1. УРОК 71 5 клас
Тема. Звичайні дроби і ділення натуральних чисел.
Мета: показати зв'язок між дією ділення і звичайними дробами; виробити навички
записування частки у вигляді дробу натурального числа та дробу з довільним
наперед вказаним знаменником. Розвивати обчислювальні навички. Виховувати
культуру мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, комп’ютер, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Організація уваги учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка асистентами вчителя.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Не кажи чому учився, а чого пізнав» (Народна мудрість)
IV. Формування теми і мети уроку.
V. Актуалізація опорних знань
Метод «Мозковий штурм»
1. Пиріг розрізали на 8 рівних шматків.
1) Яку частину пирога становить 1 шматок?
2) Яку частину пирога становлять 3 шматки?
3) Яку частину пирога становлять усі шматки?
[1)
8
1
; 2)
8
3
; 3)
8
8
.]
Отже, якщо ціле розділити на b рівних частин і взяти а таких частин, отримаємо дріб
b
а
VI. Засвоєння нових знань
Перегляд презентації вчителя.
Розв'язування задач.
1. Розділити порівну 6 плиток шоколаду між трьома дітьми.
Розв'язання. Зрозуміло, що 6 ділиться на 3 наділо, тому 6 : 3 = 2 (шматки) кожному.
2. Розділити порівну 3 плитки шоколаду між трьома дітьми.
Розв'язання. Зрозуміло, що 3 ділиться наділо на 3, тому 3 : 3 = 1 (шматок)
кожному.
3. Розділити порівну 2 плитки шоколаду між трьома дітьми
Розв'язання. Оскільки 2 не ділиться наділо на 3, поділимо
кожну плитку шоколаду на 3 рівних частини і дамо
кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.
Кожна частина — це
3
1
плитки, а 2 таких частини — це
3
2
плитки. Отже, розділивши 2 плитки на 3, отримали
3
2
.
2. 4. Розділити порівну 5 плиток шоколаду між трьома
дітьми
Розв'язання. Оскільки 5 не ділиться на 3, кожну
плитку шоколаду
поділимо на 3 рівних частини і дамо кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.
Кожна частина — це
3
1
, а 5 таких частин — це
3
5
. Отже, розділивши 5 плиток на 3,
отримали
3
5
. Таким чином, можна сказати, що: 2 : 3 =
3
2
; 5 : 3 =
3
5
.
І взагалі, а : b =
b
а
, де а і b — будь-які натуральні числа, якщо і не дорівнює 0, тобто
риску дробу можна замінити на знак ділення.
Завдання 1 (на закріплення). Записати у вигляді дробу частку:
1) 2 : 5; 2) 1 : 10; 3) 15 : 8; 4) 7 : 1; 5) 7 : 7; 6) 12 : 4; 7) 15 : 5.
Розглянувши з учнями приклади 4) 5) 6) 7), звернути увагу учнів, що в кожному з них
ділення виконується наділо, тобто дріб дорівнює натуральному числу:
4) 7 : 1 =
1
7
= 7; 5) 7 : 7 =
7
7
= 1; 6) 12 : 4 =
3
12
= 3; 7) 15 : 5 =
5
15
= 3.
Тобто, «прочитавши» ці рівності справа наліво, маємо, що натуральне число можна
записати дробом, причому — не одним.
7 =
1
7
; 1 =
7
7
; 3 =
4
12
=
5
15
і т. д.
Завдання 2. Заповнити пусті місця в таблиці.
Частка Дріб Ділене Дільник Чисельник Знаменник
5 : 8
9
7
3 14
6
11
Після закріплення зв'язку між діленням і звичайними дробами, учні за підручником
знайомляться із застосуванням цього правила для розв'язання рівнянь (ст. 202-203).
3. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VII. Закріплення знань. Формування вмінь
Розв'язування вправ
Завдання 1. Виконайте ділення з остачею:
1) 2738 на 125; 2) 3049 на 134.
Завдання 2. На скільки однакових частин треба розрізати пиріг, щоб ти міг роздати його
порівну своїм друзям, якщо тобі заздалегідь невідомо, скільки їх буде — троє чи четверо?
Завдання 3. Сад площею 420 м2
засаджено яблунями, сливами і вишнями, причому
яблунями засаджено
7
3
площі саду, а сливами —
14
5
площі.
Яка площа саду засаджена вишнями?
Завдання 4. Розв'яжіть рівняння: 7х = 13; 5х + х = 5.
VІІІ. Підсумок уроку
Виконайте ділення:
1) 14 : 2; 2) 14 : 14; 3) 14 : 3; 4) 14 : 15; 5) 14 : а, а ≠ 0, дорівнює 0;
6) а : 14; 7) m : n, n не дорівнює 0.
Отже, тепер ми знаємо, що можна поділити будь-яке натуральне число на інше (окрім
0), причому в окремих випадках отримаємо натуральне число, а в інших — маємо дріб.
ІХ. Домашнє завдання
Ст. 202-203, №№ 920; 921; 922 ; 923.
Х. Рефлексія
З яким настроєм ви виходите з уроку?
«Смайлики» на обличчях