1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Pengetahuan Ugama Islam
Nama Guru Pelatih: Rusni Binti Haji Saman
No. Pendaftaran: 06B0221
Hari / Tarikh: Khamis 19hb. Mac 2009 (M) / 22 Rabiulawal 1430 (H)
Tingkatan: 4N
Masa: 10:35- 11:15 Pagi (35 minit)
Period: 6-7
Bilangan Pelajar: 20 orang
Purata umur: 15 tahun
Mata Pelajaran: Zakat
Tajuk Pelajaran: Zakat biji-bijian dan buah-buahan
Tajuk kecil: 1) Jenis biji-bijian yang yang wajib dikeluarkan zakat yang menjadi
makanan asasi bagi sesebuah negari dan tahan disimpan lama.
2) Jenis buah-buahan yang wajib dikeluarkan zakat yang tahan lama
apabila dikeringkan.
3) Jenis tanam-tanaman yang tidak wajib dizakat.
Objektif Am: 1) Melahirkan pelajar-pelajar untuk mengetahui konsep kewajiban
zakat.
2) Pelajar dapat mengetahui jenis biji-bijian dan buah-buahan yang
wajib dikeluarkan zakat.
Objektif Khas: Di akhir unit pelajaran ini, pelajar diharap akan dapat:
1) Menyebutkan biji-bijian yang wajib dikeluarkan zakat yang
menjadi makanan asasi bagi sesebuah negari dan tahan disimpan
lama dengan jelas dan betul.
2) Menyebutkan buah-buahan yang wajib dikeluarkan zakat yang
tahan lama apabila dikeringkan dengan jelas dan betul.
3) Boleh membezakan di antara biji-bijian dan buah-buahan yang
wajib dizakat dengan yang tidak wajib dizakat.
Pengetahuan sedia Pelajar mengetahui Rukun Islam yang keempat ialah mengeluarkan
ada: zakat.
Penerapan nilai- Setiap manusia hendaklah sentiasa taat perintah Allah dan berbuat baik
nilai MIB: sesama manusia dan dapat memupuk nilai-nilai murni.
Alat bantu 1) Power point
mengajar: 2) Manila kad
3) Biji-bijian dan buah-buahan
4) Petikan teks
Kaedah 1) Penerangan
pembelajaran: 2) Perbincangan
3) Projek
4) Soal jawab
Kaedah Induktif dan deduktif
Teknik
Soal jawab selepas perbincangan dan selesai membuat projek.
Pembelajaran:
Bahan rujukan: 1) Kitab Pengajian Islam m/s: 10
2) Zainul Talib (Perhiasan Penuntut) m/s: 20-25
3) Internet
1
2. LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN ALAT BANTU
MASA DAN PEMBELAJARAN MENGAJAR
Langkah 1 - Salam dan Doa • Guru memberi salam
Pendahuluan sebelum pelajar.
(1 minit) • Pelajar menjawab -
- Mencatat salam.
kehadiran pelajar.
• Guru dan pelajar
membaca doa.
Langkah 2 • Guru memperlihatkan - Power Point
Set induksi video mengenai majlis
(3 minit) menuai padi Laila.
• Guru mengaitkan video
yang telah mereka lihat
dengan tajuk pelajaran
yang akan diajarkan.
Perkembangan ZAKAT BIJI-BIJIAN DAN • Guru menerangkan - Power Point
Langkah 3 BUAH-BUAHAN secara ringkas tentang - Nota Ringkasan
Penerangan jenis biji-bijian dan
(5 minit) • Jenis biji-bijian buah-buahan yang
yang wajib wajib dizakat dengan
dikeluarkan zakat. memberikan beberapa
contoh.
• Jenis buah-
buahan yang • Guru menunjukkan
wajib zakat. gambar-gambar biji-
bijian dan buah-buahan
• Jenis tanam- yang wajib dizakat.
tanaman yang
tidak wajib • Disamping itu guru juga
dizakat menjelaskan hasil
tanam-tanaman yang
tidak boleh dikeluarkan
zakat.
2
3. Langkah 4 ZAKAT BIJI-BIJIAN DAN • Guru membahagikan - Manila Kad
Aktiviti Pelajar BUAH-BUAHAN pelajar kepada 2 - Jenis biji-bijian
(Berbincang kumpulan, setiap dan buah-
dan membuat • Jenis biji-bijian kumpulan mempunyai buahan seperti:
projek) yang wajib zakat. 2 tugasan iaitu
(12 minit) membuat projek biji- • Beras
• Jenis buah- bijian dan membuat • Jagung
buahan yang projek buah-buahan. • Gandum
wajib zakat. • kacang
• PERATURAN MEMBUAT • Kurma
PROJEK SECARA • Kismis
KUMPULAN dijelaskan. • Zaitun
• Guru memulakan dan - Double sided
mengarahkan pelajar - Marker Pen.
untuk berbincang dan
membuat tugasan.
• Guru mengarahkan
wakil seorang pelajar
bagi setiap kumpulan
kehadapan untuk
memperlihatkan sama
ada projek yang dibuat
itu betul atau salah.
Langkah 5 • Guru juga - Power Point
Pemulihan dan membimbing
pengayaan (menjelaskan
(3 minit) jawapan) bagi setiap
kerja projek yang
mereka buat dengan
melihatkan slide
jawapan.
Langkah 6 • Guru memberikan - Power point
Penilaian Latihan kertas latihan dan - Kertas Latihan
(7 minit) menghendaki pelajar
mengisi tempat-
tempat kosong.
• Guru mengarahkan
murid-murid untuk
bertukar-tukar kertas
jawapan dan
membetulkan
kesalahan.
3
4. Langkah 7 • Guru mengulang - Power Point
Peneguhan semula isi pelajaran
(2 minit) secara ringkas dengan
menekankan objektif
khas.
• Pelajar berinteraksi
dengan guru.
Langkah 8 Doa selesai • Guru memberi kertas - Kertas latihan
Penutup Pembelajaran soalan pada pelajar (Kerja rumah)
(2 minit) untuk dijawab
dirumah.
• Pelajar membaca doa
beramai-ramai selesai
pembelajaran sebagai
Memohon keberkatan
dari Allah S.W.T.
Penilaian kendiri:
Ulasan penyelia / Pengetua / /ketua Guru / Ketua Jabatan:
Tanda tangan Guru mengajar Tanda tangan Ketua Jabatan / Ketua Guru:
(……………........……...……….) (……........…...………………….)
Tarikh: Tarikh:
4