Publicité

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu.pptx

4 Mar 2023
Publicité

Contenu connexe

Publicité

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu.pptx

  1. BİLAL DİNÇ 10/P 55 ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK
  2. KARAKTERLER BRUNO : Macerayı seven, arkadaş canlısı iyilik yapmayı seven, savaş karşıtı dokuz yaşında bir çocuktur. Babası Nazi komutanıdır. Shmuel: Yahudi asıllı olduğu için kampta tutulan, iyi kalpli, cana yakın ve Bruno ile aynı yaştaki arkadaşıdır.
  3. Shell : Yahudi asıllı olduğu için kampta tutulan, iyi kalpli, cana yakın ve Bruno ile aynı yaştaki arkadaşıdır. Gretel: On iki yaşında, Nazi sempatisi olan, yaşından büyük davranmayı seven bir çocuktur. Yıl 1943, Olayın geçtiği yer Berlin ve Auschwitz toplama kampı.
  4. ELSA : Bruno’nun annesi. Anne zamanını çocuklarına bakmakla, ailenin hizmetçilerini yönetmekle zamanını geçiriyor. Kocasının kariyerine olan kararlı bağlılığına kızıyor ve işi için ailenin Berlin’i terk etmesini gerektirdiğinde bu karara uysa da, bu durumdan hiç memnun değil. Auschwitz Kampı yakınlarındaki ailenin yeni evinde, depresyonu ve endişesiyle başa çıkmak için çok fazla uyurmaktadır.
  5. Ralf: Bruno’nun babası. Polonya’daki Out-With (Auschwitz) Kampının operasyonlarından sorumlu olan Nazi Partisi içinde bir komutan. Almanya’nın kültürel ve politik üstünlüğüne ve “Anavatan” için yaptığı çalışmanın doğruluğuna şiddetle inanıyor. Komutan olarak pozisyonunda büyük bir güç ve otorite yansıtıyor, ancak mesleki görevlerinin doğası hem karısıyla hem de annesiyle gerginliğe neden oluyor. Çocuklarını sevmesine rağmen, onlarla büyük ölçüde soğuk ve katı bir ilişkisi var.
  6. Bruno, Almanya'nın Berlin kentinde "Umutsuz Vaka" olarak nitelendirdiği on iki yaşındaki ablası, annesi ve bir Nazi subayı olan babasıyla beş katlı bir evde yaşayan dokuz yaşındaki bir çocuktur. Bir gün Führer -Bruno adını Fury sanmaktadır- Bruno'ların evine akşam yemeğine gelir. Anne ve babası çok heyecanlıdır, çünkü görünüşe göre Fury önemli biridir. O akşam yemeğinden sonra Bruno babasının işinde terfi ettiğini, bu yüzden Out-with (Auschwitz) denen bir yere taşınacaklarını öğrenir. Buna çok üzülür, çünkü oturdukları çevreyi ve arkadaşlarını çok sevmektedir.
  7. Out-with'e taşıdıklarında, eve birçok asker girip çıkmaya başlar. Bruno bundan oldukça rahatsız olmaktadır çünkü askerleri hiçbir zaman sevmemiştir. Her gün bir öğretmen evlerine gelmekte, ablası ve Bruno'ya bazı dersler vermektedir. Öğretmenleri tarih dersine önem verse ve sanat ile okumayı zaman kaybı olarak görse de, Bruno macera kitapları okumayı çok sevmekte ve tarihten nefret etmektedir. Fakat ablası öğretmenleri ve yaşadıkları yerin de etkisiyle, tam bir Naziye dönüşmektedir. Bruno çok yalnızdır, evlerinin çevresinde bir tek ev bile yoktur ancak bahçenin etrafındaki tel örgütlerin ardında hepsi birbirinin aynı çizgili pijamaları giyen binlerce adam ve çocuk vardır. Bruno tüm bunları odasındaki pencereden görmüştür.
  8. Bruno bir gün, okuduğu macera kitaplarının da etkisiyle bahçede bir keşif gezisine çıkmaya karar verir. Tel örgülerin yanı boyunca epey bir yol aldıktan sonra, örgünün diğer tarafında yere çökmüş oturan çizgili pijamalı ve kafası tıraş edilmiş bir çocuk görür. Çocuk çok zayıf ve hayli üzgün görünüşlüdür. Bruno da tel örgülerin kendi tarafına aynı diğer çocuk gibi oturur ve çocukla sohbet etmeye başlarlar. Çocuğun adının Schmuel olduğunu öğrenir. Kısa bir süre sonra Bruno'nun her öğleden sonra tel örgü boyunca yürüyüp yere oturarak Schmuel ile sohbet etmesi bir rutine dönüşmüş, ikisi çok iyi iki arkadaş olmuşlardır. Bazen mutfaktan alıp cebine sıkıştırdığı yiyecekleri Schmuel'e götürmektedir, çocuğun yüzündeki mutluluğu gördükçe kendi de mutlu olmaktadır. Bruno Out-With'e taşınmadan önceki en iyi arkadaşlarını artık o kadar da özlemiyor, hatta isimlerini bile hatırlayamıyordur. Artık en iyi ve tek arkadaşı Schmuel dir.
  9. Zaman geçtikçe çevrelerinde askerlerden başka hiç kimse bulunmadığından yakınmaya başlayan ve böyle bir çevrede iki çocuk yetiştirilemeyeceğini söyleyen Bruno'nun annesi, babasına Berlin'e geri dönmek istediğini söyler. Babası ilk duyduğunda bunu kabul etmese de, sonraları bunun mantıklı bir fikir olduğunu, herkesin orada daha mutlu olduğunu kabul eder. Böylece yeniden taşınma hazırlıklarına başlarlar. Fakat ne var ki Bruno Berlin'e geri dönmeye o kadar da hevesli değildir. Schmuel'den ayrılmak istememektedir.
  10. Taşınmadan bir gün önce, Bruno Schmuel'i görmeye gittiğinde, onu olduğundan daha da üzgün bir halde bulur. Söylediğine göre babası çalışmaya götürülmüş, sonra da geri dönmemiştir. Bunun üzerine Bruno'nun da o çizgili pijamalarla giyerek beraber Schmuel'in babasını aramalarına karar verirler. Fakat saatlerce araştırmalarına rağmen babasından bir iz bulamazlar. Tam Bruno'nun eve geri döneceği sırada askerler etraflarını sarar ve yürüyüşe götürüleceklerini söylerler. İkisinin de yürüyüşün ne olduğu konusunda bir fikri yoktur. Fakat Bruno da Schmuel de o yürüyüşten bir daha geri dönmezler.
Publicité