Publicité

Zagrożenia w internecie

9 Dec 2016
Publicité

Contenu connexe

Publicité
Publicité

Zagrożenia w internecie

 1. Oprócz klasycznych wirusów istnieją robaki potrafiące się replikować i rozsyłać przez pocztę, a także trojany, które tworzą dziury w systemie.
 2. Często korzystamy z funkcji autologowania, co może skutkować poważnymi konsekwencjami, gdy smartfon lub komputer wpadną w niepowołane ręce.
 3. Spam to niechciana, wysyłana wiele razy wiadomość e-mailowa. Mogą się w niej znajdować wirusy, które po otwarciu e-maila atakują komputer.
 4. Coraz częściej zapisujemy nasze prace wykonane na komputerze w chmurach. Jeżeli nastąpi awaria pamięci serwera możemy to wszystko stracić.
 5. Oprogramowanie botnetu nie czyni widocznych szkód, poza tym że wykorzystuje moc obliczeniową naszego komputera i obciąża łącze internetowe. Grupy zainfekowanych komputerów zwanych zombie nierzadko wykorzystywane są w działalności przestępczej.
 6. W przypadku powiadomień o ciasteczkach często zatwierdzamy politykę cookies nie sprawdzając czy przypadkiem nie zatwierdzamy regulaminu niechcianej przez nas usługi.
 7. Polega na podszywaniu się pod wrażliwą z perspektywy bezpieczeństwa witrynę, na przykład stronę banku. Bank rzekomo potrzebuje potwierdzenia numeru konta czy danych logowania (phishing).
 8. Chodzi tu o celowe i obliczone na zysk działanie szkodników. Gdy trafią na komputer, szyfrują przechowywane na nim dane, od właściciela żądając jednocześnie okupu.
 9. Tworzenie otwartych sieci ma służyć ułatwieniu dostępu do Internetu, jednak nigdy nie wiemy, kto kontroluje przepływ danych przez taki punkt dostępowy.
 10. Choroba psychiczna, która dzięki powszechności internetu stała się wielokrotnie silniejszym zagrożeniem niż przed epoką internetu. Pedofile podejmują działania nawet na powszechnie cenionych stronach i forach. Dzięki anonimowości, jaką daje internet oraz łatwości stworzenia wirtualnej tożsamości, podszywają się oni pod rówieśników lub osoby będące dla młodych użytkowników autorytetami.
 11.  Aktualizować system operacyjny komputera (najlepiej automatycznie).  Zainstalować program antywirusowy i aktualizować go.  Włączyć firewalla i nie zmieniać bez potrzeby jego ustawień.  Nie otwierać listów od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników.  Używać haseł trudnych do odszyfrowania (kombinacje dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych).
 12.  Nigdy nie wysyłać haseł drogą mailową.  Przed dokonaniem transakcji w Internecie, upewnić się, że jesteśmy na właściwej stronie (szyfrowane strony zaczynają się od https: w adresie, certyfikat jest ważny, a przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę - to znak, że połączenie jest bezpieczne).  Nie używać poufnych danych w kawiarenkach internetowych.  Nie wchodzić na podejrzane strony (można zainstalować bezpłatny program do oceny stron www).
 13.  I najważniejsze: ZACHOWAĆ ZDROWY ROZSĄDEK Czy możemy się w jakiś sposób bronić przed atakami hakerów, kradzieżą tożsamości, niechcianym oprogramowaniem czy niepotrzebnym zalewem informacji? Możemy, a nawet musimy!
 14.  komputerswiat.pl  pcworld.pl  infor.pl  linuxsecurityblog.com  spidersweb.pl  joemonster.org  codexplaitcybersecurity.com  e-biznes.pl  shutterstock.com  orange.pl  tech.wp.pl  smykuj.pl
Publicité