Mbrojtja e mjedisit

Internet VloraAlb
Internet VloraAlbInternet Caffe Vlora

Mbrojtja e mjedisit

MbrojtjaeMjedisit
Njeriu duhet te jetoje ne mjedis te paster e jo te ndotur nga mbeturinat.
Ne mjedis ajri eshte kryesor nese ai eshte i ndotur nuk kemi shendetin e mire.
Ujrat e zeza jane shume te demshem ne mjedis.Njeriu duhet te jete shume i kujdesshem
per te mos e ndotur dhe te beje sa me shume gjelberime dhe lulezime por edhe te bej
parqe te bleruara e gjera te tjera te mira per natyren.
Mjedisi eshte qeshtje shume e rendesishme per femij, te rritur e pleq nga ai fitojm
shendetin gjithashtu mjedisi duhet te jete i mbrojtur nga mbeturinat e ndryshme si ato te
ngurta,te lengeta dhe ato te gazta.
Ne mjedis ka shum tymra nga fabrikat,makinat e shume tymra e ndotje te tjera.
Mjedisi duhet te jete me i paster seq eshte, mbeturinat duhet te hedhen ne vendin e caktuar
jo ne rrug apo ne parqe siq bejne disa njerz te pa edukat.
Per mjedisin duhet te kujdesemi te gjithe dhe te vendosim sa me shume rregulla.
SI MUND TA RUAJMË AMBIENTIN?
Planeti ynë është duke ndryshuar. Ne duam që planeti të ndryshojë për të mirë, prandaj kërkohet ndihma
e çdokujt. Ka shumë gjëra që janë duke e ndryshuar planetin për të keq, por lajmi i mirë është që
çdokush mund të bëjë diçka për ta ndryshuar për të mirë.
Energjia elektrike
Energji ka çdo kund. Ne përdorim energji për ta lëvizur miun e një kompjuteri, për të kërcyer, për të ecur
apo për të vrapuar. Duhet energji ta ndezësh një llambë elektrike dhe drita e saj liron një lloj energjie që
quhet rrezatuese. Energjia rrezatuese e diellit ua mundëson perimeve, pemëve dhe ne njerëzve të
jetojmë dhe të rritemi. Në llojet e tjera të energjisë hyjnë nxehtësia, energjia kimike, kinetike, energjia e
gravitetit, si dhe energjia nukleare. Elektriciteti është lloj energjie që e vë në funksion televizorin, ibrikun
e çajit, enëlarësen, tharësen e flokëve, telekomandën, telefonin mobil, frigoriferin, radion, mp3-shin etj.
Rritja e vazhdueshme e kërkesave tona për energjinë është një nga problemet më të mëdha me të cilat
po ballafaqohet njerëzimi sot, sepse prodhimi i energjisë do të thotë po ashtu edhe shtim të ndotjes.
Çka mund të bëni?
Kur përdorni rrymë, mendoni se nga vjen dhe si mund ta përdorni sa më pak për ta ndihmuar ambientin.
Në vijim po paraqesim disa mënyrë/rekomandime se çka mund të bëni:
• On apo off? Duke i lënë televizorët, radiot dhe kompjuterët në stand by, me atë dritën e vogël të kuqe,
përsëri do të harxhoni energji, edhe pse ato duken se janë të ndaluara. Për ta ndaluar këtë, ju duhet ta
ndalni më herët apo ta hiqni nga muri;
• Fikini dritat - Fikja e dritave në kohën kur nuk jeni në dhomë mund të kursejë shumë energji

Recommandé

PROJEKT-Ndotja e Mjedisit par
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.5K vues34 diapositives
Kimia ne mbrojtje te mjedisit par
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
16.5K vues11 diapositives
Biodiversiteti par
BiodiversitetiBiodiversiteti
BiodiversitetiArlinda
64.7K vues16 diapositives
Tema:Mjedisi par
Tema:MjedisiTema:Mjedisi
Tema:Mjedisialban1shabani
11.4K vues9 diapositives
Ngrohja globale par
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K vues8 diapositives
Mjedisi par
MjedisiMjedisi
MjedisiKlarisa Klara
57.7K vues18 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Sëmundjet gjenetike par
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
50.8K vues15 diapositives
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10) par
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)CleaInanis24
50.7K vues11 diapositives
Ndotja e Mjedisit par
Ndotja e MjedisitNdotja e Mjedisit
Ndotja e MjedisitAnida Ago
156.5K vues80 diapositives
Mjedisi par
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.3K vues9 diapositives
Mjedisi dhe njeriu par
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuKlarisa Klara
29.1K vues5 diapositives
Biodiversity projekt par
Biodiversity  projektBiodiversity  projekt
Biodiversity projektFacebook
9.2K vues14 diapositives

Tendances(20)

Sëmundjet gjenetike par XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K vues
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10) par CleaInanis24
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
CleaInanis2450.7K vues
Ndotja e Mjedisit par Anida Ago
Ndotja e MjedisitNdotja e Mjedisit
Ndotja e Mjedisit
Anida Ago156.5K vues
Biodiversity projekt par Facebook
Biodiversity  projektBiodiversity  projekt
Biodiversity projekt
Facebook9.2K vues
PROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMAT par eraldzyberaj
PROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMATPROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMAT
PROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMAT
eraldzyberaj3.6K vues
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK par KleaHaka
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
KleaHaka5.3K vues
Familja shqiptare ne vite par D. Sh
Familja shqiptare ne viteFamilja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne vite
D. Sh45K vues
Shkaqet e ndotjes akustike par olinuhi
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
olinuhi36.1K vues
Menyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne veta par Valmir Nuredini
Menyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne vetaMenyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne veta
Menyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne veta
Valmir Nuredini250.3K vues
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme par sidorelahalilaj113
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
sidorelahalilaj11352.9K vues
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone par Jugerta Poçi
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Jugerta Poçi31.9K vues
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.4K vues
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti par Maja
Veprimtaria njerezore dhe biodiversitetiVeprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Veprimtaria njerezore dhe biodiversiteti
Maja 11.6K vues
Te drejtat e femijeve par 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241K vues

Similaire à Mbrojtja e mjedisit

trajtimi ekologjik i mbeturinave par
trajtimi ekologjik i mbeturinavetrajtimi ekologjik i mbeturinave
trajtimi ekologjik i mbeturinaveornela rama
16.3K vues24 diapositives
Mjedisi armela-braka par
Mjedisi armela-brakaMjedisi armela-braka
Mjedisi armela-brakaMegi Braka
10.9K vues19 diapositives
Mjedisi armela-braka par
Mjedisi armela-brakaMjedisi armela-braka
Mjedisi armela-brakaMegi Braka
761 vues19 diapositives
ndotja e mjedisit par
ndotja e mjedisitndotja e mjedisit
ndotja e mjedisitJonadade
2.1K vues8 diapositives
Mbrojtja e natyres ne Kosove par
Mbrojtja e natyres ne KosoveMbrojtja e natyres ne Kosove
Mbrojtja e natyres ne Kosovedodona12
2.9K vues23 diapositives
Mjedisi ne rajonin tone. par
Mjedisi ne rajonin tone.Mjedisi ne rajonin tone.
Mjedisi ne rajonin tone.kristinasweety
14.7K vues4 diapositives

Similaire à Mbrojtja e mjedisit(13)

trajtimi ekologjik i mbeturinave par ornela rama
trajtimi ekologjik i mbeturinavetrajtimi ekologjik i mbeturinave
trajtimi ekologjik i mbeturinave
ornela rama16.3K vues
Mjedisi armela-braka par Megi Braka
Mjedisi armela-brakaMjedisi armela-braka
Mjedisi armela-braka
Megi Braka10.9K vues
Mjedisi armela-braka par Megi Braka
Mjedisi armela-brakaMjedisi armela-braka
Mjedisi armela-braka
Megi Braka761 vues
ndotja e mjedisit par Jonadade
ndotja e mjedisitndotja e mjedisit
ndotja e mjedisit
Jonadade2.1K vues
Mbrojtja e natyres ne Kosove par dodona12
Mbrojtja e natyres ne KosoveMbrojtja e natyres ne Kosove
Mbrojtja e natyres ne Kosove
dodona122.9K vues
Ndryshimet Klimaterike par Ergi Nushi
Ndryshimet KlimaterikeNdryshimet Klimaterike
Ndryshimet Klimaterike
Ergi Nushi6.7K vues
Biologjiprojekt 140224082941-phpapp01 par Arbi Shkozari
Biologjiprojekt 140224082941-phpapp01Biologjiprojekt 140224082941-phpapp01
Biologjiprojekt 140224082941-phpapp01
Arbi Shkozari2.5K vues
Presentation 2 (1) par bona4444
Presentation 2 (1)Presentation 2 (1)
Presentation 2 (1)
bona4444236 vues
Presentation 2 (1) par bona4444
Presentation 2 (1)Presentation 2 (1)
Presentation 2 (1)
bona4444278 vues

Plus de Internet VloraAlb

Matrica par
MatricaMatrica
MatricaInternet VloraAlb
7.3K vues5 diapositives
Lufta e drejtë dhe lufta partizane par
Lufta e drejtë dhe lufta partizaneLufta e drejtë dhe lufta partizane
Lufta e drejtë dhe lufta partizaneInternet VloraAlb
378 vues5 diapositives
Ndotja akustike par
Ndotja akustike Ndotja akustike
Ndotja akustike Internet VloraAlb
5.1K vues10 diapositives
Schulsystem in Albanien par
Schulsystem in AlbanienSchulsystem in Albanien
Schulsystem in AlbanienInternet VloraAlb
534 vues9 diapositives
Ndotja e ujit ne Azi par
Ndotja e ujit ne AziNdotja e ujit ne Azi
Ndotja e ujit ne AziInternet VloraAlb
1.5K vues7 diapositives
Parisi par
Parisi Parisi
Parisi Internet VloraAlb
477 vues10 diapositives

Plus de Internet VloraAlb(20)

Në shqipëri mbi 50 mijë fëmijë të punësuar par Internet VloraAlb
Në shqipëri mbi 50 mijë fëmijë të punësuarNë shqipëri mbi 50 mijë fëmijë të punësuar
Në shqipëri mbi 50 mijë fëmijë të punësuar

Mbrojtja e mjedisit

  • 1. MbrojtjaeMjedisit Njeriu duhet te jetoje ne mjedis te paster e jo te ndotur nga mbeturinat. Ne mjedis ajri eshte kryesor nese ai eshte i ndotur nuk kemi shendetin e mire. Ujrat e zeza jane shume te demshem ne mjedis.Njeriu duhet te jete shume i kujdesshem per te mos e ndotur dhe te beje sa me shume gjelberime dhe lulezime por edhe te bej parqe te bleruara e gjera te tjera te mira per natyren. Mjedisi eshte qeshtje shume e rendesishme per femij, te rritur e pleq nga ai fitojm shendetin gjithashtu mjedisi duhet te jete i mbrojtur nga mbeturinat e ndryshme si ato te ngurta,te lengeta dhe ato te gazta. Ne mjedis ka shum tymra nga fabrikat,makinat e shume tymra e ndotje te tjera. Mjedisi duhet te jete me i paster seq eshte, mbeturinat duhet te hedhen ne vendin e caktuar jo ne rrug apo ne parqe siq bejne disa njerz te pa edukat. Per mjedisin duhet te kujdesemi te gjithe dhe te vendosim sa me shume rregulla. SI MUND TA RUAJMË AMBIENTIN? Planeti ynë është duke ndryshuar. Ne duam që planeti të ndryshojë për të mirë, prandaj kërkohet ndihma e çdokujt. Ka shumë gjëra që janë duke e ndryshuar planetin për të keq, por lajmi i mirë është që çdokush mund të bëjë diçka për ta ndryshuar për të mirë. Energjia elektrike Energji ka çdo kund. Ne përdorim energji për ta lëvizur miun e një kompjuteri, për të kërcyer, për të ecur apo për të vrapuar. Duhet energji ta ndezësh një llambë elektrike dhe drita e saj liron një lloj energjie që quhet rrezatuese. Energjia rrezatuese e diellit ua mundëson perimeve, pemëve dhe ne njerëzve të jetojmë dhe të rritemi. Në llojet e tjera të energjisë hyjnë nxehtësia, energjia kimike, kinetike, energjia e gravitetit, si dhe energjia nukleare. Elektriciteti është lloj energjie që e vë në funksion televizorin, ibrikun e çajit, enëlarësen, tharësen e flokëve, telekomandën, telefonin mobil, frigoriferin, radion, mp3-shin etj. Rritja e vazhdueshme e kërkesave tona për energjinë është një nga problemet më të mëdha me të cilat po ballafaqohet njerëzimi sot, sepse prodhimi i energjisë do të thotë po ashtu edhe shtim të ndotjes. Çka mund të bëni? Kur përdorni rrymë, mendoni se nga vjen dhe si mund ta përdorni sa më pak për ta ndihmuar ambientin. Në vijim po paraqesim disa mënyrë/rekomandime se çka mund të bëni: • On apo off? Duke i lënë televizorët, radiot dhe kompjuterët në stand by, me atë dritën e vogël të kuqe, përsëri do të harxhoni energji, edhe pse ato duken se janë të ndaluara. Për ta ndaluar këtë, ju duhet ta ndalni më herët apo ta hiqni nga muri; • Fikini dritat - Fikja e dritave në kohën kur nuk jeni në dhomë mund të kursejë shumë energji