PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
Rph 2
1. Rancangan Pengajaran Harian 2
Tarikh :
22 April 2012
Masa 5:05 – 6:05 petang
:
Tahun :
1b
Bilangan Murid :
34 orang
Mata Pelajaran :
Dunia Sains Dan Teknologi
Tajuk :
Bahagian tubuh haiwan
Pendekatan :
Pembelajaran Konstruktivisme
Kaedah :
Penggunaan Teknologi
Objektif :
Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahagian tubuh haiwan seperti mata mulut,
telinga, paruh sayap, kaki, ekor, sirip, sisik, bulu, tandu,
seseungut dan cangkerang.
2. Menulis nama bahagian tubuh haiwan.
Pengabungjalinan Kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian 3.1.2 Mengenal pasti bahagian-bahagian
tubuh haiwan. tubuh haiwan iaitu mata, mulut,
telinga, paruh, sayap, kaki, ekor,
sirip, sisik, bulu, tandu, sesungut dan
cangkerang.
Pengetahuan Sedia Ada : 1.Murid telah mengenali pelbagai jenis haiwan.
2.Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan di persekitaran
mereka.
Kemahiran Saintifik : Memerhatikan,Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah,Mencirikan,Perbincangan
Kemahiran Nilai Tambah : Teknologi maklumat dan komunikasi (TMK), Kreativiti dan
inovasi
Nilai-nilai murni : Bekerjasama, baik hati dan penyayang
Alat Bantu Mengajar (ABM) : maker pen, kertas mahjong, power point , gambar sampul
surat, lembaran kerja
2. Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
/Masa
Set Induksi Meneka telinga 1. Guru menayang 1. Murid memerhatikan ABM : power
5 minit haiwan gambar pelbagai jenis gambar. point
telinga haiwan . KS :
2. Guru menyoalkan 2. Murid meneka Memerhatikan
soalan: Apakah apakah haiwan KNT: TMK
haiwan telinga yang tersebut.
didapati dalam i) Arnab
gambar. ii) Lembu
iii) Anjing
iv) Harimau
3. Guru 3. Murid mendengar.
memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini:
Bahagian tubuh
haiwan
Langkah 1 Mengenali ciri dan 1. Guru menayang 1. Murid memerhatikan ABM : power
15 minit sifat haiwan. pelbagai jenis gambar gambar haiwan. point
haiwan seperti ikan, KB :
lembu dan burung. Mencirikan
2. Guru menanya soalan. 2. Murid menyatakan KS:
Apakah nama nama haiwan yang Memerhatikan
haiwan ini? telah dilihat daripada KNT: TMK
Nyatakan ciri-ciri slide show.
bahagian tubuh Contohnya, ikan,
haiwan. lembu dan burung.
3. Guru memperkenalkan 3. Murid menyebut ciri-
bahagian tubuh ciri bahagian tubuh
haiwan . haiwan.
1. Guru minta murid 1. Murid mengenali
membaca nama bahagian tubuh
bahagian tubuh haiwan.
haiwan.
2. Murid membaca
nama bahagian
tubuh haiwan.
3. Langkah 2 Murid duduk 1. Guru membahagikan 1. Murid duduk ABM : gambar
15 minit dalam kumpulan murid kepada 6 mengikut kumpulan haiwan, sampul
dan melukiskan kumpulan. masing-masing. surat
bahagian tubuh 2. Guru memberi setiap 2. Murid mendapat KB :
badan haiwan kumpulan satu sampul sampul surat. Perbincangan
daripada gambar surat. KS :
yang tidak 3. Guru minta murid 3. Murid keluarkan Memerhatikan,
lengkap. keluarkan bahan yang bahan yang terdapat berkomunikasi
terdapat dalam sampul dalam sampul surat Nilai-nilai
surat tersebut. itu. murni :
4. Guru minta murid 4. Murid melukiskan Bekerjasama,
melukiskan bahagian bahagian tubuh badan baik hati dan
tubuh badan haiwan haiwan daripada penyayang.
daripada gambar yang gambar yang tidak
tidak lengkap. lengkap.
5. Guru memeriksa
jawapan murid.
1. Guru berbuat 1. Murid menyatakan
perbincangan dengan kepentingan haiwan
murid tentang mempuyai bahagian-
kepentingan haiwan bahagian tubuh yang
mempuyai bahagian- lengkap. Misalnya
bahagian tubuh yang burung menggunakan
lengkap. sayap untuk terbang
jika kekurangan
sayap ia tidak boleh
terbang.
Langkah 3 Aktiviti permainan 1. Guru minta murid 1. Murid duduk dalam ABM : Puzzle
15 minit puzzle. duduk dalam kumpulan masing- KB :
kumpulan masing- masing. Menyelesaikan
masing. masalah
2. Guru memberikan 2. Murid mendapatkan KS :
murid gambar puzzle. puzzle. Memerhatikan
3. Guru minta murid 3. Murid menyusun Nilai-nilai
menyusun gambar gambar semula murni :
semula supaya menjadi supaya menjadi Bekerjasama
gambar yang betul. gambar yang betul. KNT :
Kreativiti
Langkah 4 Guru 1. Guru mengedarkan 1. Murid mendapatkan ABM :
7 minit mengedarkan lembaran kerja kepada lembaran kerja. lembaran kerja
lembaran kerja. murid. KB :
2. Guru minta murid 2. Murid membuat Menyelesaikan
membuat lembaran lembaran kerja. masalah
kerja tersebut. KS :
3. Guru bincangkan 3. Murid membaca Berkomunikasi
jawapan. jawapan.
4. Penutup Rumusan 1. Guru minta murid 1. Murid menyatakan KS :
3 minit menyatakan bahagian bahagian tubuh Berkomunikasi
tubuh haiwan yang haiwan yang telah
telah dipelajari. dipelajari.