SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  5
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ
PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI
PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ
DATA: 13.11.2014
CLASA: A 8-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română
TEMA LECȚIEI: Derivarea. Compunerea. Schimbarea valorii gramaticale (conversiunea).
TIPUL LECȚIEI: Lecție de consolidare a cunoștințelor
TIMP: 50 minute.
Competențe generale:
1.3 Integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
2.2 valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Obiective operaționale:
a). Cognitive:
O1: Să recunoască categoriile morfologice indicate;
O2: Să utilizeze o anumită categorie morfologică într-un context dat;
O3: Să identifice termenii obţinuţi prin derivare;
O4: Să indice modalităţile de realizare a compunerii.
b). Afective:
O5: Să conştientizeze utilizarea corectă şi adecvată a diferitelor categorii morfologice;
O6: Să utilizeze conştient acelaşi cuvânt cu valori morfologice diferite;
O7: Să valorifice noţiunile de limbă acumulate;
O8: Să manifeste interes și plăcere în participarea la lecție.
Strategia didactică:
a). Metode și procedee: exercițiul, problematizarea, explicația, conversația euristică;
b). Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, marker, caiet, manual;
c). Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupe, individuală.
d) Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală.
Bibliografie:
1. SÂMIHĂIAN, Florentina, IONIȚĂ, Florin, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC,
București, Editura Art, 2011.
2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie și morfosintaxă a limbii române, Iași, Editura Polirom, 2011.
SCENARIU DIDACTIC
Secvența lecției Timp Obiective
op.
Conținutul științific
al lecției
Strategia didactică
Evaluare O
B
S
Metode Mijloace Forme
de org.
Momentul
introductiv
3
min.
Salutul. Notarea absenților în catalog.
Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea
climatului afectiv necesar desfășurării orei.
Elevii își deschid cărțile și caietele de limba
și literatura română.
Conversația Frontal
Captarea
atenției și
reactualizarea
noțiunilor
ancoră
15
min.
Se adresează întrebări legate de lecțiile
anterioare, mijloacele de îmbogățire a
vocabularului (derivarea și compunerea).
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de
pregătit. Se corectează eventualele greșeli și
se oferă explicații suplimentare. Profesorul
face observații și aprecieri, după caz,
antrenând întreaga clasă la discuții.
Consolidarea
cunoștințelor și
formarea
priceperilor și
deprinderilor
28
min.
O1
Profesorul împarte câte o fișă de lucru
fiecărui elev, urmând ca aceștia să răspundă
cerințelor. (anexa1)
.
Profesorul începe cu reamintirea noțiunilor-
cheie precum: derivare (cu prefixe, cu sufixe
Explicația Fișă de
lucru
Individual
O2
O3
O6
O4
O5
O7
O8
și derivare parasintetică), compunerea
(prin alăturare, prin alipire și prin
abreviere), schimbarea valorii gramaticale
(conversiune).
Elevii răspund fiecare, pe rând, la posibilele
întrebări ale profesorului.
Mai apoi, profesorul le cere elevilor să
rezolve, pe rând, exercițiile referitoare la
noțiunile recapitulate. (anexa 1)
Elevii continuă prin a găsi serii derivative
pentru cuvintele de bază date.
Spre sfârșit, se vor rezolva exercițiile
considerate ca având o mai mare
complexitate. Mai exact, se va recurge la
rezolvarea cerințelor care vizează procedeul
numit schimbarea valorii gramaticale.
Elevii termină de rezolvat exercițiile
propuse de către profesor și pun eventualele
întrebări cu privire la ceea ce s-a lucrat.
Profesorul le explică nelămuririle într-un
mod cât mai concis.
Conversația
Exercițiul
Tablă Frontal Formativă
Aprecieri
verbale
Elevii vor primi o fișă de sinteză care
cuprinde noțiunile discutate. Scopul acesteia
este o mai bună și mai clară schematizare a
mijloacelor interne. (anexa 2)
Asigurarea
retenției și a
transferului
2
min.
Elevii vor primi ca sarcină de lucru pentru
acasă, să rezolve din manual - exercițiile 1 și
2 de la pagina 31, precum și exercițiile din
auxiliarul didactic, referitoare la noțiunile
studiate.
Explicația Caiete Individual
Aprecieri
2
min.
Se formulează aprecieri globale și
individuale privind modul în care elevii au
îndeplinit sarcinile propuse de către profesor
și aportul elevilor la lecție.
Explicația Frontal Aprecieri
verbale

Contenu connexe

Tendances

Lectie ael comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierduta
Lectie ael   comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierdutaLectie ael   comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierduta
Lectie ael comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierdutastana gianina
 
Verbul Clasificarea Verbelor
Verbul Clasificarea VerbelorVerbul Clasificarea Verbelor
Verbul Clasificarea Verbelorioanaturau
 
70527673 comentarii-romana-bac (2)
70527673 comentarii-romana-bac (2)70527673 comentarii-romana-bac (2)
70527673 comentarii-romana-bac (2)Paul Racovcen
 
Ion Druță viața și activitatea
Ion Druță viața și activitateaIon Druță viața și activitatea
Ion Druță viața și activitateabiografiielectronice
 
Caracterizarea de personaj - TIPOLOGII
Caracterizarea de personaj - TIPOLOGIICaracterizarea de personaj - TIPOLOGII
Caracterizarea de personaj - TIPOLOGIIDaniela Munca-Aftenev
 
Revista Limba noastra1.pptx
Revista Limba noastra1.pptxRevista Limba noastra1.pptx
Revista Limba noastra1.pptxMariaChircu1
 
Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1
Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1
Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1escape719
 
Gramatica limbii-romane-teste-grila
Gramatica limbii-romane-teste-grilaGramatica limbii-romane-teste-grila
Gramatica limbii-romane-teste-grilaVatamanu Vasilica
 
Emil verza disgrafia si terapia ei
Emil verza   disgrafia si terapia eiEmil verza   disgrafia si terapia ei
Emil verza disgrafia si terapia eiSimona Sandu
 
Cercul Trigonometric
Cercul TrigonometricCercul Trigonometric
Cercul TrigonometricSergiu Trifu
 
Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10
Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10 Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10
Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10 Carolina Cheptenari
 
Revista Limba noastra.pptx
Revista Limba noastra.pptxRevista Limba noastra.pptx
Revista Limba noastra.pptxMariaChircu1
 
Fisa psihopedagogica
Fisa psihopedagogicaFisa psihopedagogica
Fisa psihopedagogicateo1971
 
serbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaserbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaRoxana Ares
 

Tendances (20)

Lectie ael comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierduta
Lectie ael   comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierdutaLectie ael   comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierduta
Lectie ael comicul de limbaj la caragiale, o scrisoare pierduta
 
Verbul Clasificarea Verbelor
Verbul Clasificarea VerbelorVerbul Clasificarea Verbelor
Verbul Clasificarea Verbelor
 
Bunele maniere
Bunele maniereBunele maniere
Bunele maniere
 
70527673 comentarii-romana-bac (2)
70527673 comentarii-romana-bac (2)70527673 comentarii-romana-bac (2)
70527673 comentarii-romana-bac (2)
 
Ion Druță viața și activitatea
Ion Druță viața și activitateaIon Druță viața și activitatea
Ion Druță viața și activitatea
 
Caracterizarea de personaj - TIPOLOGII
Caracterizarea de personaj - TIPOLOGIICaracterizarea de personaj - TIPOLOGII
Caracterizarea de personaj - TIPOLOGII
 
deseuri
deseurideseuri
deseuri
 
Revista Limba noastra1.pptx
Revista Limba noastra1.pptxRevista Limba noastra1.pptx
Revista Limba noastra1.pptx
 
Limba maternă matineu
Limba maternă  matineuLimba maternă  matineu
Limba maternă matineu
 
Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1
Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1
Tema viziune-despre-lume-ion-barbu1
 
Gramatica limbii-romane-teste-grila
Gramatica limbii-romane-teste-grilaGramatica limbii-romane-teste-grila
Gramatica limbii-romane-teste-grila
 
Caracterizare
CaracterizareCaracterizare
Caracterizare
 
Emil verza disgrafia si terapia ei
Emil verza   disgrafia si terapia eiEmil verza   disgrafia si terapia ei
Emil verza disgrafia si terapia ei
 
INFLUENŢA LECTURII ASUPRA CREATIVITĂŢII UMANE. Irina Bitcenco
INFLUENŢA  LECTURII ASUPRA CREATIVITĂŢII UMANE. Irina BitcencoINFLUENŢA  LECTURII ASUPRA CREATIVITĂŢII UMANE. Irina Bitcenco
INFLUENŢA LECTURII ASUPRA CREATIVITĂŢII UMANE. Irina Bitcenco
 
didactica magna - Comenius.pdf
didactica magna - Comenius.pdfdidactica magna - Comenius.pdf
didactica magna - Comenius.pdf
 
Cercul Trigonometric
Cercul TrigonometricCercul Trigonometric
Cercul Trigonometric
 
Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10
Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10 Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10
Limba și literatura engleză (limba I)- Manual pentru cl 10
 
Revista Limba noastra.pptx
Revista Limba noastra.pptxRevista Limba noastra.pptx
Revista Limba noastra.pptx
 
Fisa psihopedagogica
Fisa psihopedagogicaFisa psihopedagogica
Fisa psihopedagogica
 
serbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaserbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoarea
 

En vedette

Fișă de lucru - Cls. a VIII-a
Fișă de lucru - Cls. a VIII-aFișă de lucru - Cls. a VIII-a
Fișă de lucru - Cls. a VIII-aCalin Popet
 
Proiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 aProiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 aIsabela Ivan
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaAurelia Sibiceanu
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic cpetrea
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectieeconsiliere
 
176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4
176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4
176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4lcosteiu2005
 

En vedette (9)

Fișă de lucru - Cls. a VIII-a
Fișă de lucru - Cls. a VIII-aFișă de lucru - Cls. a VIII-a
Fișă de lucru - Cls. a VIII-a
 
Fișă SVG
Fișă SVG Fișă SVG
Fișă SVG
 
Proiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 aProiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 a
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb engleza
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic
 
Proiect lectie
Proiect lectieProiect lectie
Proiect lectie
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectie
 
176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4
176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4
176847742 culegere-limba-romana-pentru-clasele-1-4
 

Similaire à Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a Calin Popet
 
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docxPROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docxOrtenzia Gotcu
 
Plan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizarePlan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizareAndreea Ilie
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxssuser5e1fc6
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxssuser5e1fc6
 
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docxPROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docxOrtenzia Gotcu
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaadelina245
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxArianaGrecu
 
1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf
1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf
1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdfRamonaDragnea1
 
Romanian Lesson 01 02
Romanian Lesson 01 02Romanian Lesson 01 02
Romanian Lesson 01 02guest5c039104
 
Proiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-aProiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-aIsabela Ivan
 
Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019
Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019
Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019Daniela Munca-Aftenev
 
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docxPROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docxAnaM205875
 
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_optiIi  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_optiLucia Botici
 
0lucraredelicenta
0lucraredelicenta0lucraredelicenta
0lucraredelicentaanamaria89
 

Similaire à Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare) (20)

Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
 
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docxPROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECŢIE_finala_Jurnalul.docx
 
Plan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizarePlan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizare
 
Proiectul didactic
Proiectul didactic Proiectul didactic
Proiectul didactic
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docxPROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
 
Teză de licenţă
Teză de licenţăTeză de licenţă
Teză de licenţă
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
 
1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf
1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf
1. limba_si_literatura_romana_national_curriculum.pdf
 
clr_21_octombrie.docx
clr_21_octombrie.docxclr_21_octombrie.docx
clr_21_octombrie.docx
 
Romanian Lesson 01 02
Romanian Lesson 01 02Romanian Lesson 01 02
Romanian Lesson 01 02
 
Proiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-aProiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-a
 
Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019
Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019
Elemente de noutate Curriculum 2019. Formare formatori Curriculum 2019
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
 
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docxPROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
 
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_optiIi  florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
Ii florentina_samihaian_didactica_limbii_si_literaturii_romane_2_opti
 
0lucraredelicenta
0lucraredelicenta0lucraredelicenta
0lucraredelicenta
 
Proiect didactic xi b (1)
Proiect didactic xi b (1)Proiect didactic xi b (1)
Proiect didactic xi b (1)
 

Plus de Calin Popet

Modurile şi timpurile verbului
Modurile şi timpurile verbului Modurile şi timpurile verbului
Modurile şi timpurile verbului Calin Popet
 
Test de evaluare - II
Test de evaluare - IITest de evaluare - II
Test de evaluare - IICalin Popet
 
Test de evaluare - I
Test de evaluare - ITest de evaluare - I
Test de evaluare - ICalin Popet
 
Anexa II - Fișă sinteză
Anexa II - Fișă sinteză Anexa II - Fișă sinteză
Anexa II - Fișă sinteză Calin Popet
 
Schema - verb (moduri și timpuri verbale)
Schema  - verb (moduri și timpuri verbale)Schema  - verb (moduri și timpuri verbale)
Schema - verb (moduri și timpuri verbale)Calin Popet
 
Anexa II (a VI-a)
Anexa II (a VI-a)Anexa II (a VI-a)
Anexa II (a VI-a)Calin Popet
 

Plus de Calin Popet (6)

Modurile şi timpurile verbului
Modurile şi timpurile verbului Modurile şi timpurile verbului
Modurile şi timpurile verbului
 
Test de evaluare - II
Test de evaluare - IITest de evaluare - II
Test de evaluare - II
 
Test de evaluare - I
Test de evaluare - ITest de evaluare - I
Test de evaluare - I
 
Anexa II - Fișă sinteză
Anexa II - Fișă sinteză Anexa II - Fișă sinteză
Anexa II - Fișă sinteză
 
Schema - verb (moduri și timpuri verbale)
Schema  - verb (moduri și timpuri verbale)Schema  - verb (moduri și timpuri verbale)
Schema - verb (moduri și timpuri verbale)
 
Anexa II (a VI-a)
Anexa II (a VI-a)Anexa II (a VI-a)
Anexa II (a VI-a)
 

Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

  • 1. PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ DATA: 13.11.2014 CLASA: A 8-a A ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română TEMA LECȚIEI: Derivarea. Compunerea. Schimbarea valorii gramaticale (conversiunea). TIPUL LECȚIEI: Lecție de consolidare a cunoștințelor TIMP: 50 minute. Competențe generale: 1.3 Integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 2.2 valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
  • 2. Obiective operaționale: a). Cognitive: O1: Să recunoască categoriile morfologice indicate; O2: Să utilizeze o anumită categorie morfologică într-un context dat; O3: Să identifice termenii obţinuţi prin derivare; O4: Să indice modalităţile de realizare a compunerii. b). Afective: O5: Să conştientizeze utilizarea corectă şi adecvată a diferitelor categorii morfologice; O6: Să utilizeze conştient acelaşi cuvânt cu valori morfologice diferite; O7: Să valorifice noţiunile de limbă acumulate; O8: Să manifeste interes și plăcere în participarea la lecție. Strategia didactică: a). Metode și procedee: exercițiul, problematizarea, explicația, conversația euristică; b). Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, marker, caiet, manual; c). Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupe, individuală. d) Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală. Bibliografie: 1. SÂMIHĂIAN, Florentina, IONIȚĂ, Florin, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011. 2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie și morfosintaxă a limbii române, Iași, Editura Polirom, 2011.
  • 3. SCENARIU DIDACTIC Secvența lecției Timp Obiective op. Conținutul științific al lecției Strategia didactică Evaluare O B S Metode Mijloace Forme de org. Momentul introductiv 3 min. Salutul. Notarea absenților în catalog. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Elevii își deschid cărțile și caietele de limba și literatura română. Conversația Frontal Captarea atenției și reactualizarea noțiunilor ancoră 15 min. Se adresează întrebări legate de lecțiile anterioare, mijloacele de îmbogățire a vocabularului (derivarea și compunerea). Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit. Se corectează eventualele greșeli și se oferă explicații suplimentare. Profesorul face observații și aprecieri, după caz, antrenând întreaga clasă la discuții. Consolidarea cunoștințelor și formarea priceperilor și deprinderilor 28 min. O1 Profesorul împarte câte o fișă de lucru fiecărui elev, urmând ca aceștia să răspundă cerințelor. (anexa1) . Profesorul începe cu reamintirea noțiunilor- cheie precum: derivare (cu prefixe, cu sufixe Explicația Fișă de lucru Individual
  • 4. O2 O3 O6 O4 O5 O7 O8 și derivare parasintetică), compunerea (prin alăturare, prin alipire și prin abreviere), schimbarea valorii gramaticale (conversiune). Elevii răspund fiecare, pe rând, la posibilele întrebări ale profesorului. Mai apoi, profesorul le cere elevilor să rezolve, pe rând, exercițiile referitoare la noțiunile recapitulate. (anexa 1) Elevii continuă prin a găsi serii derivative pentru cuvintele de bază date. Spre sfârșit, se vor rezolva exercițiile considerate ca având o mai mare complexitate. Mai exact, se va recurge la rezolvarea cerințelor care vizează procedeul numit schimbarea valorii gramaticale. Elevii termină de rezolvat exercițiile propuse de către profesor și pun eventualele întrebări cu privire la ceea ce s-a lucrat. Profesorul le explică nelămuririle într-un mod cât mai concis. Conversația Exercițiul Tablă Frontal Formativă Aprecieri verbale
  • 5. Elevii vor primi o fișă de sinteză care cuprinde noțiunile discutate. Scopul acesteia este o mai bună și mai clară schematizare a mijloacelor interne. (anexa 2) Asigurarea retenției și a transferului 2 min. Elevii vor primi ca sarcină de lucru pentru acasă, să rezolve din manual - exercițiile 1 și 2 de la pagina 31, precum și exercițiile din auxiliarul didactic, referitoare la noțiunile studiate. Explicația Caiete Individual Aprecieri 2 min. Se formulează aprecieri globale și individuale privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse de către profesor și aportul elevilor la lecție. Explicația Frontal Aprecieri verbale