SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  6
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDU”
Profesor coordonator: Viorica Gyovai
Propunător: Roxana-Isabela Ivan
Data: 20.11.2014
Clasa: a VIII-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Tema: Tautologia. Argoul și jargonul. Fonetica (diftongul, triftongul, hiatul, accentul)
Tipul lecției: lecție mixtă
Competențe generale și specifice:
1. Utilizarea corectă a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris, dar și oral, în scopuri diverse.
Obiective operaționale:
O1: - să definească tautologia, argoul, jargonul, diftongul, triftongul și hiatul;
O2: - să identifice tautologii, elemente de jargon și argou;
O3: - să recunoască diftongii, triftongii și hiaturile;
O4: - să despartă corect în silabe cuvinte date.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversația, explicația, problematizarea, observația;
Mijloace şi materiale: manualul, caietul, tabla, instrumentele de scris;
Tipuri de învăţare: operaţională, creativă;
Evaluare: frontală, formativă (continuă).
Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:
MIȚU, Florica, Limba și literatura română în clasa a 8-a: Teorie, Aplicații, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, București.
SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN Marilena, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda
ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.
Secvenţa lecţiei Timp Ob.
op.
Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
metode mijloace Tipul de
învăţare
Forme de
organizare
Moment
organizatoric
Captarea atenţiei
Anunțarea
subiectului lecției
și a obiectivelor
Dirijarea învățării
4 min
6 min
2 min
15
min O1
Se salută elevii după care profesorul face
prezența și asigură climatul necesar afectiv
pentru desfăşurarea orei. Pregătirea
materialelor ce vor fi utilizate. Elevii își
deschid cărțile și caietele de limba și
literatura română.
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de
pregătit. Se corectează eventualele greșeli
și se vor explica posibilele nelămuriri.
Elevilor li se va anunța subiectul discuției
de astăzi și anume, faptul că în următoarele
minute vor afla ce înseamnă tautologia,
argoul și jargonul, urmate de recapitularea
noțiunilor: diftong, triftong, hiat,
despărțirea în silabe. Dascălul va scrie titlul
lecției pe tablă.
Profesorul adresează câteva întrebări: Ce
poate însemna tautologia? Este o știință?
Dar argoul și jargonul? Cu ce se pot
ocupa ele? După răspunsurile elevilor care
Conversația
Explicația
Conversația
Explicația
Tabla
Marker
Caiete
C
+
+
+
G I
Formativă
O2
O1
O2
O3
pot fi bune sau rele, profesorul va clarifica
ce înseamnă tautologia, oferindu-le o
definiție amplă pe care o vor nota în caiete.
Pentru a fi sigur că noua noțiune este
înțeleasă, profesorul le va cere elevilor să
rezolve exercițiul 1 și 2 din manual, de la
pagina 48.
Profesorul fiind asigurat că cele predate au
fost înțelese, clarifică și noțiunea de argou
respectiv jargon. Profesorul scrie pe tabla
definițiile, iar elevii le notează în caiet,
reținând faptul că cele două noțiuni nu
trebuie să fie confundate între ele.
Ca și în cazul tautologiei, profesorul
dorește să verifice dacă mesajul transmis a
fost receptat și înțeles. Asftel, el le va cere
elevilor să rezolve exercițiile 1,2,4 de sus și
2 de jos, toate de la pagina 49.
Când toate aceste noțiuni noi au fost
predate, înțelese și reținute, profesorul
trece la alte elemente deja cunoscute de
elevi care țin de fonetica limbii române.
Așadar, profesorul adresează întrebări
elevilor:
Ce este diftongul? Triftongul? Dar hiatul?
Despre accent ce știm că este?
Problematizarea
Observația
Conversația
Problematizarea
Explicația
Observația
Observația
Tabla
Caiete
Mauale
Tabla
Caiete
Manuale
Caiete
Manuale
+
+
Frontală
Formativă
Obținerea
performanței
Încheierea activității
Aprecieri
15
min
5 min
3 min
O4
O5
Profesorul va desemna câțiva elevi care vor
citi din manual, de la pagina 51, regulile pe
care trebuie să le respecte atunci când
despart în silabe cuvinte.
După reamintirea acestora, se vor efectua
exercițiile 1,2,3 de la aceeași pagină.
În minutele următoare, profesorul va
împărți clasa în patru grupe și le va
distribui fișe fiecăreia care conțin cuvinte
argotice cu explicația lor alături. (anexa)
Profesorul răspunde eventualelor întrebări
și nelămuriri ale elevilor.
Se formulează aprecieri privind modul în
care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.
Observația
Explicația
Observația
Explicația
Fișe de
lucru
+
+
Frontală
Proiect didactic clasa a 8 a

Contenu connexe

Tendances

Tendances (20)

Modelul atomic
Modelul atomicModelul atomic
Modelul atomic
 
Economie aplicata
Economie aplicataEconomie aplicata
Economie aplicata
 
Fotosinteza
FotosintezaFotosinteza
Fotosinteza
 
Legaturi chimice
Legaturi chimiceLegaturi chimice
Legaturi chimice
 
Analizatorul cutanat
Analizatorul cutanat Analizatorul cutanat
Analizatorul cutanat
 
Ochiul
OchiulOchiul
Ochiul
 
Modele atomice
Modele atomiceModele atomice
Modele atomice
 
Figuri de stil
Figuri de stilFiguri de stil
Figuri de stil
 
Geografie padurea ecuatoriala
Geografie padurea ecuatorialaGeografie padurea ecuatoriala
Geografie padurea ecuatoriala
 
Situatia de comunicare
Situatia de comunicareSituatia de comunicare
Situatia de comunicare
 
Plan de afaceri
Plan de afaceriPlan de afaceri
Plan de afaceri
 
Etica in afaceri
Etica in afaceriEtica in afaceri
Etica in afaceri
 
Artropode Cristi Grigorii
Artropode Cristi GrigoriiArtropode Cristi Grigorii
Artropode Cristi Grigorii
 
Criticismul junimist
Criticismul junimistCriticismul junimist
Criticismul junimist
 
Modele atomice
Modele atomiceModele atomice
Modele atomice
 
Revista Limba noastra.pptx
Revista Limba noastra.pptxRevista Limba noastra.pptx
Revista Limba noastra.pptx
 
ppt meserii.ppt
ppt meserii.pptppt meserii.ppt
ppt meserii.ppt
 
"Fizica te poate ajuta". Prima ora in clasa a VI-a
"Fizica te poate ajuta". Prima ora in clasa a VI-a"Fizica te poate ajuta". Prima ora in clasa a VI-a
"Fizica te poate ajuta". Prima ora in clasa a VI-a
 
0 unde electromagneticeprelucrata
0 unde electromagneticeprelucrata0 unde electromagneticeprelucrata
0 unde electromagneticeprelucrata
 
Pedagogie 2 curs 8_testul docimologic
Pedagogie 2 curs 8_testul docimologicPedagogie 2 curs 8_testul docimologic
Pedagogie 2 curs 8_testul docimologic
 

En vedette

De la nebuloasă la supernova(3)
De la nebuloasă la supernova(3)De la nebuloasă la supernova(3)
De la nebuloasă la supernova(3)Moisa Ionut
 
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)Calin Popet
 
A.p. cehov schite si povestiri
A.p. cehov   schite si povestiriA.p. cehov   schite si povestiri
A.p. cehov schite si povestirilianavescan
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaAurelia Sibiceanu
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic cpetrea
 

En vedette (9)

De la nebuloasă la supernova(3)
De la nebuloasă la supernova(3)De la nebuloasă la supernova(3)
De la nebuloasă la supernova(3)
 
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)
 
A.p. cehov ursul
A.p. cehov   ursulA.p. cehov   ursul
A.p. cehov ursul
 
Proiectul didactic
Proiectul didactic Proiectul didactic
Proiectul didactic
 
A.p. cehov schite si povestiri
A.p. cehov   schite si povestiriA.p. cehov   schite si povestiri
A.p. cehov schite si povestiri
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb engleza
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic
 
Proiect lectie
Proiect lectieProiect lectie
Proiect lectie
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 

Similaire à Proiect didactic clasa a 8 a

Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxssuser5e1fc6
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxssuser5e1fc6
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Daniela Munca-Aftenev
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareStella Grama
 
Plan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizarePlan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizareAndreea Ilie
 
Gramatica limbii engleze
Gramatica limbii englezeGramatica limbii engleze
Gramatica limbii englezeRusu Maria
 
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docxPROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docxOrtenzia Gotcu
 
En vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_engleza
En vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_englezaEn vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_engleza
En vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_englezaPirlog Daniela
 

Similaire à Proiect didactic clasa a 8 a (13)

Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Clr i nspectie speciala
Clr i nspectie specialaClr i nspectie speciala
Clr i nspectie speciala
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
 
Plan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizarePlan de lect subst actualizare
Plan de lect subst actualizare
 
M8 formele limbajului
M8 formele limbajuluiM8 formele limbajului
M8 formele limbajului
 
Gramatica limbii engleze
Gramatica limbii englezeGramatica limbii engleze
Gramatica limbii engleze
 
test
testtest
test
 
Teză de licenţă
Teză de licenţăTeză de licenţă
Teză de licenţă
 
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docxPROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
PROIECT DE LECŢIE_IF_Textul argumentativ.docx
 
En vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_engleza
En vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_englezaEn vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_engleza
En vi 2017_limba_comunicare_caiet_cadru_didactic_1_engleza
 

Proiect didactic clasa a 8 a

  • 1. PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDU” Profesor coordonator: Viorica Gyovai Propunător: Roxana-Isabela Ivan Data: 20.11.2014 Clasa: a VIII-a A Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Tema: Tautologia. Argoul și jargonul. Fonetica (diftongul, triftongul, hiatul, accentul) Tipul lecției: lecție mixtă Competențe generale și specifice: 1. Utilizarea corectă a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare; 2. Receptarea mesajului scris, dar și oral, în scopuri diverse. Obiective operaționale: O1: - să definească tautologia, argoul, jargonul, diftongul, triftongul și hiatul; O2: - să identifice tautologii, elemente de jargon și argou; O3: - să recunoască diftongii, triftongii și hiaturile; O4: - să despartă corect în silabe cuvinte date.
  • 2. Strategia didactică: Metode şi procedee: conversația, explicația, problematizarea, observația; Mijloace şi materiale: manualul, caietul, tabla, instrumentele de scris; Tipuri de învăţare: operaţională, creativă; Evaluare: frontală, formativă (continuă). Forme de organizare: frontal, individual. Bibliografie: MIȚU, Florica, Limba și literatura română în clasa a 8-a: Teorie, Aplicații, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, București. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN Marilena, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.
  • 3. Secvenţa lecţiei Timp Ob. op. Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare metode mijloace Tipul de învăţare Forme de organizare Moment organizatoric Captarea atenţiei Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor Dirijarea învățării 4 min 6 min 2 min 15 min O1 Se salută elevii după care profesorul face prezența și asigură climatul necesar afectiv pentru desfăşurarea orei. Pregătirea materialelor ce vor fi utilizate. Elevii își deschid cărțile și caietele de limba și literatura română. Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit. Se corectează eventualele greșeli și se vor explica posibilele nelămuriri. Elevilor li se va anunța subiectul discuției de astăzi și anume, faptul că în următoarele minute vor afla ce înseamnă tautologia, argoul și jargonul, urmate de recapitularea noțiunilor: diftong, triftong, hiat, despărțirea în silabe. Dascălul va scrie titlul lecției pe tablă. Profesorul adresează câteva întrebări: Ce poate însemna tautologia? Este o știință? Dar argoul și jargonul? Cu ce se pot ocupa ele? După răspunsurile elevilor care Conversația Explicația Conversația Explicația Tabla Marker Caiete C + + + G I Formativă
  • 4. O2 O1 O2 O3 pot fi bune sau rele, profesorul va clarifica ce înseamnă tautologia, oferindu-le o definiție amplă pe care o vor nota în caiete. Pentru a fi sigur că noua noțiune este înțeleasă, profesorul le va cere elevilor să rezolve exercițiul 1 și 2 din manual, de la pagina 48. Profesorul fiind asigurat că cele predate au fost înțelese, clarifică și noțiunea de argou respectiv jargon. Profesorul scrie pe tabla definițiile, iar elevii le notează în caiet, reținând faptul că cele două noțiuni nu trebuie să fie confundate între ele. Ca și în cazul tautologiei, profesorul dorește să verifice dacă mesajul transmis a fost receptat și înțeles. Asftel, el le va cere elevilor să rezolve exercițiile 1,2,4 de sus și 2 de jos, toate de la pagina 49. Când toate aceste noțiuni noi au fost predate, înțelese și reținute, profesorul trece la alte elemente deja cunoscute de elevi care țin de fonetica limbii române. Așadar, profesorul adresează întrebări elevilor: Ce este diftongul? Triftongul? Dar hiatul? Despre accent ce știm că este? Problematizarea Observația Conversația Problematizarea Explicația Observația Observația Tabla Caiete Mauale Tabla Caiete Manuale Caiete Manuale + + Frontală Formativă
  • 5. Obținerea performanței Încheierea activității Aprecieri 15 min 5 min 3 min O4 O5 Profesorul va desemna câțiva elevi care vor citi din manual, de la pagina 51, regulile pe care trebuie să le respecte atunci când despart în silabe cuvinte. După reamintirea acestora, se vor efectua exercițiile 1,2,3 de la aceeași pagină. În minutele următoare, profesorul va împărți clasa în patru grupe și le va distribui fișe fiecăreia care conțin cuvinte argotice cu explicația lor alături. (anexa) Profesorul răspunde eventualelor întrebări și nelămuriri ale elevilor. Se formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse. Observația Explicația Observația Explicația Fișe de lucru + + Frontală