SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  11
Mövzu: “Kvadrat tənliyə
gətirilən tənliklərə” aid çalışma
həlli
Məqsəd: şagirdlərdə yeni
dəyişən daxil etməklə bir sıra
tənlikləri kvadrat tənliyə
gətirməklə həll etmək bacarığı
aşılamaq və mənimsətmək
Dərsin tipi: mövzunun
möhkəmləndirilməsi
Üsul: ənənəvi
Təchizat: təbaşir, yazı taxtası,
dərslik
Dərsin gedişi
Dərsə davamiyyəti və ev
tapşırığını yoxlayıram.
Məqsədimizin nədən ibarət
olduğunu izah etdikdən
sonra, sual-cavab
aparmaqla keçmişmövzunu
soruşuram.
Sual: Birdəyişənli tənlik nəyə
deyilir?
Sual: Tənliyin kökü nəyə deyilir
və tənliyi həll etmək nə
deməkdir?
Sual: Eynigüclü tənliklər nəyə
deyilir?
Sual: Tam tənlik nəyə deyilir?
Sual: Yeni dəyişən daxil
etməklə bir sıra tənlikləri
kvadrat tənliyə gətirmək üçün
bəzi üsullar mövcuddur.
Bunlardan birincisi hansıdır və
birkvadrat tənlik nəyə deyilir?
Qeyd edək ki, yeni dəyişən
daxl etməklə kvadrat tənliyə
gətirilən tənliklərin tipləri
çoxdur. Bunlardan daha bir
neçəsi ilə tanış olaq.
Sual:
a(mx2+nx+p)2+b/mx2+nx+p)+c=
o
Şəklində olan tənlikləri kvadrat
tənliyə necə gətirmək olar?
Sual: Bəs (x+a) (x+a) (x+c)
(x+d)=m şəklində verilmiş
tənlikləri kvadrat tənliyə necə
gətirmək mümkündür?
Sual: Kvadrat tənliyə gətirilən
tənliklərdən hansı üsulu keçmişik
və qayıtma tənliyi nəyə deyilir?
Sual: Simmetrik tənliklər
nəyə deyilir?
Sual: Çəp simmetrik tənlik
nəyə deyilir?
Beləliklə, ümumi sual-
cavab aparıb mövzunu
möhkəmləndirdikdən
sonra həll etdiriəm.
çalışma N: 234
•x5+x4-3x3-3x2+2x+2=0
x4(x+1)-3x2(x+1)+2(x+1)=0
(x+1) (x4-3x2+2)=0=>





023
01
24
xx
x
x+1=0 x4-3x2+2=0
x=-1 x2=t əvəz etsək t2-3t+2=0
(x)
D=1>0
t1=2, t2=1
1) x2=2 2) x2=1
x1,2=±2 x3,4=±1
Beləliklə, çalışma həllindən sonra sual-
cavabda və çalışma həllində fəal iştirak edən
bir neçə şagirdin biliyini qiymətləndirib dərsi
yekunlaşdırıram.
Qeyd edək ki, yeni dəyişən daxil etməklə
kvadrat tənliyə gətirilən tənliklərin tipləri
çoxdur. Bunlardan bir neçəsi ilə tanış olduq.
Onların həll üsullarını öyrənib çalışma həllinə
tətbiq etdik. Mənə elə gəlir ki, məqsədimizə
müəyyən dərəcədə nail olduq. Ev tapşırığı
verdikdən sonra şagirdlərlə xudahafizləşib sinfi
tərk edirəm.

Contenu connexe

Tendances

Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrBudaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrNermin27
 
Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5sqldelphi
 
VIII Sinif. Bərabərsizlik
VIII  Sinif. Bərabərsizlik VIII  Sinif. Bərabərsizlik
VIII Sinif. Bərabərsizlik Arzu Melikova
 
Machine Learning Flash Cards by Chris Albon
Machine Learning Flash Cards by Chris AlbonMachine Learning Flash Cards by Chris Albon
Machine Learning Flash Cards by Chris Albonanilkumar09
 
Vurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləriVurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişlərimimio_azerbaijan
 
Uzunluq ölçü vahidləri
Uzunluq ölçü vahidləriUzunluq ölçü vahidləri
Uzunluq ölçü vahidlərimimio_azerbaijan
 
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər 6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər Arzu Melikova
 
VII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılması
VII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılmasıVII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılması
VII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılmasıArzu Melikova
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili xylmhrrmv
 
5-ci sinif. Natural ədədlər
 5-ci sinif. Natural ədədlər 5-ci sinif. Natural ədədlər
5-ci sinif. Natural ədədlərArzu Melikova
 
Çoxhedlinin vuruqlara ayrılması
Çoxhedlinin vuruqlara ayrılmasıÇoxhedlinin vuruqlara ayrılması
Çoxhedlinin vuruqlara ayrılmasıArzu Melikova
 

Tendances (20)

Fonetika. Samitlər
Fonetika. SamitlərFonetika. Samitlər
Fonetika. Samitlər
 
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrBudaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
 
Mötərizəli ifadələr
Mötərizəli ifadələrMötərizəli ifadələr
Mötərizəli ifadələr
 
Faiz anlayışı
Faiz anlayışı Faiz anlayışı
Faiz anlayışı
 
Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5Riyaziyyat dərsi 5
Riyaziyyat dərsi 5
 
Natural ədədlər
Natural ədədlərNatural ədədlər
Natural ədədlər
 
VIII Sinif. Bərabərsizlik
VIII  Sinif. Bərabərsizlik VIII  Sinif. Bərabərsizlik
VIII Sinif. Bərabərsizlik
 
Machine Learning Flash Cards by Chris Albon
Machine Learning Flash Cards by Chris AlbonMachine Learning Flash Cards by Chris Albon
Machine Learning Flash Cards by Chris Albon
 
Vurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləriVurma və bölmə vərdişləri
Vurma və bölmə vərdişləri
 
Uzunluq ölçü vahidləri
Uzunluq ölçü vahidləriUzunluq ölçü vahidləri
Uzunluq ölçü vahidləri
 
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər 6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
 
VI Sinif. Tenasub
VI Sinif. TenasubVI Sinif. Tenasub
VI Sinif. Tenasub
 
1_Introduction
1_Introduction1_Introduction
1_Introduction
 
Antonimlər
AntonimlərAntonimlər
Antonimlər
 
VII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılması
VII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılmasıVII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılması
VII sinif .Çoxhədlilərin toplanması ve çıxılması
 
مذكرة إملاء
مذكرة إملاءمذكرة إملاء
مذكرة إملاء
 
Atalar sözləri
Atalar sözləri Atalar sözləri
Atalar sözləri
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
 
5-ci sinif. Natural ədədlər
 5-ci sinif. Natural ədədlər 5-ci sinif. Natural ədədlər
5-ci sinif. Natural ədədlər
 
Çoxhedlinin vuruqlara ayrılması
Çoxhedlinin vuruqlara ayrılmasıÇoxhedlinin vuruqlara ayrılması
Çoxhedlinin vuruqlara ayrılması
 

Plus de Arzu Melikova

Müxtəlif İnternet Resurslar Təqdimatı
Müxtəlif İnternet Resurslar TəqdimatıMüxtəlif İnternet Resurslar Təqdimatı
Müxtəlif İnternet Resurslar TəqdimatıArzu Melikova
 
7,11 və13 ədədlərinin qəribəlikləri nədir?
7,11 və13  ədədlərinin qəribəlikləri nədir?7,11 və13  ədədlərinin qəribəlikləri nədir?
7,11 və13 ədədlərinin qəribəlikləri nədir?Arzu Melikova
 
10-cu sinif. y=sin x və y= cos x funksiyaları
 10-cu sinif. y=sin x  və  y= cos x  funksiyaları 10-cu sinif. y=sin x  və  y= cos x  funksiyaları
10-cu sinif. y=sin x və y= cos x funksiyalarıArzu Melikova
 
Ri̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızda
Ri̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızdaRi̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızda
Ri̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızdaArzu Melikova
 
Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.
Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.
Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.Arzu Melikova
 
Üçbucaqların qurulması
Üçbucaqların qurulmasıÜçbucaqların qurulması
Üçbucaqların qurulmasıArzu Melikova
 
Vektorlar arasındakı bucaq
Vektorlar  arasındakı  bucaqVektorlar  arasındakı  bucaq
Vektorlar arasındakı bucaqArzu Melikova
 
VII sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti
 VII  sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti VII  sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti
VII sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyətiArzu Melikova
 
VII sinif. Xətti funksiya
VII  sinif. Xətti funksiya VII  sinif. Xətti funksiya
VII sinif. Xətti funksiya Arzu Melikova
 
Həqiqi ədədər üzərində əməllər
Həqiqi ədədər üzərində əməllərHəqiqi ədədər üzərində əməllər
Həqiqi ədədər üzərində əməllərArzu Melikova
 
XI sinif. Funksiyanın ekstremumları
 XI sinif. Funksiyanın ekstremumları XI sinif. Funksiyanın ekstremumları
XI sinif. Funksiyanın ekstremumlarıArzu Melikova
 
XI sinif.Funksiyanın ən böyük və ən kiçik qiymeti
 XI sinif.Funksiyanın ən böyük  və ən kiçik qiymeti XI sinif.Funksiyanın ən böyük  və ən kiçik qiymeti
XI sinif.Funksiyanın ən böyük və ən kiçik qiymetiArzu Melikova
 
Funksiyanın böhran noqtəsi
Funksiyanın böhran noqtəsiFunksiyanın böhran noqtəsi
Funksiyanın böhran noqtəsiArzu Melikova
 
Əyləncəli Riyaziyyat
Əyləncəli  RiyaziyyatƏyləncəli  Riyaziyyat
Əyləncəli RiyaziyyatArzu Melikova
 
Düzgün çoxbucaqlıların qurulması
Düzgün çoxbucaqlıların qurulmasıDüzgün çoxbucaqlıların qurulması
Düzgün çoxbucaqlıların qurulmasıArzu Melikova
 
Düzgün çoxüzlülər və onların simmetriya xassələri
Düzgün çoxüzlülər və onların  simmetriya xassələriDüzgün çoxüzlülər və onların  simmetriya xassələri
Düzgün çoxüzlülər və onların simmetriya xassələriArzu Melikova
 
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kubArzu Melikova
 
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriDüzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriArzu Melikova
 

Plus de Arzu Melikova (20)

Müxtəlif İnternet Resurslar Təqdimatı
Müxtəlif İnternet Resurslar TəqdimatıMüxtəlif İnternet Resurslar Təqdimatı
Müxtəlif İnternet Resurslar Təqdimatı
 
7,11 və13 ədədlərinin qəribəlikləri nədir?
7,11 və13  ədədlərinin qəribəlikləri nədir?7,11 və13  ədədlərinin qəribəlikləri nədir?
7,11 və13 ədədlərinin qəribəlikləri nədir?
 
10-cu sinif. y=sin x və y= cos x funksiyaları
 10-cu sinif. y=sin x  və  y= cos x  funksiyaları 10-cu sinif. y=sin x  və  y= cos x  funksiyaları
10-cu sinif. y=sin x və y= cos x funksiyaları
 
Ri̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızda
Ri̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızdaRi̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızda
Ri̇yazi̇yyat gündəli̇k həyatımızda
 
Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.
Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.
Üçbucağın, Kvadratın və Düzbucaqlının perimetri.
 
Üçbucaqlar
ÜçbucaqlarÜçbucaqlar
Üçbucaqlar
 
Üçbucaqların qurulması
Üçbucaqların qurulmasıÜçbucaqların qurulması
Üçbucaqların qurulması
 
Vektorlar arasındakı bucaq
Vektorlar  arasındakı  bucaqVektorlar  arasındakı  bucaq
Vektorlar arasındakı bucaq
 
Viyet Teoremi
Viyet TeoremiViyet Teoremi
Viyet Teoremi
 
VII sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti
 VII  sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti VII  sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti
VII sinif.Xətti funksiyaların qrafiklərinin qarşılıqlı vəziyyəti
 
VII sinif. Xətti funksiya
VII  sinif. Xətti funksiya VII  sinif. Xətti funksiya
VII sinif. Xətti funksiya
 
Həqiqi ədədər üzərində əməllər
Həqiqi ədədər üzərində əməllərHəqiqi ədədər üzərində əməllər
Həqiqi ədədər üzərində əməllər
 
XI sinif. Funksiyanın ekstremumları
 XI sinif. Funksiyanın ekstremumları XI sinif. Funksiyanın ekstremumları
XI sinif. Funksiyanın ekstremumları
 
XI sinif.Funksiyanın ən böyük və ən kiçik qiymeti
 XI sinif.Funksiyanın ən böyük  və ən kiçik qiymeti XI sinif.Funksiyanın ən böyük  və ən kiçik qiymeti
XI sinif.Funksiyanın ən böyük və ən kiçik qiymeti
 
Funksiyanın böhran noqtəsi
Funksiyanın böhran noqtəsiFunksiyanın böhran noqtəsi
Funksiyanın böhran noqtəsi
 
Əyləncəli Riyaziyyat
Əyləncəli  RiyaziyyatƏyləncəli  Riyaziyyat
Əyləncəli Riyaziyyat
 
Düzgün çoxbucaqlıların qurulması
Düzgün çoxbucaqlıların qurulmasıDüzgün çoxbucaqlıların qurulması
Düzgün çoxbucaqlıların qurulması
 
Düzgün çoxüzlülər və onların simmetriya xassələri
Düzgün çoxüzlülər və onların  simmetriya xassələriDüzgün çoxüzlülər və onların  simmetriya xassələri
Düzgün çoxüzlülər və onların simmetriya xassələri
 
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
 
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriDüzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
 

Kvadrat tənliye gətirilən tənliklər

  • 1. Mövzu: “Kvadrat tənliyə gətirilən tənliklərə” aid çalışma həlli Məqsəd: şagirdlərdə yeni dəyişən daxil etməklə bir sıra tənlikləri kvadrat tənliyə gətirməklə həll etmək bacarığı aşılamaq və mənimsətmək Dərsin tipi: mövzunun möhkəmləndirilməsi Üsul: ənənəvi Təchizat: təbaşir, yazı taxtası, dərslik
  • 2. Dərsin gedişi Dərsə davamiyyəti və ev tapşırığını yoxlayıram. Məqsədimizin nədən ibarət olduğunu izah etdikdən sonra, sual-cavab aparmaqla keçmişmövzunu soruşuram.
  • 3. Sual: Birdəyişənli tənlik nəyə deyilir? Sual: Tənliyin kökü nəyə deyilir və tənliyi həll etmək nə deməkdir? Sual: Eynigüclü tənliklər nəyə deyilir? Sual: Tam tənlik nəyə deyilir?
  • 4. Sual: Yeni dəyişən daxil etməklə bir sıra tənlikləri kvadrat tənliyə gətirmək üçün bəzi üsullar mövcuddur. Bunlardan birincisi hansıdır və birkvadrat tənlik nəyə deyilir? Qeyd edək ki, yeni dəyişən daxl etməklə kvadrat tənliyə gətirilən tənliklərin tipləri çoxdur. Bunlardan daha bir neçəsi ilə tanış olaq.
  • 5. Sual: a(mx2+nx+p)2+b/mx2+nx+p)+c= o Şəklində olan tənlikləri kvadrat tənliyə necə gətirmək olar? Sual: Bəs (x+a) (x+a) (x+c) (x+d)=m şəklində verilmiş tənlikləri kvadrat tənliyə necə gətirmək mümkündür? Sual: Kvadrat tənliyə gətirilən tənliklərdən hansı üsulu keçmişik və qayıtma tənliyi nəyə deyilir?
  • 6. Sual: Simmetrik tənliklər nəyə deyilir? Sual: Çəp simmetrik tənlik nəyə deyilir? Beləliklə, ümumi sual- cavab aparıb mövzunu möhkəmləndirdikdən sonra həll etdiriəm.
  • 7.
  • 8.
  • 9. çalışma N: 234 •x5+x4-3x3-3x2+2x+2=0 x4(x+1)-3x2(x+1)+2(x+1)=0 (x+1) (x4-3x2+2)=0=>      023 01 24 xx x x+1=0 x4-3x2+2=0 x=-1 x2=t əvəz etsək t2-3t+2=0 (x) D=1>0 t1=2, t2=1 1) x2=2 2) x2=1 x1,2=±2 x3,4=±1
  • 10.
  • 11. Beləliklə, çalışma həllindən sonra sual- cavabda və çalışma həllində fəal iştirak edən bir neçə şagirdin biliyini qiymətləndirib dərsi yekunlaşdırıram. Qeyd edək ki, yeni dəyişən daxil etməklə kvadrat tənliyə gətirilən tənliklərin tipləri çoxdur. Bunlardan bir neçəsi ilə tanış olduq. Onların həll üsullarını öyrənib çalışma həllinə tətbiq etdik. Mənə elə gəlir ki, məqsədimizə müəyyən dərəcədə nail olduq. Ev tapşırığı verdikdən sonra şagirdlərlə xudahafizləşib sinfi tərk edirəm.