = 0.9 × 0.01355 × 400(1 − ) = 4.1MPa
1.7 f 'c 1.7 × 20
Mu 490 × 10 6
⇒ bd = 2
= = 119.5 ×10 6 mm 3
Ru (max) 4.1
dUcenHsMrab;karsnμt; b / kMNt; d nig A = ρbd s
b = 200mm / d = 773mm / A = 20.95cm
s
2
b = 250mm / d = 691.5mm / A = 23.42cm s
2
b = 300mm / d = 630mm / A = 25.61cm ¬ 6DB 25 ¦
s
2
b = 400mm / d = 546.5mm / A = 29.62cm s
2
* kareRCIserIskMBs;RbsiT§iPaBGaRs½ynwgktþaxageRkam³
- kMBs;bnÞb;³ TTwgrbs;muxkat;tUcpþl;nUvkMBs;FñwmFM
Edlkat;bnßylMhrkMBs;. elIsBIenH FñwmeRCA ceg¥ótkat;bnßyersIusþg;m:Um:g;edaykarxUcRTg;RTayxag
lateral deformation.
- brimaN nigkarBRgaysésrEdk³ Fñwmceg¥ótRtUvkarsésrEdkeRcInCagmYyRsTab; dUcenHvabegáIt
kMBs;Fñwm.
- kMras;CBa¢aMg³ RbsinebIbøúksIum:g;t_RtUv)aneRbI TTwg b RtUv)aneRCIserIsesμInwgkMras;CBa¢aMg. sMrab;
GKarCBa¢aMgxagRkas;CagCBa¢aMgkñúg.
Flexural Design on Reinforced Concrete Beams 57
9. T.Chhay NPIC
4> muxkat;ctuekaNEkgCamYyEdkrgkarsgát;
RbsinebIm:Um:g;KNnamantMélFMCagersIusþg;m:Um:g;kñúg enaHmuxkat;RtUv)armuxkat;EdkbEnßmsMrab;tMbn;
rgkarTaj nigrgkarsgát;. sésrEdkrgkarsgát;pþl;nUvkMlaMgsgát;bEnßmeTAelIkMlaMgsgát;rbs;ebtug.
k> edaysnμt;EdkrgkarTajmanmYyRsTab;
viFIsaRsþKNnasMrab;muxkat;ctuekaNEkgCamYyEdkrgkarsgát; enAeBleKsÁal; M / f ' / b / d u c
nig d ' mandUcxageRkam³
- KNnaPaKryEdk balanced ρ nigPaKryEdkGtibrma ρ edayeRbIsmIkarxageRkam³
b max
fy
0.003 +
ρ b = 0.85β1
f 'c
(
600
f y 600 + f y
) nig ρ max = ρb (
0.008
Es
)
kMNt;muxkat;EdkGtibrmasMrab;rgkarTaj A s1 = ρ maxbd
- KNna R edayeRbI ρ (φ = 0.9)
u (max) max
ρ max f y
Ru (max) = φρmax f y (1 − )
1.7 f 'c
- KNnaersIusþg;m:Um:g;kñúgEdlekItedaysarmuxkat;EdkrgkarTaj M edayeRbI R u1 u (max)
M u1 = Ru (max)bd 2
+ RbsinebI M u1 enaHRtUvkarEdkrgkarsgát;
< Mu
+ RbsinebI M > M enaHminRtUvkarEdkrgkarsgát;eT. KNnaPaKryEdk ρ tamrUbmnþ
u1 u
) nigKNna A = ρbd .
0.85 f 'c 4M
ρ= (1 − 1 − u
1.7φf ' bd 2 s
fy c
- KNna M = M − M CaersIusþg;m:Um:g;EdlekItBIEdkrgkarsgát;
u2 u u1
- KNna A BI M = φA f (d − d ' ) nigbnÞab;mkKNna A = A + A
s2 u2 s2 y s s1 s2
- KNnakugRtaMgenAkñúgEdkrgkarsgát;dUcxageRkam
c − d'
+ KNna f ' = 600( s )≤ f y
c
+ b¤KNna ε ' BIdüaRkambMErbMrYlrageFob nig f ' = ε ' E . RbsinebI ε ' = ε enaHEdkrgkar
s s s s s y
sgát;yar ehIy f ' = f . s y
+ KNna A' BI M = φA f ' (d − d ' ) .RbsinebI f ' = f enaH A' = A . EtebI f ' < f
s u2 s2 s s y s s2 s y
enaH A' > A ehIy A' = A ( ff ' ) .
s s2 s s2
y
s
- eRCIserIsmuxkat;EdksMrab; A nig A' edIm,IeGaysmlμmnwgTTwg b . CaTUeTA Edk A eRcIntM
s s s
erobCaBIrRsTab; É A' eRcIntMerobCamYyRsTab;.
s
Flexural Design on Reinforced Concrete Beams 61
11. T.Chhay NPIC
b¤KNna ε ' BIdüaRkambMErbMrYlrageFob nig f ' = ε ' E . RbsinebI ε ' = ε enaHEdkrg
× s s s s s y
karsgát;yar ehIy f ' = f . s y
× KNna A' BI M = φA f ' (d − d ' ) . RbsinebI f ' = f enaH A' = A . EtebI
s u2 s2 s s y s s2
f ' < f enaH A' > A ehIy A' = A ( ) .
f y
s y s s2 s s2
f' s
]TahrN_5³ eKmanFñwmmYymanmuxkat; b = 25cm nigkMBs; h = 55cm EdlRtUvRTnUvm:Um:g;Bt;KNna
M = 300kN .m . KNnasésrEdktMrUvkar. smμtikmμ f ' = 20MPa nig f = 345MPa .
u c y
dMeNaHRsay³
- kMNt;ersIusþg;m:Um:g;EdlekItBIEdkrgkarTajCaeKalsMrab;lkçxNÐmuxkat;rgkarTaj
sMrab; f ' = 20MPa nig f = 345MPa / β = 0.85
c y 1
f 'c 600 20 600
ρb = 0.85β1 ( ) = 0.852 ( ) = 0.0266
f y 600 + f y 345 600 + 345
fy 345
0.003 + 0.003 +
Es
ρ max = ρb ( ) = 0.0266( 200000 ) = 0.0157
0.008 0.008
ρ max f y 0.0157 × 345
Ru (max) = φρmax f y (1 − ) = 0.9 × 0.0157 × 345(1 − ) = 4.1MPa
1.7 f 'c 1.7 × 20
edaysnμt;EdkrgkarTajmanBIrRsTab;
d = h − 90mm = 550 − 90 = 460mm
⇒ φM n = Ru (max)bd 2 = 4.1 × 250 × 4602 = 216.89 × 106 N .mm = 216.89kN .m < M u = 300 MPa
dUcenHmuxkat;enHRtuvkarEdkrgkarsgát;edIm,ITb;Tl;nwgm:Um:g;EdlenAsl;.
- KNna A / M nig M
s1 u1 u2
As1 = ρ maxbd = 0.0157 × 25 × 46 = 18.06cm 2
M u1 = φM n = 216.89kN .m
⇒ M u 2 = M u − M u1 = 300 − 216.89 = 83.11cm 2
- KNna A nig A' Edl)anBI M edaysnμt; d '= 6cm
s2 s u2
M u 2 = φAs 2 f y (d − d ' )
Mu2 83.11× 106
As 2 = = = 669mm2 = 6.69cm2
φf y (d − d ' ) 0.9 × 345 × (460 − 60)
EdkrgkarTajsrub A = A + A = 18.06 + 6.69 = 24.75cm
s s1 s2
2
Edkrgkarsgát; A' = A = 6.69cm eFVIkardl;yar
s s2
2
- RtYtBinitüEdksgát;eFVIkardl;yar
Flexural Design on Reinforced Concrete Beams 63
13. T.Chhay NPIC
ρmax f y 0.019 × 400
⇒ Ru (max) = φρmax f y (1 − ) = 0.9 × 0.019 × 400(1 − ) = 5.75MPa
1.7 f 'c 1.7 × 28
edaysnμt; d = h − 90 = 500 − 90 = 410mm EdkmanBIrRsTab;
⇒ M u1 = Ru bd 2 = 5.75 × 300 × 4102 = 290 × 106 N .mm < 290MPa
dUcenHRtUvkarEdksgát;
- KNna A , M , A nig A
s1 u2 s2 s
As1 = ρ maxbd = 0.019 × 30 × 41 = 23.37cm 2
M u 2 = M u − M u1 = 400 − 290 = 110kN .m
M u 2 = φAs 2 f y (d − d ' ) edaysnμt; d '= 60mm
110 × 106
⇒ As 2 = = 873mm 2 = 8.73cm 2
0.9 × 400 × (410 − 60)
muxkat;EdkTajsrub A = A + A = 23.37 + 8.73 = 32.1cm
s s1 s2
2
eRbIEdk 5DB30
- RtYtBinitüEdkrgkarsgát;eFVIkardl;yarb¤Gt;
f 'c d ' 600
ρ − ρ ' ≥ K = 0.85β1 ( )( )
f y d 600 + f y
28 60 600
K = 0.852 ( )( ) = 0.00444
400 410 600 + 400
A 23.37
ρ − ρ ' = s1 = = 0.019 < K
bd 30 × 41
Edkrgkarsgát;eFVIkarmindl;yareT dUcenH
⇒ f 's < f y
- KNna f ' ³ s
c − d'
f 's = 600( ) ≤ fy
c
kMNt; c BI A s1 = 23.37cm2
As1 f y 2337 × 400
a= = = 130.92mm
0.85 f 'c b 0.85 × 28 × 300
a 130.92
c= = = 154.02mm
β1 0.85
154.02 − 60
f 's = 600( ) = 366.3MPa ≤ f y
154.02
- KNna A' BI M s u2 = φA's f 's (d − d ' )
110 × 106
A's =
0.9 × 366.3 × (410 − 60)
= 953mm 2 = 9.53cm 2 eRbIEdk 2DB25
eyIgeXIjva eKarBtamlkçxNÐ
Flexural Design on Reinforced Concrete Beams 65
15. T.Chhay NPIC
M u 2 = 400 − 306.25 = 93.75kN .m
M u2 93.75 × 106
⇒ As 2 = = = 744mm 2 = 7.44cm 2
0.9 f y (d − d ' ) 0.9 × 400 × (410 − 60)
muxkat;EdkrgkarTajsrub A = A + A = 25.03 + 7.44 = 32.47cm eRbIEdk 5DB30
s s1 s2
2
- RtYtBinitü Edkrgkarsgát;eFVIkardl;yarb¤Gt;
28 60 600
K = 0.852 ( )( ) = 0.00444
400 410 600 + 400
( ρ − ρ ' ) = ρ1 < K ⇒ Edkrgkarsgát;eFVIkarmindl;yareT dUcenH f 's < f y
c − d' 165 − 60
f 's = 600( ) = 600( ) = 381.82MPa
c 165
KNna A' BI M s u2
93.75 × 106
⇒ A's =
M u2
=
0.9 f 's (d − d ' ) 0.9 × 381.82 × (410 − 60)
= 779mm 2 = 7.79cm 2 eRbIEdk 2DB25
- RtYtBinitüersIusþg;m:Um:g;kñúg
As = 5 DB30 = 35.325cm 2 A's = 2 DB 25 = 9.81cm 2 As1 = As − A's = 25.515cm 2
a
φM n = φ[ As1 f y (d − ) + A's f 's (d − d ' )]
2
140.25
φM n = 0.9[2551.5 × 400 × (410 − ) + 981× 381.82 × (410 − 60)] = 430.18 × 106 N .mm
2
d −c 410 − 165
eyIgeXIjfa εs = (
c
)0.003 = (
165
)0.003 = 0.0045
5> KNnamuxkat;GkSret T
kñúgkarKNnamuxkat;GkSr T edaysÁal;m:Um:g;KNna M / kMras;søab t nigTTwgsøab b . kMras;rbs;
u
RTnug b ERbRbYlBI 20cm → 50cm . GBaØtiBIreTotEdlRtUvkarKNnaKW kMBs;RbsiT§iPaB d nigmuxkat;Edk
w
A . eKmanBIkrNIEdlCYbRbTH³
s
- enAeBleKsÁal; d
+ RtYtBinitüfa muxkat;eFVIkarCaragctuekaNEkg b¤GkSret T edaysnμt; a = t
KNnaersIusþg;m:Um:g;sMrab;søabTaMgmUl
t
φM nf = φ (0.85 f 'c )bt (d − )
2
RbsinebI M > φM enaH a > t KNnaCaragGkSret T. RbsinebI M
u nf u < φM nf enaH a < t KNna
CaragctuekaNEkg.
Flexural Design on Reinforced Concrete Beams 67