Ushqimet

Lenda:Etika e te ushqyerit
Klasa:XIIA
Punoi:Daniela Muhaj
Qumështi me
çokollatë u shpik nga
Daniel Peter, i cili e
shiste shpikjen e tij
afër shtëpisë së Herri
Nestle.
Tre të katërtat e peshkut që kapet
perdoret si ushqim, ndërsa pjesa e
mbetur përdoret për të bërë, sapun,
margarinë, ngjitëse dhe pleh.
Sipas botanikës, banania është një barishte dhe
domatja një frut.
a. Banania është produkti i dytë më i
popullarizuar pas domates. Në vendet
perëndimore, këto dy produkte mund të
arrijnë në 3% të shpenzimeve totale vjetore të
një familjeje
b. Ka më shumë se 10 mijë lloje domatesh.
Amerikanët hanë dy herë mish
më shumë se evropianët. Rreth
50 kg për person në vit.
Mjalti mund të rezistojë i pa
prishur për 3 mijë vjet. Sigurisht
kur është origjinal
Etiketat e frutave dhe zarzavateve janë
gjithashtu të ngrënshme. Ato njihen si të
tilla edhe prej Agjencisë Amerikane te
Ushqimit FDA
Vezët që
prodhohen në
SHBA janë ilegale
në Angli, dhe
anasjelltas, vezët
që prodhohen në
Angli janë ilegale
në SHBA. Kjo vjen
vetëm për pasoje
të mënyrës se
larjes se tyre
Përpara shpikjes
se frigoriferit,
për të ruajtur
qumështin e
freskët,
njerëzit fusnin
në të bretkosa
të gjalla
9.Akullorja ka
prejardhjen nga Kina.
10.Lëngu i boronicës
përmirëson memorien.
11.Të 13 mineralet e
nevojshëm për jetën e
njeriut mund të gjenden
në pijet alkoolike.
12.Ushqimit i duhen 7
minuta që nga goja të
arrij në lukth.
13.Në Japoni, shalqini mund të arrij çmimin deri në 70 euro.
14.Në Kinën e vjetër njerëzit vetvriteshin duke gëlltitur gjysëm
kilogrami krip.
15.Në një filxhan me kafe ka mbi 1000 kimikate. 26 prej tyre janë
testuar tek minjët dhe kanë shkaktuar tek ata kancerin.
18.Pas paraqitjes së
marinarit Popaj në Amerikë,
shitja e spinaqit u rrit për
33%.
19.Bananet përmbajn një
kimikate që i bënë njerëzit
të lumtur.
20.Për zogjët, avokadoja
është helmuese.
21.Molla bënë pjesë në
familjen e trëndafilave.
Ushqimet
Të bësh muskuj barku
dhe të formosh trupin,
fillon shumë më herët sesa
palestra. Formimi i
muskujve kërkon një
formulë që bazohet tek të
pirët e shumë lëngjeve dhe
të ngrënit e ushqimeve me
sasinë e duhur
Plani i të ushyerit
1. Frutat dhe perimet jane baza e dietave të shëndetshme. Ato
përmbajnë fibra, vitamina, minerale dhe lëngje. Perimet përmbajnë
dhe sasi të vogla proteine.
2. Bulmeti me sasi të vogla yndyre na jep proteina cilësore,
karbohidrate dhe vitamina të domosdoshme si vitamina D, potas
dhe kalcium. Dietologët e sportit Christine Rosenbloom dhe
Nacy Clark, këshillojnë qumësht me çokollatë si pije pas stërvitjes
për tu rigjeneruar. Nëse nuk e tresni dot qumështin, provoni kos të
freskët (mundësisht të bërë vetë).
3. Mishi jo i dhjamosur është një burim i shkëlqyer proteinash,
hekuri (për transportin e oksigjenit në muskuj) dhe
aminoacidesh, për të cilat Rosenbloom thotë se ndihmojnë
shtimin e masës muskulare.
4. Pula me mish të kuq, krahasuar me atë të bardhë, ka 25%
më shumë hekur dhe tre herë më shumë zink për një sistem të
shëndetshëm imunitar.
5. “Vezët përmbajnë aminoacidet kryesore”, thotë Rosenbloom.
Një në ditë është e mjaftueshme sipas Guidës Dietore të 2010-
tës, por mos e hidhni të verdhën.
6. Arrat (jo të kriposura dhe të pjekura ose jo) janë
burim i mirë proteinash. Ato gjithashtu përmbajnë
vitamina, fibra, antioksidantë dhe yndyra të shëndetshme.
7. Fasulet (bishtajat) dhe të gjithë drithërat janë
karbohidrate cilësore dhe përmbajnë edhe sasi të vogla
proteinash, për energji dhe rigjenerim muskujsh, si
dhe fibra, vitamina dhe antioksidantë.
Ushqimet
Bukuria kalon edhe nga pjata. Një dietë e ekuilibruar ju lejon të merrni të gjitha
ushqimet e nevojshme për një lëkurë të bukur, për thonj rezistentë dhe flokë të
fortë. Megjithatë, disa ushqime përmbajnë një sasi të madhe të mbrojtësve aktivë.
Tani ju takon juve që të përdorni menynë tuaj të bukurisë.
1-E verdha e vezës për thonj të bukur dhe të fortë
E pasur me vitaminë B8, e verdha e vezës siguron elementet e nevojshme
për prodhimin e thonjve rezistentë.
2- Embrion gruri kundër plakjes
Pasuria e antioksidantëve që e karakterizon atë dhe në veçanti vitamina
E, mbron qelizat duke u bërë një aleat i mirë antiplakje. Ndërkaq,
embrionet e grurit përmbajnë vitaminën B, e domosdoshme për zhvillimin
e flokëve.
3-Domatet për t’u mbrojtur nga dielli
Domatet na mbrojnë nga rrezet ultravjollcë. Lycopene, molekula që i
jep ngjyrën karakteristike të kuqe domateve, është një antioksidant
mjaft i njohur për aftësinë e tij për të neutralizuar radikalet e lira të
prodhuara nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit. Për këtë fakt, domatet
janë ushqimi kyç kundër rrudhave të vogla dhe njollave kafe të
lëkurës.
4-Peshku për flokë të shëndetshëm dhe të bukur
Proteinat e pasura me aminoacide squfuri, të tilla si mishi, peshku etj.,
përbëjnë ushqimin kryesor për flokët. Nga ana tjetër, është e
rëndësishme të hash në mënyrë të ekuilibruar për të çuar deri në
rrënjët e flokëve të gjitha elementet e nevojshme për prodhimin e
flokëve, në mënyrë që të ruajnë butësinë dhe vitalitetin.
5-Avokado kundër lëkurës së thatë
Avokado u jep një ndihmë lëkurave të thata. Ky frutë është i pasur
veçanërisht me acide yndyrore monoinsature, që favorizojnë hidratimin e
lëkurës. Ai përmban edhe vitaminën E, një antioksidant i fuqishëm, i cili
është në gjendje që të mbrojë lëkurën nga radikalet e lira, të pranishme
në sasi të mëdha në lëkurat e thata apo të dehidratuara.
6-Boronica, një ilaç i mirë antimoshë
Këto kokrra riparojnë dëmet e përditshme të pësuara në lëkurë. Një
përqendrim i madh antioksidantësh të pranishëm në boronicë, japin një
funksion të vërtetë trajtimi antimoshë.
7-Portokalli për një energji të plotë
Vitamina C, që portokalli e përmban në sasi të madhe, është një
molekulë esenciale për prodhimin e kolagjenit, faktor tonik dhe rezistent i
lëkurës. Përveç kësaj, kolagjeni është një nga molekulat më të mira, e
cila është në gjendje t’i japë shkëlqim koloritit tuaj natyral. Rezultati: do
të jeni rrezatues.
8-Kanella: aleat për një trup të hollë
Është ushqimi i bukurisë i përdorur nga më të rinjtë. Shpesh, në fakt,
dietat e pasura me sheqer dhe yndyrë nxisin plakjen e parakohshme
të lëkurës. Ndërsa kanella rrit shijen natyrale duke zëvendësuar
lehtësisht sheqerin. Në këtë mënyrë ajo zvogëlon mallin për
ushqime me sheqer. Përveçse përmirëson gjendjen e lëkurës, ky
mashtrim i vogël është një aleat i mirë për një trup të hollë.
9-Çokollata: karta fituese e bukurisë suaj
Çokollata është një nga antidepresivët më të mirë natyralë. Në çdo
rast, duke zgjedhur atë me më pak sheqer dhe yndyrë, është kaq
bukur kur ajo të jep këtë kënaqësi.
1 sur 22

Recommandé

Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 par
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Merkur Sinani
1.8K vues33 diapositives
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit par
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te UshqyeritPiramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te UshqyeritEdward Newgate
4.3K vues41 diapositives
Pese vaktet e te ngrenit par
Pese vaktet e te ngrenitPese vaktet e te ngrenit
Pese vaktet e te ngrenitValbona Imeraj
6.3K vues14 diapositives
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. par
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
126.8K vues33 diapositives
Ushqyerja e shëndetshme par
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
51.1K vues10 diapositives
Piramida Ushqimore par
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida UshqimoreMarinela Abedini
30.9K vues49 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Projekt biologji par
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjiKristjana Llolli
7.7K vues24 diapositives
Te ushqehemi dhe jo te hame! par
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Egla Mërzheku
5.1K vues20 diapositives
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
59.1K vues29 diapositives
Food par
FoodFood
FoodEnxhi_01
1.3K vues9 diapositives
Piramida Ushqimore par
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida UshqimoreKejti Cela
9.1K vues15 diapositives
Te ushqyerit par
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyeritXhesika Merko
4.4K vues11 diapositives

Tendances(19)

Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti59.1K vues
Piramida Ushqimore par Kejti Cela
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Kejti Cela9.1K vues
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe par Klarisa Klara
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheNje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Klarisa Klara5.5K vues
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) par Xhoana Pepa
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa1.9K vues
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem par ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K vues
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi par Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.4K vues
Si te ushqehemi shendetshem par Ke Keiss
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
Ke Keiss17.8K vues
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet par Korba Ferizaj
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.5K vues
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme par Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.7K vues
Vitaminat par sara7991
Vitaminat Vitaminat
Vitaminat
sara79913.2K vues
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli par irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K vues
Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme. par Eva Ciciku
Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme.Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme.
Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme.
Eva Ciciku30.6K vues

Similaire à Ushqimet

RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME par
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME gregorjupa
18.2K vues9 diapositives
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf par
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfGreta Mertiri
1.3K vues9 diapositives
Ushqyerja par
Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja ornela rama
13K vues30 diapositives
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet par
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetBurim Derveni
52K vues14 diapositives
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone par
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneRoli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneMatilda Gremi
6.8K vues16 diapositives
projekt kimi par
projekt kimiprojekt kimi
projekt kimixhesiona pera
8.6K vues8 diapositives

Similaire à Ushqimet(14)

RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME par gregorjupa
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
gregorjupa18.2K vues
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf par Greta Mertiri
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
Greta Mertiri1.3K vues
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet par Burim Derveni
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Burim Derveni52K vues
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone par Matilda Gremi
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneRoli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Matilda Gremi6.8K vues
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet par Marjan DODAJ
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
Marjan DODAJ9.4K vues
Kequshqyerja dhe semundjet par Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.2K vues
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina par #MesueseAurela Elezaj
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteinaProteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN... par Denisa Caushi
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
INXHINIERIA GJENETIKE- AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E ORGANIZMAVE OMGJ (ORGAN...
Denisa Caushi1.8K vues

Plus de Daniela Muhaj

Sida Shqiperi par
Sida ShqiperiSida Shqiperi
Sida ShqiperiDaniela Muhaj
325 vues23 diapositives
Rilindja,histori..daniela par
Rilindja,histori..danielaRilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..danielaDaniela Muhaj
261 vues15 diapositives
Publiciteti par
PublicitetiPubliciteti
PublicitetiDaniela Muhaj
109 vues12 diapositives
Ftesa,letersi..daniela par
Ftesa,letersi..danielaFtesa,letersi..daniela
Ftesa,letersi..danielaDaniela Muhaj
108 vues2 diapositives
Fjalimi..letersi par
Fjalimi..letersiFjalimi..letersi
Fjalimi..letersiDaniela Muhaj
99 vues5 diapositives
Bardha e temalit par
Bardha e temalitBardha e temalit
Bardha e temalitDaniela Muhaj
12.3K vues19 diapositives

Plus de Daniela Muhaj(17)

Gjenerali i ushtrise se vdekur par Daniela Muhaj
Gjenerali i ushtrise se vdekurGjenerali i ushtrise se vdekur
Gjenerali i ushtrise se vdekur
Daniela Muhaj4.6K vues
Zbulimet e medha gjeografike..histori par Daniela Muhaj
Zbulimet e medha gjeografike..historiZbulimet e medha gjeografike..histori
Zbulimet e medha gjeografike..histori
Daniela Muhaj5.1K vues
Projekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhaj par Daniela Muhaj
Projekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhajProjekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhaj
Projekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhaj
Daniela Muhaj1.2K vues
Projekti edukim per karriere.daniela xia par Daniela Muhaj
Projekti edukim per karriere.daniela xiaProjekti edukim per karriere.daniela xia
Projekti edukim per karriere.daniela xia
Daniela Muhaj129 vues
Kimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fp par Daniela Muhaj
Kimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fpKimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fp
Kimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fp
Daniela Muhaj8K vues
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA par Daniela Muhaj
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIAHipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Daniela Muhaj165 vues

Ushqimet

 • 1. Lenda:Etika e te ushqyerit Klasa:XIIA Punoi:Daniela Muhaj
 • 2. Qumështi me çokollatë u shpik nga Daniel Peter, i cili e shiste shpikjen e tij afër shtëpisë së Herri Nestle.
 • 3. Tre të katërtat e peshkut që kapet perdoret si ushqim, ndërsa pjesa e mbetur përdoret për të bërë, sapun, margarinë, ngjitëse dhe pleh.
 • 4. Sipas botanikës, banania është një barishte dhe domatja një frut. a. Banania është produkti i dytë më i popullarizuar pas domates. Në vendet perëndimore, këto dy produkte mund të arrijnë në 3% të shpenzimeve totale vjetore të një familjeje b. Ka më shumë se 10 mijë lloje domatesh.
 • 5. Amerikanët hanë dy herë mish më shumë se evropianët. Rreth 50 kg për person në vit.
 • 6. Mjalti mund të rezistojë i pa prishur për 3 mijë vjet. Sigurisht kur është origjinal
 • 7. Etiketat e frutave dhe zarzavateve janë gjithashtu të ngrënshme. Ato njihen si të tilla edhe prej Agjencisë Amerikane te Ushqimit FDA
 • 8. Vezët që prodhohen në SHBA janë ilegale në Angli, dhe anasjelltas, vezët që prodhohen në Angli janë ilegale në SHBA. Kjo vjen vetëm për pasoje të mënyrës se larjes se tyre
 • 9. Përpara shpikjes se frigoriferit, për të ruajtur qumështin e freskët, njerëzit fusnin në të bretkosa të gjalla
 • 10. 9.Akullorja ka prejardhjen nga Kina. 10.Lëngu i boronicës përmirëson memorien. 11.Të 13 mineralet e nevojshëm për jetën e njeriut mund të gjenden në pijet alkoolike. 12.Ushqimit i duhen 7 minuta që nga goja të arrij në lukth.
 • 11. 13.Në Japoni, shalqini mund të arrij çmimin deri në 70 euro. 14.Në Kinën e vjetër njerëzit vetvriteshin duke gëlltitur gjysëm kilogrami krip. 15.Në një filxhan me kafe ka mbi 1000 kimikate. 26 prej tyre janë testuar tek minjët dhe kanë shkaktuar tek ata kancerin.
 • 12. 18.Pas paraqitjes së marinarit Popaj në Amerikë, shitja e spinaqit u rrit për 33%. 19.Bananet përmbajn një kimikate që i bënë njerëzit të lumtur. 20.Për zogjët, avokadoja është helmuese. 21.Molla bënë pjesë në familjen e trëndafilave.
 • 14. Të bësh muskuj barku dhe të formosh trupin, fillon shumë më herët sesa palestra. Formimi i muskujve kërkon një formulë që bazohet tek të pirët e shumë lëngjeve dhe të ngrënit e ushqimeve me sasinë e duhur
 • 15. Plani i të ushyerit 1. Frutat dhe perimet jane baza e dietave të shëndetshme. Ato përmbajnë fibra, vitamina, minerale dhe lëngje. Perimet përmbajnë dhe sasi të vogla proteine. 2. Bulmeti me sasi të vogla yndyre na jep proteina cilësore, karbohidrate dhe vitamina të domosdoshme si vitamina D, potas dhe kalcium. Dietologët e sportit Christine Rosenbloom dhe Nacy Clark, këshillojnë qumësht me çokollatë si pije pas stërvitjes për tu rigjeneruar. Nëse nuk e tresni dot qumështin, provoni kos të freskët (mundësisht të bërë vetë).
 • 16. 3. Mishi jo i dhjamosur është një burim i shkëlqyer proteinash, hekuri (për transportin e oksigjenit në muskuj) dhe aminoacidesh, për të cilat Rosenbloom thotë se ndihmojnë shtimin e masës muskulare. 4. Pula me mish të kuq, krahasuar me atë të bardhë, ka 25% më shumë hekur dhe tre herë më shumë zink për një sistem të shëndetshëm imunitar. 5. “Vezët përmbajnë aminoacidet kryesore”, thotë Rosenbloom. Një në ditë është e mjaftueshme sipas Guidës Dietore të 2010- tës, por mos e hidhni të verdhën.
 • 17. 6. Arrat (jo të kriposura dhe të pjekura ose jo) janë burim i mirë proteinash. Ato gjithashtu përmbajnë vitamina, fibra, antioksidantë dhe yndyra të shëndetshme. 7. Fasulet (bishtajat) dhe të gjithë drithërat janë karbohidrate cilësore dhe përmbajnë edhe sasi të vogla proteinash, për energji dhe rigjenerim muskujsh, si dhe fibra, vitamina dhe antioksidantë.
 • 19. Bukuria kalon edhe nga pjata. Një dietë e ekuilibruar ju lejon të merrni të gjitha ushqimet e nevojshme për një lëkurë të bukur, për thonj rezistentë dhe flokë të fortë. Megjithatë, disa ushqime përmbajnë një sasi të madhe të mbrojtësve aktivë. Tani ju takon juve që të përdorni menynë tuaj të bukurisë. 1-E verdha e vezës për thonj të bukur dhe të fortë E pasur me vitaminë B8, e verdha e vezës siguron elementet e nevojshme për prodhimin e thonjve rezistentë. 2- Embrion gruri kundër plakjes Pasuria e antioksidantëve që e karakterizon atë dhe në veçanti vitamina E, mbron qelizat duke u bërë një aleat i mirë antiplakje. Ndërkaq, embrionet e grurit përmbajnë vitaminën B, e domosdoshme për zhvillimin e flokëve.
 • 20. 3-Domatet për t’u mbrojtur nga dielli Domatet na mbrojnë nga rrezet ultravjollcë. Lycopene, molekula që i jep ngjyrën karakteristike të kuqe domateve, është një antioksidant mjaft i njohur për aftësinë e tij për të neutralizuar radikalet e lira të prodhuara nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit. Për këtë fakt, domatet janë ushqimi kyç kundër rrudhave të vogla dhe njollave kafe të lëkurës. 4-Peshku për flokë të shëndetshëm dhe të bukur Proteinat e pasura me aminoacide squfuri, të tilla si mishi, peshku etj., përbëjnë ushqimin kryesor për flokët. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të hash në mënyrë të ekuilibruar për të çuar deri në rrënjët e flokëve të gjitha elementet e nevojshme për prodhimin e flokëve, në mënyrë që të ruajnë butësinë dhe vitalitetin.
 • 21. 5-Avokado kundër lëkurës së thatë Avokado u jep një ndihmë lëkurave të thata. Ky frutë është i pasur veçanërisht me acide yndyrore monoinsature, që favorizojnë hidratimin e lëkurës. Ai përmban edhe vitaminën E, një antioksidant i fuqishëm, i cili është në gjendje që të mbrojë lëkurën nga radikalet e lira, të pranishme në sasi të mëdha në lëkurat e thata apo të dehidratuara. 6-Boronica, një ilaç i mirë antimoshë Këto kokrra riparojnë dëmet e përditshme të pësuara në lëkurë. Një përqendrim i madh antioksidantësh të pranishëm në boronicë, japin një funksion të vërtetë trajtimi antimoshë. 7-Portokalli për një energji të plotë Vitamina C, që portokalli e përmban në sasi të madhe, është një molekulë esenciale për prodhimin e kolagjenit, faktor tonik dhe rezistent i lëkurës. Përveç kësaj, kolagjeni është një nga molekulat më të mira, e cila është në gjendje t’i japë shkëlqim koloritit tuaj natyral. Rezultati: do të jeni rrezatues.
 • 22. 8-Kanella: aleat për një trup të hollë Është ushqimi i bukurisë i përdorur nga më të rinjtë. Shpesh, në fakt, dietat e pasura me sheqer dhe yndyrë nxisin plakjen e parakohshme të lëkurës. Ndërsa kanella rrit shijen natyrale duke zëvendësuar lehtësisht sheqerin. Në këtë mënyrë ajo zvogëlon mallin për ushqime me sheqer. Përveçse përmirëson gjendjen e lëkurës, ky mashtrim i vogël është një aleat i mirë për një trup të hollë. 9-Çokollata: karta fituese e bukurisë suaj Çokollata është një nga antidepresivët më të mirë natyralë. Në çdo rast, duke zgjedhur atë me më pak sheqer dhe yndyrë, është kaq bukur kur ajo të jep këtë kënaqësi.