Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Zakone dhe tradita

 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Zakone dhe tradita

 1. 1. TRADITA DHE ZAKONE NE TREVAT SHQIPTARE
 2. 2. Dasma tradicionale permetare
 3. 3. Dita e enjte,dita me e ngarkuar Dita e enjte eshte dita me ngarkuar ,vjehrres i duhet te dergoje njerez gjithandej per te lajmeruar njerezit te vijne ne dasem vecanerisht tek shtepia e nuses ku do te niset nusja.Kur njerezit jane atje atehere nuses i jepet nje kanister me fustanin e bardhe kepuce ,veshje e aksesore te tjere dhe dhurata te tjera si p.sh embelsira.
 4. 4. Tradita e llokumit,bajames,trend afilit borzilokut dhe barbarosa. Llokumi dhe bajami jane embelsirat karakteristike te kesaj dasme sepse jane mjaft te lehta per tu transportuar per shkak se jane te prodhuara ne Permet .Duhet te kesh trendafil, borlizilok dhe barbarosa.Merren petalet e trendafilit dhe e vendosin
 5. 5. Page 5 DITA E DRITHIT DHE CEZMA «FATSJLLESE» Dita e drithit eshte dita per te pergatitur buken njerezit shkojne tek mullixhiu per te bluar.Me pas bluhet dhe shkojne ne shtepi.Ne oren 12:00 te nates zhvendosemi nga shtepia ne nje cezme te fshatit te qytetit dhe karkteristike kane qene cezma MAGURA E MADHE DHE JANAKOS.Aty merret uji nag te dyja palet sepse mendohet se eshte uji nje elemnet i
 6. 6. Ky uje do te perdoret per te pergatitur buken per te zene qiqren dhe per te ruajtur dhendrrin.Pergatitja e bukes fillon menjehere pas kthimit nga cezma.I zoti i shtepise i pajis edhe njerezit me ibrike gjyma.Dhenderi afrohet prane burimit dhe pret ujin per te larguar syrin e keq.Si nusja dhe dhendrri duhet qe te lyejne duart me miell dhe nqs dhenderri fshihet atehere shkon nuni ta gjeje dhe ta veshe .
 7. 7. Pergatitjet perpara te dieles Kur zihen qiqrat dhenderri behet gati te dielen ne mengjes per te marre nusen.Ne nje dasem permetare nusja ka edhe paje nje paje shumevjecare: kutia e nuses ne kete mbaheshin te tera mjetet e tualetit duke filluar me pasqyren rripi mesit krehri buzekuqi canta quhej borsete ne te cilen ka varese
 8. 8. Mishii pjekur, qoftet ,kukureci dhe byreku,pula me ara ,kallamt musakt ruhen ca gjera bio.Liko portokalli pjeshke.Rakia dhe vera tradicionale.Qe ne momentin e pare te dasmes fillojne pergatitjet per gliko partellxhani pijet jane te shumellojta perdoret rakia e rrushit ,rakia e manit te zi ,raki dellinje .Dhenderi me nusen i thone babit hap deren .Nuses i sjellin nje kulac qe do ta haje me vjehrren pastaj nusja lyen gishtat me mjalte dhe lyen deren.
 9. 9. Ushqimet tradicionale
 10. 10. Page 11 PUNOI : ANA MARIA

×