Rancangan Pengajaran Harian Sains Sukan Tingkatan 4 (Motivasi)
1. UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN DATO’ ZULKIFLI MUHAMMAD,
SLIM RIVER, PERAK.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SAINS SUKAN
TINGKATAN 4
TAJUK:
PSIKOLOGI SUKAN: MOTIVASI
NAMA NO. MATRIK
MOHD AMIRUL AMIN BIN ISMAIL D210122061961
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SAINS SUKAN TINGKATAN 4
Tarikh : 7 Apr 2016 Minggu : 10 (14) Tingkatan : 4 Zuhal
Hari : Khamis Bil. Murid : 26 orang
Masa : 12.00 tengahari – 1.10 petang Jantina : Lelaki/Perempuan
Tunjang Pembelajaran : Pengenalan Sains Sukan
Tajuk Pembelajaran : Psikologi Sukan
Fokus Pembelajaran : Motivasi
Pengetahuan Awal Pelajar : Pelajar-pelajar telah mempunyai pengetahuan dalam pembacaan mereka mengenai motivasi
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat:
Kognitif : Menyatakan secara lisan definisi motivasi dan sumber motivasi dengan tepat dan betul
Psikomotor : Melalukan aktivti perbincangan bersama-sama berdasarkan tajuk yang guru berikan dengan betul
: Membentangkan hasil kerja dengan cara kreatif sendiri berkaitan motivasi dengan betul.
Afektif : Pelajar dapat menunjukkan semangat kerjasama yang tinggi semasa melakukan aktiviti perbincangan
dengan baik
: Pelajar dapat menunjukkan penyertaan semasa melakukan aktiviti perbincangan dengan baik.
3. Stail Pengajaran : Stail Mencapah dan Penemuan Terbimbing
KBBK : Mengumpulkan maklumat yang diperoleh daripada hasil bacaan dan pembentangan.
Persediaan Murid : Sihat
: Buku teks sains sukan tingkatan 4, buku catatan dan pen
Persediaan Guru : Nota, Buku teks Sains Sukan tingkatan 4, laptop, kertas mahjung dan alat tulis.
4.
5. FASA AKTIVITI MAKLUMAT P & P ORGANISASI CATATAN
Pengenalan
Set Induksi
(10 minit)
Guru menunjukkan dua
gambar tentang motivasi
kepada pelajar untuk
merangsang minda
pelajar tentang tajuk
yang akan guru ajar pada
hari tersebut.
Pelajar memberi respon
terhadap pertanyaan oleh
guru dengan menyatakan
tajuk yang akan guru
ajarkan pada hari ini.
- Guru menayangkan gambar berkaitan
motivasi
-Guru merangsang minda pelajar
dengan menanyakan kepada pelajar
dan apa yang pelajar akan dapat
simpulkan daripada gambar tersebut
-Guru akan bertanya pengetahuan
sedia ada pelajar tentang motivasi.
petunjuk :
: meja guru
: meja pelajar
Perkembangan
Langkah 1
(20 minit)
Guru memberi
penerangan tentang
motivasi.
Pelajar akan mendengar
penerangan oleh guru
tentang fokus
pembelajaran.
~ Definisi motivasi :
- Proses kebangkitan dalam diri
individu yang membantu
individu ke arah usaha dan
mengekalkan perlakuan yang
diingini.
- Dengan ini seseorang yang
mempuyai motivasi yang tinggi
akan mampu menepuhi cabaran
: meja guru