1. Rancangan Pengajaran Harian 1
Tarikh : 15 April 2012
Masa : 5:05 – 6:05 petang
Tahun : 1b
Bilangan Murid : 34 orang
Mata Pelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi
Tajuk : Haiwan di sekeliling kita
Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual
Kaedah : Simulasi
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat :
1. Menyatakan haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing, ikan,
burung, ular, katak, lipas, siput dan rama-rama.
2. Menuliskan 6 daripada 8 nama haiwan.
Pengabungjalinan Kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian 3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat
tubuh haiwan. di sekeliling seperti kucing, ikan,
burung, ular, katak, lipas, siput dan
rama-rama.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat gambar-gambar haiwan dalam televisyen.
Kemahiran Saintifik : Memerhatikan,Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah,Menghubungkaitkan
Kemahiran Nilai Tambah : Teknologi maklumat dan komunikasi, Kreativiti dan inovasi
Nilai-nilai murni : Bekerjasama, Berani mencuba
Alat Bantu Mengajar (ABM) : maker pen, kertas mahjong, power point, kad nama
haiwan, gambar, sampul surat, lembaran kerja
2. Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
/Masa
Set Guru 1. Guru 1. Murid meneka ABM : power point
Induksi mengemukakan mengemukakan dua jawapan. KB :
5 minit soalan teka-teki soalan teka-teki. i) gajah Menghubungkaitkan
yang berkaitan ii) kambing KS : Berkomunikasi
dengan haiwan. 2. Guru 2. Muird mendengar. KNT: TMK
memperkenalkan
tajuk pengajaran
hari ini: Haiwan di
sekeliling kita
Langkah 1 Murid 1. Guru memilih 8 1. Murid melakonkan ABM : nama haiwan
15 minit melakonkan orang murid haiwan yang KB :
haiwan. melakonkan haiwan ditunjuk oleh guru.. Menghubungkaitkan
yang ditunjukkan KS : Memerhatikan
olehnya. Nilai-nilai murni :
2. Guru minta murid 2. Murid meneka Berani mencuba
yang lain meneka jawapan. KNT : Kreativiti dan
jawapan. Contohnya, kucing, inovasi, TMK
ikan, burung, ular,
katak, lipas, siput
dan rama-rama.
3. Guru memaparkan 3. Muird membaca
slide power point nama haiwan.
minta murid
membaca nama
haiwan.
Langkah 2 Murid duduk 1. Guru 1. Murid duduk ABM : gambar, kad
15 minit dalam kumpulan membahagikan mengikut kumpulan nama haiwan,
dan murid kepada 8 masing-masing. sampul surat
memadankan kumpulan. KB : Menyelesaikan
gambar dengan 2. Guru memberi 2. Murid mendapat masalah
namanya. setiap kumpulan sampul surat. KS : Memerhatikan
satu sampul surat. Nilai-nilai murni :
3. Guru minta murid 3. Murid keluarkan Bekerjasama
keluarkan bahan bahan yang terdapat
yang terdapat dalam sampul surat
dalam sampul surat itu.
tersebut.
4. Guru minta murid 4. Murid padankan
3. padankan gambar dan susunkan
dengan nama gambar dengan
haiwan. nama haiwan di atas
5. Guru memeriksa meja.
jawapan muird.
Langkah 3 Guru 1. Guru minta murid 1. Murid duduk dalam ABM : maker pen,
15 minit menayangkan duduk dalam kumpulan masing- kertas mahjong,
gambar haiwan kumpulan masing- masing. power point
dengan masing. KB : Menyelesaikan
menggunakan 2. Guru memberikan 2. Murid mendapatkan masalah
power point. . murid sekeping kertas mahjong dan KS : Memerhatikan
kertas mahjong dan marker pen. Nilai-nilai murni :
sebatang marker Bekerjasama
pen. KNT : TMK
3. Guru 3. Murid
menunjukkkan memerhatikan
gambar haiwan gambar haiwan.
dengan
menggunakan
power point.
4. Guru minta murid 4. Murid menulis
menulis nama jawapan di atas
haiwan di atas kertas mahjong.
kertas mahjong
berdasarkan
gambar yang
ditunjukkan.
5. Guru menamparkan 5. Murid membantu
kertas mahjong guru menamparkan
murid di atas papan kertas mahjong.
hitam dan
memeriksa jawapan.
Langkah 4 Guru 1. Guru mengedarkan 1. Murid mendapatkan ABM : lembaran
7 minit mengedarkan lembaran kerja lembaran kerja. kerja
lembaran kerja. kepada murid. KB : Menyelesaikan
2. Guru minta murid 2. Murid membuat masalah
membuat lembaran lembaran kerja. KS : Berkomunikasi
kerja tersebut.
3. Guru bincangkan
jawapan. 3. Murid membaca
jawapan.
4. Penutup Rumusan 1. Guru minta murid 1. Murid menyatakan KS : Berkomunikasi
3 minit menyatakan haiwan haiwan yang telah
yang telah dipelajari seperti:
dipelajari. kucing, ikan,
burung, ular, katak,
lipas, siput dan
rama-rama.