1. 1
NAUCZYCIEL
IMIĘ I NAZWISKO
Ł
IMIĘ I NAZWISKO
RODZIC/ - E
SZKOŁA/ KLASA DATA
14.12.2016r.
ADRES E-MAIL
TEMAT
LEKCJI
PRZEDMIOT PROGRAMOWY: GODZINA WYCHOWAWCZA LUB LEKCJA LUB
ZAJĘCIA POZAPROGRAMOWE:
JAKI: WPISAĆ WYBÓR: godzina wychowawcza
WYZWANIA/
SZANSE
- indywidualizacja programu nauczania
- włączenie wszystkich uczniów do pracy na lekcji
- poprawa relacji w grupie
CELE
NAUCZANIA
- podkreślenie indywidualnych zdolności i talentów uczniowskich,
- zwrócenie uwagi na zachowanie bohaterów i emocji im towarzyszących
KRYTERIA
SUKCESU
- integracja klas
- zaangażowanie wszystkich uczniów do pracy na lekcji
PLANOWANY WPŁYW LEKCJI :
NA RELACJE
NAUCZYCIELA Z
RODZICAMI
- krótkie przedstawienie swoich umiejętności przez p. Karolak
- włączenie p. Ilony w przebieg procesu lekcyjnego
- przygotowanie pomocy przez p. Ilonę – ilustracje
- nawiązanie dłuższej współpracy z mamą ucznia
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW W
SYTUACJACH
MANIPULACJI
- zwiększenie tolerancji na „inność”
- zwiększenie aktywności na lekcji
- nauka wrażliwości i szacunku względem drugiej osoby
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
- rozumienie pojęć: „inność”, „tolerancja”
- doskonalenie umiejętności wyrażania własnego zdania
NA ATMOSFERĘ
W KLASIE, KTÓRA
WPŁYWA NA WYNIKI
EDUKACYJNE
- szanowanie inności
- niereagowanie na trudną inność ( tiki, wygląd)
- gotowość do współpracy
- słowniczek emocji (wyjaśnienie pojęć: odmieniec, inność, tolerancja)
PLAN LEKCJI (45 minut) LEKCJA OTWARTA Z RODZICEM
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ GDAŃSK X-XII 2016
2. 2
OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG:
CZAS
45`
Cele ogólne:
- poprawa relacji w grupie
- integracja klasy
- podkreślenie indywidualnych zdolności uczniów
- doskonalenie umiejętności wyrażania własnego zdania
- kształcenie umiejętności wypowiadania się zdaniami na określony temat
- zwrócenie uwagi na postawy bohaterów i emocje im towarzyszące
- wskazywanie i nazywanie emocji
Przewidywanie osiągnięcia ucznia:
Uczeń :
- rozumie pojęcie „inny”, „wyjątkowy”
- wypowiada się na określony temat
- wyraża własne zdanie
- szanuje osoby „inne” (wygląd, tiki)
- potrafi powiedzieć miłe słowo o koleżance/koledze
- nazywa i rozróżnia emocje
- charakteryzuje głównych bohaterów
Formy i metody pracy:
- indywidualna, grupowa, praca z tekstem, praca w parach
Przebieg lekcji.
1. Powitanie, przedstawienie gościa, sprawdzenie obecności.
2. Przeczytanie tekstu „Ten odmieniec” z podziałem na role (uczniowie, p. Karolak – narrator).
3. Wyjaśnienie znaczenia słów: odmieniec, inny – burza mózgów.
4. Podanie tematu lekcji: Inny nie znaczy gorszy … Znaczy WYJĄTKOWY!
5. Spacer z przewodnikiem (jeden z uczniów udaje niewidomego, drugi jest jego przewodnikiem).
6. Rozmowa na temat odczuć osoby, która była niewidoma i przewodnika.
7. Krótka dyskusja – Jak się czujesz, gdy ktoś źle o tobie mówi?
8. Praca w grupie („siadamy w kółeczku”) – rozmowa na temat: W czym jesteś wyjątkowy/najlepszy? –
dyskusję rozpoczął rodzic.
Pani Karolak zaprezentowała swoje zdolności plastyczne – szkice – zagadki.
9. Losowanie karteczek z imionami do ćwiczenia: Za co go/ją lubię? (powiedzenie kilku miłych słów o
koleżance/koledze)
10. Rozmowa na temat odczuć, gdy ktoś mówi o nas dobrze.
11. Podsumowanie.
- podziękowanie rodzica za możliwość uczestnictwa w lekcji,
- ocena lekcji przez uczniów (Czy lekcja się podobała?)
- wręczenie drobnych upominków przygotowanych przez rodzica.
Omówienie lekcji z p. Karolak.