Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Smart cities. Smart citizens

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
Blucity
Blucity
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 42 Publicité
Publicité

Plus De Contenu Connexe

Similaire à Smart cities. Smart citizens (14)

Plus par Tomasz Nadolny (14)

Publicité

Plus récents (20)

Smart cities. Smart citizens

 1. 1. SMART CITY SMART GDAŃSK
 2. 2. SMART GDAŃSK Współczesne miasta, przyciągające nowych mieszkańców i budujące dumę wśród dotychczasowych rezydentów cechują pewne tendencje, które pogrupowane, pokazują kierunki w jakich idzie współczesne pojęcie „miejskości”.
 3. 3. SMART GDAŃSK Większość przedstawionych w prezentacji miejscowości jednocześnie podnosi jakość życia mierzoną ankietami, ale też osiąga sukces gospodarczy i przyciąga nowe firmy i mieszkańców. • Co sprawia że miasta stają się cool? • Co jest magnesem? • Co jest komentowane, fotografowane, lajkowane? Kilka charakterystycznych tendencji widocznych w rozwoju miast:
 4. 4. I. PRZESTRZEŃ – KULTURA POP-UP Architekci i projektanci eksperymentują z tymczasowymi miejscami zaprojektowanymi tak, aby mogły być szybko wdrożone i montowane podczas wydarzeń kulturalnych. Charakterystyczną cechą ciągle zmieniająca się publiczność i jednoczesne podkreślanie lokalnych wartości. Ideą wprowadzanie wartości kulturalnych w życiu ludzi.
 5. 5. RUCHOME KINO W TOHOKU W JAPONII Tohoku w regionie dotkniętym tsunami. Przenośne kino, można transportować jedną ciężarówką. Struktura kina składa się z kilku części, na zasadzie „Matrioszki”. Stworzony przez japońskiego projektanta Yusuke Yamamoto, jest w stanie pomieścić około 30 osób. Kino ma również regały z ruchomą biblioteką.
 6. 6. LOTNY TEATR – WIELKA BRYTANIA Tymczasowy teatr w Chichester, Sussex, Anglia. Uniwersalny i elastyczny projekt, umożliwiający zmianę perspektywy widza i umożliwia występy wewnątrz konstrukcji lub jako scena. Co ważne, całość zbudowana z podarowanych materiałów, recyklingu i materiałów wielokrotnego użytku. Teatr działa w różny sposób przez 9 tygodni w ciągu roku. Przez resztę roku przechowywany, złożony w magazynie.
 7. 7. POP – UP Culture • Mobilne doświadczanie edukacji, dotykanie kultury, takie jak biblioteki pop-up, lekcje gotowania, projekcje rozmieszczane zależnie od potrzeb w przestrzeni publicznej. • Zagospodarowanie przestrzeni zaniedbanych, wnoszenie do nich życia, interwencje w postaci muzyki, tańca, różnych rodzajów sztuki. Przenośne, mobilne, często związane z rowerami. • Technologie smart – tworzenie scentralizowanych baz danych, umożliwiających pokazywanie możliwości miasta a mieszkańcom dokonywania wyboru, rezerwacji miejsc. • Zasadniczo tendencja Pop-culture jest dla wszystkich, egalitarna, publicznie dostępna
 8. 8. II. ELASTYCZNE, EWOLUUJĄCE OTOCZENIE Tempo zmian społecznych przyspiesza. Zmienia się również szybko przestrzeń. Aby dotrzymać kroku zmieniającym się obszarom śródmiejskim, jak i dzielnic biurowych, przemysłowych, czy dawnych dzielnic handlowych, z których życie przeniosło się do centrów handlowych, wpływa się interwencjami, aby zmieniać np. życie nocne, ożywiać kulturą w nocy.
 9. 9. II. ELASTYCZNE, EWOLUUJĄCE OTOCZENIE Infrastruktura projektowana jest tak, aby mogło się to dynamicznie dostosowywać do spełnienia ewoluującego zestawu potrzeb. Poszerza to zakres potencjalnych zastosowań, zmieniając dowolne środowisko w miejsce różnego wykorzystania, które przyciąga mieszankę demograficzną (w Gdańsku taką próbą ul. Elektryków, czy plac w Nowym Porcie).
 10. 10. SKLEP Z HERBATĄ W SAO PAULO – BRAZYLIA Sklep ukryty za kolorową ścianą, rozwija się na ulicę jako kompaktowy moduł. W godzinach otwarcia, ściany przekształca się w pełni wyposażony sklep.
 11. 11. PARKING ZMIENIAJĄCY SIĘ W POWIERZCHNIĘ EVENTOWĄ Przeznaczenie mieszane. uniwersalny garaż w Miami Beach na Florydzie, które służy jako miejsce do organizacji wesel, degustacji, zajęć jogi i wielu innych. Projekt Roberta Wennetta i architektów z Tate Modern w Londynie oraz stadionu olimpijskiego w Pekinie 2008, Herzog & de Meuron, Wysokie sufity, brak ścian zewnętrznych, powodują że roztacza się stąd panorama na miasto.
 12. 12. Eklastyczne, ewoluujące otoczenie • Wnętrza pomieszczeń handlowych przekształca się w przestrzeń dostępną w nocy. Między innymi maksymalizuje to zwrot z inwestycji • Farby fosforyzujące są coraz częściej wykorzystywane do oświetlania przestrzeni publicznych w nocy, oraz zachęcają do bezpiecznego korzystania z niej np. do biegania lub jazdy na deskorolce. • Technologia pomaga maksymalnie wykorzystać boiska sportowe, parkingi, wydarzenia kulturalne, nocne aktywności itd.
 13. 13. III. MUTIMODALNE HUBY TRANZYTOWE • Urbaniści i organizatorzy transportu w metropoliach wdrażają MultiUse centra tranzytowe jako sposób na zmniejszenie zatorów i zwiększenia efektywności transportu miejskiego. Huby łączą różnorodne formy transportu publicznego, takich jak pociągi, tramwaje i autobusy z systemami rowerów i samochodów, umożliwiając ludziom dostęp do najlepszej formy transportu. • Zazwyczaj zawierają parkingi dla samochodów osobowych, dodatkowe usługi turystyczne, takie jak usługi, handel detaliczny i toalety.
 14. 14. HUB KOMUNIKACYJNY W PEKINIE Chiny Pekin multimodalne rozwiązanie transportowe. Tranzyt mieszkańców i turystów na niespotykaną dotąd skalę miejską. Projekt wielokrotnie już nagradzany, wykonany przez Skidmore, Owings & Merrill używa węzłów komunikacyjnych łączących pociągi, metro, samochody elektryczne, rowery i pieszych, łącząc życie miasta z pobliskimi portami morskimi, lotniczymi i obszarem metropolitalnym.
 15. 15. PRZYSTANEK AUTOBUSOWY Z WYPOŻYCZALNIĄ ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH Przystanek w Paryżu – ruchliwe centrum przesiadkowe, przystanek autobusowy ze stacją wypożyczalnią rowerów elektrycznych. Dodatkowo wypożyczanie książek, darmowe WiFi i ładowania telefonów, kiosk z przekąskami i kawą. Projekt jest całkowicie modułowy i jego wielkość może być dostosowane do specyficznych miejsc.
 16. 16. KOLEJKA GONDOLOWA – WIRE Austin - kolejka napowietrzna łączy istotne miejsca przesiadkowe.
 17. 17. TENDENCJE W PROJEKTOWANIU TRANSPORTU MIEJSKIEGO • Rowery miejskie, stacje wypożyczania stają się coraz bardziej strategiczną formą transportu. Kluczowe jest ich rozmieszczenie (nieudane DautscheBAN). Ciekawsze i bardziej malownicze odcinki podróżujący pokonują na rowerach • Mapowanie podróży miejskich powoduje, że system organizacji transportu stawia na różnorodność i dobrą informację bez faworyzowania jakiejkolwiek opcji • Stacje metra i przystanki stają się miejscem zachęcania do podejmowania podróży w sposób alternatywny np. pieszo bądź rowerowo, bądź inną trasą, ciekawszą np.
 18. 18. IV. SIECI SENSORYCZNE W SMARTFONACH • Elektronika osobista wyposażona jest w czujniki zbierania danych. Analizowane, zapewniają wgląd w czasie rzeczywistym, poprawiając „inteligencję miast”. Jeśli to ma skalę masową to staje się stałym źródłem stabilnych danych, pomagających interweniować i podejmować decyzje. • Systemy mogą działać dwukierunkowo i wysyłać komunikaty, pomiary do mieszkańców.
 19. 19. STREETBUMP Aplikacja, która sensorami w telefonie wyłapuje dziury w drodze i wysyła powiadomienie. Skomplikowany algorytm wyłapuje nawet czy to uderzenie przy przekroczonej prędkości czy przy dozwolonej itd. Projekt powstał z inicjatywy mieszkańców - Nowa Zelandia – Tweetujące dziury
 20. 20. ASTHMAPOLIS Asthmapolis narzędzie online pomaga pacjentom i służbie zdrowia lepiej monitorować chorych na astmę. Za każdym razem, inhalator jest używany, z włączonym bluetooth czujnik rejestruje czas i miejsce. Wszystkie zachowania, miejsca i specyficzne odbiegające od normy zjawiska są monitorowane.
 21. 21. MAPOWANIE Naukowcy z Massachusetts opracowali urządzenie, które nanosi szczegóły na mapę, będąc noszonym jak kamizelka kuloodporna. Mapowanie zjawisk, obiektów, ważnych dla mieszkańców elementów miasta stało się bardzo nośną tendencją • Drzewa w Nowym Yorku
 22. 22. Sensory w Smartphonach • Aplikacje wykorzystywane przez rowerzystów, pieszych, kierowców mogą zbierać dane i udostępniane są urzędnikom, tak by poprawiać bezpieczeństwo, ustalać zapotrzebowanie na infrastrukturę. • Aplikacje mogą zbierać wzorce ruchu tak żeby zidentyfikować obciążone obszary. To samo robi nasz Tristar, tyle że za pomocą urządzeń umieszczanych w miejskiej architekturze. • Osobiste smartfony używane są do zbierania danych na temat hałasu, poziomu i obszaru zanieczyszczeń.
 23. 23. VI. AKTYWIŚCI RAPORTUJĄ Miejscy aktywiści dobrowolnie włączają się w powiadamianie o miejskich problemach, awariach, głosują, dyskutują co stało się niebywale łatwe dzięki smartphonom.
 24. 24. TWITTER SŁUŻY DO WALKI Z PRZESTĘPCZOŚCIĄ Mobilna aplikacja Retio umożliwia obywatelom Meksyku zgłaszać przestępczość, również zorganizowaną i korupcję za pomocą Twittera. Zgłoszenie zawiera krótki tekst i jeśli to możliwe również zdjęcie. Każde wydarzenie jest odnotowywane na mapie, co pozwala uzyskać szczegółowy i ogólny obraz zjawiska. Dostępna w wielu miastach Meksyku.
 25. 25. KIEROWCY RAPORTUJĄ W CZASIE RZECZYWISTYM Waze darmowa aplikacja mobilna niedawno zakupione przez Google. Oferuje w czasie rzeczywistym mapy i informacje o ruchu drogowym pozyskiwane bezpośrednio od kierowców. Aplikacja pozwala użytkownikom na szybkie i łatwe zgłaszanie korków lub wypadków. Community-powered aplikacja może pomóc kierowcy zmienić trasę na podstawie mapy problemów.
 26. 26. CHIŃSKA MAPA PROBLEMÓW PIESZYCH I ROWERZYSTÓW Opracowana przez Centrum Badań Transportu w Pekinie przy wsparciu Banku Światowego strona, umożliwia crowdsourcingowo zgłaszanie problemów oraz pozwala planistom i inżynierom określić jak wyglądają realia pieszego i rowerzysty w Pekinie oraz gdzie ciągi piesze i rowerowe wymagają zmiany. Mieszkańcy mogą wypełniać zgłoszenia przez stronę www, smsy, social media, apkę.
 27. 27. INNE ZJAWISKA • Aplikacje umożliwiają obywatelom zaznaczyć na mapie, gdzie widzą dobre uczynki i przejawy dobroci, wolontariat itd. Użytkownicy twierdzą, że to zmienia kompletnie ich patrzenie na świat. • Platforma crowdsourcingowa może umożliwić obywatelom zgłoszenia i priorytety remontów są określane za pomocą liczby zgłoszeń, skarg • Aplikacje umożliwiają szerokie zastosowanie do wysłania informacji przeznaczonych do małych, lokalnych społeczności. To wyraźna tendencja na świecie.
 28. 28. VII. Alerty w czasie rzeczywistym • Wysyłanie alertów SMS-em, bądź za pomocą aplikacji push do mieszkańców to tendencja światowa. W Gdańsku Alerty również są wysyłane przez SISMS.
 29. 29. APLIKACJA ALARMUJĄCA O ZAGINIONYM DZIECKU Aplikacja Lost Kidz umożliwia rodzicom powiadamianie o zniknięciu dziecka. Rodzice rejestrują dziecko, dokładnie opisując, aplikacja puszcza powiadomienia w promieniu jednej mili i zwiększa wielkość obszaru poszukiwań o 5 mil w określonych odstępach czasu, aż do 25 mil. Użytkownicy aplikacji kontaktują się z rodzicami i jeśli dziecko się znajduje otrzymują powiadomienie.
 30. 30. APLIKACJE KURATORSKIE SPUN - aplikacja mobilna geolokalizacyjna, pozwala obywatelom trzymać rękę na pulsie miasta, zapewniając użytkownikom stale aktualizowane przewodniki miejskie, poufne wskazówki oraz wiadomości lokalne. Zawartość jest generowana z setek źródeł wiadomości i dotyczących życia codziennego, w tym nowych otwarć restauracji, butików i koncerty. Każdy ustawia sobie jakiego typu informacje go interesują a jakie nie.
 31. 31. VIII. WYKORZYSTANIE GPS. APLIKACJE BLISKIEGO SĄSIEDZTWA Technologia GPS i połączenie z bazami stworzonymi przez urząd lub autonomicznie umożliwia usprawnienie do ważnych usług miejskich
 32. 32. WEZWAĆ TAKSÓWKĘ Aplikacja pozwala stuknięciem w ekran zamówić taksówkę i podjeżdża najbliższa możliwa. Zamawiający za pomocą aplikacji widzi też możliwą, najkrótszą, najszybszą trasę i orientacyjny koszt. Serwis jest utrzymywany z niewielkich opłat wnoszonych przez taksówkarzy, którzy chcą być w systemie.
 33. 33. PARKOWANIE ParkMe aplikacja, która w czasie rzeczywistym znajduje dostępne miejsca parkingowe. W bazie mają 25.000 parkingów na całym świecie, w 500 miastach i 19 krajach. Nawet takie czynniki jak zamiatanie ulic, ograniczenia godzin parkowania, ale i ceny parkowania ulicznego, parkingu płatnego. Do tego dodana jest funkcjonalność, która umożliwia firmom pobieranie faktur, lub odnajmowanie swoich powierzchni parkingowych.
 34. 34. ŁADOWANIE Chargepoint – powstała we współpracy z firmą energetyczną Fuji i firmą, która stawia stacje elektryczne. Można znaleźć i zarezerwować miejsce do ładowania samochodu elektrycznego. Podobne aplikacje pozwalają znajdować najbliższe darmowe WiFi, najbliższą łazienkę z prysznicem, czy spinać grupy np. biegaczy, graczy w piłkę nożną, boule itd.
 35. 35. IX. Transparetność i przestrzeń LocalData open source projekt w wersji beta, która pozwala obywatelom zbierać i wykorzystywać dane o najbliższym sąsiedztwie. Pozwala prowadzić kampanie, mapy lokalnych aktywów, pozyskiwać fundusze oraz informować. Za pomocą smartphona dodawane są puste działki, parki, place zabaw, nieczynne firmy, pustostany. Projekt powstaje w partnerstwie Uniwersytetu Stanowego w Wayne z miastem Detroit.
 36. 36. WYDATKI Nasz Cennik Miejski Open Spending – aplikacja, która pozwala pokazać w formie wizualnej na co idą podatki. Pokazuje ile kosztują dane roboty publiczne, jakie są wykonane i w toku, jak idą postępy, kiedy się zakończą itd (wszelkie dane projektu) Projekt powstał dla celów transparentności ale i przeciwdziałaniu korupcji, lepszej efektywności wydatków publicznych. Aplikacja również umożliwia oddawanie głosów, kiedy trzeba wybrać, które projekty w pierwszej kolejności są realizowane.
 37. 37. CROWDSOURCING Nulpunt to mobilna aplikacja, która pozwala użytkownikom na dostęp, zaznaczanie, podkreślanie i podzielenie się każdym dokumentem, który tworzony jest przez holenderski rząd. Użytkownicy rejestrują się na stronie i decydują, jakie tematy ich interesują i otrzymują na maila dokumenty związane z tymi obszarami. Obywatele mogą korzystać z platformy podkreślając konkretne paragrafy i prosić dane podane w dokumentach, i rozpowszechnianie je poprzez aplikacje takie jak Facebook lub Twitter.
 38. 38. OPEN DATA To trend w którym Gdańsk jest jednym z liderów, ale na świecie ma on szeroki zakres, dotyczący biznesu, uczelni, administracji publicznej. Odpowiednie narzędzia pozwalają aktywizować mieszkańców i dyskutować z nimi merytorycznie, również pokazując im złożoność problemu, przewidywane skutki Dane dotyczące transportu publicznego otwierane pozwalają budować niezwykłe usługi dla mieszkańców bez wydawania przez miasto środków. (jakdojade.pl) Ogólne założenie gdańskiego programu to udostępnianie danych surowych. Aplikacje, które finansujemy muszą mieć przemyślane cele i wymagają niedużej ekipy, która je będzie dewelopować. Model freemium może być realizowany np. przez GOT, Fundację Gdańską, GARG itd.
 39. 39. INNE DOSTRZEGALNE TRENDY MIEJSKIE • Inteligentny transport (Tristar) • Sms-owe badania opinii publicznej • Mikromieszkania • Planowanie społecznościowe • Współdzielenie się transportem • Mikropożyczki • Ekonomia społeczna (GOM) • Klastry kreatywne i startery – zarówno dla artystów jak i technologicznych startupów – tu Gdańsk dotrzymuje kroku całkiem sprawnie
 40. 40. E-estonia – usługi które przyciągają nowych rezydentów • Elektroniczne ID ma ponad 90% mieszkańców • Ludność to 1,2 mln • E-podatki, E-szkoła • E-wybory, E-bilety • E-biznes • E-rezydencja 2015 • 70 tys. obcokrajowców założyło sobie e-rezydencję, dzięki czemu mogą posługiwać się elektroniczną tożsamością, która nie jest równoznaczna z obywatelstwem
 41. 41. Korea Południowa • W latach 60-70 XX wieku gospodarka oparta o tanią siłę roboczą i dobrze wykształcone społeczeństwo • Elastyczny interwencjonizm państwowy • Inwestowanie w edukację i rozwój technologiczny • Dziś jeden z liderów gospodarczych na świecie, który nie konkuruje tanią siłą roboczą.
 42. 42. Smart jak Helsinki Smart jak Pekin? • Podejście do technologicznego rozwoju determinuje wydatki i nacisk na określone inwestycje • Nie potrzebujemy już dziś kampanii promocyjnych i klasycznych form promocji • Smart nie oznacza wielkiego centrum dowodzenia z sensorami i kamerami, ale na inteligentne wykorzystywanie istniejących zasobów i rozwój usług • Smart oznacza smart citizens – wykształceni, używający technologii, komunikujących się ze sobą i władzą

×